Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 18, 2024 10:19 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1186 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 80  Następna strona
 Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Wątek wydzielono na poziomie walki wstępnej, ale żywię nadzieję że pozwoli on na wyjaśnienie różnic, w duchu zrozumienia, w wierze i obrzędowości tradycjonalistów i tych 'posoborowych'
_______________________



Nie wiem o co Ci dokładnie chodzi, ale nawet jestem gotów przyjąć te słowa za dobrą monetę. Ja dzielę wszystkie słowa, czy działania na te, które służą Panu Jezusowi, oraz takie które służą temu drugiemu. Tak więc owszem, jestem gotów przyznać rację i wspierać osobę, która formalnie jest w tym drugim obozie, ale mówi prawdę, oraz sprzeciwić się takiej osobie, która formalnie będąc w obozie prawdziwym, kolokwialnie mówiąc: pieprzy głupoty.


Ostatnio edytowano N paź 21, 2018 6:34 pm przez merss, łącznie edytowano 2 razy

wprowadzenie do wątku



N paź 21, 2018 3:37 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Aktualności II
Na forum raczej pokazujesz inne swoje oblicze. I do tego by przyłożyć osobie z która nie zgadzasz się doktrynalnie jesteś w stanie zaakceptować bzdury.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N paź 21, 2018 4:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Aktualności II
Jockey napisał(a):
I do tego by przyłożyć osobie z która nie zgadzasz się doktrynalnie jesteś w stanie zaakceptować bzdury.

Pewnie nawiązujesz do dyskusji o kształcie ziemi, kosmologii itp.. Ja tutaj nie mam wykrystalizowanego stanowiska. Dopuszczam, że nie koniecznie musi być tak jak na lekcjach fizyki uczą. Nie są to dla mnie żadne dogmaty. Ale może już skończmy dyskusję o mnie, bo tutaj o aktualnościach powinno być, a dzieje się ostatnio dużo ciekawych rzeczy..


N paź 21, 2018 4:21 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Aktualności II
watchman napisał(a):
Jockey napisał(a):
I do tego by przyłożyć osobie z która nie zgadzasz się doktrynalnie jesteś w stanie zaakceptować bzdury.

Pewnie nawiązujesz do dyskusji o kształcie ziemi, kosmologii itp.. Ja tutaj nie mam wykrystalizowanego stanowiska. Dopuszczam, że nie koniecznie musi być tak jak na lekcjach fizyki uczą. Nie są to dla mnie żadne dogmaty. Ale może już skończmy dyskusję o mnie, bo tutaj o aktualnościach powinno być, a dzieje się ostatnio dużo ciekawych rzeczy..


Nieeee, no skąd... Przecież nieistotne jest czy Bóg jest osobowy, czy jest energią, czy istnieje jakiś Ying i Yang (nie wiem jak się to pisze), to po prostu duperele. Ważne że papież zrobił krzywą minę, albo że ma dziwny pastorał, co go od razu klasyfikuje jako Antychrysta :roll:
Miej proporcjum Mocium Panie

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N paź 21, 2018 4:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Aktualności II
Jawnie obce katolicyzmowi systemy nie są tak groźne jak np. modernizm, który jest wilkiem w skórze baranka.
“Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. A więc: poznacie ich po ich owocach”.
Dlatego Kościół od zarania walczył z herezjami, które imitowały wiarę prawdziwą. Dlatego tak walczył np. z herezją protestantyzmu.
Ale obecnie króluje ekumenizm.. Wydaje się, że wilki wygrały. Ale tak tylko im się wydaje..
Zatem:
Cytuj:
Miej proporcjum Mocium Panie


N paź 21, 2018 5:12 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Aktualności II
watchman napisał(a):
Jawnie obce katolicyzmowi systemy nie są tak groźne jak np. modernizm, który jest wilkiem w skórze baranka.
“Strzeżcie się fałszywych proroków, którzy przychodzą do was w owczej skórze, a wewnątrz są drapieżnymi wilkami. Poznacie ich po ich owocach. Czy zbiera się winogrona z ciernia, albo z ostu figi? Tak każde dobre drzewo wydaje dobre owoce, a złe drzewo wydaje złe owoce. Nie może dobre drzewo wydać złych owoców ani złe drzewo wydać dobrych owoców. Każde drzewo, które nie wydaje dobrego owocu, będzie wycięte i w ogień wrzucone. A więc: poznacie ich po ich owocach”.
Dlatego Kościół od zarania walczył z herezjami, które imitowały wiarę prawdziwą. Dlatego tak walczył np. z herezją protestantyzmu.
Ale obecnie króluje ekumenizm.. Wydaje się, że wilki wygrały. Ale tak tylko im się wydaje..
Zatem:
Cytuj:
Miej proporcjum Mocium Panie

Jasne bo otwarta gnoza (satanizm ukryty) czy sprzyjanie okultyzmowi jest mniej niebezpieczne niż to co ty uważasz za modernizm chociaż modernizmem to nie jest.
Aż się cisną na usta słowa które Jezus mówił do faryzeuszy.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N paź 21, 2018 5:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Aktualności II
Jockey napisał(a):
Jasne bo otwarta gnoza (satanizm ukryty) czy sprzyjanie okultyzmowi jest mniej niebezpieczne niż to co ty uważasz za modernizm chociaż modernizmem to nie jest.

Katalog błędów modernistycznych zawierała Przysięga antymodernistyczna. Przysięga musiała być wygłaszana przez każdego biskupa, księdza oraz nauczyciela religii przed uzyskaniem święceń lub zgody na nauczanie. Ustanowiono także sekretną organizację Sodalitium Pianum, mającą za zadanie tropienie i demaskowanie modernistów, głównie w seminariach duchownych.
Obowiązkowe wygłaszanie Przysięgi antymodernistycznej zniósł papież Paweł VI w 1967 roku.


To już ponad 50 lat jak idee modernistyczne zamieniają Kościół w wielką nierządnicę uprawiającą prostytucję sakralną. Ale zostanie zdrowa Reszta, która nigdy nie będzie paliła kadzidła przed innymi bogami..

Gnoza to była pierwsza wielka herezja, z którą musiał walczyć Kościół i nigdzie jej nie promowałem, zatem o co Ci chodzi?


N paź 21, 2018 5:33 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Aktualności II
To może zacznij od uderzania się we własne piersi zamiast w papieskie.
To ty na tym forum popierales gnoze i rożne newage oraz okultyzmy. Tylko dlatego ze wygodnie ci było uderzyć w papieża Franciszka i Kościół katolicki.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


N paź 21, 2018 5:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Aktualności II
Jockey napisał(a):
To ty na tym forum popierales gnoze i rożne newage oraz okultyzmy.

Proszę o stosowne cytaty. Inaczej uznam Cię za oszczercę.


N paź 21, 2018 6:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
merss napisał(a):
Wątek wydzielono na poziomie walki wstępnej, ale żywię nadzieję że pozwoli on na wyjaśnienie różnic, w duchu zrozumienia, w wierze i obrzędowości tradycjonalistów i tych 'posoborowych'

Zatem w tym, duchu, podam tutaj przykład katolika posoborowego, można powiedzieć, że charyzmatyka, którego działalność cenię i uważam, że kieruje nim Duch Święty, a nie "święty inaczej". Chodzi mi o Macieja Bodasińskiego, który wraz z Lechem Dokowiczem założył fundację SoloDiosBasta, znaną z takich akcji jak Wielka Pokuta czy Różanic do granic. Pojawił się właśnie kolejny Boży plan. Rozpowszechnienie prośby Matki Bożej z Fatimy, a więc nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca..
Poniżej jest zapis słów jakie skierował do uczestników pielgrzymki dn. 13.10.2018 r. Mówi o wielkiej walce duchowej jaka odbywa się na naszych oczach, o antykościele i o tym, że: Los Polski wisi na włosku


Pn paź 22, 2018 10:45 pm
Zobacz profil
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Generalnie to o co chodzi starokatolikom? Nowa msza jest fajna. A stare również są odprawiane. Generalnie średnio mi się podoba pomysł bratania z heretykami ale cóż


Wt paź 23, 2018 2:23 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Starokatolikom akurat głównie chodzi o dogmat o nieomylności papieża.


Wt paź 23, 2018 7:26 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16882
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Św. Paweł zapowiadał: Przyjdzie bowiem chwila, kiedy zdrowej nauki nie będą znosili, ale według własnych pożądań - ponieważ ich uszy świerzbią, będą sobie mnożyli nauczycieli (2Tm4, 3).
Zdrowa nauka mówi: zmień siebie sam (etyka chrześcijańska opiera się na powinnościach), fałszywa - zmień otoczenie (świecka etyka/Deklaracja Praw Człowieka wskazuje na powinności innych). To drugie brzmi atrakcyjniej, więc zbłąkani ludzie idą po radę do nauczycieli jeszcze bardziej pogubionych niż oni sami. A świeccy i duchowni mistrzowie nowej moralności podają na tacy rozwiązania szybkie, łatwe, nie wymagające wysiłku od człowieka. Miłosierny Bóg przygarnie każdego, bo przecież widzi jaki jestem biedny.

Tu mi się rysuje pierwsza oś sporu: wizja człowieka. Tradycjonaliści widzą model Jezusa a człowiek powinien dokładać wszelkiego wysiłku, by iść 'w góry'. Potykając się o kamienie, przewracając się, ale wzmocniony sakramentami powinien się podnieść i starać się upodabniać do Wzorca. Cała plejada świętych to też wzorce i można z nich czerpać. Druga grupa ludzi Kościoła widzi innego człowieka. Akceptuje go takim jaki jest. Nauczanie staje się automatycznie inne.
Skandale w Kościele to tylko argumenty, które się wysuwa, by udowodnić rację, która leży głębiej. To inne rozumienie SVII.
I tak np zwolennicy Soboru przekonują, że grzechy duchownych były zawsze, ale teraz wychodzą, bo przed Soborem były ukryte. przeciwnicy mówią, ze ich nie było, więc skoro teraz sam Sobór był błędem. Toczy się więc walka o przed- i posoborową wizję księdza - mający niemal boskie właściwości kapłani czy jako pasterze, którzy prowadzą ludzi idąc z nimi.

Kolejna płaszczyzna podziału to wizja ekumenizmu. Tradycjonaliści widzą heretyków i szklankę do połowy pustą. Zwolennicy soboru widzą ziarna prawdy w innych grupach wyznaniowych i szklankę do połowy pełną.

Trwa więc spór o Kościół prowadzony wewnątrz kościoła. I widząc wasze spory pomyślałam sobie, że warto o tym rozmawiać. Można było wątek umieścić w górnych działach i wówczas to wyczerpywałoby spoglądnie na temat.

Jest na dole, więc można spojrzeć szerzej. kryzys Kościoła trwa od ponad 2000 lat. Ataki z zewnątrz trwają od początków Kościoła i nie ucichną. Liberałowie chcą swoją wizję świata narzucić innym. Muszą znaleźć negatywny punkt odniesienia. To jest logika resentymentu. Pokazują, że ich życie jest lepsze, że stworzyli lepszy system społeczny. Zwieńczeniem logiki resentymentu jest poszukiwanie kozłów ofiarnych. Jeśli naszą moralność opieramy nie na własnych cnotach, ale krytyce innych na końcu nie pozostaje nic innego jak zdehumanizowanie przeciwnika i nawoływanie do jego zniszczenia. Dziś takim kozłem ofiarnym stal się Kościół. Atakującym z zewnątrz nie chodzi o oczyszczenie, ale eliminację Kościoła. Politycy mogą potem odtrąbić: nareszcie jesteśmy społeczeństwem nowoczesnym i możemy prawo budować na innej etyce, na innej wizji człowieka oraz jego wolności. Uważam, że nie należy jednak tej krytyki lekceważyć, ale niezależnie od intencji atakującego wykorzystać do tworzenia Kościoła prowadzącego człowieka prostą drogą do zbawienia.


W tym temacie nie chodzi o tych co odpadli od zwierzchności papieskiej i poszli inną drogą. Tradycjonaliści i zwolennicy soborowej wizji Kościoła toczą spór o przyszły Kościół katolicki. Siły tradycjonalistów wzrosły, więc i spór stał się bardziej widoczny.

To nie są tematy tabu. Nie są ukrywane poza wzrok przeciętnego katolika. To o czym napisałam pochodzi z prasy katolickiej.


Wt paź 23, 2018 9:07 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 17, 2012 11:13 pm
Posty: 3007
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
merss napisał(a):
I tak np zwolennicy Soboru przekonują, że grzechy duchownych były zawsze, ale teraz wychodzą, bo przed Soborem były ukryte. przeciwnicy mówią, ze ich nie było, więc skoro teraz sam Sobór był błędem. Toczy się więc walka o przed- i posoborową wizję księdza - mający niemal boskie właściwości kapłani czy jako pasterze, którzy prowadzą ludzi idąc z nimi.

Nie spotkałem się nigdy z opinią, że przed SWII księżą nie grzeszyli..
Ale faktycznie ksiądz przedsoborowy, to inny ksiądz niż ten posoborowy.
Przykład: Ksiądz przedsoborowy nie cofa np. rąk przed usiłującą je pocałować starszą kobietą. Posoborowy uważa, że tak nie wypada, żeby starsza pani całowała mu ręce. Jest to jednak fałszywa pokora wynikająca z braku zrozumienia kim on faktycznie jest. Nie zdaje sobie sprawy, że kobieta nie chce mu całować rąk, tylko chce całować ręce Pana Jezusa, który poprzez te ręce przychodzi do niej..
Co jeszcze jest wynikiem zmian soborowych? Ot choćby takie spędy stadionowe, jak ten poniżej. Czy tam przyleciały mewy śmieszki? Czy tak działa Duch Święty? A może to hiszpańska mucha..
Demoniczny chichot na Stadionie Narodowym ?!
Tak to jest, jak ktoś nie wierzy w łaski płynące z Ofiary Mszy Świętej, a szuka gdzieś poza Nią.


Wt paź 23, 2018 6:02 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16882
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Post Re: Katolicki tradycjonalizm vs katolicyzm posoborowy
Czy Bóg nie nauczał tłumów na świeżym powietrzu? To jak z tą szklanką. Można oglądając filmik skupić się na śmiechach, można widzieć skupienie, można widzieć różne ludzkie reakcje. Uważasz, że podczas mszy w światyni każdy trwa cały czas w skupieniu? Jeśli uwazasz, że Duch Święty nie ma wstępu na stadiony do bardzo Go ograniczasz i sterujesz Nim. :)

Co do całowania rąk, to tylko obyczajność. Lektyki papieskie, tiary też zniknęły. Dzisiejszy człowiek jest bardzo samotny i tęskni za bliskością. Badania socjologiczne, ktore prowadzono w warunkach amerykańskich wykazały, ze młode pokolenie jest jak nigdy samotne i nie potrafiące nawiązywać relacji. To novum i wymaga innych form ewangelizacji. Bóg zawsze wchodził w miejsce, gdzie był dziś (duchowo) człowiek i nauczał (faryzeuszy). Takie trwanie w wielkim zbiorowisku zapewnia młodym potrzebę przynależności. Nie chce być kozlem ofarnym a taki obraz rysują mu media. Nie chce być zacofany a taki obraz odbiera ze świata 'nowoczesnych'. W zbiorowisku czuje, że nie jest sam. Ksiądz, który jest daleko, jest z innego wymiaru to nie jest ktoś kto zrozumie i porozmawia; on głosi kazania. Człowiek podejdzie do takiego księdza, gdy zobaczy w nim rozumiejącego Chrystusa. I rysuje mi się obraz ks. Dolindo Roucolo, który potrafił klęknąć przed krzywdzicielem i błagać go o wybaczenie. Argumentował - prosi o wybaczenie, bo jeśli ten ktoś doniósl na księdza Kościołowi to chcial dobra Kościoła i księdza. Trudno go nazwać modernistą i posoborowcem. Świat potrzebuje świadków wiary a nie pozorów, którym przypisuje się magiczną moc.


Śr paź 24, 2018 8:49 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 1186 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 80  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL