Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 1:52 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6
 Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Yarpen Zirgin napisał(a):
Ależ nie. Po prostu widzę, że nie przyjmujesz przedstawionych wyjaśnień do wiadomości i dalej tworzysz szopkę. Co sprawia, że taka rozmowa nie ma sensu, bo przyszedłeś z góry przyjętą tezą i zignorujesz to, co jej zaprzecza.

Książkowa projekcja ;) Pozdrawiam i życzę miłego dnia.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt gru 29, 2020 2:57 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
List o którym jest mowa w linku podanym przez TP odczytano w kościołach. Wszystkie listy mają wspólną cechę: są ogólnikowe, nijakie. Laurki okolicznościowe. Krótko po wyświęceniu na biskupa gnieźnieńskiego spotkałam się z bpem Polakiem. Po złożeniu mu życzeń zażartował, że życzono mu, by nie zbiskupiał. To oddaje najlepiej ów język.
Do księdza Pawlukiewicza zwrócił się ktoś, że kazania są mdłe i nie do strawienia. A kim pan jest z wykształcenia zapytał duchowny. Filozofem. To szukaj pan takiego księdza, którego zrozumiesz i będziesz chciał słuchać. Kościół posiada szerokie spektrum możliwości. To co pasuje kobietom nie musi facetom. To co pasuje rolnikom nie musi pasować mieszczuchom. A ktoś żąda urawniłowki i to pod kątem swej nijakości.
Dla mnie to zwykły rozsądek. Odkąd byłam nastolatką to szukałam sobie takich księży i takie msze, by nie tracić czasu na słuchanie ględzenia. Do księdza Kneblewskiego przyjeżdza się spoza Bydgoszczy. To żaden Kościół otwarty: należy się, to postawa roszczeniowa lub szukająca pretekstów do ucieczki. Każdy średnio rozgarnięty rozumie, że posługa duszpasterska ma ograniczenia. Nie każdego da się zmoblizować, czasem dla księdza to tylko zawód więc nie będzie raczej owoców.
I jeszcze jedno. Kiedyś zapytano znanego krytyka teatralnego o opinię dotyczącą spektaklu premierowego. Odpowiedział: jeśli jutro rano podczas golenia będę o tym myślał, znaczy sztuka coś we mnie poruszyła. To chyba dobry klucz zamiast miauczenia i wymagania gruszek na wierzbie i odrealnionego spoglądania na świat. Listy wrzucam w realizację założonego wcześniej programu katechetycznego. Mogą sobie to odhaczyć jako zrealizowane. Wierny przychodzi do domu i szuka swych ulubionych kaznodziejów, więc nic nie traci. Roszczeniowiec szuka pretekstu do wyautowania się z Kościoła, bo nie dali mu strawy duchowej o tym, że jest taki piękny i wspaniały. On chce też dostać nawet komunię bez żadnych wymagań odnośnie zmiany swego życia. Mamy takie kategorie ludzi. Katolicyzm uczy powinności i odnajdywania swego miejsca, także w Kościele. Prawa człowieka to świeckie myślenie, odwrócenie powinności na: należy mi się. Odejdą ci, którzy płyną z prądem.

Przychodzą czasy, gdy świeccy są przygotowani do ewangelizacji i chcą to robić, więc być może zmieni się oblicze Kościoła. Literatury o charakterze religijnym mamy do wyboru, do koloru. Samokształcenie jest wymogiem każdego katolika.


Wt gru 29, 2020 3:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Niestety, każdy przekaz społeczny zakłada jakieś minimum inteligencji. Jeśli ktoś do starania się żyć miłością potrzebuje, by ktoś mu to wytłumaczył (samemu nic w tym kierunku nie robiąc) niestety leży poniżej tej linii. Może powinien chodzić na Msze Święte dla młodszych klas szkoły podstawowej.
O ile to nie za trudne.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt gru 29, 2020 10:41 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N lip 12, 2020 12:12 pm
Posty: 372
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Tygodnik Powszechny od tego roku nie będzie urzędował w budynku kurii. Ponieważ nie została mu przedłużona umowa najmu. Szkoda że tak późno. Czekamy na odebranie mu tytułu katolicki

https://www.tygodnikpowszechny.pl/zmien ... res-166110


Pn sty 04, 2021 10:31 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Od dawna z katolicyzmem mieli tylko taki związek ze w nazwie. To taka wersja GW dla katolików

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt sty 05, 2021 12:51 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Tygodnik Powszechny w tle katolicyzmu otwartego


Wt sty 05, 2021 6:08 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 26, 2011 3:14 pm
Posty: 977
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Nic dziwnego, że Tygodnik Powszechny nie podoba się tym hierarchom kościelnym, którym pismo to swoją krytyką psuje dil sojuszu ołtarza z tronem.


Cz sty 07, 2021 12:04 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 102 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL