Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:19 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 14 ] 
 Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad. 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N lut 09, 2020 7:00 pm
Posty: 46
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Post Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad.
Jak wytłumaczyć dziecku że dotykając ognia może się sparzyć? Dobry rodzic wie, że powinien zrobić wszystko co w swojej mocy aby uchronić dziecko przed negatywnymi konsekwencjami tego zdarzenia. Chyba wszyscy zgodzimy się, że tym większy obowiązek spada na rodzica, jeśli wie i ma świadomość tego, że jego dotychczasowe argumenty nie zadziałają. Nie róbmy z ludzi jakiś demonów, których nic nie jest w stanie przekonać do posłuszeństwa. Tak, to prawda, dziecko trudno jest przekonać tłumacząc mu to od strony nauki byłoby to dla niego nie zrozumiałe, ale z odpowiednim podejściem i dobrym nauczycielem można go wiele nauczyć, nawet to jak powinien obchodzić się z ogniem. Ale tu już wiele więcej zależy od rodzica niż od dziecka. Chyba każdy rodzic czułby się winny gdyby wiedział ze coś złego stało się dziecku, bo poświęcił mu zbyt mało uwagi. Tym bardziej miałbym do niego wyrzuty, jeśli skłonność do grzechu dziecka była podobno wiele mniejsza niż po upadku. Wiecie już do czego pije.
W książeczce do spowiedzi przeczytałem kiedyś takie pytanie, czemu nie robię wszystkiego co mógłbym zrobić aby zapobiec złu. Przyznaję się, teoretycznie taka możliwość była. Tylko dlaczego musiałem się z tego czynu spowiadać, jeśli Bóg nie uznaje tego za grzech?
Wiem z czym teraz wyskoczycie, niektórzy cały czas tylko na to czekali. Bóg nie chciał naruszyć ludzkiej wolności. Dał mu wybór, taki jest dobry! Z szacunku do człowieka, etc. wiem, wspaniałe zachowanie, naprawdę, wzruszyłem się.
Zastanówmy się teraz, naśladując Boga czy powinniśmy przeszkodzić osobie która chcę np. zrobić sobie krzywdę?
Czy nie powinniśmy dać jej wolności wyboru i pozwolić na uczynienie złego uczynku? Przykład z raju mówi nam o tym, że wolność wyboru jest najważniejsza. Czy strażak ratujący osobę która próbuje odebrać sobie życie robi dobrze naruszając jej wolność?
Czekam na wasze intelektualne szpagaty.


So kwi 11, 2020 12:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad.
disbeliever94 napisał(a):
Czekam na wasze intelektualne szpagaty.

Może się Pan nie doczekać.


So kwi 11, 2020 12:29 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad.
disbeliever94 napisał(a):
Jak wytłumaczyć dziecku że dotykając ognia może się sparzyć? Dobry rodzic wie, że powinien zrobić wszystko co w swojej mocy aby uchronić dziecko przed negatywnymi konsekwencjami tego zdarzenia.

Wybacz, ale większej bzdury nie słyszałem. Jeśli chodzi o ogień, to mądry rodzic właśnie pozwoli się sparzyć krnąbrnemu dziecku (w kontrolowanych warunkach), gdy te nie rozumie że ogień parzy, by wiedziało czym to grozi, a więc argument od czapy.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So kwi 11, 2020 12:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad.
PeterW napisał(a):
mądry rodzic właśnie pozwoli się sparzyć krnąbrnemu dziecku (w kontrolowanych warunkach)

W domyśle ojciec. Bo matka to nawet nie da przegłodzić marudnego niejadka. Myślę że między innymi dlatego Boga nazywa się Ojcem, bo potrafi użyć pasa i myśli o wychowaniu strategicznie.


So kwi 11, 2020 12:45 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N lut 09, 2020 7:00 pm
Posty: 46
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Post Re: Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad.
PeterW napisał(a):
Jeśli chodzi o ogień, to mądry rodzic właśnie pozwoli się sparzyć krnąbrnemu dziecku (w kontrolowanych warunkach),

Uważasz że mądrze jest prowadzić eksperymenty, w których dziecko może spłonąć w uwaga.. kontrolowanych warunkach?


So kwi 11, 2020 12:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad.
Sorry, ale to głupia próba przyczepienia się do czegoś (i to z pozycji oceniania Boga).
Natomiast zaciekawiło mnie coś innego; czym się Twój, "protestancki" Bóg różni od Boga Kościoła?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So kwi 11, 2020 1:03 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad.
Cytuj:
Jak wytłumaczyć dziecku że dotykając ognia może się sparzyć?


Jak się gdzieś już pali, można podwieźć dziecko na bezpieczną odległość, by poparzyło i zobaczyło, jaka to straszna tragedia. Parę lat temu spacerując zaszliśmy do księgarni. Gdy wyszliśmy z niej, okazało się, że za nią płonął dom, było pełno dymu i samochodów strażackich. Aż dziwne, że nikt nie wyprosił nas wcześniej z księgarni, bo ogień mógł się przenieść na inne budynki. Dzieci do tej pory mają świadomość, jakie straty może spowodować pożar. Ja też pamiętam, że widziałam ogromne pożary w dzieciństwie, ale na większą odległość - raz domu znajomych, i parę razy lasów.

Ty użyłeś przykładu pożaru, chcąc pewnie sprawę uogólnić, ale trudno jest dzieci wszystkiego uczyć na przykładach, bo się to w pewnych sprawach nie godzi.


So kwi 11, 2020 1:11 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad.
disbeliever94 napisał(a):
PeterW napisał(a):
Jeśli chodzi o ogień, to mądry rodzic właśnie pozwoli się sparzyć krnąbrnemu dziecku (w kontrolowanych warunkach),

Uważasz że mądrze jest prowadzić eksperymenty, w których dziecko może spłonąć w uwaga.. kontrolowanych warunkach?


Poparzenie się płomieniem a spłonięcie.. Czy wszyscy u Ciebie zdrowi?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So kwi 11, 2020 1:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad.
disbeliever94 napisał(a):
Zastanówmy się teraz, naśladując Boga czy powinniśmy przeszkodzić osobie która chcę np. zrobić sobie krzywdę?
Czy nie powinniśmy dać jej wolności wyboru i pozwolić na uczynienie złego uczynku? Przykład z raju mówi nam o tym, że wolność wyboru jest najważniejsza. Czy strażak ratujący osobę która próbuje odebrać sobie życie robi dobrze naruszając jej wolność?
Czekam na wasze intelektualne szpagaty.

Gwarantem wolności jest prawo, czego dowodzi historia pierwszych ludzi. Człowiek miał wolny wybór dopiero w momencie, kiedy Bóg powiedział, co mu wolno, a czego nie wolno. Bez tego nie byłby zdolny do wyboru między dobrem i złem.

To samo dotyczy prawa świeckiego. Strażak ratujący osobę, która próbuje odebrać sobie życie (a ściśle: prawo, na podstawie którego ten strażak to robi) nie tylko nie narusza wolności potencjalnego samobójcy, ale jest tej wolności gwarantem. O człowieku, który skacze z wieżowca w celu odebrania sobie życia, a który nie wie, że to jest złe, nie można powiedzieć, ze dokonał wolnego wyboru.

Ps.
Nie musisz mi dziękować za wyczerpanie tematu.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


So kwi 11, 2020 1:43 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N lut 09, 2020 7:00 pm
Posty: 46
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Post Re: Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad.
PeterW napisał(a):
Poparzenie się płomieniem a spłonięcie.. Czy wszyscy u Ciebie zdrowi?

Oczywiście, dotknięcie ognia spowodowało że dziecko stało się śmiertelne i w konsekwencji umarło.
A jeśli dla ciebie ta kara która spotkała ludzi to tylko poparzenie to ciebie powinno się leczyć i to ostro.
towarzyski.pelikan napisał(a):
Gwarantem wolności jest prawo, czego dowodzi historia pierwszych ludzi. Człowiek miał wolny wybór dopiero w momencie, kiedy Bóg powiedział, co mu wolno, a czego nie wolno. Bez tego nie byłby zdolny do wyboru między dobrem i złem.

Ale nie mam o to pretensji, nie winie tego że było prawo. Nie wiem czy zrozumiałeś, ale żeby przestrzegać prawa, najpierw trzeba sie go nauczyć. A to nie zostało najwidoczniej dobrze wykonane.

towarzyski.pelikan napisał(a):
To samo dotyczy prawa świeckiego. Strażak ratujący osobę, która próbuje odebrać sobie życie (a ściśle: prawo, na podstawie którego ten strażak to robi) nie tylko nie narusza wolności potencjalnego samobójcy, ale jest tej wolności gwarantem.

Ale prawo może być złe i nakazywać zabijać wrogów (nawet tych, którzy się poddali) i nie musi być to żaden gwarant wolności. Dlatego pytałem o prawo Boże. A to prawo podobno jest ponad prawem ludzkim i mówi że wolność wyboru jest ważniejsza, niż jego konsekwencję. Więc pytam się co powinniśmy w takiej sytuacji zrobić.

towarzyski.pelikan napisał(a):
O człowieku, który skacze z wieżowca w celu odebrania sobie życia, a który nie wie, że to jest złe, nie można powiedzieć, ze dokonał wolnego wyboru.

Pytałem o człowieka który wie że to jest złe a mimo to decyduje się na to.

towarzyski.pelikan napisał(a):
Nie musisz mi dziękować za wyczerpanie tematu.

Nie dziękuję. Kolejne moje pytanie na tym forum na które jak zwykle nie otrzymałem odpowiedzi.


So kwi 11, 2020 9:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad.
disbeliever94 napisał(a):
Nie wiem czy zrozumiałeś, ale żeby przestrzegać prawa, najpierw trzeba sie go nauczyć.

Przecież przed chwilą to napisałam:
Cytuj:
Człowiek miał wolny wybór dopiero w momencie, kiedy Bóg powiedział, co mu wolno, a czego nie wolno. Bez tego nie byłby zdolny do wyboru między dobrem i złem.

Cytuj:
A to nie zostało najwidoczniej dobrze wykonane.

Nie rozumiem. Możesz to rozwinąć?
Cytuj:
Ale prawo może być złe i nakazywać zabijać wrogów (nawet tych, którzy się poddali) i nie musi być to żaden gwarant wolności.

To nie ma znaczenia, czy prawo jest z naszej perspektywy dobre czy złe. Jeśli Bóg jest zły i wynagradza za zło, a karze za dobro, to nie zmienia faktu, że jeśli człowiek ma mieć wolny wybór, to musi wiedzieć, co jest złe, a co dobre. Prawo jest gwarantem wolności niezależnie od tego, czy jest dobre czy złe.
Cytuj:
Pytałem o człowieka który wie że to jest złe a mimo to decyduje się na to.

Skąd wie, że to jest złe?
Cytuj:
Nie dziękuję. Kolejne moje pytanie na tym forum na które jak zwykle nie otrzymałem odpowiedzi.

Niewdzięcznyś. Za chwilę się okaże, ze ją dostałeś, tylko nie zrozumiałeś. Stawiam pół litra, że tak będzie.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


So kwi 11, 2020 10:15 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad.
On o nic nie pyta, on głosi swoje tezy. Wbił sobie do głowy że Bóg jest zły i nie przetłumaczysz. Który to już wątek na ten sam temat założony?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So kwi 11, 2020 10:30 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): N lut 09, 2020 7:00 pm
Posty: 46
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Post Re: Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad.
PeterW napisał(a):
On o nic nie pyta, on głosi swoje tezy. Wbił sobie do głowy że Bóg jest zły i nie przetłumaczysz. Który to już wątek na ten sam temat założony?

Mam prośbę, nie pisz o mnie z góry bo co ty właściwie o mnie wiesz? Idź być oportunista gdzie indziej.
towarzyski.pelikan napisał(a):
Nie rozumiem. Możesz to rozwinąć?.

Jak sie okazuje sama nie rozumiesz sedna problemu. Jesli rodzic wie, ze dziecko nie poslucha go za pierwszym razem, to nie zrezygnuje z niego i bedzie próbował az do skutku, nawet łopatologicznie wtlucze mu to do glowy. Nie wierzysz w ludzi, jesli myslisz ze nie mozna nauczyc dziecka czym jest ogien bez popazenia sie.
towarzyski.pelikan napisał(a):
To nie ma znaczenia, czy prawo jest z naszej perspektywy dobre czy złe.

Z mojej perspektywy ma to ogromne znaczenie.
towarzyski.pelikan napisał(a):
Prawo jest gwarantem wolności niezależnie od tego, czy jest dobre czy złe.

Prawo nie jest żadnym stuprocentowym gwarantem, póki jest ktoś może je nagiąć albo złamać.
I jak złe prawo ma być gwarantem wolności?
towarzyski.pelikan napisał(a):
Skąd wie, że to jest złe?

Bo tak go uczyli na religii. A tak bardziej serio, jeśli ma sumienie to powinnien wiedzieć. A jeśli nie ma to wie że może to przynieść złe skutki. Taki narkoman wie że ćpanie jest złe a i tak ćpie. Teraz odpowiesz już na moje pytanie?
towarzyski.pelikan napisał(a):
Niewdzięcznyś. Za chwilę się okaże, ze ją dostałeś, tylko nie zrozumiałeś. Stawiam pół litra, że tak będzie.

Chyba jednak się nie rozumiemy.


So kwi 11, 2020 11:36 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Katolicki Bóg nie przestrzega swoich zasad.
Ile jeszcze tematów o złym Bogu założysz? Zamykam

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So kwi 11, 2020 11:38 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 14 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 91 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL