Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 1:28 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7
 Człowiek - osoba twórcza (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Człowiek - osoba twórcza (wydzielony)
To sa tylko dywagacje oparte na waszej religii, ktora nie jest moja religia - ale przyznaje ze przyjemnie jest miec nadzieje.


Pn maja 24, 2021 4:01 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2005 12:41 am
Posty: 405
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Człowiek - osoba twórcza (wydzielony)
Anawim napisał(a):
Ale jak będziesz chciał to rozstrzygnąć? Jeśli android będzie nieodróżnialny w zachowaniu od człowieka (tj. będzie się zachowywał jak świadomy człowiek, będzie siebie samego traktował jako osobę), to w Twoim ujęciu będzie to kwestia decyzji, czy przyznasz mu status osoby czy nie. W jaki niby sposób chcesz sprawdzić, czy wirtualny mózg jest świadomy?
Służy do tego test Turinga może trochę niedoskonały, ale zawsze. Nie stwierdzi jednak czy jest samoświadomy. W tym wypadku jedynym dowodem byłby transfer umysłu o którym już pisałem.
Cytuj:
kosa000 napisał(a):
Sąd szczegółowy ma miejsce zaraz po śmierci i polega na odniesieniu jego życia do Chrystusa . Więc logicznym jest sądzić, że dusza powinna być świadoma.

Też tak myślę. Ale czymś innym jest postulowanie takiej świadomości, a czym inny dopatrywanie się jej w naturze duszy.
Przyznam się, że nie za bardzo rozumiem :no: co chcesz przez to powiedzieć
Cytuj:
kosa000 napisał(a):
Niematerialna jaźń nie jest niezależna od materialnego mózgu, tworzy z nim (za życia człowieka) jedną nierozdzielną naturę, dlatego gdy oddziałujemy jakimiś substancjami na mózg, to efekt dotyczy całego układu jaźń + mózg, podobnie gdy jaźń jest pobudzona przez Bożą łaskę, to efekty dotyczą całego człowieka.

To o co spór? Do momentu kiedy nie upatrujesz w materialnym mózgu więzienia dla niematerialnej jaźni (którą ją ogranicza, np. gdy ktoś nam dosypie czegoś do drinka), ale konieczny substrat, to się zgadzam.
Za życia człowieka są to rzeczy nierozłączne, choć różne. Co innego po śmierci.

8O

_________________
Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )


Pn maja 24, 2021 9:19 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Człowiek - osoba twórcza (wydzielony)
kosa000 napisał(a):
Służy do tego test Turinga może trochę niedoskonały, ale zawsze. Nie stwierdzi jednak czy jest samoświadomy. W tym wypadku jedynym dowodem byłby transfer umysłu o którym już pisałem.

Ale co by Ci dał transfer umysłu? Miałbyś obok androida, który zachowywałby się jak człowiek etc.

kosa000 napisał(a):
Przyznam się, że nie za bardzo rozumiem co chcesz przez to powiedzieć

Ano to, że poznanie duszy odłączonej od ciała nie będzie naturalne (ludzkie), ale cudowne.


kosa000 napisał(a):
Za życia człowieka są to rzeczy nierozłączne, choć różne. Co innego po śmierci.

No to powiedz kilka słów o mechanizmie tej jaźni bez ciała - czego jest świadoma, skąd i na jakiej zasadzie czerpie bodźce, wiedzę etc. a wtedy będzie łatwiej zrozumieć, czy faktycznie aby ciało nie jest więzieniem takiej jaźni.


Pn maja 24, 2021 10:36 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Człowiek - osoba twórcza (wydzielony)
Kiedy dzieliłam człowieka na część materialną i duchową to podkreślałam jedność. To oznacza, że współwystepują i przenikają się. Obśmiałeś to, że to dzielenie. Ty widzisz bowiem jedność. I co się na końcu okazało? Wziąłeś taśmę mierniczą i zacząłeś się za częścią duchowa uganiać. To założenie, że ducha odkryjemy wspomniana taśmą. Źle funkcjonuje materia to dowód na to, że ducha nie ma. Odrzuciłeś na tę okoliczność Biblię, która inaczej precyzuje myślenie i nie lokuje go w mózgu, ale sercu. Napisałam ci o tym, ale też nie zrozumialeś, bo wbiłeś sobie w głowę, że to mózg. Tymczasem uszkodzony mózg czasem obchodzi uszkodzone obszary i inaczej to wygląda u małp i ludzi. JPII pisal, że nie ma lokalizacji świadomości (odrębności), ona przenika całego człowieka. To duch utrzymuje człowieka przy życiu. Bóg jest więc bytem koniecznym, bo bez niego wszechświat by nie trwał. Człowiek jest bytem przygodnym, nie jest potrzebny. Został stworzony, bo Bóg tego chciał.

Badania nad świadomością są potrzebne i jeśli okaże się, że możliwe jest wytworzenie świadomości odrębności to teologia będzie musiała rzetelne badania wziąć pod uwagę. Dopiero wówczas, ale nie na poziomie skojarzeń kogoś, bo ma taśmę mierniczą i chce nią coś udowodnić, podczas gdy nauka milczy. Naukowcy nazywają takich ludzi nieuczciwymi intelektualnie a uprawianą przez nich naukę kultem cargo. To ludzie, którzy wierzą, że ich intuicje potwierdzi nauka i głoszą to z wyprzedzeniem przypisując swe wizje nauce.


Wt maja 25, 2021 9:44 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2005 12:41 am
Posty: 405
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Człowiek - osoba twórcza (wydzielony)
Anawim napisał(a):
Ale co by Ci dał transfer umysłu? Miałbyś obok androida, który zachowywałby się jak człowiek etc.
Mam na myśli transfer umysłu wraz ze świadomością, tak że mógłbyś stwierdzić czy znajdujesz się w ciele, czy w komputerze. W ten sposób byłaby możliwa nieśmiertelność, o ile ktoś inny nie wyłączyłby prądu. Oczywiście nie wierzę w to, ale niektórzy traktują to poważnie.

Cytuj:
Ano to, że poznanie duszy odłączonej od ciała nie będzie naturalne (ludzkie), ale cudowne.
A czy prawa świata duchowego są naturalne? Albo poznanie aniołów nazwiesz naturalnym czy cudownym?

Cytuj:
No to powiedz kilka słów o mechanizmie tej jaźni bez ciała - czego jest świadoma, skąd i na jakiej zasadzie czerpie bodźce, wiedzę etc. a wtedy będzie łatwiej zrozumieć, czy faktycznie aby ciało nie jest więzieniem takiej jaźni.
Wymagasz ode mnie zbyt wiele, jak to będzie wyglądać po śmierci ciała. Co prawda Jezus powiedział: będziecie jak aniołowie w niebie, ale to cię pewnie nie zadowala.

8O

_________________
Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )


Wt maja 25, 2021 11:06 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Człowiek - osoba twórcza (wydzielony)
kosa000 napisał(a):
Mam na myśli transfer umysłu wraz ze świadomością, tak że mógłbyś stwierdzić czy znajdujesz się w ciele, czy w komputerze. W ten sposób byłaby możliwa nieśmiertelność, o ile ktoś inny nie wyłączyłby prądu. Oczywiście nie wierzę w to, ale niektórzy traktują to poważnie.

Ale dziś całkiem dobrze wiemy, że świadomość jest zakorzeniona w ciągłym mapowaniu ciała ludzkiego. Podejrzewam, że świadomość, w której wiedzielibyśmy, że jesteśmy w komputerze byłaby cokolwiek inna. Bo albo ta świadomość musiałąby się obejść bez symulowanych sygnałów ciała, albo byśmy byli wystawieni na ciągły konflikt - niby w ciele, ale z wiedzą, że w komputerze. To tylko w książkach wygląda tak różowo.
Przeanalizuj przypadki anozognozji, gdzie ludzie patrzą na swoją rękę i twierdzą, że to nie jest ich ręka. Ciekawe są badania nad ludźmi z rozszczepionym mózgiem. O czymś też świadczy rozszczepienie osobowości etc. Świadomość jest czymś, że tak obrazowo nazwę - na powierzchni człowieczeństwa. Powyższe zaburzenia powinny być wystarczającym zobrazowaniem tego, że nie świadomość siebie/odrębności decyduje o byciu człowiekiem.
Wypada też trochę pobadać rozwój myśli ludzkiej. Zwrot ku podmiotowi, humanizm, hołubienie jednostki w jej odrębności sięga Kartezjusza, który stawia poznanie siebie (swojego poznawania) w centrum, jako punkt wyjścia. Wszystko można zakwestionować, ale nie samoświadomość.

kosa000 napisał(a):
A czy prawa świata duchowego są naturalne? Albo poznanie aniołów nazwiesz naturalnym czy cudownym?

Dokładnie, dobre rozróżnienie. Poznanie aniołów jest naturalne. Dla aniołów. Jeśli ludzie mieliby poznawać w analogiczny sposób do aniołów, to będzie wykraczać poza naturę ludzką.

kosa000 napisał(a):
Wymagasz ode mnie zbyt wiele, jak to będzie wyglądać po śmierci ciała. Co prawda Jezus powiedział: będziecie jak aniołowie w niebie, ale to cię pewnie nie zadowala.

Zadowala, jak najbardziej. Wskazuje, że nie znamy mechanizmu, więc pozostają fantazje. Chciałem wykazać tylko jedno - nie ma konieczności przypisywania duszy określonych funkcji niezależnych od ciała tylko dlatego, że wierzymy w życie po śmierci.


Wt maja 25, 2021 3:47 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2005 12:41 am
Posty: 405
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Człowiek - osoba twórcza (wydzielony)
Anawim napisał(a):
Powyższe zaburzenia powinny być wystarczającym zobrazowaniem tego, że nie świadomość siebie/odrębności decyduje o byciu człowiekiem.
No to co decyduje o byciu człowiekiem?
Cytuj:
kosa000 napisał(a):
A czy prawa świata duchowego są naturalne? Albo poznanie aniołów nazwiesz naturalnym czy cudownym?

Dokładnie, dobre rozróżnienie. Poznanie aniołów jest naturalne. Dla aniołów. Jeśli ludzie mieliby poznawać w analogiczny sposób do aniołów, to będzie wykraczać poza naturę ludzką.
Zgadza się, ale mówimy o naturze duchowej, w którą natura ludzka przechodzi po śmierci ciała, a ta jest taka jak aniołów, jest osobą, posiada rozum i wolę.
KKK napisał(a):
330 Jako stworzenia czysto duchowe aniołowie posiadają rozum i wolę: są stworzeniami osobowymi 164 i nieśmiertelnymi 165 . przewyższają doskonałością wszystkie stworzenia widzialne. Świadczy o tym blask ich chwały 166 .

Cytuj:
kosa000 napisał(a):
Wymagasz ode mnie zbyt wiele, jak to będzie wyglądać po śmierci ciała. Co prawda Jezus powiedział: będziecie jak aniołowie w niebie, ale to cię pewnie nie zadowala.

Chciałem wykazać tylko jedno - nie ma konieczności przypisywania duszy określonych funkcji niezależnych od ciała tylko dlatego, że wierzymy w życie po śmierci.
A to zależy już jakich funkcji, rozum i wolę możesz śmiało przypisać.

8O

_________________
Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )


Wt maja 25, 2021 11:24 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Człowiek - osoba twórcza (wydzielony)
kosa000 napisał(a):
No to co decyduje o byciu człowiekiem?

Zapewne jakoś odróżniasz ludzi od nieludzi. :) Czym się kierujesz? Przykład z androidem spełniającym kryterium testu Turinga też jest pomocny, by to uchwycić.


kosa000 napisał(a):
Zgadza się, ale mówimy o naturze duchowej, w którą natura ludzka przechodzi po śmierci ciała, a ta jest taka jak aniołów, jest osobą, posiada rozum i wolę.

Jeśli natura duszy odłączonej od ciała jest taka sama, jak natura aniołów, to ciało jest ograniczeniem duszy - zamiast być ciągle poznającą, samoświadomą, pragnącą dobra etc. jest zależna od kaprysów fizjologii. Wtedy słowa św. Pawła o wyzwoleniu od "ciała" nie mają dla nas sensu duchowego, ale dosłowny.


Śr maja 26, 2021 7:25 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2005 12:41 am
Posty: 405
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Człowiek - osoba twórcza (wydzielony)
Anawim napisał(a):
Jeśli natura duszy odłączonej od ciała jest taka sama, jak natura aniołów, to ciało jest ograniczeniem duszy - zamiast być ciągle poznającą, samoświadomą, pragnącą dobra etc. jest zależna od kaprysów fizjologii. Wtedy słowa św. Pawła o wyzwoleniu od "ciała" nie mają dla nas sensu duchowego, ale dosłowny.
Natura duszy ludzkiej po śmierci ciała jest taka sama jak natura aniołów - jest to natura duchowa. Nie ma innej możliwości. :no:

Natomiast za życia dusza ludzka (duchowa) jest nierozdzielnie związana z ciałem, które w pewnym sensie ją ogranicza (fizjologia), ale dzięki któremu następuje jej rozwój, poznanie , kształtowanie świadomości.
Po śmierci ograniczenia znikają, tak, że dusza jest w pełni świadoma.

8O

_________________
Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )


Śr maja 26, 2021 10:31 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Człowiek - osoba twórcza (wydzielony)
To po co zmartwychwstanie, jeśli dusza bez ciała jest doskonalsza niż z ciałem?


Śr maja 26, 2021 2:19 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn maja 23, 2005 12:41 am
Posty: 405
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Człowiek - osoba twórcza (wydzielony)
Anawim napisał(a):
To po co zmartwychwstanie, jeśli dusza bez ciała jest doskonalsza niż z ciałem?

A kto powiedział, że bez ciała jest doskonalsza?Jeśli masz wybór pomiędzy duszą a tą samą duszą z chwalebnym ciałem po zmartwychwstaniu, to chyba wybór jest prosty, co jest doskonalsze.

8O

_________________
Nie posłałem tych proroków, lecz oni biegają; nie mówiłem do nich, lecz oni prorokują.(Jr 23:21 )


Śr maja 26, 2021 5:18 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 30, 2015 5:59 pm
Posty: 789
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Człowiek - osoba twórcza (wydzielony)
Ok, rozumiem.


Śr maja 26, 2021 7:38 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 102 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 3, 4, 5, 6, 7


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 127 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL