Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 7:52 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona
 Myślenie a intuicja 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 04, 2019 8:43 pm
Posty: 186
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Myślenie a intuicja
Czy intuicja jest pasywna, a myślenie jest twórcze?


Cz kwi 18, 2019 10:01 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Myślenie a intuicja
Myślenie jest procesem. Odwoływanie się do intuicyjnych myśli, jest stawianiem na to w czym mamy upodobanie. A że podoba nam się to co przynosi sukces. To intuicja wielokrotnie się sprawdza, oczywiście do czasu. Bo nawet to co ma stały stabilny wymiar, ma swój okres użyteczności.
W tym sensie to odpowiedzią na pytanie będzie to, że samo myślenie zawsze jest twórcze. A intuicja to bazowanie na czymś znanym, więc nie na twórczości.


Pt kwi 19, 2019 7:52 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Myślenie a intuicja
Myślenie twórcze to takie, które jest wsparte intuicją. Samo myślenie twórcze być nie musi. Można to oddać za pomocą metafory domu z oknem.

Dom to świadomość. Okno to łącznik świadomości z podświadomością, a więc intuicja.

Człowiek, który ma okno zamknięte, a więc nie używa intuicji, myśli w sposób odtwórczy, a więc zawsze w granicach tego zamkniętego na świat zewnętrzny domu. Nigdy nie wymyśli nic, czego by w tym domu już nie było.
Człowiek, który ma okno otwarte, używa intuicji, wpuszcza do tego domu świeże powietrze, dzięki czemu regularnie aktualizuje zawartość domu, co umożliwia mu wymyślanie rzeczy nowych.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pt kwi 19, 2019 7:55 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Myślenie a intuicja
Pelikan
Z tego co piszesz to u ciebie intuicja, to skok w nieznane. Dlatego wychodzi twórczość. Ja napisałem że intuicja to bazowanie na sprawdzonych elementach. Mogę dopowiedzieć, że takie odruchowe bazowanie z podświadomością związane, można wtedy myśleć że jest twórcze. Że myślenie nie jest twórcze, świadczy zapętlenie się w jednym i tym samym kierunku myślenia. Myślenie twórcze wsparte intuicją, będzie w tym układzie wsparte odtwórczą wiedzą, choć z podświadomości wynikłe.
Tak widzę te zagadnienia.


Pt kwi 19, 2019 8:21 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Myślenie a intuicja
Witoldm

Piszesz o auomatyzmach, myśleniu zgodnie z podświadomym programem. Zauważ, że tak się dzieje tylko wtedy, kiedy to co podświadome jest przed nami zakryte. Wówczas niejako rządzi naszym myśleniem. I rzeczywiście jest odtwórcze.

Sytuacja się zmienia, kiedy my to co nieświadome uczynimy świadomym. Nasza świadomość w ten sposób przeprogramowuje podświadomość. I ta podstawa naszych auomatyzmów ulega zmianie. Można powiedzieć, że my zawsze jesteśmy w swoim myśleniu odtwórczy, bo zawsze odpalamy jakiś program, z tym że twórczość polega na nieustannym aktualizowaniu programu, nadpisywaniu go nowymi treściami.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pt kwi 19, 2019 8:30 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Myślenie a intuicja
Tak twórczość, to dopisywanie naszej wiedzy nowymi treściami. Sama intuicja mając obszar twórczy, jest to już przyjęcie nowego. To nowe przyjmowane intuicyjnie, w twoim myśleniu będzie losowe, bądź mające jakieś źródło. Wskaż to źródło, bądź określ czy to jednak losowość. Dopowiem że tym źródłem może być przewidywanie, domniemanie, świadome połączenie ze zbiorem informacji.


Pt kwi 19, 2019 8:49 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Myślenie a intuicja
Intuicja ma dwa żródła, jak sam napisałeś: świadome połączenie ze zbiorem informacji.

Intuicja to zespolenie świadomości (źródło 1) ze zbiorem nieuświadomionych informacji (źródło 2).

W myśleniu pozaintuicyjnym też korzystamy z tego zbioru nieuświadomionych informacji, ale to jest wówczas jedyne nasze źródło. Stąd ten automatyzm, odtwórczość i nieustanne podążanie w jednym kierunku.

Twórczość rodzi się w spotkaniu nieświadomego ze świadomoscią. I wydaje mi się, ze tą siłą, która do tego spotkania doprowadza, jest Miłość. A to by już było źródło nr 3.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Pt kwi 19, 2019 9:25 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Myślenie a intuicja
Hmm... Intuicja jest pomocna, ale wtedy, gdy jest odpowiednio ukształtowana.


Wt kwi 23, 2019 11:09 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Myślenie a intuicja
No tak, tylko należy jednak określić jednoznacznie. Gdzie chodzi o intuicję, a gdzie ona się kąńczy. Tu miłość na pewno nie wchodzi w skład samej intuicji, może tylko jej towarzyszyć choć nie musi, no bo intuicyjne podejście wynika także z odruchów. Może miłość wzmacniać intuicyjne podejście. Może z miłości rodzić się intuicyjne podejście. Dobrze jak by razem współtworzyły. Inna sprawa to kształtowanie intuicji. W pełni ukształtowana intuicja, już by się nie różniła od prowadzenia w Duchu Świętym. Wszak poruszamy się już w obszarze trafnych przewidywań i zachowań. Intuicja to jest właśnie taki rodzaj myślenia, typu przewidującego.


Wt kwi 23, 2019 11:33 am
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 04, 2019 8:43 pm
Posty: 186
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Myślenie a intuicja
A gdyby ktoś powiedział, że myślenie jest kreatywne, bo można pomyśleć o czymś czego nie ma, a intuicja jest odbiorem tego co jest, więc jest pasywna?


Wt kwi 23, 2019 2:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Myślenie a intuicja
Bloblo napisał(a):
A gdyby ktoś powiedział, że myślenie jest kreatywne, bo można pomyśleć o czymś czego nie ma, a intuicja jest odbiorem tego co jest, więc jest pasywna?

To by oznaczało, że autor takiego twierdzenia nie rozumie, czym jest kreatywność. Kreatywność nie polega na fantazjowaniu tylko tworzeniu.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Wt kwi 23, 2019 3:25 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Myślenie a intuicja
Myślenie kreatywne może mieć miejsce, a nawet powinno przy twórczości. Natomiast intuicja pojawia się z potrzeby reakcji, często na niespodziewane wydarzenie, czy nie znane nam wydarzenie. Kreatywność tu nie powinna występować, zwiększała by zagrożenie, brak czasu itp. W trudnych sytuacjach trzeba sprawdzonej reakcji ( odruchowej, czy standardowej) wynikłej z intuicji. Tak jest przy chodzeniu po ciemku. Nie widzimy a jednak intuicyjnie trafiamy na właściwy kierunek ruchu, choć nie zawsze odbywa się to bezkolizyjnie. No ale to właśnie intuicja tak ma, że nie zawsze się sprawdza.


Wt kwi 23, 2019 3:27 pm
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 04, 2019 8:43 pm
Posty: 186
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Myślenie a intuicja
Czy myślenie i intuicja, różnią się rodzajowo? Może różnią się tylko stopniem?


Wt kwi 23, 2019 4:15 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Myślenie a intuicja
Myślenie jest cały czas myśleniem. Intuicja to forma myślenia przed podięciem decyzji, już wcześniej opisana.


Wt kwi 23, 2019 5:33 pm
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Myślenie a intuicja
Ja tam zawsze myślałam, że intuicja to po prostu przeczucia, a tu się skomplikowanie zrobiło. :?


Wt kwi 23, 2019 7:37 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 33 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 210 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL