Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 12:31 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15
 Wszechwiedzący i wszechmogący 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
koneczny napisał(a):
Czy natura jest czymś różnym od człowieka, czy też natura jest tym samym co człowiek ?

Czymś różnym: https://pl.wikipedia.org/wiki/Unia_hipostatyczna

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


N kwi 26, 2020 7:55 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
koneczny napisał(a):
Cytuj:
Niemożliwym jest, żebyś wybrał coś, o czym Bóg wie, że tego nie wybierzesz, ponieważ z własnej woli wybierzesz inaczej, upraszczając - nie wybierzesz czegoś sprzecznego z Twoją naturą.


Wyjaśnij pelikanie bliżej, w jaki sposób ma się natura do człowieka. Czy natura jest czymś różnym od człowieka, czy też natura jest tym samym co człowiek ?
W ten sposób będzie można określić mechanizm wyboru zgodnego z naturą człowieka.

Chodziło mi o to, że wola nie jest zawieszona w próżni, jest czyjaś, konkretnego człowieka, o konkretnych cechach, konkretnej naturze. Wśród przeciwników konceptu wolnej woli panuje przekonanie, że wolna wola jest niemożliwa, bo każdy wybór jest czymś zdeterminowany/uwarunkowany, czyli mogę robić co chcę, ale nie mam wpływu na to, czego chcę. Problem w tym, że żeby wola w ogóle istniała, musi istnieć jakiś determinizm, jakaś baza, natura, bo w przeciwnym razie "wola" staje się pojęciem pustym, niczyim, maszyną losującą w lotto, która wypluwa z siebie decyzje w sposób pozbawiony jakiejkolwiek logiki.

Jeśli wolna wola ma być pojęciem sensownym, to musi opierać się na minimalnym determinizmie jakim jest własna natura. Przy czym ja jestem zdania, że wolność woli jest stopniowalna, tzn. małe dziecko ma mniej wolną wolę od dorosłego człowieka z tego względu, że natura dziecka jest w całości ukształtowana przez otoczenie plus wewnętrzne uwarunkowania, do których nie potrafi się refleksyjnie odnieść, jest w pewnym sensie "marionetką", natomiast w toku socjalizacji pomału staje się człowiekiem, w pełnym tego słowa znaczeniu, ponieważ rodzice, społeczeństwo dają mu narzędzia do tego, by w sposób refleksyjny mogło się do swojej aktualnej natury odnieść i ją modyfikować czy odkrywać (zależnie od przyjętej koncepcji natury). Im bardziej dojrzały człowiek, im lepiej siebie zna, im bardziej refleksyjnie, rozumnie żyje, tym więcej ma wolnej woli i ma to odbicie w jego życiu. Jest bardziej poukładane, a on sam bardziej usatysfakcjonowany ze swojego życia, czuje, że ma na nie realny wpływ, że je kształtuje.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


N kwi 26, 2020 10:23 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt mar 26, 2004 4:22 pm
Posty: 2913
Płeć: mężczyzna
wyznanie: bezwyznaniowiec
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
towarzyski.pelikan napisał(a):
Irbisol napisał(a):
Raczej moja wola przyszłością. Bo Bóg zna przyszłość i moja wola jej nie zmieni.
Gdyby przyszłość była zdeterminowana moją wolą, to Bóg by jej nie znał.

Bóg zna przyszłość wykreowaną przez Twoją wolę. Do niczego Cię nie zmusza.

Ale ja nie piszę, że mnie zmusza.
Piszę, że fakt zdeterminowania przyszłości (nieważne czy z Bogiem, czy bez) oznacza że wolnej woli nie ma.


Cytuj:
Cytuj:
Nie.
A to zmienia coś w tym, że inne możliwości są niemożliwe przed dokonaniem przeze mnie wyboru?

Niemożliwym jest, żebyś wybrał coś, o czym Bóg wie, że tego nie wybierzesz, ponieważ z własnej woli wybierzesz inaczej, upraszczając - nie wybierzesz czegoś sprzecznego z Twoją naturą.

To już wiem. Pytam, dlaczego nazywasz "możliwości", które są niemożliwe do wybrania, możliwościami.

Cytuj:
Mam wrażenie, że Twoim zdaniem wolna wola polega na losowości, całkowitej dowolności, na podejmowaniu decyzji bez żadnych podstaw.

To masz złe wrażenie.

_________________
Procentowy udział ateistów wśród wybitnych naukowców:
https://www.nature.com/articles/28478.pdf


N kwi 26, 2020 10:30 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pn sty 13, 2020 9:14 pm
Posty: 52
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
Wola jest czymś pierwotnym. Musimy przyjąć za aksjomat wolną wolę. Wolność polega tutaj na istocie, że sama dyktuje rozumowi co powinien. Jakiekolwiek podważania wolności woli są wytworami naszego niedoskonałego rozumu, który nie jest w stanie uchwycić jej boskości, co wyrasta poza nasz zwierzęcy świat.


N kwi 26, 2020 11:17 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 26, 2011 3:14 pm
Posty: 977
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszechwiedzący i wszechmogący
Cytuj:
Chodziło mi o to, że wola nie jest zawieszona w próżni, jest czyjaś, konkretnego człowieka, o konkretnych cechach, konkretnej naturze.


Człowiek o konkretnej naturze nie może postąpić wbrew naturze. W takim przypadku posługiwać się można wyłącznie zdaniami analitycznymi. Najbardziej znanym jest „kawaler to nieżonaty mężczyzna” albo „Bóg zna moje wszystkie wybory, więc nie mogę postąpić inaczej jak zgodnie z wyborem Boga” Treść orzecznika zawarta jest w podmiocie. Tutaj w pierwszym zdaniu naturą kawalera jest bycie nieżonatym mężczyzną. Nie interesuje nas wtedy żadna rzeczywistość, czy jest tak faktycznie, żadna prawda. Prócz pilnowania zgodności z naturą.

Cytuj:
Jeśli wolna wola ma być pojęciem sensownym, to musi opierać się na minimalnym determinizmie jakim jest własna natura.


Z wcześniejszych przykładów. Pewien człowiek wybrając kiść bananów postąpił zgodnie z swoją naturą. Chcąc być w zgodzie z naturą, należałoby dalej rozważać wszystkie wybory czy są zgodne z jego naturą. Żeby w końcu zgodnie z prawdą powiedzieć, że wybór kiści bananów również jest zgodny z jego naturą. No chyba że idąc na skróty, przyjmuje się zdanie analityczne jak wyżej i dalej już nie docieka się natury człowieka.


N kwi 26, 2020 11:19 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 215 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 11, 12, 13, 14, 15


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL