Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:22 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 718 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 44, 45, 46, 47, 48
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
PeterW pisze Nie Jacek.
Cytuj:
Jeśli te zdarzenie i słowa zostały zapisane w Biblii, to tylko i wyłącznie po coś.
Z tym się zgadzam

Cytuj:
Nie ma tam miejsca na prywatne wrażenia tego czy innego Apostoła,

Z tym się nie zgadzam. Wyrażone tu twoje zdanie jest bez podstawne. Np w 1 Tym 5:23  Paweł pisze takie słowa;

Nie pij już wody, lecz używaj po trosze wina ze względu na swój żołądek i swoje częste zachorowania
jest to prywatne i osobiste zdanie Pawła do Tymoteusza. Trudno tu dopatrywać się jakiegoś natchnienia w tych słowach

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


Cz wrz 23, 2021 9:11 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Barney napisał(a):
Jacek.J napisał(a):
Barney pisze
Cytuj:
Mamy więc klucz do Biblii: Jeśli w Ewangelii zapisane słowa sprzeczne z doktryną Świadków Jehowy, nie są one natchnione, tylko są "prywatną opinią" tego, który je wypowiedział.


To ty tak mówisz na podstawie własnych subiektywnych wniosków. ŚJ tak nie uważają.
Na podstawie własnych, ale doświadczeń - już niemal 45 lat rozmów z ŚJ. Nawet na początku był moment, że zastanawiałem się nad przystąpieniem (mało wówczas jeszcze wiedziałem o Biblii).
Choć właściwie tym razem napisałem to na podstawie Twojego, Jacku, pisania. Dokładnie taką postawę zademonstrowałeś.

Cytuj:
Jezus jest Chrystusem SYNEM czyim? BOŻYM. Dlaczego Jan nie napisał że Jezus jest Bogiem wszechmocnym, albo najwyższym, albo jedynym, albo JHWH tylko Synem Bożym?
Bo, jak wiadomo (wśród "Świadków" ;) ) syn człowieka nie jest człowiekiem, syn tygrysa - tygrysem, a Syn Boga - Bogiem.


Ok czyli tym samym dowodzisz że jest dwóch Bogów

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


Cz wrz 23, 2021 9:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Jacek.J napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Jacek.J napisał(a):
To ty tak mówisz na podstawie własnych subiektywnych wniosków. ŚJ tak nie uważają.
A tymczasem Jacek.J, świadek Jehowy, napisał wcześniej o J 20,28 tak:
Z opisu całego fragmentu można wywnioskować z durzą pewnością że Tomasz wyraził swój zachwyt, uwielbienie. Czy zachwyt ten był wyrazem wiary Tomasza w to że Jezus jest Bogiem? Niewykluczone. Ale z całą pewnością była to jego prywatna opinia.

Kłamstwo na forum na krótkie nogi.

Ale co ma piernik do wiatraka? Ewangelia jest natchniona jako całość. Ale to nie znaczy że słowa Tomasza zawierają naukę o Jezusie Bogu. Tomasz nie wypowiada się ex-cathedra ani pro publico bono, ani nie wyraża opinii pozostałych apostołów jak sugeruje Sahcim. Słowa Tomasza znajdują się w natchnionym słowie Bożym, i to jego osobisty zachwyt na widok cudu który zobaczył. I tyle. Nie ma w tym żadnych znamion nauki. Ja rozumiem że dla was ta wypowiedź Tomasza jest ostatnią deską ratunku na środku oceany więc będziecie się jej trzymać do końca świata:) wasza to rzecz. Ja was od tej deski odrywać nie mam zamiaru.

Dalej potwierdzasz to, co zostało wskazane: Ponieważ słowa św. Tomasza Apostoła przeczą nauczaniu ŚJ na temat Chrystusa, to robisz wszystko, aby je zignorować. :)


Pt wrz 24, 2021 11:06 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Jacek.J napisał(a):
Z tym się nie zgadzam. Wyrażone tu twoje zdanie jest bez podstawne. Np w 1 Tym 5:23  Paweł pisze takie słowa;

Nie pij już wody, lecz używaj po trosze wina ze względu na swój żołądek i swoje częste zachorowania
jest to prywatne i osobiste zdanie Pawła do Tymoteusza. Trudno tu dopatrywać się jakiegoś natchnienia w tych słowach

Ach, no wcale... Choćby takie pierwsze narzucające się, że tępione jest w Biblii nadużywanie alkoholu (czyli wina, bo nie znano jeszcze wtedy mocnych trunków). Użyte w niewielkiej ilości nie jest szkodliwe, a nawet lecznicze. Jeszcze inaczej - "nie katuj się tak człowieku i spróbuj się leczyć" - w sensie chorobę powinno się leczyć, a nie w imię bo ja wiem.. umartwiania się cierpieć.
Cytuj:
Ok czyli tym samym dowodzisz że jest dwóch Bogów

Nie, wcale tego nie dowodzi, gdyż Bóg jest zawsze jeden, tyle że w trzech Osobach.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt wrz 24, 2021 11:41 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Jacek.J

Pytania eksploracyjne. Twoim zdaniem:
Jaka jest definicja "Boga"?
Co musi spełniać "osoba" aby "być Bogiem"?
Co to jest w ogóle "osoba"?
Co musi spełniać "coś" aby być "osobą"?
Co się dzieje gdy 3 "osoby" spełniają warunki na "bycie Bogiem"? Czy jest to możliwe?
Czy "Bóg" to jest "imię" jednej "osoby"?
W takim razie czym jest imię YHWH?
Drugim imieniem, jednej osoby, która ma na pierwsze imię "Bóg"?
Po co "Bogu" dwa imiona?
Na pierwsze ma "Bóg" a na drugie ma "YHWH"?


Pt wrz 24, 2021 1:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
[quote="Jacek.J
Cytuj:
Bo, jak wiadomo (wśród "Świadków" ;) ) syn człowieka nie jest człowiekiem, syn tygrysa - tygrysem, a Syn Boga - Bogiem.

Ok czyli tym samym dowodzisz że jest dwóch Bogów[/quote]Nie. Dowodzę, że jest więcej niż jedna OSOBA boska (tej różnicy, niestety, ŚJ nie są w stanie wczytać) oraz to, że Twoje mniemania na temat Chrystusa są nieprawdziwe.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt wrz 24, 2021 2:58 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Jacek.J napisał(a):
Sahcin pisze

Cytuj:
Słowa Ap Tomasza skierowane do Jezusa: "Pan mój i Bóg mój" nie jest żadnym wnioskowaniem Ap Tomasza ale jest wyznaniem jego wiary, która to wiara jest wiarą wszystkich Apostołów...

Jak zwykle naciągasz fakty. Nie masz jak dowieść że Tomasz tymi słowami wyrażał wiarę swoją, a już apostołów to w ogóle "kosmos".
Takim stwierdzeniem odrzucasz wiarygodność słów zapisanych w Biblii jako odpowiedź Pana Jezusa, bo po wyznaniu Tomasza masz zapisane przez Ewangelistę słowa: "Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś" które są niczym innym jak tylko potwierdzeniem iż Tomasz przy Apostołach na widok zmartwychwstałego Jezusa wyznał w Nim swojego Pana i Boga...
Cytuj:
Z opisu całego fragmentu można wywnioskować z durzą pewnością że Tomasz wyraził swój zachwyt, uwielbienie.
Nie zmyślaj...Nie masz jak dowieść że Tomasz tymi słowami wyrażał to, co twierdzisz, bo następujące po tym słowa Jezusa tego nie potwierdzają, tzn Jezus nie powiedział do Tomasza: uwielbiłeś/zachwyciłeś się się Mną, bo mnie ujrzałeś ale powiedział uwierzyłeś Tomaszu...
Cytuj:
Czy zachwyt ten był wyrazem wiary Tomasza w to że Jezus jest Bogiem? Niewykluczone. Ale z całą pewnością była to jego prywatna opinia.
Gdyby to była tylko jego prywatna opinia, to zostałby za nią co najmniej tak skarcony jak Piotr, który uważał że nie przyjdzie na Jezusa, to co zapowiadał...tak więc krętaczysz Jacku i tyle...
Jacek.J napisał(a):
sahcim napisał(a):
Tak więc nie wyznając w Jezusie swojego Pana i Boga nie postępujesz zgodnie z nauczaniem biblijnym(apostolskim)...
Zatem twój powyższy wniosek jest nadużyciem.
Jak wykazałem wyżej nie jest żadnym nadużyciem i dobrze o tym wiesz, bo sam kiedyś dowodziłeś, że zmartwychwstały Jezus posiada naturę Boską...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pn wrz 27, 2021 1:36 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
TS7 pisze:

Cytuj:
Pytania eksploracyjne. Twoim zdaniem:
Jaka jest definicja "Boga"?



Definicja: Najwyższa Istota, która ma na imię Jehowa. W języku hebrajskim słowa tłumaczone na „Bóg” mieszczą w sobie znaczenie siły, majestatu, dostojeństwa i wspaniałości. Oprócz prawdziwego Boga są też bogowie fałszywi. Niektórzy z nich sami czynią siebie bogami, innych zaś obierają sobie za przedmiot kultu ci, którzy im służą.

Cytuj:
Co musi spełniać "osoba" aby "być Bogiem"?
Co to jest w ogóle "osoba"?

jednostkowy byt rozumny, zdolny do podejmowania wyborów i ponoszenia za nie odpowiedzialności;

Cytuj:
Co musi spełniać "coś" aby być "osobą"?

Patrz wyżej

Cytuj:
Co się dzieje gdy 3 "osoby" spełniają warunki na "bycie Bogiem"? Czy jest to możliwe?


A jakie to warunki? Trzy osoby to grupa. Jeśli przyjąć że "Bóg" to nazwa grupy tworzącej instytucje którą ty nazywasz "bogiem" to zgoda, ale jeśli twierdzisz że to jedna istota to takie rozumowanie nie mieści się w żadnym logicznym wyjaśnieniu.

Cytuj:
Czy "Bóg" to jest "imię" jednej "osoby"?

Nie to tytuł tak jak profesor, doktor, prezydent, itp

Cytuj:
W takim razie czym jest imię YHWH?

Według pojęć starożytnych nie tylko wyróżnia człowieka od innych, lecz określając go, stanowi istotną część składową jego osobowości. Stąd to, co nie ma imienia, nie istnieje, a człowiek bez imienia jest bez znaczenia. Uważano, że imię odpowiada istocie człowieka lub jego przymiotom (nomem - omen). W zastosowaniu do Boga, imię jest synonimem chwały i potęgi Bożej.

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


N lis 07, 2021 3:51 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Sahcim pisze
Cytuj:
Takim stwierdzeniem odrzucasz wiarygodność słów zapisanych w Biblii jako odpowiedź Pana Jezusa, bo po wyznaniu Tomasza masz zapisane przez Ewangelistę słowa: "Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś" które są niczym innym jak tylko potwierdzeniem iż Tomasz przy Apostołach na widok zmartwychwstałego Jezusa wyznał w Nim swojego Pana i Boga…

I znowu naciągasz fakty. Słowa Jezusa "Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś" są w kontekście niewiary Tomasza w to że Jezus się pojawił po zmartwychwstaniu w śród uczniów, a nie w kontekście tego iż jest Bogiem

Cytuj:
Nie zmyślaj...Nie masz jak dowieść że Tomasz tymi słowami wyrażał to, co twierdzisz,


Bo nie otwiera się drzwi które są otwarte na oścież

Cytuj:
bo następujące po tym słowa Jezusa tego nie potwierdzają, tzn Jezus nie powiedział do Tomasza: uwielbiłeś/zachwyciłeś się się Mną, bo mnie ujrzałeś ale powiedział uwierzyłeś Tomaszu…


Jezus powiedział te Słowa do Tomasza bo Tomasz wcześniej wyraził brak wiary w to że Jezus się pojawił w gronie uczniów po zmartwychwstaniu.

Jan 20:24 Ale Tomasza, jednego z dwunastu, którego zwano Bliźniakiem, nie było z nimi, gdy przyszedł Jezus. 25 Toteż drudzy uczniowie mówili do niego: „Widzieliśmy Pana!” Ale on im rzekł: „Jeśli nie zobaczę na jego rękach śladu gwoździ i nie włożę swego palca w ślad gwoździ, i nie włożę swej ręki w jego bok, na pewno nie uwierzę”.


I w kontekście tego znaczenia Jezus mówi do Tomasza te słowa;

"Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś"

A nie w kontekście wiary Tomasza w Jezusa Boga

Słowa Tomasza w deklinacji odpowiadają wołaczowi, O! "Pan mój i Bóg mój"
I jest to naturalnie wyrażony zachwyt. A już zupełnie nie jest to definicją Boga Jezusa.

Cytuj:
Gdyby to była tylko jego prywatna opinia, to zostałby za nią co najmniej tak skarcony jak Piotr, który uważał że nie przyjdzie na Jezusa, to co zapowiadał...tak więc krętaczysz Jacku i tyle…


Sahcim! nic w tym fragmencie nie wskazuje żeby Tomasz się wyrażał pro pro publico bono. To 100% jego prywatna opinia, moim zdaniem wrażony zachwyt. W żadnym razie dowód na Boga Jezusa.

Cytuj:
Jak wykazałem wyżej nie jest żadnym nadużyciem i dobrze o tym wiesz, bo sam kiedyś dowodziłeś, że zmartwychwstały Jezus posiada naturę Boską…


I nadal tak uważam. Co nie czyni Jezusa Bogiem najwyższym. Wszyscy aniołowie mają naturę Boską, nawet ludzie do pewnego stopnia mają naturę Boską ze względu na fakt iż zostaliśmy stworzeni na obraz i podobieństwo Boskie. Adam i Ewa byli doskonałymi dziećmi Bożymi. Jak Barney dowidzi Adam zrodzony z Boga to…?!:)

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


N lis 07, 2021 4:45 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Jacek.J,

Cytuj:
Najwyższa Istota


A jest też:
https://biblehub.com/interlinear/genesis/14-20.htm
ʼĒl ʻElyōn
ʼĒl = Bóg?
ʻElyōn = Najwyższy?
Najwyższy spośród kogo?

Cytuj:
Oprócz prawdziwego Boga są też bogowie fałszywi.


Izajasz 44
6 Tak mówi Pan, Król Izraela
i Odkupiciel jego, Pan Zastępów:
Ja jestem pierwszy i Ja ostatni;
i nie ma poza Mną boga.

Kim jest Pan, Król Izraela?
A kim Odkupiciel jego, Pan Zastępów?
Czy to ta sama osoba czy dwie?
Mówią jednym głosem?

Co to znaczy, że jest pierwszy?
Co to znaczy, że jest ostatni?

Cytuj:
jednostkowy byt rozumny, zdolny do podejmowania wyborów i ponoszenia za nie odpowiedzialności;


DECYZJA (wybór)

Może to sytuacja gdy masz zbiór 2 lub więcej opcji i Ty "decydujesz", która nastąpi.

Mogą być proste opcje jak "podnieść szklankę lub nie".
A może być "stworzyć Ziemię i Niebo lub nie".
Czy te decyzje u podstaw się czymś różnią?

Teraz masz zbiór Wszystkich Decyzji jakie można podjąć.
I możesz przydzielać im użytkowników z uprawnieniami do niektórych z tych decyzji.
Jak w komputerze, jest administrator, który zarządza "wszystkim". Może dawać różne uprawnienia decyzyjne różnym użytkownikom.
Niektórzy mogą więcej jak moderatorzy na forum.
Inni mniej jak zwykli użytkownicy.
Ale administrator może w każdej chwili odebrać wszelkie prawa każdemu i dać komuś innemu.

Może być też tak, że dane Prawa wymagają potwierdzenia.
Jak np. nowy użytkownik na forum deklaruje, że by chciał napisać post, czeka na akceptację treści.
Jak załoga zdecyduje, że raczej nie jest zbyt dużym szkodnikiem, to odpuszczają kontrolę.

Admin może też dać admina drugiej osobie.
Ale to już wymaga dużego zaufania, bo admin2 mógłby zdegradować admina1 do zwykłego użytkownika, albo wręcz wykasować Jego konto i przejąć całkowitą kontrolę nad komputerem i teoretycznie robić rzeczy, które adminowi1 się nie podobają.

Człowiek dany np. ma uprawnienie do decyzji o "podniesieniu szklanki lub nie".
Ale raczej nie ma już np. uprawnień do tego by "zniszczyć Świat lub nie".

ODPOWIEDZIALNOŚĆ

Przed kim "ponosi odpowiedzialność" Bóg?
Przed kim "ponosi odpowiedzialność" człowiek?

Cytuj:
A jakie to warunki?


Może np. bycie Adminem Wszystkich Decyzji?
Wszechmogący?

Cytuj:
Trzy osoby to grupa. Jeśli przyjąć że "Bóg" to nazwa grupy tworzącej instytucje którą ty nazywasz "bogiem" to zgoda, ale jeśli twierdzisz że to jedna istota to takie rozumowanie nie mieści się w żadnym logicznym wyjaśnieniu.


A co to jest "istota"?
Co odróżnia jedną "istotę" od drugiej?

Ale co jeżeli te trzy osoby są w Jedności?
Wszystkie chcą podejmować te same Wszystkie decyzje?
I Wszystkie wiedzą, że pozostałe osoby chcą tego samego i ufają Sobie bezgranicznie?
To zaufanie zresztą nie musi być "ślepą wiarą" skoro jest Wszechwiedza. Oni wiedzą, że pozostałe osoby nie nadużyją admina i nie zrobią NICZEGO inaczej niż drugi by chciał.
I Wszystkie osoby mają admina Wszystkich Decyzji?

Nie ma konfliktu interesów, że jedna osoba chciałaby A, a druga nie-A w żadnej decyzji.

Ludzie powiedzmy mają pewien zakres "decyzji wyłącznych" (o czym myślę może?).
Mają też pewien zakres "współwłasnych decyzji".
Jak władanie nad przedmiotem, który ktoś może ukraść.
Przestrzeń, materia współdzielona pozwala wchodzić "współdecydentom" w konflikt.

Bóg może się tak jakby zrzec pewnych decyzji na np. człowieka, jak np. oddać mu władzę nad Jego myślami, choć mógłby Nimi sterować.

Jeżeli osoba chce podejmować inne decyzje niż Bóg, to wtedy Bóg tak jakby traci władzę nad tymi decyzjami (dobrowolnie). Tak jakby pozbawia się Wszechwładzy tymczasowo?

Gdy mamy osoby, które nie są w Jedności, chcą podejmować inne decyzje, to niejako władzą nad Wszystkim Decyzjami trzeba się dzielić. Ktoś coś traci, aby coś ktoś miał. "Dzielimy tort decyzyjny".

Ale jeżeli dana osoba ma Wolę do podejmowania tych samych decyzji to nie ma problemu. Bo choć ma wolność zarządzania decyzją, to i tak zrobi to samo co Bóg chce.

Nie ma konfliktu i władzy nie trzeba dzielić.
Trzy osoby mogą być Adminem Wszystkich Decyzji.
Dla trzech osób dzieje się to co by chciały.

Wiem, że patrząc na to jak się LUDZIE kłócą "o Wszystko" trudno Sobie to wyobrazić, żeby się dwie osoby zgadzały we Wszystkich Decyzjach idealnie.
Albo Trzy.

Ale czy to jest Niemożliwe?


N lis 07, 2021 6:07 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Jacek.J napisał(a):
I znowu naciągasz fakty. Słowa Jezusa "Uwierzyłeś Tomaszu, bo Mnie ujrzałeś" są w kontekście niewiary Tomasza
No wlasnie...i dowodzą, że Apostoł po dotknięciu ran Zmartwychwstałego uwierzył, że Osoba którą dotknął jest jego Panem i Bogiem...
Jacek.J napisał(a):
sahcim napisał(a):
bo następujące po tym słowa Jezusa tego nie potwierdzają, tzn Jezus nie powiedział do Tomasza: uwielbiłeś/zachwyciłeś się się Mną, bo mnie ujrzałeś ale powiedział uwierzyłeś Tomaszu…
Jezus powiedział te Słowa do Tomasza bo Tomasz wcześniej wyraził brak wiary w to że Jezus się pojawił w gronie uczniów po zmartwychwstaniu.
Czyli jak wcześniej, tzn przed dotknięciem Zmartwychwstałego, słownie wyrażał iż nie wierzy że Apostołowie widzieli Go żywego, to po dotknięciu Go to co wyraził słowami: "Pan mój i Bóg mój" było przecież wyznaniem jego wiary...
Cytuj:
Słowa Tomasza w deklinacji odpowiadają wołaczowi, O! "Pan mój i Bóg mój"
I jest to naturalnie wyrażony zachwyt.
Czyli uważasz, że jest czymś naturalnym aby Żyd - wyznawca jedynego Boga(JHWH) - słowami : "Pan mój i Bóg mój" wyrażał swój zachwyt na widok osoby w której nie widzi Boga(JHWH) ?
Jacek.J napisał(a):
sahcim napisał(a):
Gdyby to była tylko jego prywatna opinia, to zostałby za nią co najmniej tak skarcony jak Piotr, który uważał że nie przyjdzie na Jezusa, to co zapowiadał...tak więc krętaczysz Jacku i tyle…
Sahcim! nic w tym fragmencie nie wskazuje żeby Tomasz się wyrażał pro pro publico bono. To 100% jego prywatna opinia, moim zdaniem wrażony zachwyt.
No właśnie...twoim zdaniem jest to wyrażony zachwyt czy prywatna opinia, czyli tak jak mówiłem wyżej, że nie masz jak dowieść, że Tomasz tymi słowami wyrażał to, co twierdzisz...Może jak kiedyś dotrze do ciebie, że skoro Ewangelie nie są bezpośrednim zapisem rozmów pomiędzy ich bohaterami ale że powstały dziesiątki lat po Wniebowstąpieniu, to zrozumiesz, że wszystko co w nich się znajduje jest słowem natchnionym przez Ducha Świętego...
Jacek.J napisał(a):
sahcim napisał(a):
Jak wykazałem wyżej nie jest żadnym nadużyciem i dobrze o tym wiesz, bo sam kiedyś dowodziłeś, że zmartwychwstały Jezus posiada naturę Boską…
I nadal tak uważam. Co nie czyni Jezusa Bogiem najwyższym.
Chcesz powiedzieć, że Jezus kłamał mówiąc do Apostołów, że kto Jego widzi, widzi także i Ojca - Boga Najwyższego - (J 14:9) albo Apostoł Paweł wskazujący Jezusa jako obraz Boga niewidzialnego, który jest przed wszystkim i wszystko w Nim(Bogu w którym poruszamy się i jesteśmy) ma istnienie...??

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N lis 07, 2021 11:39 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pt paź 10, 2008 4:48 pm
Posty: 830
Lokalizacja: Szczytno
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Sahcim pisze

Cytuj:
No wlasnie...i dowodzą, że Apostoł po dotknięciu ran Zmartwychwstałego uwierzył, że Osoba którą dotknął jest jego Panem i Bogiem…

Zlituj się nad sobą Sahcim! Cały kontekst traktuje o niewierze Tomasza w to że Jezus się pojawił w śród uczniów po zmartwychwstaniu. Zatem Tomasz , owszem, swoimi słowami wyraża wiarę to co jest istotą tej historii mianowicie że to naprawdę zmartwychwstały Jezus. Skoro wcześniej Tomasz na relację uczniów o tym że widzieli Pana deklarował swój oportunizm to łatwo można sobie wyobrazić jakiego szok doznał gdy na własne oczy zobaczył cud zmartwychwstałego Jezusa. I wyraził to słowami "pan mój i Bóg mój". I to jest tylko wyraz zachwytu Tomasza, a nie definicja równości Jezusa z Bogiem Ojcem.

Cytuj:
Czyli jak wcześniej, tzn przed dotknięciem Zmartwychwstałego, słownie wyrażał iż nie wierzy że Apostołowie widzieli Go żywego, to po dotknięciu Go to co wyraził słowami: "Pan mój i Bóg mój" było przecież wyznaniem jego wiary…

W to że Jezus naprawdę żyje:) nareszcie zrozumiałeś. Brawo!:)

Cytuj:
Czyli uważasz, że jest czymś naturalnym aby Żyd - wyznawca jedynego Boga(JHWH) - słowami : "Pan mój i Bóg mój" wyrażał swój zachwyt na widok osoby w której nie widzi Boga(JHWH) ?

Gdyby Tomasz będący Żydem znającym prawo Mojżeszowe -a takim zapewne był- w takiej chwili uświadomił sobie że przed nim stoi prawdziwy Bóg to by zakrył oczy i padł na twarz znając słowa Mojżesza;

Wyj. 33:17 I Jehowa rzekł do Mojżesza: „Ponieważ zyskałeś moje uznanie i znam cię z imienia, zrobię to, o co prosisz”. 18 Mojżesz powiedział wtedy: „Pokaż mi, proszę, swoją chwałę”. 19 Ale On mu odrzekł: „Przejdę przed tobą i zobaczysz całą moją dobroć. I oznajmię ci swoje imię, Jehowa. Obdarzę uznaniem tego, kogo chcę nim obdarzyć, i okażę miłosierdzie temu, komu zechcę je okazać”. 20 Dodał jednak: „Nie możesz zobaczyć mojej twarzy, bo żaden człowiek nie może mnie zobaczyć i pozostać przy życiu”


Do dziś Żyd na dźwięk słowa JHWH wpada w panikę i "siusia ze strachu po nogach", a co dopiero gdyby uświadomił sobie że rozmawia z Bogiem najwyższym twarzą w twarz.


Cytuj:
No właśnie...twoim zdaniem jest to wyrażony zachwyt czy prywatna opinia, czyli tak jak mówiłem wyżej, że nie masz jak dowieść, że Tomasz tymi słowami wyrażał to, co twierdzisz...Może jak kiedyś dotrze do ciebie, że skoro Ewangelie nie są bezpośrednim zapisem rozmów pomiędzy ich bohaterami ale że powstały dziesiątki lat po Wniebowstąpieniu, to zrozumiesz, że wszystko co w nich się znajduje jest słowem natchnionym przez Ducha Świętego…


I znowuż przekręcasz moje słowa. Ja nie napisałem że " moim zdaniem to jest jego prywatna opinia" tylko że na 100% to jest jego prywatna opinia. Natomiast co wyraża ta jego opinia, to jest moim zdaniem. Dokładnie ty też nie możesz dowieść swoich racji tu wykładanych bo zwyczajnie są one wnioskowaną interpretacją z tekstu.


Cytuj:
Chcesz powiedzieć, że Jezus kłamał mówiąc do Apostołów, że kto Jego widzi, widzi także i Ojca - Boga Najwyższego - (J 14:9) albo Apostoł Paweł wskazujący Jezusa jako obraz Boga niewidzialnego, który jest przed wszystkim i wszystko w Nim(Bogu w którym poruszamy się i jesteśmy) ma istnienie...??

Oczywiście że nie kłamał. Dokładnie tak samo każdy kto widzi mnie widzi mojego ojca. Mamy takie same zainteresowania sportem, lubimy to sam jeść, mamy taki sam sposób mówienia, itp.. Co nie znaczy że jesteśmy jedną istotą. Dlatego słusznie Paweł powiedział że Jezus jest OBRAZEM Boga bo Jezus odzwierciedla wszystkie przymioty Boga Ojca w 100%. Dlatego kto patrzył na Jezusa to tak jak by widział samego Jehowę

_________________
Poznaje się tylko to, co się oswoi - powiedział lis.[...] Oswój mnie.
Antoine de Saint Exupéry


Pn gru 13, 2021 7:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
To się nazywa "czytanie z tezą". Zresztą do tego Jacek już nas przyzwyczaił...

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn gru 13, 2021 8:28 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 718 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 44, 45, 46, 47, 48


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL