Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:40 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
Nie udawaj Greka, Jacku J. Przytoczyłeś Wj 20,3-5 jako to przykazanie Dekalogu, w którym zapisano zakaz "sporządzania sobie podobizn Stworzyciela nieba i ziemi, i wykorzystywania ich w oddawaniu Mu czci", to teraz podkreśl w nim stosowny fragment, który o tym mówi, bo ja go tam nie znajduję:

(3) Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Pan, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

Skoro tutaj on się znajduje, to nie powinieneś mieć z tym żadnych problemów.


N sie 15, 2021 4:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
Jacek.J, pytanie podstawowe. Czy Pan zdaje sobie sprawę, że w Piśmie Świętym nie ma czegoś takiego jak 10 Przykazań? W Piśmie Świętym jest jednolity tekst. Kościół katolicki z jednolitego tekstu ułożył łatwe do zapamiętania 10 Przykazań, które nazywa się Dekalogiem. Tak więc, które przykazanie będzie na którym miejscu i jak będzie brzmiało, to zależy od Kościoła. Przykazania mają krótko i zwięźle wyrażać podstawowe zasady wiary. Polecam obejrzenie poniższego materiału:
W kilku słowach [Tuba Cordis 15 VIII A.D. 2021] - 10 Przykazań


Pn sie 16, 2021 1:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
Nie otrzymałem odpowiedzi:
Barney napisał(a):
Jacek J. już nie pamięta, co mu odpowiedziano za pierwszym, drugim i trzecim razem, gdy o to pytał ;)
Masz Jacku dowód osobisty ze zdjęciem?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt sie 17, 2021 12:09 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
Yarpen pisze

Cytuj:
Nie udawaj Greka, Jacku J. Przytoczyłeś Wj 20,3-5 jako to przykazanie Dekalogu, w którym zapisano zakaz "sporządzania sobie podobizn Stworzyciela nieba i ziemi, i wykorzystywania ich w oddawaniu Mu czci", to teraz podkreśl w nim stosowny fragment, który o tym mówi, bo ja go tam nie znajduję:


:) a ty nie prorokuj. Ja przytoczyłem ten fragmenty dekalogu w odniesieniu do zwyczajów chrześcijaństwa oddawania pokłonów różnym przedmiotom kulty takim jak np. święte relikwie, święte obrazy, święte figury, ołtarze, krzyże, itp.. O podobiźnie stworzyciele nawet nie pomyślałem. Nie można zrobić podobizny kogoś kogo nikt nigdy nie widział. Co do Jezusa to On był na ziemi i słowa dekalogu mówiące o tym by nie robić sobie żadnej rzeźby czy obrazu tego co … "na niebie i na ziemi" odnoszą się również do niego.

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


Pn sie 23, 2021 7:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
Nie kłam, Jacku, bo to nieładnie. Zwłaszcza na forum, gdzie kłamstwo ma bardzo króciutkie nóżki:
Jacek.J w tym postcie napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Te, uciekinier, ciągle nie zrobiłeś tego:

robertson w tym postcie napisał(a):
Nic nie zmieni prawdy, że jedno z dziesięciorga przykazań, zabraniało sporządzania sobie podobizn Stworzyciela nieba i ziemi, i wykorzystywania ich w oddawaniu Mu czci.

Poproszę o zacytowanie przykazania Dekalogu, w którym jest zapisany zakaz "sporządzania sobie podobizn Stworzyciela nieba i ziemi, i wykorzystywania ich w oddawaniu Mu czci".


Do kroćset! to ja zacytuję ten fragment bo jest okrutnie ciekaw co Yarpen wymyślił. Nic tak nie szlifuje wiary jak ścieranie się z trującą tego forum Yarpenem, Barnejem i Sahcimem:)

Wyj 20: (3) BT II Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Jahwe, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

Wychodzi na to, że znowu szlifujesz kłamstwa i odwracanie kota ogonem do dołu, a nie wiarę. :(


Pn sie 23, 2021 7:20 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
Iustus napisał(a):
Jacek.J, pytanie podstawowe. Czy Pan zdaje sobie sprawę, że w Piśmie Świętym nie ma czegoś takiego jak 10 Przykazań? W Piśmie Świętym jest jednolity tekst. Kościół katolicki z jednolitego tekstu ułożył łatwe do zapamiętania 10 Przykazań, które nazywa się Dekalogiem. Tak więc, które przykazanie będzie na którym miejscu i jak będzie brzmiało, to zależy od Kościoła. Przykazania mają krótko i zwięźle wyrażać podstawowe zasady wiary. Polecam obejrzenie poniższego materiału:
W kilku słowach [Tuba Cordis 15 VIII A.D. 2021] - 10 Przykazań


Tłumaczenie hebrajskiego wyrażenia ʽaséret haddewarím, które występuje tylko w Pięcioksięgu i odnosi się do dziesięciu podstawowych przepisów przymierza Prawa, powszechnie znanych jako Dziesięcioro Przykazań (Wj 34:28; Pwt 4:13; 10:4).

Wyj 34:(28) BW Był tedy tam z PANEM czterdzieści dni i czterdzieści nocy: chleba nie jadł i wody nie pił, i napisał na tablicach słów przymierza dziesięć.

Wyj 34:(28) Brzeska I był tam przy Panu przez czterdzieści dni i przez czterdzieści nocy, nie jedząc chleba, ani pijąc wody. A napisał na tablicach słowa przymierza, których było dziesięć.

Pow pr 4: (13) Tamci wam oznajmił przymierze swoje, a rozkazał abyście je zachowywali, to jest dziesięcioro przykazanie, które na dwu tablicach kamiennych napisał.

Pow pr 10:(4) BT A On napisał na tablicach pismem, jak poprzednio, Dziesięć Przykazań, które Pan do was wyrzekł na górze spośród ognia w dniu zgromadzenia, i dał mi je Pan.

Ten szczególny zbiór praw jest też nazywany „Słowami” (Pwt 5:22) albo „słowami przymierza” (Wj 34:28). Grecka Septuaginta (Wj 34:28; Pwt 10:4) używa określenia déka („dziesięć”) lògous („słowa”), od którego wywodzi się określenie „Dekalog”.
1 musi kolega uzupełnić swoją wiedzę Biblijną. Proponuję przynajmniej przeczytać Biblię.
2 W rzeczy samej nie chodzi tu o to ile tych przykazań było tylko o fakt że w nauczaniu chrześcijaństwa świadomie ukryto to bardzo ważę przykazanie by ludzie nie byli jego świadomi. Do dziś gdy głoszę m.in. katolikom 99% nie jest tego zakazu świadoma

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


Pn sie 23, 2021 7:33 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Poproszę o zacytowanie przykazania Dekalogu, w którym jest zapisany zakaz "sporządzania sobie podobizn Stworzyciela nieba i ziemi, i wykorzystywania ich w oddawaniu Mu czci".


Cytuj:
Do kroćset! to ja zacytuję ten fragment bo jest okrutnie ciekaw co Yarpen wymyślił. Nic tak nie szlifuje wiary jak ścieranie się z trującą tego forum Yarpenem, Barnejem i Sahcimem:)


Cytuj:
Wyj 20: (3) BT II Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie! (4) Nie będziesz czynił żadnej rzeźby ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko, ani tego, co jest na ziemi nisko, ani tego, co jest w wodach pod ziemią! (5) Nie będziesz oddawał im pokłonu i nie będziesz im służył, ponieważ Ja Jahwe, twój Bóg, jestem Bogiem zazdrosnym, który karze występek ojców na synach do trzeciego i czwartego pokolenia względem tych, którzy Mnie nienawidzą.

Cytuj:
Wychodzi na to, że znowu szlifujesz kłamstwa i odwracanie kota ogonem do dołu, a nie wiarę. :(
[/quote][/quote]
`no i moja ciekawość została zaspokojona;) Już wiem jaki haczyk wymyślił Yarpen. Haczyk jest w jego sprytnie postawionym pytaniu. Ja prostak myślący prostolinijnie tego nie zawarzyłem. To z mojej strony niedopatrzenie. Nie skupiłem się na twoim sprytnie postawionym pytaniu tylko na wersecie mówiącym o przykazaniu nie robienia sobie "niczego" by oddawać temu pokłon czyli cześć, Ale to przykazanie można również - jeśli nie tym bardziej- odnieść do stworzyciela. Wszak jest on na niebie wysoko

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


Pn sie 23, 2021 7:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
Nie rżnij głupa, Jacku, bo nikt się na to nie nabierze. Jaki koń jest, każdy widzi, a tutaj akurat widzimy kłamcę, który usiłuje uciec od niewygodnej prawdy, że przytoczone przez niego przykazanie nie zawiera tego, o czym twierdził, iż w nim zapisano.


Pn sie 23, 2021 8:08 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Nie rżnij głupa, Jacku, bo nikt się na to nie nabierze. Jaki koń jest, każdy widzi, a tutaj akurat widzimy kłamcę, który usiłuje uciec od niewygodnej prawdy, że przytoczone przez niego przykazanie nie zawiera tego, o czym twierdził, iż w nim zapisano.


chciałbyś;)

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


Pn sie 23, 2021 8:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
A moje pytanie dalej bez odpowiedzi... Widac jest niewygodne :)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn sie 23, 2021 9:52 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
Jacek.J napisał.
Cytuj:
`no i moja ciekawość została zaspokojona;) Już wiem jaki haczyk wymyślił Yarpen. Haczyk jest w jego sprytnie postawionym pytaniu. Ja prostak myślący prostolinijnie tego nie zawarzyłem. To z mojej strony niedopatrzenie. Nie skupiłem się na twoim sprytnie postawionym pytaniu tylko na wersecie mówiącym o przykazaniu nie robienia sobie "niczego" by oddawać temu pokłon czyli cześć, Ale to przykazanie można również - jeśli nie tym bardziej- odnieść do stworzyciela. Wszak jest on na niebie wysoko


Niestety nie da się tego tak ująć. Co do cudzych bogów jasno jest napisane. Żeby im czci nie oddawać. Co do Boga, nie jest to ujęte żeby czci jemu nie oddawać, ani też nie jest ujęte by nie robić podobizn Boga, oraz by nie oddawać za pomocą tych podobizn, jemu samu czci. Jest napisane tylko to, że zazdrości gdy innym bogom oddawana jest cześć. Wysoko nie oznacza że to dotyczy samego Boga. A z tekstu wynika jasno, że dotyczy to innych bogów. One też mogą być w dowolnym miejscu umiejscowione, również wysoko. Bo tak ludzie też umiejscawiali innych bogów. Najgorsza jest tu w tym temacie nadinterpretacja. Jeśli nie ma wyraźnie napisane. To oznacza to tylko jedno, nie jest uszczegulniony dany temat. Tu oddawania czci Bogu jedynemu. Nie ma w tym względzie wytycznych. No chyba że istnieje taki ukryty dotąd tekst.


Ostatnio edytowano Pn sie 23, 2021 10:22 pm przez merss, łącznie edytowano 1 raz

korekta cytowania



Pn sie 23, 2021 10:20 pm
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
witoldm" pisze
Cytuj:
Niestety nie da się tego tak ująć. Co do cudzych bogów jasno jest napisane. Żeby im czci nie oddawać. Co do Boga, nie jest to ujęte żeby czci jemu nie oddawać, ani też nie jest ujęte by nie robić podobizn Boga, oraz by nie oddawać za pomocą tych podobizn, jemu samu czci. Jest napisane tylko to, że zazdrości gdy innym bogom oddawana jest cześć. Wysoko nie oznacza że to dotyczy samego Boga. A z tekstu wynika jasno, że dotyczy to innych bogów. One też mogą być w dowolnym miejscu umiejscowione, również wysoko. Bo tak ludzie też umiejscawiali innych bogów. Najgorsza jest tu w tym temacie nadinterpretacja. Jeśli nie ma wyraźnie napisane. To oznacza to tylko jedno, nie jest uszczegulniony dany temat. Tu oddawania czci Bogu jedynemu. Nie ma w tym względzie wytycznych. No chyba że istnieje taki ukryty dotąd tekst.



Te słowa z drugiego przykazania były pisane do Żydów. I oni przez kilka tysiącleci rozumieli -i rozumieją je nadal- jednoznacznie. By nie czynić sobie żadnych przedmiotów kultu własnego [wizerunków], a obcych tym bardziej. I teraz pojawiają się chrześcijanie i mówią niejako " wy Żydzi jesteście głupi wizerunki [ obrazy i figury] Boga i świętych można sobie robić we własnym kulcie. Bóg tego nie zabrania!" Nie chcę się tu już rozpisywać jak w okresie sędziów i królów Żydzi wprowadzali do własnego kultu różne wizerunki czyniąc tym odstępstwo od drugiego przykazania i jak Bogu się to nie podobało. Skończył się to dla nich tym że poszli do Babilonu na wygnanie. Po powrocie z wygnania Żydzi rygorystycznie przestrzegają do dziś drugiego przykazania

Najprostszy przykład tego jaki Bóg miał stosunek do tworzenie wizerunków samego Boga Ojca jest w Wyjścia 32:4

Wówczas wziął z ich rąk złoto i je ukształtował rylcem, i uczynił z niego lany posąg cielca. A oni poczęli mówić: „Oto twój Bóg, Izraelu, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej”. [….]7 Wówczas Jehowa rzekł do Mojżesza: „Idź, zstąp, gdyż twój lud, który wyprowadziłeś z ziemi egipskiej, postąpił zgubnie. 8 Śpiesznie zboczyli z drogi, którą im nakazałem iść. Uczynili sobie lany posąg cielca i mu się kłaniają, i składają mu ofiary, mówiąc: ‚Oto twój Bóg, Izraelu, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej

W okresie królów na pomysł stworzenie wizerunków Boga wpadł Jeroboam

1król 12:26 I Jeroboam zaczął mówić w swym sercu: „Teraz królestwo wróci do domu Dawida. 27 Jeżeli ten lud dalej będzie chodził, aby składać ofiary w domu Jehowy w Jerozolimie, to i serce tego ludu na pewno wróci do ich pana, Rechoboama, króla Judy; i zabiją mnie, i wrócą do Rechoboama, króla Judy”. 28 Toteż król zasięgnął rady i uczynił dwa złote cielce, i rzekł ludowi: „To dla was za dużo, byście mieli chodzić pod górę do Jerozolimy. Oto twój Bóg, Izraelu, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej”. 29 Potem umieścił jednego w Betel, a drugiego postawił w Dan. 30 I rzecz ta stała się przyczyną grzechu, i lud zaczął chodzić przed tego jednego — aż do Dan.



pierwsi chrześcijanie wyróżniali się m.in. Z tego że nie robili sobie żadnych wizerunków. Potwierdzają to źródła poza Biblijne

„Pierwsi chrześcijanie odrzuciliby ze zgrozą propozycję umieszczenia obrazów w ich kościołach, a kłanianie się i modlenie przed wizerunkami uznaliby po prostu za bałwochwalstwo” (J. F. Hurst, History of the Christian Church).

W książce Early Church History to the Death of Constantine (Wczesna historia Kościoła aż do śmierci Konstantyna) czytamy: „Dla pierwszych chrześcijan nie istniało nic bardziej odrażającego niż kult obrazów”.

W książce Byzantium (Bizancjum) powiedziano: „Pierwsi chrześcijanie przejęli w spuściźnie po judaizmie wstręt do bałwochwalstwa, toteż odrzucali kult obrazów przedstawiających świętych”. W tej samej książce zauważono: „Począwszy od piątego stulecia, posługiwanie się ikonami lub innymi wizerunkami stawało się coraz częstszym elementem publicznego i osobistego wielbienia Boga”.

□ „Z różnych sprawozdań biblijnych wyraźnie wynika, że prawdziwe wielbienie Boga było wolne od obrazów. (...) Także NT [Nowy Testament] zakazuje oddawania czci obcym bogom i bożkom” (New Catholic Encyclopedia).
□ „Pierwsi chrześcijanie nie czcili Boga za pomocą wizerunków” (McClintock, Strong, Cyclopedia of Biblical, Theological and Ecclesiastical Literature).
□ „Ani w Nowym Testamencie, ani w żadnych innych autentycznych zapiskach z pierwszego wieku chrześcijaństwa nie znajdujemy śladów publicznego lub prywatnego kultu figur czy obrazów” (Elias Benjamin Sanford, A Concise Cyclopedia of Religious Knowledge).
□ „Pierwsi chrześcijanie odrzuciliby ze zgrozą propozycję umieszczenia obrazów w ich kościołach, a kłanianie się i modlenie przed wizerunkami uznaliby po prostu za bałwochwalstwo” (John Fletcher Hurst, History of the Christian Church).
□ „We wczesnym kościele jednomyślnie sprzeciwiano się sporządzaniu i wielbieniu obrazów Chrystusa i świętych” (The New Encyclopædia Britannica).
□ „Wczesny kościół nie miał nic przeciw sztuce, ale nie posiadał podobizn Chrystusa” (Schaff-Herzog Encyclopedia of Religious Knowledge).



dlatego ŚJ nie używają żadnych wizerunków w wielbieniu Boga dokładnie tak jak Bóg tego chce.

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


Śr sie 25, 2021 8:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
Jacek, ale jak już cytujesz, to podawaj źródła.


Śr sie 25, 2021 8:31 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
Po pierwsze, to nieprawda - wystarczy obejrzeć najstarszy zachowany dom modlitwy w Dura Europos, żeby zobaczyć jak wiele było tam wizerunków.

Po drugie, co do Żydów to też nieprawda - wystarczy przeczytać opis Świątyni Jerozolimskich, żeby zobaczyć, jak wiele było tam obrazów i rzeźb (nie mówiąc już o Arce Przymierza).

Po trzecie nie istnieje zakaz sporządzania obrazów w oderwaniu od bałwochwalstwa, czyli czci obcych bogów. Złoty Cielec NIE był "wizerunkiem Boga" - według wierzeń starożytnego Bliskiego Wschodu był samym Bogiem (tak, dla nas to abstrakcja, ale oni tak wierzyli - szerzej to opisuję tu http://analizy.biz/marek1962/obrazy.pdf )

Jesli byśmy chcieli znaleźć analogię do tego, jak Żydzi traktowali wizerunki (Boga, a nie jakiekolwiek inne) to istnieje tylko jedna: mianowicie Eucharystia.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr sie 25, 2021 10:04 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dlaczego Kościół Katolicki wyrzucił drugie przykazanie?
Swoją drogą, to Jackowi właśnie udało się osiągnąć to, do czego zmierzał: Uciekł od niewygodnej dla siebie kwestii, którą sam poruszył, że w Dekalogu nie ma zakazu wykonywania wizerunków Stwórcy.

Swoją drogą, to taki zakaz jest zapisany w Biblii, ale śJ nie mogą się na niego powołać w dyskusji z katolikami, ponieważ w świetle chrześcijańskiej nauki na temat Boga podany w nim powód jego istnienia przestał być aktualny, a tym samym sam zakaz stał się nieobowiązujący. :)


Cz sie 26, 2021 7:19 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 126 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 18 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL