Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:57 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 23  Następna strona
 Dogmatyka katolicka 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Martw się lepiej o swoje zbawienie skoro odrzucasz nauczanie Kościoła.


Cz kwi 30, 2020 9:52 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Martw się lepiej o swoje zbawienie skoro odrzucasz nauczanie Kościoła.

Musiałby Pan mi wykazać na sposób katolicki, że odrzucam nauczanie Kościoła, to znaczy: zrywam z ciągłością nauczania Magisterium, przyjmuję nauczanie przeciwne do wcześniej proklamowanego. Np Kościół naucza, że "Poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia" a ja np twierdzę, że jednak "można się zbawić poza Kościołem".


Cz kwi 30, 2020 9:58 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Sam to udowadniasz odrzucając obowiązującą Cię wykładnię dogmatu "poza Kościołem nie ma zbawienia" podaną w Konstytucji dogmatycznej o Kościele "Lumen Gentium" II Soboru Watykańskiego.


Cz kwi 30, 2020 10:08 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Sam to udowadniasz odrzucając obowiązującą Cię wykładnię dogmatu "poza Kościołem nie ma zbawienia" podaną w Konstytucji dogmatycznej o Kościele "Lumen Gentium" II Soboru Watykańskiego.
Ale tam jest jakaś inna wykładnia dogmatu "Poza Kościołem katolickim nie ma zbawienia" niż nauczanie ex cathedra Eugeniusza IV z Soboru Florenckiego?


Cz kwi 30, 2020 10:14 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Może Ci się ona nie podobać, bo pozbawia Cię poczucia wyższości, ale nie zmienia to faktu, że to jest obowiązująca Cię wykładnia tego dogmatu, a odrzucając nauczanie XXI Soboru Powszechnego sam stawiasz się poza Kościołem.


Cz kwi 30, 2020 10:18 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Dogmatyka katolicka
Żadnego katolika nie obowiązuje nauczanie sprzeczne z poprzednio sformułowanym, nieomylnym nauczaniem Kościoła. Wszystko co jest sprzeczne z nauczaniem ex cathedra jest herezją a podążanie za herezją wyklucza z Kościoła.
Kto uważa inaczej nie rozumie jak działa Kościół i czym jest Kościół.


Cz kwi 30, 2020 10:32 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan - krótko i węzłowato - czy uważasz Sobór Watykański II za heretycki? Czy idąc dalej uważasz papieży od Pawła VI (a może i Jana XXIII) do Franciszka za heretyków/schizmatyków bo działali/działa w ramach SWII?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz kwi 30, 2020 10:35 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Wespecjan, W jaki sposób akurat TEN dogmat CIę obowiązuje? Przecież nie jesteś innowiercą, który zastanawia się czy przyjść do Kościoła, myślenie typu , skoro niema poza nim zbawienia to przyjdę, skoro nie to niekoniecznie? Powinniśmy raczej badać czy nie popełniamy grzechów będąc w Kościele.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Cz kwi 30, 2020 10:36 am
Zobacz profil
Post Re: Dogmatyka katolicka
Jockey napisał(a):
A to jakiś dogmat czy może objawienia prywatne?
Oczywiście znasz różnice pomiędzy oficjalnym nauczaniem Kościoła a prywatnymi objawieniami nawet tymi zatwierdzonymi przez Kościół?

Objawienia Marii Simmy potwierdzają wykładnię II Soboru Watykańskiego dlatego utwierdza mnie to w przekonaniu, że jest to prawda.


Cz kwi 30, 2020 3:11 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz wrz 20, 2012 11:53 am
Posty: 4586
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
PeterW napisał(a):
Wespecjan - krótko i węzłowato - czy uważasz Sobór Watykański II za heretycki? Czy idąc dalej uważasz papieży od Pawła VI (a może i Jana XXIII) do Franciszka za heretyków/schizmatyków bo działali/działa w ramach SWII?

Sobór Watykanski II nie może być heretycki bo nie był w ogóle dogmatyczny


Cz kwi 30, 2020 3:53 pm
Zobacz profil
Post Re: Dogmatyka katolicka
Zauważyłem, że wśród katolików wytworzyły się 4 obozy w związku z dogmatem "Poza Kościołem nie ma zbawienia":


1 obóz - najbardziej radykalny. Głosi, że tylko katolicy mogą zostać zbawieni a wszyscy inni chrześcijanie i wyznawcy pozostałych religii są z automatu skazani na wieczne potępienie.

2 obóz - głosi, że oprócz katolików na zbawienie mogą liczyć również pozostali chrześcijanie - prawosławni, protestanci, ormianie, itd. jednak nadal twierdzi, że wyznawcy religii niechrześcijańskich skazani są na potępienie.

3 obóz - głosi, że oprócz wszystkich chrześcijan (katolików, prawosławnych, protestantów, ormian, itd.) na zbawienie liczyć również mogą wyznawcy religii uznających Jahwe za Boga - wyznawcy judaizmu, islamu, Świadkowie Jehowy itd. Wyznawcy pozostałych religii nieuznających Jahwe nadal skazani są na wieczne potępienie.

4 obóz - głosi, że wszyscy mogą zostać zbawieni niezależnie od religii jaką wyznają - chrześcijanie, muzułmanie, żydzi, buddyści, hinduiści, ateiści, agnostycy, itd.


Osobiście jestem za 4 obozem, gdyż popiera go II Sobór Watykański i potwierdza go Maria Simma w swoich objawieniach dusz czyśćcowych.


Cz kwi 30, 2020 4:35 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Smutne, że używasz objawień prywatnych aby uznać nauczanie Kościoła za prawidłowe, zamiast sprawdzać czy takie objawienia są zgodne z nauczaniem katolickim.


Cz kwi 30, 2020 4:39 pm
Zobacz profil
Post Re: Dogmatyka katolicka
Yarpen Zirgin napisał(a):
Smutne, że używasz objawień prywatnych aby uznać nauczanie Kościoła za prawidłowe, zamiast sprawdzać czy takie objawienia są zgodne z nauczaniem katolickim.

Sprawdziłem je na kilka razy i tak - są zgodne z nauczaniem Kościoła Katolickiego.


Cz kwi 30, 2020 4:44 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
A jeżeli Kościół uzna, że jednak to nie są prawdziwe objawienia?


Cz kwi 30, 2020 4:48 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt sie 21, 2018 1:33 pm
Posty: 291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dogmatyka katolicka
Zuben Ninja napisał(a):
Zauważyłem, że wśród katolików wytworzyły się 4 obozy w związku z dogmatem "Poza Kościołem nie ma zbawienia":


1 obóz - najbardziej radykalny. Głosi, że tylko katolicy mogą zostać zbawieni a wszyscy inni chrześcijanie i wyznawcy pozostałych religii są z automatu skazani na wieczne potępienie.

2 obóz - głosi, że oprócz katolików na zbawienie mogą liczyć również pozostali chrześcijanie - prawosławni, protestanci, ormianie, itd. jednak nadal twierdzi, że wyznawcy religii niechrześcijańskich skazani są na potępienie.

3 obóz - głosi, że oprócz wszystkich chrześcijan (katolików, prawosławnych, protestantów, ormian, itd.) na zbawienie liczyć również mogą wyznawcy religii uznających Jahwe za Boga - wyznawcy judaizmu, islamu, Świadkowie Jehowy itd. Wyznawcy pozostałych religii nieuznających Jahwe nadal skazani są na wieczne potępienie.

4 obóz - głosi, że wszyscy mogą zostać zbawieni niezależnie od religii jaką wyznają - chrześcijanie, muzułmanie, żydzi, buddyści, hinduiści, ateiści, agnostycy, itd.


Osobiście jestem za 4 obozem, gdyż popiera go II Sobór Watykański i potwierdza go Maria Simma w swoich objawieniach dusz czyśćcowych.

pkt 1. Jest niezgodny nawet z przedsoborową nauką. Kościół zawsze dawał nadzieję ludziom w stanie " niezawinionej ignorancji".
Jeżeli pkt 2, 3, 4 są prawdziwe i popiera go SWII to Sobór ten rzeczywiste zaprzecza nauce KK głoszonej wcześniej.


Cz kwi 30, 2020 5:04 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 335 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 ... 23  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 10 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL