Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 7:15 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona
 Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Barney napisał(a):
Właśnie nurknąłeś pod grunt. Ty mowisz Yarpenowi, że nie ma pojęcia

A ma?
Kiedyś już o tym rozmawialiśmy i jedynym czym się Yarpen podpierał to książka pt. "Rozmowy o Biblii" autorstwa A. Świderkówny, która podaje te "naukowe" fakty o Torze, której spisanie zakończyło się ponoć ok. V w. p.n.e. i nie podaje przy tym żadnego tekstu źródłowego skąd czerpie taką wiedzę.
Zaiste to mocna wiedzą naukowa jaką miał Yarpen. :D
Yarpen Zirgin napisał(a):
Cóż zostało Gregorowi kiedy świat naukowy nie popiera tez pana Palli?

Skoro jesteś taki oblatany to przedstaw teraz Ty konkretnego współczesnego biblistę i jego pracę na temat autorstwa Tory.
Jak na razie poza czczą gadaniną niczym nie poparłeś swoich tez.


Pt kwi 05, 2019 7:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Eden napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Bo nie miało to i nie ma żadnego znaczenia.

Doprawdy?!

Ano doprawdy. Polecam douczenie się na temat Pisma Świętego, bo widać, że nie bardzo masz na ten temat pojęcie.

I powtórzę pytanie:
Czy księga Pisma Świętego przestanie być natchniona jeżeli nie została spisana przez osobę, której tradycja ją przypisuje?


Pt kwi 05, 2019 7:35 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Yarpen Zirgin napisał(a):
Ano doprawdy. Polecam douczenie się na temat Pisma Świętego, bo widać, że nie bardzo masz na ten temat pojęcie.

Zmień okulary, bo w tych coś kiepsko widzisz... :D
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czy księga Pisma Świętego przestanie być natchniona jeżeli nie została spisana przez osobę, której tradycja ją przypisuje?

Księga natchnienia nie straci, ale straci na wiarygodności Pan Jezus, który wiedząc, że to nie Mojżesz spisał Torę, cały czas On mówił, że to jednak zrobił Mojżesz!
Skoro w tym względzie nie możemy w pełni ufać Zbawcy, to dlaczego mamy Mu ufać w każdej innej?...
Chrystus nie bał się negować tradycji!
Jeśli tylko tradycja, a nie szczera prawda, stała za Mojżeszem, to niepodobna, aby Jezus wciąż milczał i błędnej tradycji nie korygował, skoro robił to raz po raz w innych sprawach!

Przemyśl to, zanim znów się rzucisz do klawiatury, aby mi tu się puszyć, i piórka stroszyć, jakiś to UCZONY jest... ;)

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Pt kwi 05, 2019 7:47 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Yarpen Zirgin napisał(a):
Czy księga Pisma Świętego przestanie być natchniona jeżeli nie została spisana przez osobę, której tradycja ją przypisuje?

Pytanie jest błędnie postawione w świetle faktu, że Jezus zawsze mówił prawdę i sam jest Słowem Bożym, a Biblia jest przecież Słowem Bożym, które jest prawdą.
Macie z Barneyem problem z akceptacją prawdy - nie pierwszy raz z resztą.


Pt kwi 05, 2019 7:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Eden, ciągle ignorujesz niewygodny dla siebie fakt, a to wyklucza możliwość dalszej rozmowy w temacie. Pogadamy jak przyswoisz wreszcie informację, że żydzi nie przejmowali się tym, czy księgę spisał Mojżesz, Izajasz czy jego uczeń, bo nie miało to znaczenia dla treści zawartego w niej nauczania.


Pt kwi 05, 2019 7:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Właśnie nurknąłeś pod grunt. Ty mowisz Yarpenowi, że nie ma pojęcia

A ma?
Ma. I to widać.
Tak samo jak widać że Wy z Edenem nie macie.
Co gorsze, ponieważ wyznajecie niebiblijną zasadę "sola scriptura" (przynajmniej tak mówicie, bo jak coś się w Biblii pokaże to okazuje się że nie interesują Was Jej zapisy niezgodne z Waszym zdaniem) to nie wykazujecie chęci do nabycia takowej wiedzy.
I to jest jednym z powodów trwania protestantów w tych głupotach wymyślonych parę wieków temu.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt kwi 05, 2019 8:02 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Yarpen Zirgin napisał(a):
Pogadamy jak przyswoisz wreszcie informację, że żydzi nie przejmowali się tym, czy księgę spisał Mojżesz, Izajasz czy jego uczeń, bo nie miało to znaczenia dla treści zawartego w niej nauczania.

Mało mnie obchodzi, co sobie mniemali Żydzi. Mnie interesuje, czego nauczał Jezus - osobowa PRAWDA!!
A skoro On - wg Ciebie - nauczał o Mojżeszowym autorstwie Tory tylko dlatego, że tak uczyli przywódcy narodu (z którymi cały czas "miał na pieńku"), albo dlatego, że Jego narodowość była żydowska, to doprawdy: kiepski to argument, aby wierzyć bez zastrzeżeń Jezusowi w każdej innej sprawie! (skąd masz, kolego, pewność, że On przy innych tematach nie kierował się mylnymi poglądami i tradycjami?!).

Może dla Ciebie nie ma znaczenia, co mówił Jezus nt Tory, ale dla mnie znaczenie to ma - bo jest to jeden z wielu elementów Jego nauczania (i Jego osobowości), więc jeśli się coś "sypie" w jednym temacie, to "posypie się" w innych (zasada kostek domina).

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Pt kwi 05, 2019 8:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Eden napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Pogadamy jak przyswoisz wreszcie informację, że żydzi nie przejmowali się tym, czy księgę spisał Mojżesz, Izajasz czy jego uczeń, bo nie miało to znaczenia dla treści zawartego w niej nauczania.

Mało mnie obchodzi, co sobie mniemali Żydzi.

A powinno, bo bez tego nie tylko nie zrozumiesz dlaczego Chrystus mówił o pochodzeniu Tory od Mojżesza, ale nie będziesz w stanie prawidłowo zrozumieć Pisma Świętego. To są podstawy prawidłowej interpretacji Biblii, Eden.

I przypominam, że Chrystus nie przyszedł aby zajmować się wyjaśnianiem kto i kiedy napisał księgi ST, tylko dla zbawienia ludzi. Informacja o tym, kto rzeczywiście spisał Torę, nie ma dla tego celu żadnego znaczenia. Za to ma znaczenie np. prawidłowe podejście do małżeństwa. :)


Pt kwi 05, 2019 8:15 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Barney napisał(a):
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Właśnie nurknąłeś pod grunt. Ty mowisz Yarpenowi, że nie ma pojęcia
Gregor:A ma?
Ma. I to widać.

Pewnie ma z tego doktorat. :D
Jedyne co widać do tej pory, to że jego wiedza opiera się na książce popularnonaukowej "Rozmowy o Biblii". W niej autorka podaje stare informacje o powstaniu Tory, i nawet nie przytacza żadnego tekstu źródłowego, z którego czerpie te informacje. To pokazuje jak niski poziom reprezentuje ta książka.

Jak licha jest wiedza Yarpena świadczy fakt, że jak dotąd sam nie był w stanie podać żadnego współczesnego biblisty i jego opracowania w temacie autorstwa Tory.

Bronisz go bo to kumpel z twojej parafii - czysta ideologia.
Barney napisał(a):
Co gorsze, ponieważ wyznajecie niebiblijną zasadę "sola scriptura" (przynajmniej tak mówicie, bo jak coś się w Biblii pokaże to okazuje się że nie interesują Was Jej zapisy niezgodne z Waszym zdaniem) to nie wykazujecie chęci do nabycia takowej wiedzy.
I to jest jednym z powodów trwania protestantów w tych głupotach wymyślonych parę wieków temu.

Z braku argumentów powyższym tekstem szorujesz po dnie. :dokitu:


So kwi 06, 2019 12:53 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
No cóż, trudno dyskutować z dumnym niedouczeniem.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So kwi 06, 2019 1:02 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Yarpen Zirgin napisał(a):
I przypominam, że Chrystus nie przyszedł aby zajmować się wyjaśnianiem kto i kiedy napisał księgi ST, tylko dla zbawienia ludzi.

Pan Jezus przyszedł też aby dać świadectwo prawdzie.
Prawda o nim była zawarta w proroctwach ST, a jednym z proroków był Mojżesz, o którym Pan Jezus powiedział [Jana 5.46-47]:46. Gdybyście bowiem wierzyli Mojżeszowi, wierzylibyście i mnie. O mnie bowiem on napisał.
47. A jeśli jego pismom nie wierzycie jakże uwierzycie moim słowom?

Twoje wywody czynią Biblię niewiarygodną, a z Jezusa czynią kłamcę.
Chyba nie jesteś tego świadomy?
Moje kondolencje.

_______________________________________________________

Barney napisał(a):
No cóż, trudno dyskutować z dumnym niedouczeniem.

Tak. Zdecydowanie Yarpen musi się douczyć, no i w końcu przedstawić jakieś dowody na poparcie swoich twierdzeń. :mrgreen:
Ja byłem w stanie to uczynić, a on nie i temat zamiótł pod dywan, a przecież ma taaaką wiedzę.


Ostatnio edytowano So kwi 06, 2019 8:22 am przez merss, łącznie edytowano 1 raz

scalenie dwóch postów



So kwi 06, 2019 1:17 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Yarpen Zirgin napisał(a):
A powinno, bo bez tego nie tylko nie zrozumiesz dlaczego Chrystus mówił o pochodzeniu Tory od Mojżesza

Taaa.... pewnie! Oczywiście, że Jezus mówił o pochodzeniu Tory od Mojżesza, aby się przypodobać kapłanom, faryzeuszom, uczonym w Piśmie i saduceuszom - czyli całej przywódczej "wierchuszce"; pewnie, że tak! Masz rację Yarpenie - grunt to się wpasować w ogół poglądów, aby się nie wychylać za bardzo...
Właśnie to całe życie robił Pan Jezus, tak?!?
[gdyby ktoś nie zauważył, to sobie żartuję z naszego tu kolegi i jego mniemania, że Jezus trzymał się tego, co nieprawdziwe, bo otoczenie to robiło; co za brednia!].
Yarpen Zirgin napisał(a):
I przypominam, że Chrystus nie przyszedł aby zajmować się wyjaśnianiem kto i kiedy napisał księgi ST, tylko dla zbawienia ludzi. Informacja o tym, kto rzeczywiście spisał Torę, nie ma dla tego celu żadnego znaczenia.

To, kto napisał Torę, a Jezus mówi, że uczynił to Mojżesz!, ma znaczenie - wiesz jakie? Już o tym pisałem, ale może przeoczyłeś: To ma znaczenie dla wiarygodności Chrystusa i całego Bożego Słowa!!
Jeśli On mówił coś innego, niż wiedział, to wiarygodność Jezusa w tym temacie się załamuje, a w innych stawiana jest pod znakiem zapytania!
Czy takiego Zbawcę wyznajesz Yarpenie? Zbawcę niewiarygodnego - bo nie wiadomo czy mówi prawdę czy nie mówi, a tylko powtarza coś co prawdą nie jest, aby się przypodobać otoczeniu?!
Zastanów się w jakim świetle stawiasz Jezusa swoimi przestarzałymi (co pokazuje Gregor) poglądami o pochodzeniu Tory!
Gregor napisał(a):
Pan Jezus przyszedł też aby dać świadectwo prawdzie.
Prawda o nim była zawarta w proroctwach ST, a jednym z proroków był Mojżesz, o którym Pan Jezus powiedział [Jana 5.46-47]:46. Gdybyście bowiem wierzyli Mojżeszowi, wierzylibyście i mnie. O mnie bowiem on napisał.
47. A jeśli jego pismom nie wierzycie jakże uwierzycie moim słowom?
Twoje wywody czynią Biblię niewiarygodną, a z Jezusa czynią kłamcę.
Chyba nie jesteś tego świadomy?
Moje kondolencje.

Tak piszesz, Gregorze, do Yarpena - i słusznie!
Również się na te słowa Jezusa powoływałem. A teraz zastanówmy się, nad kontekstem ich wypowiedzenia i nad tym: A cóż to Mojżesz pisał o Mesjaszu?!
J 5,39:47
(39) Badacie Pisma, ponieważ sądzicie, że w nich zawarte jest życie wieczne: to one właśnie dają o Mnie świadectwo.
(40) A przecież nie chcecie przyjść do Mnie, aby mieć życie.
(...)
(45) Nie sądźcie jednak, że to Ja was oskarżę przed Ojcem. Waszym oskarżycielem jest Mojżesz, w którym wy pokładacie nadzieję.
(46) Gdybyście jednak wierzyli Mojżeszowi, to byście i Mnie wierzyli. O Mnie bowiem on pisał.
(47) Jeżeli jednak jego pismom nie wierzycie, jakżeż moim słowom będziecie wierzyli?

Jak widać, kwestia zbawienia, życia wiecznego jest kontekstem słów Jezusa.
Werset 39 jest b. wymowny - Żydzi mniemali, że w Piśmie tkwi istota życia wiecznego; tymczasem Pisma świadczą o Chrystusie! (ale oni tego nie widzą i nie przychodzą po dar życia do Niego).
Wobec tego Jezus mówi wprost, że ten Mojżesz, w którym oni położyli nadzieję, będzie ich oskarżał. Czemu? Dlatego, że Żydzi co prawda czytali pisma Mojżesza, ale ich nie rozumieli, nie uwierzyli w ich przekaz z Mesjaszu - bo Mojżesz pisał o Nim (a skoro nie wierzą pismom Mojżesza, to i słów Jezusa nie przyjmą wiarą).

Taki jest kontekst. Ale pytanie: Gdzie Mojżesz pisał o Jezusie?! (wbrew temu, co twierdzi Yarpen, On tak mówił - może dlatego, że książki z jakiej Yarpen korzysta, nie znał, hehe... :no: ).
Widzę taką możliwość, i za pewnik ją biorę, że pierwsza wzmianka o Mesjaszu to te słowa:
Rdz 3:15
(15) Wprowadzam nieprzyjaźń między ciebie a niewiastę,pomiędzy potomstwo twoje a potomstwo jej: ono ugodzi cię w głowę, a ty ugodzisz je w piętę.

Czy tu jest coś o zbawieniu, w kontekście którego toczyła się rozmowa Jezusa z Żydami?
Tak! Zatem gdy Jezus w tym kontekście mówi do słuchaczy, że MOJŻESZ PISAŁ O NIM, to potwierdza Swoim Boskim autorytetem to, że Księgę Rodzaju spisał Mojżesz (a nie jakiś bezimienny kapłan na kilka wieków przed Chrystusem, już po babilońskiej niewoli).

Oczywiście Yarpen (i inni) temu zaprzeczą, bo książki z półki wołają: "Hej, komu wierzysz?! Ewangeliście, co spisał mowę Jezusa, czy nam - naukowcom, którzy przecież lepiej wiemy, jak było!..."
I tak oto dochodzimy do sedna:
Komu się wierzy; komu się ufa...?
Niech sobie na to pytanie każdy sam odpowie, świadom tego, że stanie kiedyś przed Jezusem!! (Yarpenie, ;) czy masz na tyle odwagi, aby wtedy Mu powiedzieć prosto w oczy: Panie, wolałem słuchać naukowców niż ewangelistów, wiec nie mów mi, że się myliłem bo tego nie zniosę; jak nie znosiłem, gdy na forum mi to wykazywano, więc musiałem robić uniki, aby nie wyszło na jaw, że jestem w błędzie... Panie Jezus, przyznaj, że to nie Mojżesz spisał Torę - tak przecież naukowcy orzekli, nie wiesz o tym?!...).

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


So kwi 06, 2019 6:44 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Eden napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
A powinno, bo bez tego nie tylko nie zrozumiesz dlaczego Chrystus mówił o pochodzeniu Tory od Mojżesza

Taaa.... pewnie!

Niestety, ale tak. Bez poznania mentalności tamtych ludzi ciągle będziesz przykładał do nich współczesną miarkę, a w efekcie dojdziesz do błędnych wniosków.

Cytuj:
Yarpen Zirgin napisał(a):
I przypominam, że Chrystus nie przyszedł aby zajmować się wyjaśnianiem kto i kiedy napisał księgi ST, tylko dla zbawienia ludzi. Informacja o tym, kto rzeczywiście spisał Torę, nie ma dla tego celu żadnego znaczenia.

To, kto napisał Torę, a Jezus mówi, że uczynił to Mojżesz!, ma znaczenie - wiesz jakie? Już o tym pisałem, ale może przeoczyłeś: To ma znaczenie dla wiarygodności Chrystusa i całego Bożego Słowa!!

Tylko w oczach ludzi takich jak Ty.


So kwi 06, 2019 9:54 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
I przypominam, że Chrystus nie przyszedł aby zajmować się wyjaśnianiem kto i kiedy napisał księgi ST, tylko dla zbawienia ludzi.
(...)
Twoje wywody czynią Biblię niewiarygodną, a z Jezusa czynią kłamcę.

W Twoich oczach, a nie w moich. Tyle, że ja patrzę na te wypowiedzi przez pryzmat czasów, w których padły, ty zaś przez pryzmat naszej mentalności.

Aha... Co do Twoich próśb o jakichś współczesnych badaczy, to obecnie uległy zmianie teorie na temat tego, w jaki sposób powstawało Pismo Święte (czyli odchodzi się od teorii czterech źródeł), a nie od datowania poszczególnych ksiąg. Pomysły pana A. Palli oparte na odkryciach z Ugarit nie spowodowały wielkiej rewolucji w biblistyce. :)


So kwi 06, 2019 10:59 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Początek Biblii oczami Jahwe, Jezusa i apostołów
Wątek - pyskówka. Do zamknięcia.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So kwi 06, 2019 11:42 am
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 146 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 229 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL