Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 10:52 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11
 Odnowa i Oaza a katolicyzm 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
Brandeisbluesky napisał(a):
Według https://en.wikipedia.org/wiki/Slain_in_the_Spirit można doznać upadku modląc się samemu. Chyba to wskazywałoby na to, że upadek może wynikać z jakiejś autosugestii?


Z Pewnoscia jest w tym autosugestia.

Mialem kiedys zdarzenie ze bedac totalnie wykonczony po pracy chcialem sie jedynie "walnac" na lozko i spac. Nie mialem sily na nic innego.
Mimo tego postanowilem ze nie opuszcze wieczornej modlitwy chocbym mial sie przewrocic, bo kiwalem sie na kleczkach jak pijany.
W pewnym momencie wychylilem sie zbytnio do tylu tak ze juz nie bylem w stanie skorygowac pozycji, polecialem do tylu i tylko pomyslalem ze zaraz polamie sobie kregoslup, albo nogi.
Moje zaskoczenie nie mialo granic gdy po prostu oparlem sie o czyjes mocne dlonie, ktore podniosly mnie do pionu.

Zastanawia mnie gdzie sa podczas tych upadkow Aniolowie Stroze tych osob, ze nie tylko pozwalaja na niebezpieczny upadek do tylu, (do przodu mozna sie podeprzec dlonmi) ze potrzebny jest ktos inny by podtrzymac upadajaca osobe?
Poza tym jak juz Marek wielokrotnie pisal, ze w zadnym przypadku napelnienia Duchem Sw. opisywanych w Pismach nikt nie upadal do tylu.
Wszyscy upadali do przodu.


So cze 01, 2019 10:30 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
Barney napisał(a):
Pamiętam, że miał co do tego wątpliwości - wówczas jeszcze nie biskup - ks.Andrzej Siemieniewski: http://analizy.biz/apologetyka/index.ph ... id=106.htm

Wątpliwości? Ks. Andrzej Siemieniewski pisał:
Cytuj:
Z prezentacją kursu Alfa spotkałem się po raz pierwszy w dniach 23-27 sierpnia 2000 roku w Pradze. Byłem tam na wspaniałej i inspirującej konferencji ekumenicznej z udziałem katolików, anglikanów, luteranów, prawosławnych, baptystów i zielonoświątkowców. Pewien czas poświęcono tam przedstawieniu treści i dynamiki ewangelizacyjnego kursu Alfa, a także imponującej skali jego rozszerzania się w świecie, głównie anglosaskim. Z radością przyjąłem tę dobrą nowinę o głoszeniu Ewangelii na nowy sposób, po czym wróciłem do Wrocławia.

Przecież to jest laurka, a nie wątpliwości..
Jeżeli chodzi o wątpliwości, to tylko takie, że trochę po macoszemu zaczęto traktować "Seminaria Odnowy", z którymi emocjonalnie związany jest ks. Andrzej. Czuł zagrożenie ze strony kursów Alpha, ale nie na gruncie duchowym, tylko, że to konkurencja. No może jedyne zagrożenie widział, w tym, że niezdrowe jest takie skakanie z kwiatka na kwiatek. Ale tutaj nic nie ma, że to jest zatruty kwiatek..
Tak ja ten artykuł odczytuję..


So cze 01, 2019 11:52 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
Jestem na splywie kajakowym. Wczoraj przy ognisku pytałem o "spoczynek" i jedna młoda dziewczyna mi go opisała, zaczynając od tego co było myślę dla niej najważniejsze - "do niczego mi to nie było potrzebne". Duża część moich znajomych to środowisko bardzo zzyte z Kościołem. Dzieciaki od małego siedzą w kościele na całego. I myślę że jej faktycznie nie było to do niczego potrzebne, ale może komuś kto w swoim życiu miał zerowe doświadczenie jakiejkolwiek formy duchowości juz tak. Pytałem co czuła, odpowiedziała najpierw że nic, a po chwili namyslu dodała przypominając sobie sytuację - uczucie bycia kochaną. Oczywiście ze to o niczym nie przesądza, ale daje mi osobiście do myślenia.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


So cze 01, 2019 3:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
A tak z innej beczki myślałem w jaki sposób prowadzić w tym wątku dyskusje, abym sam się nie denerwowal na wpisy które uznaje za krzywdzące, a jednocześnie abym nie wywoływał napięć swoim pisaniem u reszty. Doszedłem do wniosku, że obok "złych nowin" o Oazie, będę pisał te "dobre". (tylko i wyłącznie mam na myśli Oazy i Domowy Kościół)

Dzisiaj napiszę króciutko. Fajnie się obserwuje najpierw zdziwienie u początkujących oazowiczow spiewem i/albo modlitwą przed posiłkiem, a później pod koniec jak bez tej modlitwy nie potrafią posiłku juz sami zacząć. I jeszcze milo się ogląda szczerą radość u dzieci, kiedy np. klaszcza w dlonie podczas śpiewu. Bardzo ładnie sprawdza się tutaj zadada - z jakim przystajesz takim się stajesz

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


So cze 01, 2019 3:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
watchman napisał(a):
Barney napisał(a):
Pamiętam, że miał co do tego wątpliwości - wówczas jeszcze nie biskup - ks.Andrzej Siemieniewski: http://analizy.biz/apologetyka/index.ph ... id=106.htm

Wątpliwości? Ks. Andrzej Siemieniewski pisał:
Cytuj:
Z prezentacją kursu Alfa spotkałem się po raz pierwszy w dniach 23-27 sierpnia 2000 roku w Pradze. Byłem tam na wspaniałej i inspirującej konferencji ekumenicznej z udziałem katolików, anglikanów, luteranów, prawosławnych, baptystów i zielonoświątkowców. Pewien czas poświęcono tam przedstawieniu treści i dynamiki ewangelizacyjnego kursu Alfa, a także imponującej skali jego rozszerzania się w świecie, głównie anglosaskim. Z radością przyjąłem tę dobrą nowinę o głoszeniu Ewangelii na nowy sposób, po czym wróciłem do Wrocławia.

Przecież to jest laurka, a nie wątpliwości..
No cóż, wybrałeś zaledwie fragment artykułu Ksiedza Biskupa - taki fragment, jak Ci pasował.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So cze 01, 2019 5:00 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
Barney napisał(a):
No cóż, wybrałeś zaledwie fragment artykułu Ksiedza Biskupa - taki fragment, jak Ci pasował.

Artykuł ten nie krytykował kursu Alfa, jako takiego. Możesz mi przytoczyć jakieś fragmenty krytykujące ten kurs? Nie sądzę..

Nieco inaczej i w końcu krytycznie, ks. Andrzej (być może już biskup) odniósł się do tej inicjatywy w artykule napisanym 4 lata później:

http://apologetyka.katolik.pl/kurs-alfa-chrzescijanstwo-ktore-dzielimy-wszyscy/
Tyle, że tego artykułu nie linkowałeś.
Wymienił tu pewne nauki (z książki Nicka Gumbela), które zaprzeczają jakoby kurs alfa był niejako pniem, z którego dopiero wyrastają nauki katolickie, protestanckie i prawosławne. Udowodnił, że kurs ten (bazujący na tego typu materiałach) niestety jest z gruntu protestancki:
1) „Kapłan – ang. priest […] nie składa ofiar, ale jest w kościele liderem. Obecnie nie potrzeba kapłanów składających ofiary, bo nie ma potrzeby składania ofiar”[4].
2) nie ma narodzin z wody i Ducha (bo woda w tym nauczaniu "wyparowała")
3) negowanie sakramentu chrztu świętego, jako momentu napełnienia Duchem Świętym
4) niewłaściwe dla katolików nazewnictwo typu "pastor", "zbór".

Ksiądz biskup, zastrzega w tym artykule, że nie chce wdawać się w polemikę, czy jest to poprawna interpretacja biblijna, tylko że to wyklucza uznawanie tego kursu jako podstawę do dalszego katolickiego nauczania.
W sumie szkoda, że jasno nie określił, że są to fałszywe nauki.

Zastrzeżenia ks. biskupa dotyczące zbytniego faworyzowania kursów Alpha w działalności Odnowy znalazły widzę jakiś oddźwięk, bo na stronie Odnowy w Duchu Świętym Archidiecezji Wrocławskiej kursy Alfa są w zakładce Ewangelizacja na drugim miejscu za umiłowanymi Seminariami Odnowy...

I tak to faktycznie jest z tymi wątpliwościami..
https://www.wroclaw.odnowa.org/index.php/przedsiewziecia


So cze 01, 2019 6:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
Kursy Alpha, prostym językiem, bez wdawania się w jakieś gubiące sens szczególiki, podsumował abp Jan Paweł Lenga.
To jest prawdziwy pasterz. Krótko, zwięźle i na temat:
https://www.youtube.com/watch?v=UnqMFLe3n4A


N cze 02, 2019 9:33 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
Cytuj:
Jan Paweł Lenga MIC (ur. 28 marca 1950 w Gródku Podolskim) – polski arcybiskup, duchowny katolicki, ze Zgromadzenia Księży Marianów, emerytowany biskup Karagandy w Kazachstanie. Wyraża krytyczne opinie na temat Soboru Watykańskiego II oraz podważa ważność wyboru papieża Franciszka (twierdzi, że jest nim nadal Benedykt XVI)


I wszystko jasne.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N cze 02, 2019 9:54 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
Jockey napisał(a):
I wszystko jasne.

Lepiej posłuchać na własne uszy co mówi abp, a nie tylko czerpać informacje z jakichś notek.
Parę dni temu ciekawie opowiadał tutaj:
https://www.youtube.com/watch?v=ftTx3YIrEjA


N cze 02, 2019 10:54 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
Dla ciebie autorytetem jest każdy kto neguje SVII i papieża Franciszka.
Przypomnę Oaza nie jest za kursami Alpha, Odnowa nie cała jest za.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N cze 02, 2019 12:12 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
Odnośnie kursów Alpha znalazłem taki art z Gościa Niedzielnego
https://www.gosc.pl/doc/4346426.Alpha-nie-dla-katolikow
Czytałem tez wypowiedz kardynała Burke i komentarz pch24 https://www.m.pch24.pl/kardynal-burke-o ... 534,i.html
Rekomendacji Alphie udzielają http://kursalpha.pl/

W kościele po soborze powstaje wiele inicjatyw ewangelizacyjnych. I dobrze ze powstają. I dobrze ze są tacy którzy chcą iść z Ewangelia do rożnych środowisk jak np. Więźniowie, subkultury, narkomani, alkoholicy itp. Jedne metody są lepsze drugie gorsze. Po ewangelizacji ważna rzeczą jest formacja. Problem z Odnowa jest taki ze oni nie dysponują żadna spójna formacja. Jak oaza ma przynajmniej jakiś pomysł na prowadzenie ludzi i przybliżenie im katolicyzmu tak Odnowa nie ma niczego do zaproponowania.

Może warto wydzielić Alphe do osobnego tematu zamiast pisać o niej w tym temacie. Oaza nie ma nic wspólnego z Alpha.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N cze 02, 2019 2:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Odnowa i Oaza a katolicyzm
Jockey napisał(a):
Rekomendacji Alphie udzielają http://kursalpha.pl/

Warto wiedzieć i zapamiętać..
Zresztą jakoś mnie nie dziwi, że akurat oni udzielają tej rekomendacji..


N cze 02, 2019 3:17 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 162 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 230 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL