Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 1:22 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 
 Dziwactwa w kościele i w Kościele 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Dziwactwa w kościele i w Kościele
Proponuję porozmawiać na temat różnych, dziwnych zwyczajów w kościołach na Mszach św. i nabożeństwach i je powyjaśniać - jeśli ktoś będzie wiedział.
Na przykład pierwszy raz zobaczyłem coś takiego (tarmoszenie dzieci na Mszy św.). Pewnie jakaś lokalna tradycja, ale jaka?
https://www.youtube.com/watch?v=1HgubKPZfaU

Albo taniec z obrazem:
https://www.youtube.com/watch?v=uqdmmC3YX08


N maja 12, 2019 9:54 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16892
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwactwa w kościele i w Kościele
To pierwsze to sposób komunikacji i powitanie. U psów, nawet świetnie szkolonych ratowników, brak poczochrania po głowie na powitanie oznacza, że jesteś obcy i pies się nie tylko źle czuje, ale gorzej wykonuje swe zadania. Przełożyć to na filmik i mamy lokalnie utrzymany taki zwyczaj. Dla osób z zewnątrz to dziwactwo, dla lokalnej ludności (to inna strefa kulturowa i widać to na filmiku) po prostu ciepłe powitanie z kapłanem. Obowiązuje zasada ewangeliczna, że wchodzi się w to miejsce człowieka, w którym on jest. To pewnie uczynił kapłan.
Może zaniechanie tego spowodowoałoby reakcję wiernych, którą przywołałam u psów. Całe chrześcijaństwo to relacyjność a nie chłodna obecność i przekazywanie sobie znaku pokoju bezmyślne. A witać się w kościele nie wypada, czasem przesłany jest grymas uśmiechu, bo człowiek myśli że tym Boga obrazi/nie wypada. Niestety nie wiem jakie były rzeczywiste realia.
Wg mnie można to oceniać dopiero wowczas, gdy wszystkie elementy składanki są znane. Może być wypaczeniem, dziwactwem, formą przejściową, by powolutku z tego wyjść poza kościół. Może powitać się przed kościołem, bez szat liturgicznych?

Zanim się wypowiem na temat obyczajowości innych narodów, powinnam ją poznać. Na ile można to wpleść w mszę, na ile nauczyć wiernych, by pewne elementy przenieść poza mszę.
U nas mamy zwyczaj składania kwiatów i mówienia wierszyków. Przenosi się to na czas po zakończeniu mszy lub przed jej rozpoczęciem.


N maja 12, 2019 11:17 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr sie 31, 2011 12:45 pm
Posty: 1261
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwactwa w kościele i w Kościele
lekarstwo napisał(a):


Taniec feretronów. Podobno ta tradycja ma już trochę lat. Nie wiem, czy kiedyś wyglądało to podobnie w każdym razie jak dla mnie dziwaczne i można sobie kuku zrobić.


N maja 12, 2019 11:54 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16892
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwactwa w kościele i w Kościele
Na pierwszym filmiku zobaczyłam, że kapłan kopnąl kogoś w zadek. Pewnie, gdyby ten ksiądz znał mechanizm tego powitania i wiedział, że to przeniesienie ze świata zwierzęcego (małe dzieci czochramy po głowach jak do nas podchodzą*), podszedł by do tego w inny sposób. On chyba nie bardzo sam rozumiał w czym bierze udział. Raczej grał luzaka i 'swojego'.

To kapłan powinien czuwać nad tym, by nie dochodziło do dziwacznych zmian, których nie powinno się wplatać w samą Eucharystię.

_______________________
*sprawia im przyjemność powitanie i kontakt z osobą, którą znają a jej obojętność będą manifestowały smutkiem/obrażeniem się. To ludzka reakcja manifestująca nasze korzenie zwierzęce. W stosunku do obcych male dzieci zachowują dystans i nie dają się czochrać po głowie.


N maja 12, 2019 1:28 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwactwa w kościele i w Kościele
lekarstwo napisał(a):
)(...) Pewnie jakaś lokalna tradycja, ale jaka?
https://www.youtube.com/watch?v=1HgubKPZfaU

(...)

Co o tym filmie wiesz? Skąd pochodzi, kiedy został nakręcony, czy to relacja z czegoś, czy np., wycinek z jakiegoś filmu, w jakiej miejscowości jest ten kościół?


N maja 12, 2019 1:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwactwa w kościele i w Kościele
To Kościół Zmartwychwstania w Brazylii w Ceilândia (da Paróquia da Ressurreição de Ceilândia) https://www.facebook.com/paroquiadaressurreicaocei/
Ksiądz to Jose Roberto Angelotto. Po prostu ma sporo temperamentu a lokalni ludzie to podobno lubią, w każdym razie nie widzę, by dorośli protestowali. Jak błogosławi święconą wodą, to leje ją na ludzi kubłami wody.

To inne środowisko i inne zachowania. Trzeba z nimi być, by ich zrozumieć.
klik


N maja 12, 2019 6:46 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz mar 13, 2008 3:33 pm
Posty: 771
Lokalizacja: Zielona Góra
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwactwa w kościele i w Kościele
Palenie papierosów przez dzieci w Portugalii z okazji święta 3 Króli

http://telewizjarepublika.pl/tak-celebruje-sie-swieto-trzech-kroli-w-portugalii-quotnie-widze-w-tym-nic-zlego-wcale-sie-nie-zaciagajaquot,59189.html

_________________
Sapere aude!


N maja 12, 2019 8:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lis 18, 2015 10:14 pm
Posty: 1326
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwactwa w kościele i w Kościele
Brandeisbluesky napisał(a):
To Kościół Zmartwychwstania w Brazylii w Ceilândia

Dzięki, dobrze wiedzieć. :)


N maja 12, 2019 10:56 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 8 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 148 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL