Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 5:09 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23  Następna strona
 Dogmatyka katolicka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Esjot napisał(a):
To wszystko jest z książki pt. "Potęga podświadomości".

I nie zapaliła Ci się lampka alarmowa, że nauczanie Kościoła na temat duszy i skutków grzechu Adama i Ewy, a biologii i medycyny o chorobach i ich przyczynach, są "nieco" inne?


N kwi 19, 2020 4:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Esjot napisał(a):
To wszystko jest z książki pt. "Potęga podświadomości".

Co prawda nie ma tam ani słowa o tym, że ludzie gdyby wierzyli w to że nigdy nie umrą to by nie umierali, ale jest tam napisane, że dla podświadomości nie ma rzeczy niemożliwych.
To, że jakiś człowiek napisze, że dla ludzkiej podświadomości nie ma rzeczy niemożliwych nie sprawia, że tak się dzieje... :D
viewtopic.php?p=1026566#p1026566

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N kwi 19, 2020 4:44 pm
Zobacz profil
Post Re: Dogmatyka katolicka
Esjot
Dobrze to zagadnienie ująłeś. Tak to się dzieje. Autosugestia znana od tysięcy lat, służyła i służy nam do dziś. Jednym do poprawy naszej kondycji zdrowotnej, psychiki i biologii. Innym do jej pogorszenia. Wszystko zależy od tego, jak długo poddajemy się danej sugestii. Wtedy ona poprawia lub pogarsza, nasz stan zdrowia ogólnie to ujmując.

Sugestia wytwarza znany efekt z określeń naukowych, jako placebo. Sugestie religijne służą poprawie tego zdrowia, co do tego nie ma wątpliwości. Tu w naszej religii, ta sugestia ma rodowód od Boga. Jak by na to patrzeć od strony technicznej, tak to działa. Ważne że jest znana możliwość regulacji naszego stanu zdrowia, w taki sposób.

Oczywiście jest w tym i warunek konieczny. Jest nim miejsce i powód sugerowania się ku dobru, ku poprawie swego zdrowia. W naszej religii jest nim nasz Kościół. O fundamentach na skale osadzonych, by nie sugerować się byle czym. To wyjaśnia jak i dlaczego jest możliwe takie uzdrowienie. Czynnikiem pomagającym zdrowieć w taki sposób jest Eucharystia, zwana dobrą nowiną. Nie istnieje druga strona medalu, zwiastun złej nowiny. No bo nikt nie chce innym szkodzić w ozdrowieniu, to nie miało by sensu. Wszystkiego tu nie uwzględnimy, co sprawia że móc Boga, dodaje takiej nasze terapii skuteczności.

Natomiast co do tego że jednak dochodzi do nas ciemna strona mocy destrukcyjnej, to jak wiemy mamy to po grzechu w raju. Słabiej bądź silniej na nas oddziałującej. Gdyby nie to, nie było by mowy o grzechu i uzdrawiającym leczeniu, naszej słabej naruszonej strony naszego zdrowia. Z tego wniosek że nie jest możliwe usunięcie całkowite od razu tej ( wady ) naszych zachowań. Jest możliwa natomiast ciągła jego korekta, ta u nas poprzez wiarę w Boga.

Warto sięgać po alternatywne wyjaśnienia, by nie przekonani o tym, z czym mamy doczynienia. Przekonali się do tego że nie są to religijne fanaberie. Lecz że jest to realne zagrożenie i odpowiednie na to lekarstwo. Kościół ma swój sposób opisu tego samego, nie należy tego lekceważyć. Lecz lepiej pisać takim językiem, jaki trafia do odbiorcy, współcześnie. Bo mamy pomagać skutecznie.

Po to jest dar języków. A chodzi w nim o dostosowaniu wyjaśnień do poziomu odbiorcy, nie tylko języka danego kraju. Lecz sposobu rozumowania odbiorców. Oczywiście to jest trudna rola. Lecz jak ktoś nie ma daru języków. To niech nie przeciwkuje tym co go mają. Bo łatwiej jest mówić toczka w toczkę, to co jest napisane w biblii. Lecz o wiele trudniej jest przenieść to znaczenie, na zrozumienie z innej kultury przeżyć wynikłe. A mamy być zrozumieli do końca, a nie zasłaniać się tajemnicą. To potrafiłby każdy. Nie gańmy jednak tych, co przekazują naukę orginału biblii, bo ci mają taką właśnie swą rolę. Szczególnie wobec tych którym ich dotychczasowa wiara pozwala na przyjęcie w takiej postaci treści biblijnych. Warto jednak przekazywać dla zagubionych owieczek, treści dla nich adekwatne. Orginał zawsze będzie możliwy do przekazania. Byle by ktoś zrozumiał najpierw, czego sam doświadcza.


N kwi 19, 2020 5:01 pm
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
sahcim napisał(a):
Esjot napisał(a):
To wszystko jest z książki pt. "Potęga podświadomości".

Co prawda nie ma tam ani słowa o tym, że ludzie gdyby wierzyli w to że nigdy nie umrą to by nie umierali, ale jest tam napisane, że dla podświadomości nie ma rzeczy niemożliwych.
To, że jakiś człowiek napisze, że dla ludzkiej podświadomości nie ma rzeczy niemożliwych nie sprawia, że tak się dzieje... :D
viewtopic.php?p=1026566#p1026566


Odpowiedziałem pod podanym przez Ciebie linkiem.


N kwi 19, 2020 5:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Esjot ,to odpowiedz jeszcze na moje pytanie.


N kwi 19, 2020 5:28 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Ja nie widzę sprzeczności między religią katolicką a tezami zawartymi w tej książce.


N kwi 19, 2020 5:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Esjot napisał(a):
Ja nie widzę sprzeczności między religią katolicką a tezami zawartymi w tej książce.
No to, że ty napisałeś, że nie widzisz takowych sprzeczności nie sprawia, że ich nie ma, tak jak i przez fakt, że ktoś napisze, że dla ludzkiej podświadomości nie ma rzeczy niemożliwych nie sprawia, że tak się dzieje...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N kwi 19, 2020 5:58 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
I jak myślisz? Czy da się mną łatwo manipulować i poddam się Twojej sugestii czy nie? Musiałbyś mnie przekonać a to oznacza, że musiałbym uwierzyć w to co piszesz. Jak na razie nie wierzę Ci.


N kwi 19, 2020 6:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Esjot napisał(a):
Ja nie widzę sprzeczności między religią katolicką a tezami zawartymi w tej książce.

Nie widzisz? To wskaż mi, proszę, gdzie w nauczaniu katolickim zapisano, że "człowiek [jego ciało] jest w swej istocie nieśmiertelny", a dusza to "umysł subiektywny, będący integralną częścią Boga".


N kwi 19, 2020 6:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Esjot napisał(a):
I jak myślisz? Czy da się mną łatwo manipulować i poddam się Twojej sugestii czy nie? Musiałbyś mnie przekonać a to oznacza, że musiałbym uwierzyć w to co piszesz. Jak na razie nie wierzę Ci.
Mnie nie musisz wierzyć... sprawdź sobie czy gdziekolwiek w nauczaniu Pisma/Kościoła jest taka sugestia, że podświadomości ludzka jest nieograniczona(nie ma dla niej rzeczy niemożliwych)...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N kwi 19, 2020 6:35 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Kościół katolicki nie wszystko definiuje. Nie da się zdefiniować wszystkiego. Kościół nic o tym nie mówi, ale też nie zaprzecza. To tak jak z duchami. Kościół nie naucza ale też nie potwierdza, że dusze ludzkie nas tu odwiedzają. Z drugiej strony pewien ksiądz opowiadał mi kiedyś o nawiedzonym mieszkaniu, w którym szafki same się otwierały i przedmioty unosiły się w powietrzu. Zapytałem kto to sprawia a on na to, że dusza zmarłego.

Kościół uczy, że prawdziwa i szczera wiara może sprawić cuda. A więc wiara w nieśmiertelność też może sprawić, że nie umrzemy. Bóg daje nam możliwość życia już tu na Ziemi. Niestety nie umiemy z tego skorzystać, bo nosimy brzemię grzechu pierworodnego. Jeżeli znasz człowieka, który szczerze i prawdziwie wierzy w to, że nie umrze to nie umrze. Sam staram się wierzyć że nigdy nie umrę, ale nie udaje mi się to, bo otoczenie zmusiło mnie do myślenia, że śmierć jest nieunikniona i przyjdzie prędzej czy później. Ale walczę z tym za pomocą swojej autosugestii. Gdybym nie był świadomy że umrę, jak to mają dzieci, to nigdy bym nie umarł. Z drugiej strony dzieci również umierają, bo nie umieją jeszcze korzystać ze swojej autosugestii. Tego każdy musi się nauczyć sam. Nie wiem jak można w to nie wierzyć. Przecież nawet naukowo jest udowodnione, że jak człowiek myśli źle, martwi się, boi czegoś itd, to jego ciało starzeje się, włosy siwieją itd. Ludzie szczęśliwi, pozytywnie i optymistycznie nastawieni do życia żyją dłużej.


N kwi 19, 2020 6:36 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
sahcim napisał(a):
Esjot napisał(a):
I jak myślisz? Czy da się mną łatwo manipulować i poddam się Twojej sugestii czy nie? Musiałbyś mnie przekonać a to oznacza, że musiałbym uwierzyć w to co piszesz. Jak na razie nie wierzę Ci.
Mnie nie musisz wierzyć... sprawdź sobie czy gdziekolwiek w nauczaniu Pisma/Kościoła jest taka sugestia, że podświadomości ludzka jest nieograniczona(nie ma dla niej rzeczy niemożliwych)...


Kościół o tym nie mówi, ale też nie zaprzecza.

Zrozum, że podświadomość ludzka jest nieodłączną częścią Boga, a dla Boga nie ma rzeczy niemożliwych.


N kwi 19, 2020 6:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Esjot napisał(a):
Jeżeli znasz człowieka, który szczerze i prawdziwie wierzy w to, że nie umrze to nie umrze.

Nie umrzeć, to było by przerażające, chyba zę wcześiej była by Paruzja
Mam nadzieję że wcześniej będzie koniec świata nim ludzie wymyślą transhumanizm.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


N kwi 19, 2020 6:42 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Myślisz źle, negatywnie, martwisz się, boisz się, to szybciej się starzejesz i szybko umierasz.

Myślisz dobrze, pozytywnie, jesteś szczęśliwy, to żyjesz długo a jak wierzysz że wiecznie to wiecznie.

Nie wiem co jest w tym niezgodnego z nauką Kościoła.


N kwi 19, 2020 6:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Esjot napisał(a):
Kościół o tym nie mówi, ale też nie zaprzecza.

Zrozum, że podświadomość ludzka jest nieodłączną częścią Boga
No to na na to...sprawdzam, tzn czekam na potwierdzenie tej tezy w nauczaniu Kościoła...bo myśli moje nie są myślami twoimi :D

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N kwi 19, 2020 6:49 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 23  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL