Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So maja 11, 2024 6:05 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 375 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Następna strona
 Moja racja biblijna jest najmojsza! A Prawda? 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
Wiem ze ten tamat zbawienia Zydow cie interesuje, wiec zaloz taki temat to troche tych moich "herezji" ci tam napisze.
Moze wsrod nich znajdziesz cos interesujacego.


Cz sie 08, 2019 2:39 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
sam2 napisał(a):
Marek, ten twoj sprzeciw jest falszywy z tego wzgledu ze skoro twierdzisz ze Zydzi sa z nami duchowo zlaczenia i jednoczesnie piszesz ze nie sa w stanie wypelnic Prawa to znaczylo by ze nie mogli by byc zbawieni bo nie wierza w Chrystusa.
W jaki sposób wyprowadziłeś to rzekome wynikanie?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz sie 08, 2019 2:46 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
Barney napisał(a):
sam2 napisał(a):
Marek, ten twoj sprzeciw jest falszywy z tego wzgledu ze skoro twierdzisz ze Zydzi sa z nami duchowo zlaczenia i jednoczesnie piszesz ze nie sa w stanie wypelnic Prawa to znaczylo by ze nie mogli by byc zbawieni bo nie wierza w Chrystusa.
W jaki sposób wyprowadziłeś to rzekome wynikanie?

Tzn. jakie-ktore wynikanie, czego z czeg, bo nie rozumiem pytania.
Jesli zbawienie jest wylacznie przez Chrystusa to zaden Zyd nie wierzacy w Chrystusa nie moze byc zbawiony. O to ci chodzilo?


Ostatnio edytowano Cz sie 08, 2019 2:54 pm przez sam2, łącznie edytowano 1 raz



Cz sie 08, 2019 2:51 pm
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16895
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
sam2 napisał(a):
Nie rozumiem dlaczego akurat ja nie moge tego robic to co inni robia ciagle?

Jeśli jest temat o lataniu w przestworzach i filozofii mistycznej, mogą sobie owi inni latać w świecie równoległym. Nawet mogą stworzyc kod językowy niezrozumiały dla zwykłych śmiertelników. Kiedy jednak temat dotyczy kondycji Kościoła, należy się na tym skupić. Żydzi nam rozwalają Kościół? Oni są winni i sposób ich zbawiania?
Cytuj:
Marek w swoim wpisie zatzuca mi cos o czym nie pisalem, i wchodzi w inny temat na ktory nic nie pisalem.

Gdzie to ma miejsce? Zacytuj i zinterpretuj. Pilnuj siebie a nie Barneya. Tym razem ci pomaga, więc skup się na meritum, czyli temacie dotyczącym tego, czy Kościół się zwija wraz ze światem, czy otwiera się nowa jakość. W takim kontekście powinny wybrzmiewać odpowiedzi.


Cz sie 08, 2019 2:52 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
sam2 napisał(a):
Barney napisał(a):
sam2 napisał(a):
Marek, ten twoj sprzeciw jest falszywy z tego wzgledu ze skoro twierdzisz ze Zydzi sa z nami duchowo zlaczenia i jednoczesnie piszesz ze nie sa w stanie wypelnic Prawa to znaczylo by ze nie mogli by byc zbawieni bo nie wierza w Chrystusa.
W jaki sposób wyprowadziłeś to rzekome wynikanie?

Tzn. jakie-ktore wynikanie, czego z czeg, bo nie rozumiem pytania.
Sformułuję inaczej: w jaki sposób z dwu faktów:
  • Żydzi są z nami duchowo złączeniu (napisałem nawet więcej, cytując św.Pawła - chrześcijanie są duchowymi Żydami)
  • Żydzi (ani nie-Żydzi zresztą) nie są w stanie wypełnić Prawa (Ga 2,16 "...nikt nie osiągnie usprawiedliwienia dzięki uczynkom wymaganym przez Prawo")
zdołałeś wyciągnąć wniosek iż wynika z nich jakoby Żydzi nie mogliby być zbawieni?
Cytuj:
Jesli zbawienie jest wylacznie przez Chrystusa to zaden Zyd nie wierzacy w Chrystusa nie moze byc zbawiony.
Tu rówież nie ma wynikania.
Zbawienie jest wyłącznie przez Chrystusa. Nawet człowiek niewierzący w Jezusa (czy nawet w ogóle w Boga) - jeśli zostanie zbawiony, to wyłącznie przez Chrystusa. Dotyczy to także Żydów nie wierzących w Chrystusa.
Innej drogi po prostu nie ma.
"I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni."/Dz 4,12/
Zbawienia jednak mogą dostąpić ci niewierzący, których błąd jest uczciwy, a nie ci, którzy odrzucają Boga, jak o tym orzekł Sobór Watykański II:
Sobór Watykański II, DM 7 napisał(a):
Działalność misyjna ma swoje uzasadnienie w woli Boga, "który chce, aby wszyscy ludzie byli zbawieni i doszli do uznania prawdy. Bo jeden jest Bóg; jeden i pośrednik między Bogiem i ludźmi, człowiek Chrystus Jezus, który wydał samego siebie na okup za wszystkich" (1 Tm 2,4-6), "i nie ma w żadnym innym zbawienia" (Dz 4,12). Do Niego więc, poznanego przez nauczanie Kościoła, wszyscy powinni się nawrócić i przez chrzest złączyć się z Nim oraz z Kościołem, który jest Jego Ciałem. Sam Chrystus bowiem, "podkreślając wyraźnie konieczność wiary i chrztu, potwierdził równocześnie konieczność Kościoła, do którego ludzie dostają się przez chrzest jak przez bramę. Nie mogliby tedy być zbawieni ci ludzie, którzy wiedząc, że Kościół założony został przez Boga za pośrednictwem Chrystusa jako konieczny, mimo to nie chcieliby bądź przystąpić do niego, bądź też w nim wytrwać"."

(SWII, Dekret Ad gentes divinitus o działalności misyjnej Kościoła)

Myśl ta nie jest bynajmniej nowa również w nauczaniu kościelnym, ani "soborowa" (w sensie SVII). Papież Pius IX pisał o tym, że możliwość zbawienie ludzi dobrej woli (a więc nawet nie chrześcijan!) nie sprzeciwia się prawdzie o zbawieniu jedynie w Kościele Katolickim:
Pius IX Quanto conficiamur (1863) napisał(a):
"Wiadomo jest Nam i wam, że ci, którzy cierpią z powodu nie dającej się pokonać niewiedzy co do naszej najświętszej religii i którzy gorliwie przestrzegają prawa naturalnego i jego nakazów wpisanych przez Boga w serca wszystkich oraz gotowi służyć Bogu prowadzą życie szlachetne i uczciwe, mogą mocą Bożego światła i łaski osiągnąć życie wieczne. Bóg, który przenika, bada i zna całkowicie umysły, dusze, myśli i zachowania wszystkich, w swej najwyższej dobroci i łaskawości nie chce bynajmniej, aby doznawał wiecznych mąk ten, kto nie zaciąga dobrowolnej winy.
(...)
Lecz bardzo znany jest także dogmat katolicki, że nikt, kto jest poza Kościołem katolickim, nie może się zbawić i ci, którzy uparcie sprzeciwiają się powadze tegoż Kościoła, jego orzeczeniom oraz oddzielili się od jedności Kościoła i następcy Piotra, Biskupa Rzymskiego, któremu Zbawiciel powierzył straż nad winnicą, nie mogą osiągnąć zbawienia wiecznego"


Idzie to chyba za intuicją św Ireneusza z Lyonu (Wykład nauki apostolskiej) który pisał: "grzesznikami są ci, którzy mają poznanie Boga, a nie przestrzegają jego nakazów, to jest, gardzą nimi"

Również Pius XII w encyklice "O ciele mistycznym Chrystusa" pisze o nieochrzczonych nie jako o potępionych, a o będących w stanie
Pius XII napisał(a):
"w którym o wieczne zbawienie własnej duszy spokojni być nie mogą"
i ubolewa że
Pius XII napisał(a):
"tracą tyle i tak wielkich łask niebieskich i pomocy, które uzyskać można tylko w Kościele Katolickim."


Na temat zbawienia nie wierzących w Chrystusa jest cała duża literatura.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz sie 08, 2019 3:17 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
No i sam widzisz jak dlugi jest twoj wpis a tylko z grubsza wyjasnia o co chodzi.
Ja w swojej wypowiedzi po prostu pominalem to by nie komplikowac wypowiedzi.
Gdybys tylko nie zakladal ze jestem zawsze w bledzie i nie rozumiem nic to twoja wypowiedz odnosnie mojej byla by inna.
Wiec skoro juz jest jasne to moze wrocimy do tematu watku, a temat zbawienia Zydow zostawimy na osobny watek.


Cz sie 08, 2019 3:53 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
Widzę, że czegokolwiek bym nie zrobił, to i tak moja wina ;)
Niestety, nie mogę się zgodzić ze "tylko coś pominąłeś". Bezpośrednią przyczyną mojej polemiki było Twoje zdanie :
Cytuj:
Chodzi o to ze to ta sama wiara i ten sam Bog tylko rozne drogi do Niego.
Otóż nie. Tamtej drogi nie ma.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz sie 08, 2019 4:32 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
Ale nic o tym czy ta droga jest czy jej nie ma nie pisalem.
Nawiazalem jedynie do tego ze to wiara w tego samego Boga i roznic miedzy ST i NT.


Cz sie 08, 2019 5:24 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
Wespecjan napisał(a):
Jeśli to jest prawda, mamy tu do czynienia z przypadkiem, kiedy ksiądz katolicki świadomie odcina człowieka od (wg Kościoła Katolickiego koniecznej) łaski płynącej z chrztu świętego - potrzebnej dla zbawienia człowieka................
Dlaczego nie ma tego info w wkipedii polskojęzycznej? Bo jest fałszywe? A może zbyt kompromitujące dla księdza Wojtyły?

Wespecjan, mysle, ze powinienes przeprosic ks. Wojtyle. Zainteresowalem sie blizej tematem i okazuje sie ze niezupelnie bylo tak jak piszesz. Chyba jest naturalne ze pierwszenstwo w wychowywaniu osieroconego dziecka powinni miec jego bliscy a nie jacys obcy ludzie. Chwala ks Wojtyle ze uszanowal wole zmarlych rodzicow i zainteresowal sie blizej czy chlopiec nie ma rodziny anie - hura, chrzcimy. Zdajesz sobie sprawe ze chrzest pociaga konsekwencje dla opiekunow, ktore w tym wypadku nie mogly byc spelnione.
Wiecej np tutaj, ale nie tylko:
https://www.jta.org/1987/08/24/archive/ ... ents-wishe


So sie 10, 2019 2:24 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
robaczek2 napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Jeśli to jest prawda, mamy tu do czynienia z przypadkiem, kiedy ksiądz katolicki świadomie odcina człowieka od (wg Kościoła Katolickiego koniecznej) łaski płynącej z chrztu świętego - potrzebnej dla zbawienia człowieka................
Dlaczego nie ma tego info w wkipedii polskojęzycznej? Bo jest fałszywe? A może zbyt kompromitujące dla księdza Wojtyły?

Wespecjan, mysle, ze powinienes przeprosic ks. Wojtyle. Zainteresowalem sie blizej tematem i okazuje sie ze niezupelnie bylo tak jak piszesz. Chyba jest naturalne ze pierwszenstwo w wychowywaniu osieroconego dziecka powinni miec jego bliscy a nie jacys obcy ludzie. Chwala ks Wojtyle ze uszanowal wole zmarlych rodzicow i zainteresowal sie blizej czy chlopiec nie ma rodziny anie - hura, chrzcimy. Zdajesz sobie sprawe ze chrzest pociaga konsekwencje dla opiekunow, ktore w tym wypadku nie mogly byc spelnione.
Wiecej np tutaj, ale nie tylko:
https://www.jta.org/1987/08/24/archive/ ... ents-wishe

Po pierwsze to nie "tak jak ja piszę" tylko ja relacjonowałem co było na angielskojęzycznej wikipedii o JPII.

Na tej stronie dołączonej przez ciebie, jest napisane, że dziecko i opiekunowie bardzo się przywiązali do siebie i nawet zabierali go na Mszę. Więc jacy to "obcy ludzie" dla dziecka?

Po drugie: jaki jest efekt netto?
Człowiek zmarł bez chrztu, choć miał okazję, bo katolicki ksiądz odmówił.


So sie 10, 2019 2:45 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
Mam takie pytanie: Co byś powiedział, gdybyś dowiedział się, że dziecko chrześcijan zostało obrzezane, bo żydowska para, która się nim opiekowała, uznała, iż tak trzeba zrobić i nie oglądała się na jego pochodzenie?


So sie 10, 2019 2:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
Wespecjan napisał(a):
Na tej stronie dołączonej przez ciebie, jest napisane, że dziecko i opiekunowie bardzo się przywiązali do siebie i nawet zabierali go na Mszę. Więc jacy to "obcy ludzie" dla dziecka?

Nie manipuluj. Nie relacjonowales co pisze - dolozyles Swoja opinie: "kiedy ksiądz katolicki świadomie odcina człowieka od (wg Kościoła Katolickiego koniecznej) łaski płynącej z chrztu świętego"
Nie manipuluj. Cudzyslow w obcy ludzie jest niepotrzebny bo to byli obcy ludzie w sytuacji gdy byli czlonkowie rodziny, ktorzy chcieli zajac sie dzieckiem.
Odpowiedz prosze Yerpenowi.


So sie 10, 2019 2:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
[quote="Yarpen Zirgin"] Mam takie pytanie: Co byś powiedział, gdybyś dowiedział się, że dziecko chrześcijan zostało obrzezane, bo żydowska para, która się nim opiekowała, uznała, iż tak trzeba zrobić i nie oglądała się na jego pochodzenie?[/quote]

Nic, bo nie wierzę, że obrzezanie cokolwiek zmienia w naturze lub duchowości człowieka.


[quote="robaczek2"]
Nie manipuluj. Nie relacjonowales co pisze - dolozyles Swoja opinie: "kiedy ksiądz katolicki świadomie odcina człowieka od (wg Kościoła Katolickiego koniecznej) łaski płynącej z chrztu świętego"
Nie manipuluj. Cudzyslow w obcy ludzie jest niepotrzebny bo to byli obcy ludzie w sytuacji gdy byli czlonkowie rodziny, ktorzy chcieli zajac sie dzieckiem.
Odpowiedz prosze Yerpenowi.[/quote]

Tu jest mowa o pozbawieniu człowieka łaski chrztu a nie o tym czy oddać dziecko do jego krewnych czy pozostawić z rodzicami przybranymi, bo to inna sprawa. Opiekunowie mieli pełne prawo poprosić księdza o chrzest, rodzice dobrowolnie oddali dziecko celowo tym a nie innym ludziom, stracili życie a dziecko już nawiazalo ze wzajemnością więź z opiekunami.

Poglad ze chlopcu nie należał sie chrzest bo było z matki żydówki to pogląd rasistowski.


So sie 10, 2019 3:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Mam takie pytanie: Co byś powiedział, gdybyś dowiedział się, że dziecko chrześcijan zostało obrzezane, bo żydowska para, która się nim opiekowała, uznała, iż tak trzeba zrobić i nie oglądała się na jego pochodzenie?

Nic, bo nie wierzę, że obrzezanie cokolwiek zmienia w naturze lub duchowości człowieka.

Przy Twoim antysemityzmie, który prezentujesz na forum? Ściemniasz. Nie wierzę, że przeszedłbyś do porządku dziennego nad tym, iż chrześcijańskie dziecko zostało obrzezane i włączone w ten sposób w Stare Przymierze.


So sie 10, 2019 3:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wiosna czy zmierzch Kościoła?
Yarpen Zirgin napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Mam takie pytanie: Co byś powiedział, gdybyś dowiedział się, że dziecko chrześcijan zostało obrzezane, bo żydowska para, która się nim opiekowała, uznała, iż tak trzeba zrobić i nie oglądała się na jego pochodzenie?

Nic, bo nie wierzę, że obrzezanie cokolwiek zmienia w naturze lub duchowości człowieka.

Przy Twoim antysemityzmie, który prezentujesz na forum? Ściemniasz. Nie wierzę, że przeszedłbyś do porządku dziennego nad tym, iż chrześcijańskie dziecko zostało obrzezane i włączone w ten sposób w Stare Przymierze.

No nie wierzę że ucinanie skórki z siurka ma wplyw na duchowość czlowieka. Ty wierzysz że to sakrament? Ja nie.


So sie 10, 2019 3:28 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 375 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 20, 21, 22, 23, 24, 25  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 191 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL