Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:09 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Czyli zostawiasz kropki, by to co ma być powiedziane, dopowiedział sobie czytający te słowa. By to co one będą znaczyć, było czytającego a nie twoim słowem do końca. Czyli tu widać że niepokój który jako uw opisałem. Jest niepokojem wynikłym z tego że. Wiedzieć, mieć świętość, to wyzwanie. Dające niepokój jak to wszystko zrozumiale innym przekazać.


So mar 07, 2020 6:36 pm
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 26, 2011 3:14 pm
Posty: 977
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Cytuj:
Oczywiście; a dopuszczona filozofia ma wpływ na naukę. I tak niektórzy twierdza, że arystotelizm zatrzymał rozwój nauki na wiele wieków - ze względu na przywiązanie do dedukcyjnego rozumowania, w którym to, co istotne "chwyta się" rozumując; a "schwytane" jest niezmienne.


W seminariach w najlepsze myśl Arystotelesa jest podstawą do nauki teologii.

Cytuj:
Ja się nie dziwię, że podobny zabieg zastosowany do teologii budzi skrajne emocje. Ale mnie zastanawia, czy wiara, albo raczej racjonalny namysl nad nią, wymaga przyjęcia określonej filozofii i antropologii. Czy te filozofie i antropologie są częścią depozytu wiary czy też nie. Zdroworozsądkowo - nie idzie tego utrzymać, bo te filozofie i antropologie są pełne dziur, nieścisłości czy wręcz prowadzą do kontrfaktycznych konkluzji.


Wiara, badania naukowe, przekonania wyrażane są przy pomocy określonej „metody”. Kościół przyjął do teologii myśl św. Tomasza. Tak jak wyżej pisałem, w seminariach naucza się teologii wg Akwinaty. Na studiach drugiego stopnia można już przyjąć inne „metody” do wyrażenia nauki kościoła np. ks. Tiszner uprawiał fenomenologię, biskup Józef Życiński uprawiał filozofię procesu, czy papież Jan Paweł II personalizm.

Kościół mocno stoi na stanowisku realistycznym, że to co realne nie dotyczy świata nas otaczającego. A wszelkie odstępstwa od realizmu a więc konceptualizmy, nominalizmy, irracjonalizmy itd. są podejrzane, bo nie koniecznie przyjmują stanowisko realistyczne. W tym sensie depozytem wiary wg kościoła jest to co dotyczy stanowiska realistycznego a jeszcze lepiej wg św. Tomasza

Cytuj:
Konsekwencją praktyczną tego stanu rzeczy jest odpływ wiernych, jak zauważa merss - no bo po co wierzyć w coś, co może nie jest prawdą, ulega zmianie itd. Stąd podchodząc do kwestii utylitarnie niektórzy chcieliby zabetonować co się da, nadać temu walory prawdy ostatecznej i cześć. Zacytuję adhortację o świętości, która... no właśnie... czy to teologiczna podbudowa katolicyzmu otwartego?


Kościół nie ma wyjścia, musi stać na stanowisku realistycznym, w przeciwnym wypadku sam sobie zaprzeczy W tym znaczeniu stanowisko kościoła nie ulega zmianie. Gdyby jeszcze kościół tłumaczył swój realizm również przy pomocy fenomenalizmu, personalizmu itd. może byłby bardziej otwarty.


N mar 08, 2020 3:07 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
koneczny napisał(a):
Kościół nie ma wyjścia, musi stać na stanowisku realistycznym, w przeciwnym wypadku sam sobie zaprzeczy W tym znaczeniu stanowisko kościoła nie ulega zmianie. Gdyby jeszcze kościół tłumaczył swój realizm również przy pomocy fenomenalizmu, personalizmu itd. może byłby bardziej otwarty.


Tylko stanie na stanowisku realistycznym powoduje niekiedy konieczność rewizji i próbę znalezienia wyjaśnienia dla zmiany nauczanej treści. Łatwo to zrozumieć na przykładzie nieszczęsnego Galileusza, który głosił eksperymentalnie słabo uzasadnione tezy kosmologiczne.
Dziś możemy oczywiście twierdzić, że Kościół nigdy nie podniósł do rangi nieomylnej doktryny biblijnego obrazu świata; choć to jest pewien anachronizm. Kiedy kard. Bellarmin tłumaczy credo i zstąpienie do Piekieł, to nie ma problemu by napisać, że chodzi o ruch w dół, pod ziemię, bo tam są Piekła. To pokazuje z jakim problemem musiał się wtedy zmierzyć Kościół i czego chciał uniknąć - konfrontacji, konieczności niuansowania biblijnych opisów powszechnie przyjmowanych za odpowiadające rzeczywistości.

Ale to się działo w czasach powszechnego analfabetyzmu. Bardziej współcześnie obserwujemy to w kontekście różnych teorii ewolucji - jej wpływ na już nieanalfabetów jest ateizujący. Niektórzy to widzą i próbują atakować te teorie jako li tylko hipotezy (tak, jak atakowano w XVII wieku teorie heliocentryczne), bo to przekłada się na utratę wiary. Ludzie przestają ufać Kościołowi, zaczynają dostrzegać arbitralny dobór treści nieomylnych i omylnych, trwałych i zmiennych - lub przynajmniej są zmuszeni do tego, by zacząć definiować, co jest nieomylne, a co jest omylne. To samo się dokonuje, gdy nagle widzą, że do Komunii idą rozwodnicy, że dyskutuje się dopuszczalność związków homoseksualnych itd. A niektórzy to przeżyli, gdy pomimo zaleceń soboru nagle wprowadzono języki narodowe do liturgii, albo gdy sobie porównali treść deklaracji o wolności religijnej z syllabusami czy encyklikami sprzed soboru. Każdy gdzieś indziej ma ten próg bulu i nadzieji :)

Moja teza jest dwojaka:
1. Katolicyzm jest otwarty; zakres uzgodnienia i wyjaśnienia zmian w Kościele bez naruszenia spójności jest nieograniczony, można się choćby odwołać do teologii apofatycznej, niuansowania, arbitralnego określenia tego, co było nieomylne i takich tam.
2. Katolicy są różni; niektórych cechuje ogólnie większa sztywność poglądów i zachowań, innych mniejsza; pierwsi są nośnikami tożsamości przez pokolenia i ograniczeniem ryzyka nagłej wywrotki, drudzy pozwalają na jakiekolwiek dostosowanie do zmieniających się warunków.
3. W zadzie trojaka: istnieje Opatrzność, która nami kieruje. Choć podobno jej drogi są nie do wyśledzenia.


Pn mar 09, 2020 1:41 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 26, 2011 3:14 pm
Posty: 977
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Cytuj:
Tylko stanie na stanowisku realistycznym powoduje niekiedy konieczność rewizji i próbę znalezienia wyjaśnienia dla zmiany nauczanej treści. Łatwo to zrozumieć na przykładzie nieszczęsnego Galileusza, który głosił eksperymentalnie słabo uzasadnione tezy kosmologiczne.


Teoria geocentryczna obowiązywała 1500 lat a w siedemnastym wieku nowa teoria heliocentryczna nie była jeszcze pewna. Zresztą podobnie obecnie od kilkuset lat panuje i powszechnie używana jest fizyka Newtona, chociaż przed kilkudziesięciu laty Einstein podał teorie fizyczną odmienną od Newtona i lepiej tłumaczącą procesy fizyczne.
Łatwo krytykować mając za sobą kilkaset lat doświadczeń. Pewnie za jakiś czas pojawią się krytycy tych ludzi mających na wyciągnięcie ręki fizykę Einsteina. Jednak z uporem korzystających z fizyki Newtona

Cytuj:
Ale to się działo w czasach powszechnego analfabetyzmu. Bardziej współcześnie obserwujemy to w kontekście różnych teorii ewolucji - jej wpływ na już nieanalfabetów jest ateizujący. Niektórzy to widzą i próbują atakować te teorie jako li tylko hipotezy (tak, jak atakowano w XVII wieku teorie heliocentryczne), bo to przekłada się na utratę wiary. Ludzie przestają ufać Kościołowi, zaczynają dostrzegać arbitralny dobór treści nieomylnych i omylnych, trwałych i zmiennych - lub przynajmniej są zmuszeni do tego, by zacząć definiować, co jest nieomylne, a co jest omylne. To samo się dokonuje, gdy nagle widzą, że do Komunii idą rozwodnicy, że dyskutuje się dopuszczalność związków homoseksualnych itd. A niektórzy to przeżyli, gdy pomimo zaleceń soboru nagle wprowadzono języki narodowe do liturgii, albo gdy sobie porównali treść deklaracji o wolności religijnej z syllabusami czy encyklikami sprzed soboru. Każdy gdzieś indziej ma ten próg bulu i nadzieji


Teorie, dogmaty, zasady nie są umieszczone w próżni. Jest jeszcze praktyka, doświadczenie, życie, zmysły a np. teoria z np. doświadczeniem nie zawsze idą w parze. Trzeba zdecydować czy dopasować dogmaty do praktyki, czy praktykę do dogmatów. Albo w ogóle zmienić dogmaty. Doskonała jedność dogmatu i praktyki nie jest możliwa.

Cytuj:
Katolicy są różni; niektórych cechuje ogólnie większa sztywność poglądów i zachowań, innych mniejsza; pierwsi są nośnikami tożsamości przez pokolenia i ograniczeniem ryzyka nagłej wywrotki, drudzy pozwalają na jakiekolwiek dostosowanie do zmieniających się warunków.


Pisząc, że katolicy są różni. Przed różnicowaniem katolików, że np. mają różne zachowania. Wcześniej piszesz o katolikach,że istnieją ludzie którzy mają jakiejś cechy powodujące, że są katolikami. Może więc prócz różnic wymienionych mają coś jeszcze.


Cz mar 12, 2020 12:48 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Kościele, dlaczego mówisz do mnie po chińsku?

Cytuj:
Mówisz mi, że mam kochać, że miłość, że przykazanie miłości jest najważniejsze. Mówisz mi to na homiliach, mówisz we vlogach duszpasterzy, mówisz w listach biskupów, mówisz na spotkaniach wspólnot i w konfesjonałach. Ale ja Cię nie rozumiem. Bo nie mówisz mi, co to miłość i jak się miłuje. Operujesz nazwami własnymi, dla mnie „miłość” to w Twoich ustach dźwięk bez treści, bo Ty mu tej treści nie nadajesz i nadać jej nie chcesz. Boisz się powiedzieć mi, co konkretnie oznacza miłość, bo miłość jest trudna, a ja chcę – za Światem – mieć łatwo.

Mówisz więc tak, bym nie zrozumiał. Jeśli nie zrozumiem, to nie ma obawy, że spytam: „trudna jest ta mowa, któż może tego słuchać?”. Nie chcesz tego pytania usłyszeć, nie chcesz mojego sprzeciwu. Nie chcesz mówić z życia wziętymi przykładami, bo nie chcesz, by Świat Cię znienawidził. Zapomniałeś, że sługa nie jest większy od swego Pana i skoro Jego prześladowali to i Ciebie prześladować będą? Wolisz mówić tak abstrakcyjnie, by każdy zrozumiał po swojemu? Ale ja nie rozumiem po swojemu. Ja rozumiem tak, jak mi ktoś wytłumaczy. Skoro nie tłumaczysz Ty, to tłumaczy mi Świat. Ten sam, który Cię nienawidzi.


Bardzo ciekawy artykuł

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt gru 29, 2020 12:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Faktycznie ciekawy. Pokazuje roszczeniową postawę kogoś, kto nie rozumie własnego języka i czeka, aż wszyscy za niego odwalą całą robotę związaną z poznawaniem wiary i nauczania Kościoła.


Wt gru 29, 2020 12:27 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Yarpen Zirgin napisał(a):
Faktycznie ciekawy. Pokazuje roszczeniową postawę kogoś, kto nie rozumie własnego języka i czeka, aż wszyscy za niego odwalą całą robotę związaną z poznawaniem wiary i nauczania Kościoła.

A dlaczego miałby rozumieć, skoro wychował się na innym znaczeniu pojęć?
To naturalne, że jak słyszymy jakieś pojęcia, to rozumiemy je w takim sensie, w jakim się ich powszechnie używa, chyba że mamy podstawy do tego, by zanegować to powszechnie obowiązujące znaczenie.

I tych podstaw powinny dostarczać autorytety, ten artykuł akurat dotyczy Kościoła, ale tego samego można oczekiwać od wszystkich rodzajów autorytetów.

Póki się komuś nie uświadomi, że pojęcia można rozumieć inaczej niż to się powszechnie przyjęło, ten ktoś nie będzie miał motywacji do zgłębiania właściwego słownika.

Tak to wygląda w realiach pluralistycznych, kiedy ludzie mówią różnymi językami i kiedy nasz język jest językiem mniejszości.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt gru 29, 2020 2:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
towarzyski.pelikan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Faktycznie ciekawy. Pokazuje roszczeniową postawę kogoś, kto nie rozumie własnego języka i czeka, aż wszyscy za niego odwalą całą robotę związaną z poznawaniem wiary i nauczania Kościoła.

A dlaczego miałby rozumieć, skoro wychował się na innym znaczeniu pojęć?

Wobec tego pretensje powinien skierować do rodziców, a nie Kościoła, że wychowali egoistę, który np. nie wie czym jest miłość. :D


Wt gru 29, 2020 2:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Yarpen Zirgin napisał(a):
towarzyski.pelikan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Faktycznie ciekawy. Pokazuje roszczeniową postawę kogoś, kto nie rozumie własnego języka i czeka, aż wszyscy za niego odwalą całą robotę związaną z poznawaniem wiary i nauczania Kościoła.

A dlaczego miałby rozumieć, skoro wychował się na innym znaczeniu pojęć?

Wobec tego pretensje powinien skierować do rodziców, a nie Kościoła, że wychowali egoistę, który np. nie wie czym jest miłość. :D

Rodzice są częścią tego samego świata co on. Poza tym, człowieka nie wychowują tylko rodzice, ale też otoczenie. W pewnym momencie, wpływ rodziców jest już marginalny.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt gru 29, 2020 2:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Podstaw uczymy się w domu. Jeżeli są złe lub ich w ogóle nie ma, to wtedy dziecko ukształtuje najbliższe otoczenie. Pretensje w tekście, jak pisałem, są skierowane w złą stronę.


Wt gru 29, 2020 2:29 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Podobało mi się stwierdzenie śp. ks. P.Pelanowskiego. Miłość ma najwięcej podróbek, bo jest najcenniejsza. Nikt nie podrabia papieru toaletowego; każdy wie co to jest.
Milość podrabia nam nawet własna natura i to od razu w dwie strony. Odbierana jest jako poczucie bezpieczeństwa i pęd mający na celu przedłużenie gatunku. Nawet definicja czynienia komuś dobra może zostać wypaczona, bo ktoś odbiera to jako poświęcanie się dla innych kosztem siebie a inni roszczeniowo mogą od takiej zagubionej osoby tego wymagać.
Nie zawsze można mówić 'moim' językiem. Swój język należy poddać certyfikacji a więc mieć świadomość istnienia wzorca. Zwykle mamy do czynienia z podróbką, gdy ktoś pisuje miłość wielką literą i próbuje innych nauczać miłości. Widać jak się gubi, odlatuje w przestworza. Nie da się wytłumaczyć. Jezus nie definiował miłości, On ją czynił i pokazywał wiele jej odsłon; od przytulenia i wskrzeszenia po wywracanie stołów. Intencje czyniącego miłość mogą być też interesowne o czym on nie wie. Katolicyzm otwarty infantylizuje to pojęcie a w stosunku do Boga wypacza zapominając o Bożej sprawiedliwości. Zbliża to do powiedzenia Lutra: grzesz mocno, ale wierz.


Wt gru 29, 2020 2:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci. Podstaw uczymy się w domu. Jeżeli są złe lub ich w ogóle nie ma, to wtedy dziecko ukształtuje najbliższe otoczenie. Pretensje w tekście, jak pisałem, są skierowane w złą stronę.

Z tego co piszesz wynika, że Kościół jako autorytet aktywnie nauczający jest niepotrzebny, bo i tak wszystko zależy od rodziców.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt gru 29, 2020 2:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Wybacz, ale nie mam czasu na Twoje udawanie Greka.


Wt gru 29, 2020 2:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wybacz, ale nie mam czasu na Twoje udawanie Greka.

Zwyczajnie nie umiesz zmierzysz sie z argumentami, wiec spierniczasz. To juz tradycja :D Ale nie bede Cie dobijac ;)

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt gru 29, 2020 2:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicyzm otwarty - analiza zjawiska
Ależ nie. Po prostu widzę, że nie przyjmujesz przedstawionych wyjaśnień do wiadomości i dalej tworzysz szopkę. Co sprawia, że taka rozmowa nie ma sensu, bo przyszedłeś z góry przyjętą tezą i zignorujesz to, co jej zaprzecza.


Wt gru 29, 2020 2:52 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 82 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 121 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL