Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 12:31 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Danie żebrakowi pieniędzy 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 08, 2017 10:59 am
Posty: 736
Lokalizacja: W myśli Boga, w mamie i tacie, później przez chwilę w brzuchu, a teraz w Warszawie i oby do Nieba ;)
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Danie żebrakowi pieniędzy
Już któryś raz słyszę, że nie powinno dzielić się pieniędzmi z żebrakiem.
Czy danie żebrakowi pieniędzy jest czynem dobrym?

_________________
https://www.youtube.com/watch?v=k86d1-2lQEU
https://youtu.be/x2p6pmm3_zQ


Śr sty 02, 2019 12:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Danie żebrakowi pieniędzy
Maciek napisał(a):
Już któryś raz słyszę, że nie powinno dzielić się pieniędzmi z żebrakiem.
Czy danie żebrakowi pieniędzy jest czynem dobrym?
Nie wiem.
Jednak czytając pisma wczesnochrześcijańskie (a konkretnie "Didache" z I wieku) znalazłem takie coś:
"Niech twoja jałmużna przesiąknie potem Twoich rąk, dopóki nie dowiesz się, komu [ją] dajesz"
Myślę, że to dobra rada. I że lepiej dawać przez zaufane organizacje pomocy.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr sty 02, 2019 2:54 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Danie żebrakowi pieniędzy
Byl taki temat i wyjaśniałam, że żebracy pracują w oparciu o biologiczną cechę człowieka, czyli litość (jest nierozumna). Jałmużna to nie litość, ale postawa miłosierdzia, czyli rozumna, by dać na wlaściwy cel pieniądze. Ewangeliczna wdowa wrzuciła pieniążki do świątynnej skarbony, więc była przekonana, że trafią do kogoś bardziej potrzebującego niż ona. Pomijam fakt, że dała nie z tego co jej zbywało.
Żebracy doskonale wiedzą, że człowiekowi będzie towarzyszyło psychiczne (a nie duchowe) poczucie winy, więc zachęcają swą nędzą, by im pomóc. Nigdy nie wspieram żebractwa. Kiedyś dałam firany, bo ktoś potrzebował, by wykończyc dom. Gdy po roku znów zadzwonił prosząc o firany na ten sam cel, zorientowałam się, że o szpaki chodzi. Powiedzialam to dość głośno, by słyszeli sąsiedzi. Już go więcej nie zobaczyłam. Pod kościołem też zakończyło się żebractwo, więc ktoś to pewnie uporządkował.


Śr sty 02, 2019 3:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 14, 2018 8:54 pm
Posty: 3919
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Danie żebrakowi pieniędzy
Maciek napisał(a):
Już któryś raz słyszę, że nie powinno dzielić się pieniędzmi z żebrakiem.
Czy danie żebrakowi pieniędzy jest czynem dobrym?

Zdarzało mi się dawać żebrakom jedzenie. Pieniędzy nigdy nie daję. A jeden co prosił o drobne na bułkę, dostawszy bułke, wyrzucil ja do śmieci. Nie zrozumiałam metafory.

Natomiast chętnie wrzucam monety do kapeluszy i futerałów ulicznych artystów. Nie traktuje tego jak jałmużnę, tylko zapłatę za doświadczenie piękna.

_________________
Jednoczmy siły już dziś, za późno nie robić nic!


Śr sty 02, 2019 3:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Danie żebrakowi pieniędzy
towarzyski.pelikan napisał(a):
Natomiast chętnie wrzucam monety do kapeluszy i futerałów ulicznych artystów. Nie traktuje tego jak jałmużnę, tylko zapłatę za doświadczenie piękna.


Piękne słowa. :) Można to traktować jako pewnego rodzaju wsparcie dla artysty i to że go doceniasz.


Śr sty 02, 2019 5:29 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Danie żebrakowi pieniędzy
towarzyski.pelikan napisał(a):
Natomiast chętnie wrzucam monety do kapeluszy i futerałów ulicznych artystów. Nie traktuje tego jak jałmużnę, tylko zapłatę za doświadczenie piękna.

Też to poprę. :) Moim zdaniem warto takich ludzi wspierać, w końcu w jakiś sposób upiększają świat dookoła.
Co do wspierania żebraków - coś we mnie drga, gdy takiego widzę, ale prawie nigdy nie daję. Po prostu nie mogę być pewna, czy rzeczywiście komuś ulepszyłabym odrobinę byt, czy też raczej może to jakieś udawanie albo też czy pieniądze poszłyby na np. nałogi.


Śr sty 02, 2019 5:41 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Danie żebrakowi pieniędzy
equuleuss napisał(a):
towarzyski.pelikan napisał(a):
Natomiast chętnie wrzucam monety do kapeluszy i futerałów ulicznych artystów. Nie traktuje tego jak jałmużnę, tylko zapłatę za doświadczenie piękna.


Piękne słowa. :) Można to traktować jako pewnego rodzaju wsparcie dla artysty i to że go doceniasz.


No tak, bo wspomaganie marnych ulicznych grajków którym się nie chce pracować, jest takie piękne...


Śr sty 02, 2019 6:26 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Danie żebrakowi pieniędzy
Pewnego ciepłego i ciemnego wieczoru, czekałam na mojego męża siedząc na krawężniku przy jednym z supermarketów. Wokół nie było żadnych ludzi, a ja zmęczona dwunastogodzinnym dniem pracy, nie miałam już siły stać na dworcu i czekać kolejną godzinę, na opóźniony pociąg. Mąż miał przyjechać samochodem.
Nagle słyszę rozmowy pewnych mężczyzn. Podeszli do mnie i jeden z nich powiedział do mnie: Śliczna dziewczyno! Nie bój się nas. Przyszliśmy się zapytać czy ma Pani 2 zł... Nie będziemy kłamać że na bułkę czy mleko, jesteśmy jacy jesteśmy, ale powiemy prawdę! Potrzebujemy na piwo! Poratuje Pani spragnionych?
Odpowiedziałam im tak: Skoro powiedział pan prawdę, to docenię... Po chwili wyciągnęłam z portfela 2 zł i wręczyłam, otrzymując za to podziękowania i komplementy. Dżentelmeni ruszyli w drogę.
Sama nie wiem, czy dałam te pieniądze ze strachu, czy dlatego bo byli tacy szczerzy


Śr sty 02, 2019 6:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt lip 18, 2017 5:09 pm
Posty: 1683
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Danie żebrakowi pieniędzy
Quinque napisał(a):

No tak, bo wspomaganie marnych ulicznych grajków którym się nie chce pracować, jest takie piękne...


Marni uliczni grajkowie? Posłuchaj ich czasem na Youtube. Są czasami lepsi niż te wylansowane ''gwiazdki''. Ja także jestem artystą i wiem jak to jest w tym świecie. Czasem nawet bardzo utalentowane osoby nie mają siły przebicia, nie mają sponsorów, mentorów. Jak grajek marny to nie musisz mu rzucać grosza, daj temu który Cię zachwyci.


Śr sty 02, 2019 6:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Danie żebrakowi pieniędzy
equuleuss napisał(a):
Quinque napisał(a):

No tak, bo wspomaganie marnych ulicznych grajków którym się nie chce pracować, jest takie piękne...


Marni uliczni grajkowie? Posłuchaj ich czasem na Youtube. Są czasami lepsi niż te wylansowane ''gwiazdki''. Ja także jestem artystą i wiem jak to jest w tym świecie. Czasem nawet bardzo utalentowane osoby nie mają siły przebicia, nie mają sponsorów, mentorów. Jak grajek marny to nie musisz mu rzucać grosza, daj temu który Cię zachwyci.

Equuleuss grajkowie zapewne pracują, a graniem zajmują się dodatkowo, nie licząc na kokosy, ale możliwość szlifowania swojego muzycznego talentu, oraz możliwość zagrania przed publicznością.
Chyba, że są również tacy, którzy traktują to jako drugą pracę, bo wątpię, że jest to ich jedyne zajęcie.


Śr sty 02, 2019 7:45 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Danie żebrakowi pieniędzy
Jaśminowa napisał(a):
Nie będziemy kłamać że na bułkę czy mleko, jesteśmy jacy jesteśmy, ale powiemy prawdę! Potrzebujemy na piwo! Poratuje Pani spragnionych?
Odpowiedziałam im tak: Skoro powiedział pan prawdę, to docenię... Po chwili wyciągnęłam z portfela 2 zł i wręczyłam, otrzymując za to podziękowania i komplementy. Dżentelmeni ruszyli w drogę.
Sama nie wiem, czy dałam te pieniądze ze strachu, czy dlatego bo byli tacy szczerzy

Miałem kiedyś dokładnie to samo: "Wyjeżdżamy dzisiaj i chcieliśmy się trochę zabawić, jakaś wódeczka, dziewczynki. Rozumiesz (byli bardzo bezpośredni) o co chodzi" :-D
I powiem szczerze, dałem nie 2 zł tylko 5 zł. Byli po prostu sympatyczni.
A że coś im się w życiu pogmatwało, zdarza się.


Śr sty 02, 2019 8:15 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Danie żebrakowi pieniędzy
Kiedyś na dworcu PKS w pewnym mieście, w miejscu przeznaczonym dla palaczy zwróciłem uwagę na dwóch Panów (tego typu),którzy grzebiąc w popielniczce szukali dla siebie czegoś do palenia.
W przypływie ludzkich uczuć zwróciłem się do nich mówiąc:
-Panowie zostawcie te pety i weźcie ode mnie normalne.
Miałem w paczce może sześć,czy siedem sztuk więc dałem im wszystkie.
Spojrzeli na mnie z szokiem w oczach i jeden z nich wziął te fajki.
Kiedy podziękowali serdecznie (jak mają w zwyczaju) i zamierzali odejść-ten drugi sięgnał do starej zawiniętej wokół dłoni reklamówki i wyjął z niej pięć czekolad,które następnie wręczył mi puszczajac do mnie oko.
Nie wiem i nie pytałem skąd mieli.
Handel wymienny to piękna sprawa. :)
Wspaniałe i niecodzienne doświadczenie.


Śr sty 02, 2019 8:45 pm
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr paź 26, 2011 3:14 pm
Posty: 977
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Danie żebrakowi pieniędzy
Jakiś czas temu czekam na pociąg, w pewnym momencie podchodzi do mnie Pani, widać mocno doświadczona życiowo, z zapachem opuszczonego człowieka. Mówi, że jest mocno głodna, czy nie dostała by kilku złotych. Dosyć niechętnie, ale wręczyłem kilka złotych. Obserwowałem, co dalej będzie się działo. Nie daleko za rogiem była koleżanka, razem poszły sobie kupić drożdżówki. Do teraz pamiętam z jakim apetytem zajadały się tymi drożdżówkami.


Śr sty 02, 2019 9:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Danie żebrakowi pieniędzy
Wabienie "na szczerość" to kolejna socjotechnika (dość zresztą ograna).
Obrazek
Obrazek
Obrazek

Do tego stopnia, że jest już komercyjnie wykorzystywane:
ObrazekObrazek

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr sty 02, 2019 9:25 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Danie żebrakowi pieniędzy
Quinque napisał(a):
No tak, bo wspomaganie marnych ulicznych grajków którym się nie chce pracować, jest takie piękne...

Czasami marny grajek, czasami gra lepiej od niejednego, który zdobył sławę. Artystom nieraz jest trudno w dzisiejszym świecie.


Cz sty 03, 2019 8:14 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 51 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 113 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL