Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 09, 2024 10:11 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona
 Wystawa Body Worlds 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Wystawa Body Worlds
Czy pójście na taką wystawę jest grzechem, jeżeli według naszej wiary umarłych należy pochować?
Było już o tradycyjnym pochówku i kremacji, a coś takiego?

https://bodyworlds.pl/?gclid=EAIaIQobCh ... gIiNfD_BwE


So lut 23, 2019 8:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
A czy dopuszczasz wykorzystanie ciała do celów naukowych, np. do eksperymentów lub dla studentów medycyny do nauki anatomii? Jeśli tak, to dlaczego nie pójść o krok dalej?
Ta wystawa jest niezwykle ciekawa i choć nie jest przewidziana tylko dla przyszłych lekarzy, to ma też wartość edukacyjną.

Btw. jeśli ta wystawa jest dla Ciebie wątpliwa, to dobrze, że nie widziałeś muzeum patologii anatomicznej na UJ-cie :wink:

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


So lut 23, 2019 8:24 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6816
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
Dla mnie to profanacja zmarłych. Robienie z nich panoptikum to nie to samo co wykorzystanie ciała zmarłego do nauki anatomii. To jest moim zdaniem chore.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So lut 23, 2019 9:03 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
A czy niepochowanie ciała św. Rity też jest profanacją jej ciała?

"Umarłych pogrzebać"


N mar 03, 2019 10:26 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6816
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
Widziałem kiedyś zdjęcia z tej wystawy (albo podobnej) - św. Rita jest otaczana szacunkiem, natomiast na tej wystawie spreparowane zwłoki wyglądają jak groteska (zapewne celowo).

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N mar 03, 2019 11:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
PeterW napisał(a):
Widziałem kiedyś zdjęcia z tej wystawy (albo podobnej) - św. Rita jest otaczana szacunkiem, natomiast na tej wystawie spreparowane zwłoki wyglądają jak groteska (zapewne celowo).

Czyli jeśli nie wyglądałyby jak groteska, tylko byłoby ok?

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


N mar 03, 2019 11:38 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6816
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
Byłoby OK bez jakichkolwiek wystaw.
Harpunnik - martwię się o Ciebie. Jedno z najstarszych ludzkich tabu to nie bawić się trupami.
Ludzkie zwłoki to nie materiał do zabaw z nimi.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn mar 04, 2019 12:14 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
PeterW napisał(a):
Byłoby OK bez jakichkolwiek wystaw.

Rozumiem, że takie wystawy mogą razić poczucie estetyki pewnych osób, ale spróbuj uzasadnić co jest w nich złego. Argument, że umarłych należy chować odpada, ponieważ dopuszczasz brak pochówku, jeśli zwłoki traktowane są z szacunkiem. Czy w takim razie wystawy byłoby moralnie dopuszczalne, gdyby traktowano zwłoki z większą czcią? Chcę zrozumieć Twoje obawy.
PeterW napisał(a):
Harpunnik - martwię się o Ciebie. Jedno z najstarszych ludzkich tabu to nie bawić się trupami.
Ludzkie zwłoki to nie materiał do zabaw z nimi.

To juz typowo emocjonalny argument. Tak samo jedzenie nie jest do zabawy, ogień nie jest do zabawy, broń nie jest do zabawy. Stwierdzenie, że czegoś nie wolno, bo to nie jest do zabawy, to taki retoryczny wybieg, który mówimy zazwyczaj małym dzieciom kiedy nie chce nam się tłumaczyć prawdziwego powodu.
Człowiek odchodzi w momencie śmierci. To co po sobie zostawił należy używać tak, aby przysporzyło żyjącym jak najwięcej pożytku. Oczywiście dana osoba podczas życia wyraziła na to zgodę.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Pn mar 04, 2019 10:15 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6816
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
PeterW napisał(a):
Byłoby OK bez jakichkolwiek wystaw.

Rozumiem, że takie wystawy mogą razić poczucie estetyki pewnych osób, ale spróbuj uzasadnić co jest w nich złego.


Harpunnik. Nie moja wina że Twoja wrażliwość i poczucie przyzwoitości są na śladowym poziomie. Wyobraź sobie że umarł Tobie ktoś bliski i po jakimś czasie widzisz trupa tego kogoś w jakiejś "śmiesznej" pozie (np z kwiatkiem w wypiętej d..), pokazywanego ku uciesze gawiedzi.
Cytuj:
PeterW napisał(a):
Harpunnik - martwię się o Ciebie. Jedno z najstarszych ludzkich tabu to nie bawić się trupami.
Ludzkie zwłoki to nie materiał do zabaw z nimi.

To juz typowo emocjonalny argument. Tak samo jedzenie nie jest do zabawy

Owszem - nie jest. Na Świecie żyje mnóstwo ludzi którzy cierpią głód. Jeśli zamiast podzielić się z nimi, marnujesz jedzenie na durne zabawy (np. konkurs rzucania obiadem do tarczy, albo w twarz klowna), to jest to delikatnie mówiąc niewłaściwe.

Cytuj:
Człowiek odchodzi w momencie śmierci. To co po sobie zostawił należy używać tak, aby przysporzyło żyjącym jak najwięcej pożytku. Oczywiście dana osoba podczas życia wyraziła na to zgodę.

Robienie sobie jaj z ciała zmarłego nie przynosi nikomu pożytku, za wyjątkiem pomysłodawcy (kasę z tego ma).

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn mar 04, 2019 12:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N sty 20, 2019 1:59 pm
Posty: 1441
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
PeterW napisał(a):
Harpunnik. Nie moja wina że Twoja wrażliwość i poczucie przyzwoitości są na śladowym poziomie.

Kazdy ma inne poczucie estetyki, wiec nie powinno byc ono wyznacznikiem tego co wolno. Proponowalbym tez unikanie argumentow personalnych.
PeterW napisał(a):
Wyobraź sobie że umarł Tobie ktoś bliski i po jakimś czasie widzisz trupa tego kogoś w jakiejś "śmiesznej" pozie (np z kwiatkiem w wypiętej d..), pokazywanego ku uciesze gawiedzi.

Sprowadzasz do absurdu. Jesli wola mojego krewnego byloby oddac swoje cialo do plastynacji, to rozumialbym to. Jesli moje cialo traktowane byloby z szacunkiem, to sam nie mialbym oporow zeby bylo ono w ten sposob wykorzystane po mojej smierci.
PeterW napisał(a):
Owszem - nie jest. Na Świecie żyje mnóstwo ludzi którzy cierpią głód. Jeśli zamiast podzielić się z nimi, marnujesz jedzenie na durne zabawy (np. konkurs rzucania obiadem do tarczy, albo w twarz klowna), to jest to delikatnie mówiąc niewłaściwe.

Jedzenia nie powinno sie marnowac a nie bawic sie nim. Argument jest praktyczny a nie emocjonalny.
Jesli zabawa jedzeniem nie sprawia ze komus innemu go brakuje, to nie ma w niej nic zlego. W zasadzie kazdy z nas w tym uczestniczy np. poprzez tworzenie wymyslnych tortow na wesela. Robimy to tylko i wylacznie dla zabawy i nie ma w tym nic zlego.
PeterW napisał(a):
Robienie sobie jaj z ciała zmarłego nie przynosi nikomu pożytku, za wyjątkiem pomysłodawcy (kasę z tego ma).

Znowu sprowadzasz do absurdu. Zamiast krytykowac sama wystawe, sugerujesz, ze tego typu wystawa musi polegac na robieniu sobie jaj. Byc moze niektore jej elementy sa groteskowe lub niesmaczne (chociaz ja osobiscie takich nie zauwazylem), ale wtedy nalezaloby krytykowac forme a nie sama idee.
A pozytek oczywiscie jest. Pomijajac sama rozrywke, wartosc edukacyjna takiej wystawy jest naprawde unikalna.

Przepraszam za brak polskich znakow, ale pisze z pracy.

_________________
Self care is also not arguing with people who are committed to misunderstanding you.


Pn mar 04, 2019 1:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
ŚmiałyHarpunnik napisał(a):
PeterW napisał(a):
Harpunnik. Nie moja wina że Twoja wrażliwość i poczucie przyzwoitości są na śladowym poziomie.

Kazdy ma inne poczucie estetyki, wiec nie powinno byc ono wyznacznikiem tego co wolno. Proponowalbym tez unikanie argumentow personalnych.

Ja zaś proponuję, abyś przeszedł się do Muzeum Narodowego i popatrzył co to jest sztuka.


Pn mar 04, 2019 1:21 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 10, 2018 10:18 pm
Posty: 746
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
PeterW napisał(a):
Harpunnik. Nie moja wina że Twoja wrażliwość i poczucie przyzwoitości są na śladowym poziomie. Wyobraź sobie że umarł Tobie ktoś bliski i po jakimś czasie widzisz trupa tego kogoś w jakiejś "śmiesznej" pozie (np z kwiatkiem w wypiętej d..), pokazywanego ku uciesze gawiedzi.

O ile mi wiadomo, ta wystawa nie pokazuje ludzkich ciał w takich pozach, więc o co Ci chodzi?

_________________
"What’s the point of a f***ing window if you can’t jump out of it?" - Patrick Melrose


Pn mar 04, 2019 1:29 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6816
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
HeresJohnny.. To akurat nie jest ważne w tej dyskusji - może być bez kwiatka w d.. i wygięty w drugą stronę.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn mar 04, 2019 1:42 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Cz lis 22, 2018 6:41 pm
Posty: 149
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
Dociekliwy napisał(a):
A czy niepochowanie ciała św. Rity też jest profanacją jej ciała?

"Umarłych pogrzebać"


Wielu ludzi potrzebuje widzialnych znaków jako świadectwa czyjejś wyjątkowości. Owa wystawa natomiast - w moim mniemaniu - używa ludzkich zwłok jako surowca plastycznego.


Pn mar 04, 2019 2:55 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 10, 2018 10:18 pm
Posty: 746
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wystawa Body Worlds
PeterW napisał(a):
HeresJohnny.. To akurat nie jest ważne w tej dyskusji - może być bez kwiatka w d.. i wygięty w drugą stronę.

Ależ to jest ważne, bo używasz argumentów emocjonalnych i odwołujesz się do poczucia estetyki, a nie konkretów.

_________________
"What’s the point of a f***ing window if you can’t jump out of it?" - Patrick Melrose


Pn mar 04, 2019 3:33 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 173 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 12  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google Adsense [Bot] i 198 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL