Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:32 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 
 Dyskusja moderowana 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Post Dyskusja moderowana
Według mnie celem dyskusji powinna być weryfikacja słuszności własnych poglądów i zbliżenie się do prawdy tak bardzo jak to tylko możliwe. W ramach odwyku od ciągłych kłótni, negatywnych emocji i personalnych uwag spróbujmy przeprowadzić coś w rodzaju debaty, w której obowiązywały będą pewne zasady, a wyznaczona osoba będzie pilnowała ich przestrzegania.

Proponuję następujący przebieg: Po ustaleniu tematu przez jeden dzień mogą się zgłaszać użytkownicy, którzy chcieliby zająć określone stanowisko. Następnie na znak prowadzącego, każda z nich wypisze listę argumentów oraz odniesie się do argumentów strony przeciwnej. Argumenty które zostaną odbite będą wykreślane z listy przez moderatora debaty. Kiedy argumenty po jednej stronie zdecydowanie przeważą, ogłosimy zwycięzcę. Temat może się potem przerodzić w normalną swobodną rozmowę. Do dyskusji mogą dołączać nowe osoby, ale w kontrolowany sposób i po uprzedzeniu moderatora. Moderator nie bierze czynnego udziału w dyskusji.

Reguły:
1. Argument polega na logicznym rozumowaniu przeprowadzonym na podstawie założeń, które są wspólne dla obu stron. Np. jeśli tematem dyskusji byłaby wyższość katolicyzmu nad protestantyzmem, to wspólną podstawą może być treść Biblii. Nie może być ona natomiast wspólną podstawą w przypadku, gdy tematem byłoby istnienie lub nieistnienie Boga.
2. Argument zostaje wykreślony z listy, kiedy przeciwna strona wykaże błąd logiczny w przeprowadzonym rozumowaniu albo nieprawdziwość któregoś ze źródeł lub założeń. Przed ewentualnym wykreśleniem możliwe będzie odniesienie się do kontrargumentów.
3. Brak udzielenia odpowiedzi na pytanie jest równoznaczny z przyznaniem się do błędu.
4. Odnosząc się do danego argumentu lub kontrargumentu należy zacytować go w całości.
5. Powołując się na źródło należy streścić je własnymi słowami.
6. Zaleca się zwięzłość wypowiedzi.

Jeśli moderacja zgadza się na taki specyficzny temat, to proszę o współpracę i usuwanie postów będących nie na temat lub łamiących powyższe zasady. Jeśli nie, to szanujmy swój czas i od razu zamknijmy ten temat.

Ponieważ pomysł jest mój, to moderatorem tematu również chciałbym być ja. Bardziej zależy mi jednak na tym, żeby pomysł fajnie wypalił, więc jeśli ktoś ma uzasadnione obiekcje, to można wyznaczyć kogoś innego.

Jaki temat proponujecie? :wink:

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Cz kwi 23, 2020 7:41 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Dyskusja moderowana
Role ci się pomyliły. Załóż sobie forum i ustalaj tam reguły. Zamykam

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz kwi 23, 2020 7:53 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 2 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 14 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL