Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 12:17 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 23  Następna strona
 Dogmatyka katolicka 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
A teraz popatrzmy, Wespecjanie, jak wyważasz otwarte drzwi:

1265 Chrzest nie tylko oczyszcza ze wszystkich grzechów, lecz także czyni neofitę "nowym stworzeniem" (2 Kor 5, 17), przybranym synem Bożym 56 , który stał się "uczestnikiem Boskiej natury" (2 P 1, 4), członkiem Chrystusa 57 , a z Nim "współdziedzicem" (Rz 8, 17), świątynią Ducha Świętego 58 .

1266 Najświętsza Trójca daje ochrzczonemu łaskę uświęcającą, łaskę usprawiedliwienia, która:
- uzdalnia go do wiary w Boga, do pokładania w Nim nadziei i miłowania Go przez cnoty teologalne;
- daje mu zdolność życia i działania pod natchnieniem Ducha Świętego pośrednictwem Jego darów;
- pozwala mu wzrastać w dobru przez cnoty moralne.
W ten sposób cały organizm życia nadprzyrodzonego chrześcijanina zakorzenia się w chrzcie świętym.


O przekazywaniu grzechu pierworodnego już cytowałem.


A ja właśnie w katechixmie Piusa X przeczytałem


"14. Jakie warunki powinna spełniać osoba dorosła przyjmująca chrzest?

Osoba dorosła przejmująca chrzest powinna oprócz wiary posiadać przynajmniej niedoskonałą skruchę za popełnione grzechy śmiertelne.

15. Co otrzyma dorosły, który zostanie ochrzczony w grzechu śmiertelnym bez takiej skruchy?

Dorosły ochrzczony w grzechu śmiertelnym bez takiej skruchy , otrzyma charakter chrztu, ale nie uzyska odpuszczenia grzechów, ani łaski uświęcającej, dopóki przez doskonała skruchę albo przez sakrament pokuty
nie będzie usunięta ta przeszkoda."

Czyli chrzest nie zawsze oczyszcza ze wszystkich grzechów - jest wyjątek.
Nie wiedziałem o tym.


Cz kwi 30, 2020 5:23 pm
Zobacz profil
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
A jeżeli Kościół uzna, że jednak to nie są prawdziwe objawienia?

Jeśli Kościół powróci do nauczania, że samobójcy w każdym przypadku trafiają do piekła i nie ma dla nich żadnych okoliczności łagodzących to również zgodzisz się z tym?

Tonans napisał(a):
pkt 1. Jest niezgodny nawet z przedsoborową nauką. Kościół zawsze dawał nadzieję ludziom w stanie " niezawinionej ignorancji".

Ale ja przedstawiłem tylko jakie są obecne poglądy katolików w obrębie dogmatu "Poza Kościołem nie ma zbawienia". Różni są katolicy i nie wszyscy zgłębiają się w wykładnię II Soboru Watykańskiego.
Tonans napisał(a):
Jeżeli pkt 2, 3, 4 są prawdziwe i popiera go SWII to Sobór ten rzeczywiste zaprzecza nauce KK głoszonej wcześniej.

Tylko jeden z tych obozów może być prawdziwy i ja stawiam na obóz 4.


Cz kwi 30, 2020 5:30 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
PeterW napisał(a):
Wespecjan - krótko i węzłowato - czy uważasz Sobór Watykański II za heretycki? Czy idąc dalej uważasz papieży od Pawła VI (a może i Jana XXIII) do Franciszka za heretyków/schizmatyków bo działali/działa w ramach SWII?
Myślę, że wiele nauk z Soboru Watykańskiego II które pokazałem na wypowiedziach jego zawziętych głosicieli jest w oczywisty sposób sprzecznych z poprzednim nauczaniem Kościoła. Np w sprawie dogamtu "Poza kościołem katolickim nie ma zbawienia". Ktoś tam próbował (i nadal próbuje) zastosować do Kościoła heglizm: teza + antyteza i powstaje synteza. Uważam, że posoborowie to jest czas syntezy. Tylko że tak się nie da, nie można mieszać ze sobą dwóch sprzecznych tez, nauk, prawdy i kłamstwa i udawać, że wszystko jest w porządku.
Andy72 napisał(a):
Wespecjan, W jaki sposób akurat TEN dogmat CIę obowiązuje? Przecież nie jesteś innowiercą, który zastanawia się czy przyjść do Kościoła, myślenie typu , skoro niema poza nim zbawienia to przyjdę, skoro nie to niekoniecznie? Powinniśmy raczej badać czy nie popełniamy grzechów będąc w Kościele.
Każdego katolika w praktyce obowiązuje ten dogmat w taki sposób że motywuje go do starania się wszelkimi sposobami (w miare możliwości i warunków) przekonywać innowierców, heretyków i schizmatyków, że ich zbawienie jest zagrożone. Kiedy jednak katolik odrzuca taki dogmat, to odpuszcza przekonywanie tych grup i dokłada cegiełkę do ich potępienia jeżeli przed śmiercią się nie nawrócą. Poza tym taki katolik też deprecjonuje ofiare Chrystusa, skoro uważa, że w innych religiach też można się zbawić.
Zuben Ninja napisał(a):
.

4 obóz - głosi, że wszyscy mogą zostać zbawieni niezależnie od religii jaką wyznają - chrześcijanie, muzułmanie, żydzi, buddyści, hinduiści, ateiści, agnostycy, itd.


Osobiście jestem za 4 obozem, gdyż popiera go II Sobór Watykański i potwierdza go Maria Simma w swoich objawieniach dusz czyśćcowych.
W takim wypadku unieważniałoby to sens istnienia Koscioła katolickiego jako instytucji.
Tonans napisał(a):
pkt 1. Jest niezgodny nawet z przedsoborową nauką. Kościół zawsze dawał nadzieję ludziom w stanie " niezawinionej ignorancji".
Jest zgodny. Tzw "niezawiniona ignorancja" to nie jest oficjalna nauka Kościoła.


Cz kwi 30, 2020 7:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Zuben Ninja napisał(a):
Tylko jeden z tych obozów może być prawdziwy i ja stawiam na obóz 4.
Jest to czysta apostazja.


Cz kwi 30, 2020 7:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Zuben Ninja napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Smutne, że używasz objawień prywatnych aby uznać nauczanie Kościoła za prawidłowe, zamiast sprawdzać czy takie objawienia są zgodne z nauczaniem katolickim.

Sprawdziłem je na kilka razy i tak - są zgodne z nauczaniem Kościoła Katolickiego.
A wiesz, co jest warte Twoje "sprawdzenie"?

Odwracasz autorytet; to nie objawienia prywatne decydują o Magisterium, lecz Magisterium o objawieniach prywatnych (chociaż tak naprawdę, to nawet nie to - w miejsce autorytetu nauczającego stawiasz sam siebie)

Zuben Ninja napisał(a):
Jeśli Kościół powróci do nauczania, że samobójcy w każdym przypadku trafiają do piekła i nie ma dla nich żadnych okoliczności łagodzących to również zgodzisz się z tym?
Takie pytanie to klasyczna manipulacja. W dość łagodnej wersji - silniejsza brzmi na przykład:
"A jesli Kośicół uzna, że należy palic czarownice..." albo "..że białe jest czarne" itd.
Manipulacja polega na podstawieniu czegoś, czego usłyszeć od Kościoła jets niemożliwością i spytanie o to tak, jakby Kościół tak twierdził.

Ale... coś Ci przytoczę:
Jest rok 1870. Trwa Sobór Watykański I. Za chwilę ma nastąpić głosowanie zgromadzonych biskupów nad projektem ogłoszenia dogmatu o nieomylności papieża. Już wcześniej część biskupów poprosiła papieża Piusa IX o zwolnienie z obrad soborowych, ponieważ wewnętrznie nie zgadzali się z zaproponowanym projektem. Nie chcieli jednak głosować przeciw czemuś, co już za chwilę stanie się wiarą Kościoła. Stało się to przedmiotem burzliwych obrad w 37 kongregacjach soborowych. Wreszcie jednak projekt zostaje przedstawiony wszystkim zebranym. Dwóch biskupów głosuje przeciw ogłoszeniu dogmatu o nieomylności papieża. Kiedy jednak okazuje się, że sobór go przyjął, dzieje się rzecz niebywała. Ci dwaj biskupi wychodzą na środek, klękają przed papieżem i wypowiadają słowa: "Teraz i my wierzymy..."

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz kwi 30, 2020 8:05 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
PeterW napisał(a):
Wespecjan - krótko i węzłowato - czy uważasz Sobór Watykański II za heretycki? Czy idąc dalej uważasz papieży od Pawła VI (a może i Jana XXIII) do Franciszka za heretyków/schizmatyków bo działali/działa w ramach SWII?
Myślę, że (...)

Ja zaś jestem pewien, że wykręcasz się od odpowiedzi na postawione pytanie.


Cz kwi 30, 2020 8:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
Tzw "niezawiniona ignorancja" to nie jest oficjalna nauka Kościoła.
No cóż, kłamiesz (jeszcze 27 kwietnia napisałbym "mylisz się", ale wówczas przytoczyłem Ci oficjalne nauczanie Kościoła na ten temat: viewtopic.php?p=1168183#p1168183 )

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz kwi 30, 2020 8:09 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Barney napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Tzw "niezawiniona ignorancja" to nie jest oficjalna nauka Kościoła.
No cóż, kłamiesz (jeszcze 27 kwietnia napisałbym "mylisz się", ale wówczas przytoczyłem Ci oficjalne nauczanie Kościoła na ten temat: viewtopic.php?p=1168183#p1168183 )

Ja pokażę oficjalne naucznie Kościoła na ten temat (część już zaprezentowałem cytując punkty z syllabusa błedów Piusa IX).


Cz kwi 30, 2020 8:12 pm
Zobacz profil
Post Re: Dogmatyka katolicka
Barney napisał(a):
Odwracasz autorytet; to nie objawienia prywatne decydują o Magisterium, lecz Magisterium o objawieniach prywatnych (chociaż tak naprawdę, to nawet nie to - w miejsce autorytetu nauczającego stawiasz sam siebie)

A jaki widzisz w tym problem aby to mistyczka katolicka miała tutaj rację a nie Kościół Katolicki? Gdyby taka Maria Simma żyła w średniowieczu i twierdziła, że hinduista może trafić do nieba to zostałaby posądzona przez Kościół o herezję i możliwe że spalona na stosie. A jak wiadomo dzisiaj Kościół dopuszcza taką możliwość aby innowierca został zbawiony.

Niestety ale obiektywnie patrząc nasz Kościół Katolicki nie jest nieomylny - zdarzało mu się w historii zmieniać zdanie w kwestii wiary czego przykładem jest nauka m. in. o samobójcach i innowiercach.


Cz kwi 30, 2020 8:41 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Tzw "niezawiniona ignorancja" to nie jest oficjalna nauka Kościoła.
No cóż, kłamiesz (jeszcze 27 kwietnia napisałbym "mylisz się", ale wówczas przytoczyłem Ci oficjalne nauczanie Kościoła na ten temat: viewtopic.php?p=1168183#p1168183 )

Ja pokażę oficjalne naucznie Kościoła na ten temat (część już zaprezentowałem cytując punkty z syllabusa błedów Piusa IX).

No to wracamy do pytania PeteraW:

Wespecjan - krótko i węzłowato - czy uważasz Sobór Watykański II za heretycki? Czy idąc dalej uważasz papieży od Pawła VI (a może i Jana XXIII) do Franciszka za heretyków/schizmatyków bo działali/działa w ramach SWII?

Bez wykrętów, tak jak nakazał Chrystus: "tak" albo "nie".


Cz kwi 30, 2020 8:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
merss napisał(a):
O tym pisałam. Dla niego KK ma inną definicję. Bardzo wąską i nastawioną na wykluczanie. Inny pryzmat. Misją Kościoła było zawsze łączenie i jednoczenie. To jednoczenie odbywa się na różnym poziomie, np przez akceptację kultury i dostosowanie jej do pobożności. Nie chodzi jednak o proces odwrotny, więc należy z uwagą się charakterowi procesu przyglądać, by nie wprowadzać do Kościoła bałwanów.

Ale sama Deklaracjia Dominus Iesus mówi m.in. o negowaniu prawdy «o istnieniu w Kościele katolickim jedynego Kościoła Chrystusa».


Cz kwi 30, 2020 9:00 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Tzw "niezawiniona ignorancja" to nie jest oficjalna nauka Kościoła.
No cóż, kłamiesz (jeszcze 27 kwietnia napisałbym "mylisz się", ale wówczas przytoczyłem Ci oficjalne nauczanie Kościoła na ten temat: viewtopic.php?p=1168183#p1168183 )

Ja pokażę oficjalne naucznie Kościoła na ten temat (część już zaprezentowałem cytując punkty z syllabusa błedów Piusa IX).


Ale w którym miejscu syllabus potępia naukę o niezawinionej ignorancji?


Cz kwi 30, 2020 9:44 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Zuben Ninja napisał(a):
Niestety ale obiektywnie patrząc nasz Kościół Katolicki nie jest nieomylny - zdarzało mu się w historii zmieniać zdanie w kwestii wiary

Uuuaa... Autorytet Zuben Ninja wydał opinię o omylności Ducha Świętego... Brawo. Zurben na papieża Kościoła Ninji..

Cytuj:
czego przykładem jest nauka m. in. o samobójcach i innowiercach.

Przecież samobójstwo jest nadal czynem nieuporządkowanym, a innowiercy są innowiercami. Tyle że się mniej wyrokuje o konkretnych ludziach, zostawiając sprawę Bogu...

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz kwi 30, 2020 9:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Tonans napisał(a):
Ale w którym miejscu syllabus potępia naukę o niezawinionej ignorancji?

Podałem to na końcu tego tutaj mojego postu:
https://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.p ... 1#p1168211


Cz kwi 30, 2020 10:09 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan napisał(a):
Tonans napisał(a):
Ale w którym miejscu syllabus potępia naukę o niezawinionej ignorancji?

Podałem to na końcu tego tutaj mojego postu:
https://dyskusje.katolik.pl/viewtopic.p ... 1#p1168211


Ale tu nic nie ma o niezawinionej ignorancji. co więcej "niezawiniona ignorancja dużo wyjaśnia bo:

Błąd XVI: "Ludzie, praktykując jakąkolwiek religię, mogą odnaleźć drogę wiecznego zbawienia i je osiągnąć."

Dzięki " niezawinionej ignorancji" innowierca może być zbawiony nie dlatego, że praktykuje jakąkolwiek religię, ale pomimo tego, że to robi.

Błąd XVII: "Przynajmniej należy żywić nadzieję na wieczne zbawienie tych wszystkich, którzy w żaden sposób nie należą (nequaquam versantur) do prawdziwego Kościoła Chrystusowego."
Będąc w stanie niezawinionej ignorancji w jakiś sposób należy się do KK.


Cz kwi 30, 2020 10:27 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 23  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL