Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 11, 2024 3:51 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 23  Następna strona
 Więźniowie metody 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
Np. żyję, bo nie mam odwagi się zabić; żyję ponieważ mam dziecko i muszę się nim opiekować; żyję, bo chcę.

Innymi słowy nie pytam o jakieś zewnętrzne (obiektywne wyjaśnienie) tylko wewnętrze (subiektywne), ponieważ zewnętrzne wyjaśnienie (pomijając jakieś skrajne przypadki) nie jest ostatecznym wyjaśnieniem, np. na odpowiedź "żyję, bo mam instynkt samozachowawczy" mogę odeprzeć "wielu osobom udało się przezwyciężyć instynkt samozachowawczy. Nadal nie rozumiem, dlaczego żyjesz".

Dlaczego to pytanie o przyczynę lub cel (który też w zasadzie jest rodzajem przyczyny).

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


So lut 01, 2020 8:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
towarzyski.pelikan napisał(a):
na odpowiedź "żyję, bo mam instynkt samozachowawczy" mogę odeprzeć "wielu osobom udało się przezwyciężyć instynkt samozachowawczy.

Dlatego oni nie żyją, a ty tak.
Masz geny, które przetrwały, bo stworzyły umysł, który chce żyć i się rozmnażać. Ew. gatunek, który lubił popełniać samobójstwa, nie przekazał dalej swoich genów.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


So lut 01, 2020 9:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
Irbisol napisał(a):
Dlatego oni nie żyją, a ty tak.
Masz geny, które przetrwały, bo stworzyły umysł, który chce żyć i się rozmnażać. Ew. gatunek, który lubił popełniać samobójstwa, nie przekazał dalej swoich genów.

Krysia w wieku 23 lat próbowała się zabić, ale jej się nie udało, bo połknęła zbyt małą dawkę leku. Nieprzytomną znalazła ją jej matka i wezwała pogotowie. Krysia wyszła z tego cało, uczęszczała na psychoterapię. Dzisiaj Krysia ma 36 lat, ma dwoje dzieci i cieszy się, że żyje.

Wytłumacz, jak to możliwe, że Krysia nie chciała żyć, a potem chciała, skoro ma cały czas te same geny.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


So lut 01, 2020 10:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
towarzyski.pelikan napisał(a):
np. na odpowiedź "żyję, bo mam instynkt samozachowawczy" mogę odeprzeć "wielu osobom udało się przezwyciężyć instynkt samozachowawczy. Nadal nie rozumiem, dlaczego żyjesz".

A jeśli odpowiem, że mam instynkt samozachowawczy i chwilowy brak motywacji aby go przezwyciężać?

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


N lut 02, 2020 11:42 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
To zapytam: Czemu więc się do tego nie zmotywujesz?

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


N lut 02, 2020 11:54 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
A dlaczego miałbym się motywować? To takie pytanie trochę w stylu "dlaczego pan nie przyjmie naszej wspaniałej oferty?" zadawane przez telemarketerów. Po prostu nie mam żadnego powodu żeby ją przyjmować / zabijać się. Moja motywacja nie jest dostateczna żeby wydawać pieniądze i pozbawiać się możliwości wydania ich na coś innego, lub żeby się zabić i pozbawić się możliwości doświadczenia jeszcze wielu rzeczy.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


N lut 02, 2020 11:56 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
Po prostu nie chcesz, nie masz ochoty się zabić, prawda? Nie chodzi o żadne geny, żadne instynkty, ani brak motywacji, tylko zwyczajnie w świecie - chcesz żyć? :-)

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


N lut 02, 2020 12:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
No tak. Ale ta moja chęć życie skądś wynika i tutaj wchodzą geny, instynkty etc. :wink:
Do czego zmierzasz?

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


N lut 02, 2020 12:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
Do tego, żeby udowodnić, że uzasadnienie tego, że żyjemy (uznajemy, że warto żyć) nie jest racjonalne.

Nie jesteśmy ani trochę racjonalni trwając przy takim przekonaniu.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


N lut 02, 2020 12:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
Ustalmy najpierw na potrzeby dyskusji co to znaczy racjonalne. Nie chcę się czepiać, ale doszliśmy do punktu w którym to pojęcie się trochę rozmywa.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


N lut 02, 2020 12:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Ustalmy najpierw na potrzeby dyskusji co to znaczy racjonalne. Nie chcę się czepiać, ale doszliśmy do punktu w którym to pojęcie się trochę rozmywa.

Swan napisał(a):
No dobra. Ale tak pojęta racjonalność jest strasznie nieracjonalna.

Pod każdym mostem siedzi niewidzialny, wszechmocny troll. Tylko ludzie o czystych sercach są wstanie jego bytność poczuć. Tym, którzy go wyznają zapewnia radości wiekuiste,tym zaś, którzy jego istnienie negują zapewni wiekuiste tortury.

Czy głosiciele Trolla są racjonalni trwając w swoim przekonaniu?

Sugeruję, żeby zdefiniować racjonalność tak jak Swan, bo do tego się cały czas odnosiłam.

Tak jak rozumiem, zdaniem Swana nieracjonalne jest przyjmowanie przekonań, których słuszności (zgodności z prawdą obiektywną) nie da się zweryfikować, takim bytem jest niewidzialny, wszechmocny troll.

Zatem racjonalne przekonanie to takie, które jest weryfikowalne.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


N lut 02, 2020 12:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
Myślę, że Swan miał jednak na myśli coś innego. Nieracjonalnie jest wierzyć w coś czego nie można zweryfikować i dodatkowo nie mamy żadnych sensownych przesłanek aby w to wierzyć.

Poza tym chęć życia to kwestia postawy a nie wiary, że życie ma sens. Czym innym jest lubienie truskawek mimo, że nie potrafię wyjaśnić jaki ma to sens, a czym innym wiara, że jedzenie truskawek daje supermoce, które polegają np. na tym, że kiedy nikt na nas nie patrzy, to stajemy się na chwilę niewidzialni.
Wiara w coś takiego byłaby nieracjonalna ale samo lubienie truskawek w ogóle nie podlega takiej ocenie. To nie przekonanie tylko preferencja.

To samo dotyczy życia. Mój brak chęci zabicie się nie wynika z przekonania, że warto jest żyć, tylko z tego, że taka jest moja preferencja.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


N lut 02, 2020 12:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Myślę, że Swan miał jednak na myśli coś innego. Nieracjonalnie jest wierzyć w coś czego nie można zweryfikować i dodatkowo nie mamy żadnych sensownych przesłanek aby w to wierzyć.

Jeśli tak, to przykład Swana nie odnosi się do wiary religijnej, bo ludzie religijni mają takie sensowne przesłanki, np. przeróżne świadectwa, osobiste doświadczenia, święte księgi, objawienia, Kościół etc.
Cytuj:
To samo dotyczy życia. Mój brak chęci zabicie się nie wynika z przekonania, że warto jest żyć, tylko z tego, że taka jest moja preferencja.

Oczywiście, tak samo u podstaw każdej wiary religijnej jest preferencja. Wierzę, że Bóg istnieje, bo preferuję, żeby istniał.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


N lut 02, 2020 1:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
towarzyski.pelikan napisał(a):
Jeśli tak, to przykład Swana nie odnosi się do wiary religijnej, bo ludzie religijni mają takie sensowne przesłanki, np. przeróżne świadectwa, osobiste doświadczenia, święte księgi, objawienia, Kościół etc.

Myślę, że to jedna z głównych różnic pomiędzy teistami i ateistami. Jedni uważają, że owe przesłanki są realne i wystarczające, a drudzy uważają że nie.
towarzyski.pelikan napisał(a):
Oczywiście, tak samo u podstaw każdej wiary religijnej jest preferencja. Wierzę, że Bóg istnieje, bo preferuję, żeby istniał.

Niestety często tak jest, ale nie tak powinno być. Jest to typowe myślenie życzeniowe.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


N lut 02, 2020 1:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Więźniowie metody
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
Myślę, że to jedna z głównych różnic pomiędzy teistami i ateistami. Jedni uważają, że owe przesłanki są realne i wystarczające, a drudzy uważają że nie.

To jest już trochę inna kwestia. Ja np. mogę uważać, że te przesłanki nie są wystarczające dla mnie, żeby uznać, że Bóg istnieje, ale wciąż przyznać teistom, że mają sensowne przesłanki. Ateizm nie implikuje przypisywania teizmowi totalnej irracjonalności.
Cytuj:
Niestety często tak jest, ale nie tak powinno być. Jest to typowe myślenie życzeniowe.

Obawiam się, że od tego nie da się uciec. Np. ktoś może uważać, że najwyższą wartością jest wolność i to przekonanie będzie motywowane li tylko myśleniem życzeniowym. Jak się przyjrzeć naszym poglądom, to jesteśmy skazani na myślenie życzeniowe. Choć, może wcale to nie jest tak źle - bo właśnie w tym myśleniu życzeniowym tkwi nasza jedyna wolność.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


N lut 02, 2020 1:27 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 331 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 23  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 172 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL