Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 30, 2024 11:58 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Pytanie o chodzenie do kościoła 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz gru 21, 2017 3:35 pm
Posty: 3
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Pytanie o chodzenie do kościoła
Dzień dobry,

zarejestrowałem się, ponieważ nie znam żadnych wierzących osób i nie wiem kogo o to mogę spytać.

Jestem ochrzczony, byłem u pierwszej komunii. Niestety nigdy nie wierzyłem w Boga, nie rozumiem wyznania wiary i większości tego co dzieje się podczas mszy. Żeby uściślić, nie rozumiem nie oznacza, że nie chce, tylko po prostu naprawdę nie rozumiem. Nie wiem co trzeba traktować dosłownie, a co nie. Np. w wyznaniu wiary: "i siedzi po prawicy Ojca". Spodziewam się, że nie muszę sobie wyobrażać Jezusa, który fizycznie siedzi po prawej stronie Boga Ojca, na przykład w fotelu. Ale nie wiem niestety co mam i muszę traktować dosłownie: zmartwychwstanie, dziewictwo Maryi, przemianę wody w wino... Bo w to nie wierzę.

Chciałem powyższymi przykładami zilustrować moją mizerną wiedzę na temat doktryny katolickiej i istoty bycia chrześcijaninem.

Niemniej bardzo bliskie są mi wartości chrześcijańskie, bardzo mi się podoba wspólnota kościelna. Zupełnie obce mi są te sformułowania: "Wierzę w Boga, ale nie w Kościół". Uważam, że kosciół jest bardzo ważny i chciałbym chodzić na mszę, ale moje pytanie brzmi: czy mogę? Czy mogę się wyspowiadać i pójść do komunii, nie mogąc się podpisać pod żadnym słowem z wyznania wiary? Czy wiara w Boga jest niezbędna by chodzić do kościoła i być chrześcijaninem?


Cz gru 21, 2017 3:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o chodzenie do kościoła
rystys napisał(a):
Czy wiara w Boga jest niezbędna by chodzić do kościoła i być chrześcijaninem?

Niech zgadne - mieszkasz na Grenlandii?


Cz gru 21, 2017 5:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o chodzenie do kościoła
Odwołam się do wpisu sprzed paru miesięcy, bo może nie byłeś bierzmowany:

http://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=1073874#p1073874
Brandeisbluesky napisał(a):
(...)
Przecież to oczywistość, że powinieneś przystąpić do sakramentu bierzmowania. (...)

Na wykładzie o Duchu Świętym, ks. prof. dr hab. Waldemar Chrostowski stwierdził, że "Pan Jezus uczył dorosłych a błogosławił dzieci, a my uczymy dzieci a błogosławimy dorosłych. W związku z tym wiedza religijna, rozeznanie, wiedza teologiczna dorosłych pozostają na poziomie dzieci, co najwyżej na poziomie młodzieży." (...), poprzez przyjęcie sakramentu bierzmowania w wieku bardziej dojrzałym masz szansę przeciwstawić się wymienionej wyżej praktyce i stać się świadectwem (to bardzo duże osiągnięcie) dla innych ludzi, którzy podobnie jak Ty zaniedbali uzyskanie łaski napełnienia mocą z nieba. Ponadto poszerzysz wiedzę o religii. Postaraj zaprzyjaźnić się z Duchem Świętym, który jest Osobą. Jeśli zwrócisz się do Niego o pomoc, na pewno zajmie się Tobą. Cały wspomniany wykład jest tutaj: https://youtu.be/yMSmeFiiToc?t=161

Ze str. ks. Kaszowskiego

http://www.teologia.pl/m_k/zag06-2.htm#2

Cytuj:
Przez sakrament bierzmowania natomiast Chrystus obdarza nas licznymi łaskami i powołuje do aktywnego budowania Kościoła. (...)

2. Jakie znaczenie dla naszego zaangażowania się w życie Kościoła ma Duch Święty udzielany w sakramencie bierzmowania? Dz 4,1-22

Udzielany nam przez zmartwychwstałego Chrystusa w sakramencie bierzmowania Duch Święty, nie tylko uświęca nas wewnętrznie, ale ponadto napełnia mocą, abyśmy - jak pierwsi uczniowie Jezusa - działali apostolsko w świecie, przyczyniając się do rozszerzania Kościoła. Apostołowie Chrystusa, napełnieni Jego Duchem, z wielką odwagą głosili Ewangelię, nie zważając na grożące im niebezpieczeństwa, więzienie, kary, chłostę, a nawet śmierć. Duch Święty pomaga przezwyciężyć uczucie strachu i szerzyć z odwagą naukę Chrystusa. Swej mocy udziela On nam w sakramencie chrztu, a przede wszystkim - w sakramencie bierzmowania. Otrzymanej od Ducha Chrystusowego mocy nikt nie powinien w sobie tłumić. Kiedy mamy wypełnić jakieś ważne zadanie, powinniśmy prosić Ducha Świętego o pomoc, o siłę i odwagę.


Z Katechizmu http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkII-2-1.htm
Cytuj:
1285 Sakrament bierzmowania wraz z chrztem i Eucharystią należy do "sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego", którego jedność powinna być zachowywana. Należy zatem wyjaśniać wiernym, że przyjęcie tego sakramentu jest konieczne jako dopełnienie łaski chrztu 78 . Istotnie, "przez sakrament bierzmowania (ochrzczeni) jeszcze ściślej wiążą się z Kościołem, otrzymują szczególną moc Ducha Świętego i w ten sposób jeszcze mocniej zobowiązani są, jako prawdziwi świadkowie Chrystusa, do szerzenia wiary słowem i uczynkiem oraz do bronienia jej" 79 .


i tutaj:
http://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=1031436#p1031436
Brandeisbluesky napisał(a):
Ks.Marek napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Jak wygląda przygotowanie dorosłych do Sakramentu Chrztu, Bierzmowania, i Eucharystii? Czy jest określony jeden program przygotowania (tematyka katechez) dla wszystkich parafii w Polsce? Co się omawia na takich katechezach?

Można troche sobie poczytać tutaj o interesującej kwestii
http://www.kkbids.episkopat.pl/?id=269
albo tutaj
http://synod.diecezja.legnica.pl/KSIEGA/TOMI/25-I09.pdf



Dziękuję :)


Inne pytania zadaj kapłanowi w Twojej parafii albo w wątku Pytania do księdza: http://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?f=2&t=23341&start=285


Cz gru 21, 2017 7:14 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz gru 21, 2017 7:49 pm
Posty: 3
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, protestantyzm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o chodzenie do kościoła
Brandeisbluesky napisał(a):
Odwołam się do wpisu sprzed paru miesięcy, bo może nie byłeś bierzmowany

Przepraszam bardzo, ale to że ktoś nie był bierzmowany to nie znaczy że jest gorszy. Dlaczego Bóg tak kieruje twoimi myślami, rękoma, że piszesz tak jakbyś chciał urazić drugiego człowieka. Pomimo tego, że to nie było skierowane do mnie, to poczułem się troszeczkę nieswojo czytając twoją wypowiedź (całą oczywiście).


Cz gru 21, 2017 8:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o chodzenie do kościoła
Dlaczego uważasz, że napisałam, że osoba, która jeszcze nie była bierzmowana, jest gorsza od osób bierzmowanych? Ja tak tego nie odbieram.

W odniesieniu do
Cytuj:
"Dlaczego Bóg tak kieruje twoimi myślami, rękoma, że piszesz tak jakbyś chciał urazić drugiego człowieka."
to wydaje mi się, że jeśli tak to odbierasz, to zapytaj Boga, dlaczego masz takie odczucia. Możesz też napisać, co dokładnie Cię uraża i dlaczego, bo z Twojego wpisu tego nie wydedukowałam. Mnie się wydaje, że mój wpis to przypomnienie dawnych informacji bez zabarwienia emocjonalnego. Często przygotowanie do bierzmowania pozwala zrozumieć wiele zagadnień dotyczących wiary i dzięki temu człowiek wzrasta. Samo bierzmowanie jeszcze nie rozwiązuje problemu, bo po nim nadal jest jeszcze sporo wiedzy do zdobycia i problemów do przemyślenia. Jezus często nauczał dorosłych, więc nie ma żadnego wstydu w zdobywaniu wiedzy religijnej w starszym wieku. Co w tym obraźliwego, jeśli ktoś to zauważa i taką obserwacją dzieli się z innymi. Moja znajoma została bierzmowana po tym, jak skończyła 30 lat. Z rozmów z nią dowiedziałam się, że jej przygotowanie do sakramentu było o wiele bardziej dojrzałe niż moje (byłam bierzmowana w wieku 15 lat).

Poza tym od dawna nie mieszkam w Polsce i naprawdę nie wiem, co obecnie uraża ludzi w moim kraju ojczystym. Rozumiem, że jest całkowicie OK do kobiet pisać (mam pod nickeim wpisane, że jestem kobietą) tak, jakby były mężczyzanmi (napisałeś do mnie 'tak jakbyś chciał'). Czy tak uważasz i dlatego tak postępujesz? Jeśli uważasz, że powinnam się czuć obrażona, to możesz mnie przeprosić. Ja sobie pomyślałam, że pewnie przeczytałeś wpis pobieżnie i nie zauważyłeś, że mam zaznaczone, że jestem kobietą. Zatem pewnie wcale nie jesteś złośliwy, tylko trochę nieuważny :)

Życzę Ci błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia :)


Cz gru 21, 2017 10:03 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz lis 16, 2017 2:31 am
Posty: 47
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o chodzenie do kościoła
To, że Jezus siedzi po prawicy Ojca znaczy że jest najważniejszy w Niebie zaraz obok Ojca (któremu zresztą jest współistotny w Trójcy, ale to już głębszy temat...). Taka metafora.


Pt gru 22, 2017 8:35 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz gru 21, 2017 3:35 pm
Posty: 3
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o chodzenie do kościoła
Nie rozumiem z tą Grenlandią? To jakaś ironia czy dowcip? Jak coś to nie wiem o co chodzi.

Co do metafory - skąd mam wiedzieć, co jest metaforą, a co należy brać dosłownie? Jest jakiś chrześcijański Talmud, który pozwala to interpretować? Skąd mam wiedzieć co jest metaforą, a co mam brać at face value?

Co do reszty, to nie rozumiem co ma bierzmowanie do rzeczy, a bycie kobietą już w ogóle. Co ma płeć do czegokolwiek?

Czy można chodzić do Kościoła jeżeli się czuje taką potrzebę, ale nie wie co to znaczy być wierzącym?


So gru 23, 2017 8:55 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o chodzenie do kościoła
Kościół jest dla grzeszników. Śmiało idź do Kościoła, a to jak będzie sam się dowiesz. Chcesz się wyspowiadać, by w pełni uczestniczyć we Mszy Świętej. To na spowiedzi określ to, że masz wątpliwości co do szczegółów wiary które tu piszesz.
Kapłan odpowiednio pouczy. Lepiej by było w takiej sytuacji trafić na spowiednika zakonnego, mają więcej dystansu do spowiadających się. Chodzi tu o to, że mają mniej obowiązków aniżeli kapłani na parafiach. Więc zwykle nie gonią, a cierpliwie czekają i tłumaczą dłużej dane zagadnienie.
Z pewnością po spowiedzi poczujesz że zżuciłeś olbrzymi ciężar z siebie.


So gru 23, 2017 11:29 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So gru 16, 2017 8:50 pm
Posty: 1339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o chodzenie do kościoła
rystys napisał(a):
Dzień dobry,

zarejestrowałem się, ponieważ nie znam żadnych wierzących osób i nie wiem kogo o to mogę spytać.

Jestem ochrzczony, byłem u pierwszej komunii. Niestety nigdy nie wierzyłem w Boga, nie rozumiem wyznania wiary i większości tego co dzieje się podczas mszy. Żeby uściślić, nie rozumiem nie oznacza, że nie chce, tylko po prostu naprawdę nie rozumiem. Nie wiem co trzeba traktować dosłownie, a co nie. Np. w wyznaniu wiary: "i siedzi po prawicy Ojca". Spodziewam się, że nie muszę sobie wyobrażać Jezusa, który fizycznie siedzi po prawej stronie Boga Ojca, na przykład w fotelu. Ale nie wiem niestety co mam i muszę traktować dosłownie: zmartwychwstanie, dziewictwo Maryi, przemianę wody w wino... Bo w to nie wierzę.

Chciałem powyższymi przykładami zilustrować moją mizerną wiedzę na temat doktryny katolickiej i istoty bycia chrześcijaninem.

Niemniej bardzo bliskie są mi wartości chrześcijańskie, bardzo mi się podoba wspólnota kościelna. Zupełnie obce mi są te sformułowania: "Wierzę w Boga, ale nie w Kościół". Uważam, że kosciół jest bardzo ważny i chciałbym chodzić na mszę, ale moje pytanie brzmi: czy mogę? Czy mogę się wyspowiadać i pójść do komunii, nie mogąc się podpisać pod żadnym słowem z wyznania wiary? Czy wiara w Boga jest niezbędna by chodzić do kościoła i być chrześcijaninem?



Myślę że najlepszą odpowiedzią na Twoje pytania będzie ten link który ci podam.

http://wiara.us/strona_g%C5%82%C3%B3wna

Dla tych, którzy chcą wierzyć, żadne tłumaczenie nie jest już więcej potrzebne. Dla tych zaś, którzy nie chcą wierzyć, żadne tłumaczenie nie jest już więcej możliwe!!!”


So gru 30, 2017 12:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o chodzenie do kościoła
rystys napisał(a):
Czy wiara w Boga jest niezbędna by chodzić do kościoła i być chrześcijaninem?

Z samej nazwy chrzescijanin to osoba wierząca w Jezusa Chrystusa i to za kogo sie podawał, co czynił/nauczał, i że zginą zamiast Ciebie, za Twoje nieprawości, aby Cię zbawić, ale też że zmartwychwstał - jako dowód zbawienia.
Jeśli w to nie wierzysz, to chodzenie do kościoła nic nie zmienia - to tylko martwe religijne obrządki.
Jezusowi zależy na Twoim zbawieniu i żywej relacji między Wami.
Od tego wszystko sie zaczyna.

Polecam więc lekturę Ewangelii i w zasadzie całego NT.
Podejdź do tego z otwartym sercem i posłuchaj co Biblia zacznie mówić do Ciebie.


So gru 30, 2017 7:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o chodzenie do kościoła
Gregor napisał(a):
rystys napisał(a):
Czy wiara w Boga jest niezbędna by chodzić do kościoła i być chrześcijaninem?

Z samej nazwy chrzescijanin to osoba wierząca w Jezusa Chrystusa i to za kogo sie podawał, co czynił/nauczał, i że zginą zamiast Ciebie
Wiem Gregorze, że się czepiam ale możesz wyjasnić skąd wytrzasnąłeś zdanie:
„Chrystus zginął zamiast Ciebie”
bo w Biblii takiego zdania nie znajduję ?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


So gru 30, 2017 11:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o chodzenie do kościoła
sahcim napisał(a):
Wiem Gregorze, że się czepiam ale możesz wyjasnić skąd wytrzasnąłeś zdanie:
„Chrystus zginął zamiast Ciebie”
bo w Biblii takiego zdania nie znajduję ?

Użyłem innego określenia celowo, które wg mnie oznacza to samo: 'zginąć' znaczy umrzeć, ale wydźwięk jest inny.


N gru 31, 2017 2:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o chodzenie do kościoła
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Wiem Gregorze, że się czepiam ale możesz wyjasnić skąd wytrzasnąłeś zdanie:
„Chrystus zginął zamiast Ciebie”
bo w Biblii takiego zdania nie znajduję ?

Użyłem innego określenia celowo, które wg mnie oznacza to samo: 'zginąć' znaczy umrzeć, ale wydźwięk jest inny.
No i właśnie na tym przykładzie widać twoje krętactwo, bo przyznajesz że używasz CELOWO określenia, które w odniesieniu do ofiary Chrystusa nie istnieje, a które wg twojego widzimisię oznacza to, co tobie się wydaje...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N gru 31, 2017 2:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o chodzenie do kościoła
sahcim napisał(a):
No i właśnie na tym przykładzie widać twoje krętactwo, bo przyznajesz że używasz CELOWO określenia, które w odniesieniu do ofiary Chrystusa nie istnieje, a które wg twojego widzimisię oznacza to, co tobie się wydaje...

Można używać wielu słów na określenie tego samego - na tym polega bogactwo języka.
Skoro jesteś taki fanatyczny co do słownictwa to powinieneś czytać NT i cytować po grecku, bo przecież w przekładach używamy róznych słów. :D
sahcim rozbawiłeś mnie :-D


N gru 31, 2017 2:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Pytanie o chodzenie do kościoła
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
No i właśnie na tym przykładzie widać twoje krętactwo, bo przyznajesz że używasz CELOWO określenia, które w odniesieniu do ofiary Chrystusa nie istnieje, a które wg twojego widzimisię oznacza to, co tobie się wydaje...

Można używać wielu słów na określenie tego samego - na tym polega bogactwo języka.
Skoro jesteś taki fanatyczny co do słownictwa to powinieneś czytać NT i cytować po grecku, bo przecież w przekładach używamy róznych słów. :D
sahcim rozbawiłeś mnie :-D
No to powiedz mi ty miszczu Gregorze czy zwracając się w modlitwie do Jezusa:
Panie mój” zwracasz się do Boga czy do człowieka...?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N gru 31, 2017 3:09 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 86 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL