Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 6:45 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 718 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 48  Następna strona
 Trójca Święta 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz gru 29, 2016 5:24 am
Posty: 49
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: TRÓJCA ŚWIĘTA
Zastraszanie ludzi nie jest metodą Jezusa Chrystusa i prawdziwych chrześcijan, lecz jest to metoda kogoś innego. Prawdziwi chrześcijanie cytują Pismo Święte.


So gru 31, 2016 3:19 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: TRÓJCA ŚWIĘTA
Radziłbym położyć się spać, bo późno.. A do poduszki Regulamin. Nic tak nie usypia jak czytanie regulaminów.. ;-)

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So gru 31, 2016 3:36 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: TRÓJCA ŚWIĘTA
BogdanK napisał(a):
New Catholic Encyclopedia czytamy: „Wyrażenie ‚jeden Bóg w trzech Osobach’ przyjęło się na stałe i zostało na dobre wcielone do chrześcijańskiego życia i wyznania wiary pod koniec IV stulecia. Dopiero to sformułowanie zasługuje na miano dogmatu Trójcy. U Ojców Apostolskich nie spotyka się niczego, co by w najmniejszym stopniu przypominało taki pogląd czy punkt widzenia” (1967, t. 14, s. 299).

Zatem z Katolickiej Encyklopedii wynika, że Jezus Chrystus i apostołowie, oraz inni chrześcijanie z I wieku n.e. nie wierzyli w boga trójjedynego.
Jedyne co z powyższego wynika, to Twoje zupełne niezrozumienie tego, czym jest dogmat :)

dogmat jest jedynie potwierdzeniem wiary Kościoła co do kwestii, w której nagle wysunięto jakieś wątpliwości.
To jest trochę tak jak z Księżycem. Wszyscy ogólnie wiedzą, że nie jest zbudowany z zielonego sera. Nagle, po wiekach ktoś zaczyna tak twierdzić. Z początku nikt poważny z tym nie polemizuje – ale gdy niektórzy nauczyciele zaczynają tak uczyć w szkołach, to wreszcie wydaje się jakiś oficjalny komunikat…
Orzeczenie dogmatu następuje nie dlatego „że się papież skądś dowiedział” albo, że „papież tworzy nową doktrynę”, lecz dlatego i wtedy gdy jakąś Prawdę wiary pewne grupy w Kościele kwestionują (czyli gdy jest spór), względnie wtedy, gdy papież uznaje konieczność podkreślenia jakiejś Prawdy wiary, dotychczas nie ujętej w formie orzeczenia doktrynalnego. Ubocznym skutkiem ogłoszenia dogmatu jest zdefiniowanie nauki na jakiś temat. Koresponduje to z tym, co o roli herezji pisał św. Augustyn:
„Czy dokładnie rozprawiano o Trójcy Świętej, zanim poczęli szczekać arianie? A czy dokładnie rozprawiano o pokucie, zanim nowacjanie sprzeciwiać jej się poczęli? Tak samo niedokładnie rozprawiano o chrzcie, nim znajdujący się poza Kościołem rebaptyzanci przeciwną naukę ogłosili. Nawet o jedności Chrystusa nie wyrażano się z należytą dokładnością, aż dopiero znane rozdwojenie poczęło gnębić słabych braci. Wtedy to ci, którzy umieli objaśniać Pismo Święte i rozwiązywać trudności, wydobyli na wierzch ciemne miejsca Pisma Świętego w mowach i rozprawach, pragnąc ratować od zguby słabych braci, nękanych trudnościami ze strony ludzi bezbożnych” (św. Augustyn, Objaśnienia Psalmów ).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So gru 31, 2016 1:47 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: TRÓJCA ŚWIĘTA
BogdanK napisał(a):
Zastraszanie ludzi nie jest metodą Jezusa Chrystusa i prawdziwych chrześcijan, lecz jest to metoda kogoś innego.
A któż Cię "zastrasza"? Bojówki portalu stoją pod domem? ;)
Jak wchodzisz na jakieś forum, powinieneś dostosować się do regulaminu i nie mówić o "zastraszaniu".
Cytuj:
Prawdziwi chrześcijanie cytują Pismo Święte.

OK, proszę bardzo.

Zacznijmy zatem od BOGA JEZUSA CHRYSTUSA W PIŚMIE

1 - wypowiedzi bezpośrednie
Biblia mówi o boskości Chrystusa wprost:
„Wiemy także, iż Syn Boży przyszedł i obdarzył nas zdolnością umysłu, tak iż poznajemy Prawdziwego. Jesteśmy w prawdziwym Bogu, w Synu Jego, Jezusie Chrystusie. On zaś jest prawdziwym Bogiem i Życiem wiecznym ."/1 J 5,20/

Inne przykładowe fragmenty:
"Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielką walkę toczę o was, o tych, którzy są w Laodycei, i o tych wszystkich, którzy nie widzieli mnie osobiście, aby ich serca doznały pokrzepienia, aby przez miłość wyuczeni, [osiągnęli] pełnię zrozumienia, w całym jego bogactwie, i głębsze poznanie tajemnicy Boga – Chrystusa. W Nim wszystkie skarby mądrości i wiedzy są ukryte." /Kol 2,1-3/

"Boga nikt nigdy nie widział, lecz [/\b]jednorodzony Bóg[/b], który jest na łonie Ojca, objawił go"/J 1:18/

„Na początku było Słowo,
a Słowo było u Boga,
i Bogiem było Słowo.
Ono było na początku u Boga.
Wszystko przez Nie się stało, a bez Niego nic się nie stało, [z tego], co się stało. (…)
Na świecie było [Słowo], a świat stał się przez Nie, lecz świat Go nie poznał.
Przyszło do swojej własności, a swoi Go nie przyjęli. (…)
I oglądaliśmy Jego chwałę, chwałę, jaką Jednorodzony otrzymuje od Ojca, pełen łaski i prawdy."
/J 1,1-3.10-11.14/

„Do Syna zaś: Tron Twój, Boże, na wieki wieków, berło sprawiedliwości berłem królestwa Twego.” /Hbr 1,8/

„(…) poucza nas, abyśmy wyrzekłszy się bezbożności i żądz światowych, rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie, oczekując błogosławionej nadziei i objawienia się chwały wielkiego Boga i Zbawiciela naszego, Jezusa Chrystusa"/Tyt 2,12-13/

„Szymon Piotr, sługa i apostoł Jezusa Chrystusa, do tych, którzy dzięki sprawiedliwości Boga naszego i Zbawiciela, Jezusa Chrystusa, otrzymali wiarę równie godną czci jak i nasza (…)”/1 P 1,1/

2.Zapowiedzi starotestamentowe
Proroctwa starotestamentowe mówią o Jezusie jako o Bogu. Nie sposób wymienić tu wszystkich, stąd tylko kilka przykładów:
  • W Ewangelii Jana znajdujemy odwołanie do proroctwa o Jezusie u Izajasza:
    "Chociaż jednak uczynił On wobec nich tak wielkie znaki, nie uwierzyli w Niego, aby się spełniło słowo proroka Izajasza, który powiedział: Panie, któż uwierzył naszemu głosowi? A ramię Pańskie komu zostało objawione?
    Dlatego nie mogli uwierzyć, że znów powiedział Izajasz: Zaślepił ich oczy i twardymi uczynił ich serca, żeby nie widzieli oczami oraz nie poznali sercem i nie nawrócili się, ażebym ich uzdrowił. Tak powiedział Izajasz, ponieważ ujrzał chwałę Jego i o Nim mówił."
    /J 12,37-41/
    Jaki fragment Izajasza ewangelista ma na myśli? Odpowiedź nie jest trudna – chodzi o wizję z 6 rozdziału Księgi Izajasza:
    „W roku śmierci króla Ozjasza ujrzałem Pana zasiadającego na wysokim i wyniosłym tronie, a tren Jego szaty wypełniał świątynię. (...) I wołał jeden do drugiego: Święty, Święty, Święty jest Pan Zastępów. Cała ziemia pełna jest Jego chwały. (…) I powiedziałem: Biada mi! Jestem zgubiony! Wszak jestem mężem o nieczystych wargach i mieszkam pośród ludu o nieczystych wargach, a oczy moje oglądały Króla, Pana Zastępów!" /Iz 6,1.3.5/

    Otóż w obu miejscach wyróżnionych przez ze mnie w cytacie tłustą czcionką, w oryginale znajduje się Tetragram – Jahwe, wyłączne imię Boga!
  • Inny przykład. W Nowym Testamencie mamy wielokrotnie obraz Chrystusa – małżonka Kościoła. By nie być gołosłownym, dwa cytaty:
    „Mężowie, miłujcie żony, bo i Chrystus umiłował Kościół i wydał za niego samego siebie, (26) aby go uświęcić, oczyściwszy obmyciem wodą, któremu towarzyszy słowo, (27) aby samemu sobie przedstawić Kościół jako chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany. Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje.(…) Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła.” /Ef 5,25-28.32/

    "I przyszedł jeden z siedmiu aniołów, co trzymają siedem czasz napełnionych siedmiu plagami ostatecznymi, i tak odezwał się do mnie: Chodź, ukażę ci Oblubienicę, Małżonkę Baranka. I uniósł mnie w zachwyceniu na górę wielką i wyniosłą, i ukazał mi Miasto Święte - Jeruzalem, zstępujące z nieba od Boga," /Ap 21,9-10/

    Tymczasem w Księdze Izajasza czytamy:
    "Śpiewaj z radości, niepłodna, która nie rodziłaś, wybuchnij weselem i wykrzykuj, która nie doznałaś bólów porodu! Bo liczniejsi są synowie porzuconej niż synowie mającej męża, mówi Pan (…) Bo małżonkiem twoim jest twój Stworzyciel, któremu na imię - Pan Zastępów; Odkupicielem twoim - Święty Izraela, nazywają Go Bogiem całej ziemi. Zaiste, jak niewiastę porzuconą i zgnębioną na duchu, wezwał cię Pan. "/Iz 54, 1.5-6a/
    (Znów wyrazy wyróżnione oddane są w oryginale imieniem Boga Jahwe).
    Jest to o tyle ważne, że z „Małżonką Baranka” z Ap 21,9-10 i małżonkę Jahwe z Iz 54 łączy w swoim liście odwołujący się do tego fragmentu Izajasza Paweł:
    „Natomiast górne Jeruzalem cieszy się wolnością i ono jest naszą matką. Wszak napisane jest: Wesel się, niepłodna, która nie rodziłaś, wykrzykuj z radości, która nie znałaś bólów rodzenia, bo więcej dzieci ma samotna niż ta, która żyje z mężem." /Gal 4,26-27/

3.Jezus określa się imieniem Boga JESTEM (Jahwe)
Powyżej podałem przykłady tego, że Stary Testament określa Jezusa imieniem Jahwe (Jestem lub Ja Jestem).
Zaskakujące jest jednak, że również Jezus nazywa się tym imieniem.
Oczywiście nie chodzi o sytuacje, gdy Jezus używał wyrażenia „ja jestem” w jego „zwykłym” sensie. Wyrażenie „ja jestem” jest częste w mowie potocznej, wielokrotnie potocznie używał go sam Jezus (np. Mt 20,15 „Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?" albo Łk 34,29 „Popatrzcie na moje ręce i nogi: to Ja jestem.”) oraz inne postacie z Ewangelii (np. anioł Gabriel Łk 1,19 „Odpowiedział mu anioł: Ja jestem Gabriel”). Absurdem byłoby kojarzenie ich za każdym razem z imieniem Jahwe. Jest to zasadne tylko w kilku wypadkach, gdy konstrukcja gramatyczna i okoliczności wypowiedzi (a zwłaszcza reakcja słuchaczy) na to wskazują. Tu zamierzam omówić właśnie kilka takich przypadków:

  • Ewangelia wg św.Jana, rozdział 8
    Kiedy Żydzi pytają Jezusa „Kimże ty siebie czynisz?” /J 8,53b/ Jezus powołuje się na to, że jest synem Boga Ojca. Swą wypowiedź na ten temat kończy słowami „Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Zanim Abraham stał się, JA JESTEM.” /J 8,58b/
    Zdanie to jest przedziwne, bowiem łamie reguły gramatyki – gdyby miało to być proste oświadczenie, że Jezus żył wcześniej niż Abraham, w miejscu tym musiałoby się pojawić stwierdzenie „Zanim Abraham stał się, JA BYŁEM”. Jezus jednak nawiązuje tu do starotestamentalnego imienia Boga „Jahwe” (czyli właśnie „JA JESTEM”), podkreślającego istnienie jako element natury Boga.
    Słuchający Go Żydzi nie mają zresztą wątpliwości co do znaczenia tej konstrukcji słownej, będącej dla nich bluźnierstwem; świadczy o tym ich reakcja: „Porwali więc kamienie, aby rzucić w Niego.” /J 8,59/ (była to kara za bluźnierstwo wobec imienia bożego – patrz Kpł 24,16, patrz też 24,11-14 oraz Kpł 24,23)
    Co ciekawe, wcześniej, podczas tej samej wymiany zdań, Jezus jeszcze dwukrotnie używa podobnego zwrotu:
    "Powiedziałem wam, że pomrzecie w grzechach swoich. Jeżeli bowiem nie uwierzycie, że JA JESTEM, pomrzecie w grzechach waszych." /J 8,24/
    Zdanie, jeśli przyjąć potoczne znaczenie słów „ja jestem” nie ma sensu; Jezus musiałby sądzić iż Żydzi nie wierzą w Jego istnienie. Wygląda na to, że mowa nie tyle o istnieniu Jezusa, co o jego naturze. Takie rozumienie potwierdza kolejne zdanie:
    "Rzekł więc do nich Jezus: Gdy wywyższycie Syna Człowieczego, wtedy poznacie, że JA JESTEM i że Ja nic sam z siebie nie czynię, ale że mówię to, czego Mnie Ojciec nauczył." /J 8,28/
  • Mowa Jezusa przed Ostatnią Wieczerzą
    „Dziwna” konstrukcja gramatyczna ze słowami „Ja Jestem” powtórzy się w wypowiedzi Jezusa do uczniów po umyciu nóg przed Paschą „Już teraz, zanim się to stanie, mówię wam, abyście, gdy się stanie, uwierzyli, że JA JESTEM." /J 13,19/
    Co mógłby mieć na myśli? Czyżby przypuszczał że uczniowie wątpią w Jego istnienie?
  • Pojmanie Jezusa w Getsemani
    "To powiedziawszy Jezus wyszedł z uczniami swymi za potok Cedron. Był tam ogród, do którego wszedł On i Jego uczniowie. Także i Judasz, który Go wydał, znał to miejsce, bo Jezus i uczniowie Jego często się tam gromadzili. Judasz, otrzymawszy kohortę oraz strażników od arcykapłanów i faryzeuszów, przybył tam z latarniami, pochodniami i bronią. A Jezus wiedząc o wszystkim, co miało na Niego przyjść, wyszedł naprzeciw i rzekł do nich: «Kogo szukacie?» Odpowiedzieli Mu: «Jezusa z Nazaretu». Rzekł do nich Jezus: «Ja jestem». Również i Judasz, który Go wydał, stał między nimi. Skoro więc rzekł do nich: «Ja jestem», cofnęli się i upadli na ziemię.” /J 18,1-6/
    Zagadka - przyszli Go pojmać. Cała kohorta oraz dodatkowo strażnicy „z latarniami, pochodniami i bronią” . Naprzeciw nim wychodzi Jezus. Gdy mówi „Ja jestem” cała ta gromada uzbrojonych ludzi cofa się i pada na ziemię. To nie była reakcja na widok samego Jezusa (wiedzieli po kogo idą, trudno by szli z założeniem oddania Mu pokłonu), ale na krótkie dwa słowa „Ja jestem” . Świadczy o tym zresztą wyraźnie słowo „skoro” w wierszu 6 Skoro więc rzekł do nich: «Ja jestem», cofnęli się i upadli na ziemię.” Mimo że ludzie przybyli by aresztować Jezusa i w niego nie wierzyli, upadli na ziemię przed imieniem Boga którym się przedstawił.

Powyższe wyjaśnia, dlaczego Nowy Testament każe wierzyć w Imię Jezusa:
„Kto wierzy w Niego, nie podlega potępieniu; a kto nie wierzy, już został potępiony, bo nie uwierzył w imię Jednorodzonego Syna Bożego.” /J 3,18/
Co więcej, gdyby Jezus nie miał prawa do imienia Jahwe, bluźnierstwem byłyby słowa o Nim z Dziejów Apostolskich „I nie ma w żadnym innym zbawienia, gdyż nie dano ludziom pod niebem żadnego innego imienia, przez które moglibyśmy być zbawieni." /Dz 4,12/
Niemożliwym byłoby też stwierdzenie z Listu do Filipian 2,9 że imię Jezusa jest „ponad wszelkie imię”.



4.Pismo przypisuje Jezusowi czyny Boga
Znów tylko dwa przykłady spośród wielu:
  1. Stworzenie
    W Liście do Kolosan czytamy o Jezusie:
    „w Nim zostało wszystko stworzone: i to, co w niebiosach, i to, co na ziemi, byty widzialne i niewidzialne, czy to Trony, czy Panowania, czy Zwierzchności, czy Władze. Wszystko przez Niego i dla Niego zostało stworzone.” /Kol 1,16/
    Mam nadzieję że wszyscy pamiętają jak brzmi pierwsze zdanie w Biblii:
    „Na początku Bóg stworzył niebo i ziemię.” /Rdz 1,1/
  2. Wybawienie Żydów z Egiptu
    W Liście Judy czytamy iż Jezus wyprowadził Żydów z Egiptu::
    "zapierają się naszego jedynego Władcy i Pana, Jezusa Chrystusa. A chcę przypomnieć wam, którzy raz na zawsze wszystko wiecie, że Pan wybawił wprawdzie lud z ziemi egipskiej, ale następnie wytracił tych, którzy nie uwierzyli" /Judy 1,4-5 /
    A przecież wiemy, że uczynił to Bóg:
    "Ja jestem Pan, Bóg twój, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, z domu niewoli." /Wj 20,2/
    W razie gdybys miał wątpliwości, czy Bóg zrobił to osobiście (twierdziłeś, że tylko zrobił to Jezus na rozkaz Boga), warto zajrzeć do Księgi Jeremiasza: "Ach, Panie Boże, oto stworzyłeś niebo i ziemię wielką swoją mocą i wyciągniętym ramieniem. Nie ma nic niemożliwego dla Ciebie."/Jr 32,17/


5.Pismo określa Jezusa tytułami Boga
  1. Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec
    Księga Izajasza bywa nazywana niekiedy „piątą Ewangelią” ze względu na liczbę proroctw traktujących o Jezusie. W jednym z nich czytamy:
    "Albowiem Dziecię nam się narodziło, Syn został nam dany, na Jego barkach spoczęła władza. Nazwano Go imieniem: Przedziwny Doradca, Bóg Mocny, Odwieczny Ojciec , Książę Pokoju"/Iz 9,5/
  2. Pierwszy i Ostatni
    O Jezusie:
    „Kiedy Go ujrzałem, do stóp Jego padłem jak martwy, a On położył na mnie prawą rękę, mówiąc: Przestań się lękać! Ja jestem Pierwszy i Ostatni," /Ap 1,17/
    O Jahwe:
    „Tak mówi Pan, Król Izraela, Odkupiciel jego, Pan Zastępów: Ja jestem pierwszy i Ja ostatni ; i nie ma poza Mną boga." /Iz 44,6/
  3. Zbawca
    W Starym Testamencie czytamy:
    "Jam to, Ja jestem Jahwe i poza mną nie ma wybawcy!" /Iz 43,11 bp/
    „Właśnie o to trudzimy się i walczymy, ponieważ złożyliśmy nadzieję w Bogu żywym, który jest Zbawcą wszystkich ludzi, zwłaszcza wierzących." /1 Tm 4,10/
    Proszę porównać z tekstami mówiącymi o Jezusie:
    "dziś bowiem w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, którym jest Mesjasz, Pan." /Łk 2,11/
    „Wierzymy już nie dzięki twemu opowiadaniu, usłyszeliśmy bowiem na własne uszy i wiemy, że On prawdziwie jest Zbawicielem świata.” /J 4,42b/
  4. Alfa i Omega
    „Alfa i Omega” to tytuł boży:
    "Ja jestem Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący." /Ap 1,8/
    Ta sama księga odnosi go jednak także do Chrystusa:
    "Ja jestem Alfa i Omega, Pierwszy i Ostatni, Początek i Koniec.
    Błogosławieni, którzy płuczą swe szaty, aby władza nad drzewem życia do nich należała i aby bramami wchodzili do Miasta. (…) Ja, Jezus, posłałem mojego anioła, by wam zaświadczyć o tym, co dotyczy Kościołów. Ja jestem Odrośl i Potomstwo Dawida, Gwiazda świecąca, poranna."

  5. Pan
    Porównajmy wersety odnoszące się do Jahwe:
    Ja jestem Pan, i nie ma innego. Poza Mną nie ma boga. Przypaszę ci broń, chociaż Mnie nie znałeś, aby wiedziano od wschodu słońca aż do zachodu, że poza Mną nie ma nic. Ja jestem Pan i nikt poza Mną." /Iz 45,5-6/
    „Jezus odpowiedział: Pierwsze jest: Słuchaj, Izraelu, Pan Bóg nasz jest jedynym Panem. " /Mk 12,29/
    z wersetami odnoszącymi się do Chrystusa:
    "Jeżeli więc ustami swoimi wyznasz, że Jezus jest Panem, i w sercu swoim uwierzysz, że Bóg Go wskrzesił z martwych – osiągniesz zbawienie." /Rz 10,9/
    „Nikt też nie może powiedzieć bez pomocy Ducha Świętego: Panem jest Jezus." /1 Kor 12,3b/
  6. Świadek wierny i prawdziwy
    W Apokalipsie czytamy:
    „Aniołowi Kościoła w Laodycei napisz: To mówi Amen, Świadek wierny i prawdomówny, Początek stworzenia Bożego"/Ap 3,14/
    Jest to odniesienie do Księgi Jeremiasza 42,5 gdzie jednak to Bóg Jahwe obdarzony jest tym tytułem:
    „Oni zaś rzekli do Jeremiasza: Bóg nam świadkiem wiernym i prawdomównym, że postąpimy we wszystkim według tego, co Pan, twój Bóg, objawi dla nas."


6.Pismo przypisuje Jezusowi wyłączne cechy Boga
  1. Odwieczność
    Dwa przykłady:
    • W Ewangelii wg św. Mateusza 2,1-6 król Herod pyta arcykapłanów i uczonych w Piśmie, gdzie narodzić ma się Mesjasz. Zapytani odpowiadają, że w Betlejem, na potwierdzenie odwołując się do Księgi Micheasza 5,2. Zajrzyjmy więc do tego tekstu:
      „A ty, Betlejem Efrata, najmniejsze jesteś wśród plemion judzkich! Z ciebie wyjdzie dla mnie Ten, który będzie władał w Izraelu, a pochodzenie Jego od początku, od dni wieczności. (…) Powstanie On i paść będzie mocą Pańską, w majestacie imienia Pana, Boga swego. Osiądą wtedy, bo odtąd rozciągnie swą potęgę aż po krańce ziemi." /Mi 5,2.4/
    • W Drugim Liście do Tymoteusza św. Paweł przypisuje Jezusowu atrybut wieczności:
      "On nas wybawił i wezwał świętym powołaniem nie na podstawie naszych czynów, lecz stosownie do własnego postanowienia i łaski, która nam dana została w Chrystusie Jezusie przed wiecznymi czasami. " / 2 Tm 1,9/
  2. Wszechmoc
    • "Wtedy Jezus podszedł do nich i przemówił tymi słowami: Dana Mi jest wszelka władza w niebie i na ziemi." /Mt 28,18/
    • "Ja jestem Alfa i Omega, mówi Pan Bóg, Który jest, Który był i Który przychodzi, Wszechmogący." /Ap 1,8/
  3. Wszechwiedza
    • „Chcę bowiem, abyście wiedzieli, jak wielki bój toczę za was i za tych, którzy są w Laodycei, i za tych wszystkich, którzy osobiście mnie nie poznali, (2) aby pocieszone były ich serca, a oni połączeni w miłości zdążali do wszelkiego bogactwa pełnego zrozumienia, do poznania tajemnicy Bożej, to jest Chrystusa, w którym są ukryte wszystkie skarby mądrości i poznania." /Kol 2,1-3/
    • „Powiedział mu po raz trzeci: Szymonie, synu Jana, czy kochasz Mnie? Zasmucił się Piotr, że mu po raz trzeci powiedział: Czy kochasz Mnie? I rzekł do Niego: Panie, Ty wszystko wiesz, Ty wiesz, że Cię kocham. Rzekł do niego Jezus: Paś owce moje." /J 21,17/

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So gru 31, 2016 2:04 pm
Zobacz profil WWW
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz gru 29, 2016 5:24 am
Posty: 49
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: TRÓJCA ŚWIĘTA
BogdanK napisał(a):
Jana 8 : 12 - 59

Żydzi chcieli zabić Jezusa, ponieważ Jezus nie wyglądał na człowieka mającego 50 lat, a twierdził, iż istniał już przed Abrahamem, czyli że ma ponad 2016 lat... Żydzi uznali Jezusa za oszusta i za kłamcę, nie tylko nie uwierzyli, że Jezus istnieje ponad 2016 lat, ale natychmiast uznali to za kłamstwo i chcieli za to wymierzyć karę śmierci.

Jana 8 : 57 Żydzi zatem rzekli do niego: „Jeszcze nie masz pięćdziesięciu lat, a widziałeś Abrahama?” 58 Jezus im rzekł: „Zaprawdę, zaprawdę wam mówię: Zanim Abraham zaczął istnieć, ja już byłem”.+ 59 Chwycili więc kamienie, aby nimi w niego rzucać,+ ale Jezus się ukrył i wyszedł ze świątyni.

2018 r. p.n.e. - urodziny Abrahama

2 r. p.n.e. - ziemskie urodziny Jezusa zwanego Chrystusem

Żydzi nie rozumieli jak Jezus mógł widzieć Abrahama skoro według nich miał mniej niż 50 lat, a Abraham urodził się ponad 2000 lat wcześniej od Jezusa...

Jezus Chrystus wcześniej nie był człowiekiem, lecz był duchem i widział Abrahama, tak więc Jezus powiedział im prawdę, ale ich zrozumienie Starego Testamentu było bardzo słabe i nie mieli odpowiedniej łączności z Bogiem, dzięki której mogli by zrozumieć Jezusa i nie chcieć go zamordować.


So gru 31, 2016 3:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Jezus powiedział że był przed Abrahamem, bo jest Bogiem.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So gru 31, 2016 3:14 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz gru 29, 2016 5:24 am
Posty: 49
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
The New Encyclopædia Britannica wyjaśnia: „W Nowym Testamencie nie spotykamy ani słowa Trójca, ani wyraźnego potwierdzenia tej doktryny, a Jezus i jego naśladowcy nie myśleli zaprzeczać Szemie ze Starego Testamentu: ‚Słuchaj, Izraelu: Jahve, Bóg nasz, Jahve jeden jest’ (Powt. Pr. 6:4). (...) Doktryna ta kształtowała się stopniowo przez kilka stuleci wśród licznych sporów. (...) Pod koniec IV stulecia (...) dogmat Trójcy otrzymał postać w zasadzie obowiązującą po dziś dzień” (1976, Micropædia, t. 10, s. 126).

Z Pisma Świętego wyraźnie wynika, że Abraham, Mojżesz, Eliasz, Jezus Chrystus - wszyscy oni byli czcicielami Boga jednoosobowego, a nie trójjedynego.

Bóg jednoosobowy kategorycznie zabrania stawiać obok Niego bogów dwujjedynych, czy trójjedynych.

Wyjścia 20 : 3 Nie będziesz miał cudzych bogów obok Mnie!

Powtórzonego Prawa 6 : 4 Słuchaj, Izraelu, Jahve jest naszym Bogiem - Jahve jedynym.

A zatem Bóg Jahve jest jedynym Bogiem, a nie trójjedynym.

Mojżesz nie wierzył w boga trójjedynego w którego wierzą miliardy ludzi, Mojżesz wierzył w zupełnie innego Boga, albowiem Mojżesz wierzył w Boga jednoosobowego. Mojżesz znał prawdę o Bogu, ponieważ sam Bóg mu ją dokładnie przedstawił. Mojżesz wierzył w prawdziwego Boga, a zatem wiara Mojżesza była właściwa.

Późniejsi prorocy głosili o Bogu jednoosobowym to samo co Mojżesz.

Jezus Chrystus modlił się do tego samego Boga jednosobowego do którego modlił się Mojżesz. Jezus i Mojżesz nigdy się nie modlili do boga dwójjedynego, czy do boga trójjedynego.

Bałwochwalcy, czyli osoby wierzące w jakiegoś fałszywego boga nie odziedziczą królestwa Bożego i życia wiecznego, lecz pójdą na zagładę.

1 Koryntian 6 : 9 A czyż nie wiecie, że nieprawi nie odziedziczą królestwa Bożego?+ Nie dajcie się wprowadzić w błąd. Ani rozpustnicy,+ ANI BAŁWOCHWALCY,+ ani cudzołożnicy,+ ani mężczyźni utrzymywani do celów sprzecznych z naturą,+ ani mężczyźni kładący się z mężczyznami,+ 10 ani złodzieje, ani chciwcy,+ ani pijacy,+ ani rzucający obelgi, ani zdziercy nie odziedziczą królestwa Bożego.


So gru 31, 2016 3:36 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
BogdanK napisał(a):
The New Encyclopædia Britannica wyjaśnia:
Sam na innym wątku napisałeś, że chrzescijanin powołuje się na Pismo Święte zatem dlaczego przytaczasz jakieś niebiblijne czasopismo, które z Biblią nie ma nic wspólnego...?
Cytuj:
Z Pisma Świętego wyraźnie wynika, że Abraham, Mojżesz, Eliasz, Jezus Chrystus - wszyscy oni byli czcicielami Boga jednoosobowego, a nie trójjedynego.
Z Pisma Świetego nic takiego nie wynika...Bóg jedyny nie oznacza Bóg jednoosobowy zatem, to tylko twoja interpretacja...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


So gru 31, 2016 3:50 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz gru 29, 2016 5:24 am
Posty: 49
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
W The Encyclopedia Americana znajdujemy następującą uwagę: „Chrystianizm wywodzi się z religii żydowskiej, a religia żydowska była ściśle unitarna [wierzono, że Bóg jest jedną osobą]. Drogi wiodącej z Jeruzalem do Nicei nie sposób uznać za prostą. Trynitaryzm z IV wieku nie był dokładnym odzwierciedleniem wczesnochrześcijańskiej nauki o naturze Boga; wprost przeciwnie, był odstępstwem od tej nauki” (1956, t. 27, s. 294L).

Odstępcy nie odziedziczą życia wiecznego, lecz idą na zagładę.

Dzieje 20:30: „Spośród was samych powstaną ludzie mówiący rzeczy przewrotne, aby pociągnąć za sobą uczniów”.

2 Piotra 2:1, 3: „Wśród was będą fałszywi nauczyciele. Właśnie oni cichaczem wprowadzą zgubne sekty i zaprą się nawet właściciela, który ich kupił (...) I będą was zachłannie wyzyskiwać sfałszowanymi słowami”.

2 Piotra 2:1: „Właśnie oni cichaczem wprowadzą zgubne sekty i zaprą się nawet właściciela, który ich kupił, tak iż ściągną na siebie prędką zagładę”.

„Odstępca ustami swymi doprowadza bliźniego do zguby” (Przysłów 11:9).

Izajasza 32 : 6 Bo głupi wygłasza niedorzeczności
i jego serce obmyśla nieprawość,
żeby się dopuszczać bezbożności
i głosić błędy o Jahve,
żeby żołądek głodnego pozostawić pusty
i spragnionego pozbawić napoju.

Izajasza 65 : 13 Dlatego tak mówi Jahve Bóg:
Oto moi słudzy jeść będą,
a wy będziecie łaknąć.
Oto moi słudzy pić będą,
a wy będziecie cierpieć pragnienie.
Oto moi słudzy weselić się będą,
a wy będziecie wstyd odczuwać.
14 Oto moi słudzy śpiewać będą
z radości serdecznej,
a wy jęczeć będziecie z bólu serdecznego
i zawodzić będziecie zgnębieni na duchu.

Hioba 13:16: „Przed niego [Boga] nie wejdzie żaden odstępca”.

Hebrajczyków 6 : 4 Jest bowiem niemożliwe — jeśli chodzi o tych, którzy raz na zawsze zostali oświeceni+ i którzy zakosztowali wspaniałomyślnego daru niebiańskiego,+ i stali się uczestnikami ducha świętego,+ 5 i zakosztowali+ wybornego słowa Bożego oraz mocy nadchodzącego systemu rzeczy,+ 6 a jednak odpadli+ — żeby ich znowu ożywić do skruchy


So gru 31, 2016 4:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: TRÓJCA ŚWIĘTA
BogdanK napisał(a):
W temacie Trójca Święta podajemy wersety z Pisma Świętego i wypowiedzi encyklopedii, oraz swoje zrozumienie tematu.

Zapraszam i zachęcam do cytowania wersetów z Pisma Świętego.


Mamy Podawać wersety z Pisma Świętego w przekładzie nowego świata, czy możemy podawać również z tych "sfałszowanych" katolickich? ;)

No i o jakiej encyklopedii mowa, czy tylko The Encyclopedia Americana i The New Encyclopædia Britannica są mile widziane, czy np. może być coś z nauczania Kościoła Katolickiego? ;)

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


So gru 31, 2016 4:13 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz gru 29, 2016 5:24 am
Posty: 49
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Nouveau Dictionnaire Universel „Platońska trójca — zwykłe przedstawienie w innej postaci starszych trójc czczonych przez dawniejsze ludy — to jakby racjonalna, filozoficzna trójca przymiotów, dająca początek trzem hipostazom, czyli osobom boskim, o których naucza się w kościołach chrześcijaństwa. (...) Stworzoną przez tego greckiego filozofa [Platona, IV w. p.n.e.] (...) koncepcję trójcy można spotkać we wszystkich starożytnych religiach [pogańskich]” (Paryż 1865-1870, red. M. Lachâtre, t. 2, s. 1467).

Historia świecka daje nam odpowiedzi w jaki sposób ludzie żyjący kilkaset lat po Jezusie i apostołach wymyślili nowego boga - boga trójjedynego. Doszło do tego na wskutek pomieszania nauk biblijnych z naukami pogańskimi. Skoro Bóg nie popiera mieszania chrystianizmu z pogaństwem, to jest to oszustwo pochodzące od Szatana Diabła, a ma na celu wywołanie u ludzi bałwochwalstwa. Szatanowi się udało oszukać i miliardy ludzi są bałwochwalcami.

W Dziejach Apostolskich 7 : 55, 56 czytamy, że Szczepan miał widzenie nieba, w którym ujrzał „Jezusa stojącego po prawicy Boga”. Nie powiedział jednak, że widzi ducha świętego, bądź że widzi iż Jezus jest Bogiem. Powiedział wyraźnie, że widzi jak Jezus stoi obok Boga, czyli Jezus stał przy Bogu.

Dzieje Apostolskie 7 : 55 On zaś, będąc pełen ducha świętego, wpatrzył się w niebo i ujrzał chwałę Bożą oraz Jezusa stojącego po prawicy Boga,+ 56 i rzekł: „Oto widzę niebiosa otwarte+ i Syna Człowieczego+ stojącego po prawicy Boga”.

Zatem Jezus po zmartwychwstaniu, gdy już poszedł i był w niebie nie stał się bogiem trójjedynym, lecz stał obok Boga.

Oznacza to, że bóg trójjedyny wymyślony przez teologów wierzących w nauki pogańskie i studiujących pisma Platona, że ten ich bóg jest bogiem nieprawdziwym, czyli fałszywym.

Reasumując miliardy ludzi wierzą we fałszywego boga i miliardy ludzi modli się do boga fałszywego, który nie istnieje i którego nigdy nie było - i którego nigdy nie będzie....

Szatan Diabeł wprowadził odstępstwo od nauk biblijnych powodując obecny katastroficzny stan ludzkości, ponieważ miliardy ludzi są bałwochwalcami, a wiemy że Bóg musi zgładzić wszystkich bałwochwalców.


So gru 31, 2016 4:17 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz gru 29, 2016 5:24 am
Posty: 49
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Pierwsi chrześcijanie nie wierzyli, że duch święty jest jedną trzecią boga trójjedynego i nawet nie uważali ducha świętego za osobę.

New Catholic Encyclopedia przyznano: „Większość tekstów N[owego] T[estamentu] ukazuje ducha Bożego jako coś, a nie kogoś; widać to zwłaszcza w paralelnym zestawieniu ducha z mocą Bożą” (1967, t. 13, s. 575). Czytamy tam również: „Apologeci [chrześcijańscy pisarze greccy z II wieku] mówili o Duchu zbyt powściągliwie; można rzec — zbyt bezosobowo, niż byśmy się tego spodziewali” (t. 14, s. 296).

Pismo Święte objawia nam imię własne Ojca - Jahve. Dowiadujemy się z niego, że Synem Bożym jest Jezus Chrystus. Nigdzie jednak nie ma w Słowie Bożym własnego imienia ducha świętego.

Ponadto Jezus nie uzależnił możliwości otrzymania życia wiecznego od poznawania ducha świętego, albowiem Jezus nakazał poznawać tylko dwie Osoby, a nie trzy osoby.

Jana 17 : 1 Jezus powiedział to i podniósłszy oczy ku niebu,+ rzekł: „Ojcze, nadeszła godzina; otocz swego syna chwałą, aby syn otoczył chwałą ciebie,+ 2 stosownie do tego, jak dałeś mu władzę nad wszelkim ciałem,+ żeby pełnej liczbie tych, których mu dałeś,+ on dał życie wieczne.+ 3 To znaczy życie wieczne:+ ich poznawanie+ ciebie, jedynego prawdziwego Boga,+ oraz tego, któregoś posłał, Jezusa Chrystusa.

Zatem w celu otrzymania życia wiecznego mamy poznawać dwie Osoby, a nie trzy. Jezus nakazał poznawać jedynego prawdziwego Boga zwanego Ojcem, oraz drugą Osobę - siebie, czyli Pana Jezusa Chrystusa.


So gru 31, 2016 4:25 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz gru 29, 2016 5:24 am
Posty: 49
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Stwierdzenie, że Ojciec i Syn nie są dwoma różnymi i odmiennymi bytami, nie ma żadnego uzasadnienia w Biblii.

Mateusza 26 : 39 : „Odszedłszy nieco dalej, [Jezus Chrystus] upadł na twarz i modlił się tymi słowami: ‚Ojcze mój, jeśli to możliwe, niech Mnie ominie ten kielich. Wszakże nie jak Ja chcę, ale jak Ty’”.

Jeżeliby Ojciec i Syn nie byli odrębnymi bytami, to taka modlitwa nie miałaby zupełnie żadnego sensu. Jezus Chrystus modliłby się do siebie, a jego wola musiałaby być wolą Ojca.

Jana 8 : 17, 18 : „[Jezus Chrystus odpowiedział żydowskim faryzeuszom:] W zakonie waszym jest napisane, że świadectwo dwóch ludzi jest wiarygodne. Ja świadczę o sobie, a także Ojciec, który mnie posłał, świadczy o mnie”.

Jezus dobitnie odróżnia w tych wersetach siebie od Ojca, uważa siebie za kogoś innego od Ojca.

Jezus Chrystus i Bóg Ojciec są innymi Osobami i są innymi bytami.

Bóg uczynił Jezusa pośrednikiem w zawarciu swojego przymierza [umowy] pomiędzy sobą, a ludźmi. Pośrednik to osoba która pośredniczy pomiędzy dwoma stronami. Pośrednik nie jest żadną ze stron.


So gru 31, 2016 4:31 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Cz gru 29, 2016 5:24 am
Posty: 49
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
Znalazłem bardzo ciekawy wpis z Nowej Katolickiej Encyklopedii. Oto on :

New Catholic Encyclopedia czytamy: „Wyrażenie ‚jeden Bóg w trzech Osobach’ przyjęło się na stałe i zostało na dobre wcielone do chrześcijańskiego życia i wyznania wiary pod koniec IV stulecia. Dopiero to sformułowanie zasługuje na miano dogmatu Trójcy. U Ojców Apostolskich nie spotyka się niczego, co by w najmniejszym stopniu przypominało taki pogląd czy punkt widzenia” (1967, t. 14, s. 299).

Ja zgadzam się z uczonymi katolickimi, albowiem faktycznie według Pisma Świętego - Jezus Chrystus i apostołowie nie wierzyli w boga trójjedynego, nie modlili się do boga trójjedynego i nie uczyli o takim bogu trójjedynym, a słowo trójjedyny i Trójca Święta nie występują w tekście Pisma Świętego.

„Jest tylko jeden Bóg, Ojciec” (1 Koryntian 8:6).


So gru 31, 2016 4:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trójca Święta
BogdanK napisał(a):
Prawdziwi chrześcijanie cytują Pismo Święte.
Zobaczmy więc, na podstawie Twoich własnych słów, czy jesteś "prawdziwym chrześcijaninem":
BogdanK napisał(a):
The New Encyclopædia Britannica wyjaśnia...(...)
BogdanK napisał(a):
Nouveau Dictionnaire Universel...(...)
BogdanK napisał(a):
W The Encyclopedia Americana znajdujemy...(...)

:mrgreen:

Zatem Bogdanie - do dzieła (a raczej - do Biblii!)
Mam jednak jedną prośbę - podawaj cytaty z Pisma NA TEMAT.
Cytowanie Pisma tylko po to, by nie mającymi nic wspólnego z tematem fragmentami "przyozdobić" Twoje własne tezy (e tam, Twoje - Strażnicowe) sensu nie ma i tylko zabałagania wątek.


Rówież cytowanie wersetów przeciw bałwochwalstwo miałoby sens, gdybyś udowodnił nam wcześniej bałwochwalstwo. A tak, to jedynie zaciemnianie sprawy.

Cytuj:
Stwierdzenie, że Ojciec i Syn nie są dwoma różnymi i odmiennymi bytami, nie ma żadnego uzasadnienia w Biblii.
A kto tak twierdzi?

Mówię Ci to samo, co innym krytykom na forum - zapoznaj się najpierw z nauką, którą krytykujesz, a potem dopiero ją krytykuj (a najlepiej wcześniej jeszcze pomyśl).
Inaczej będziesz się kompromitował tak jak powyżej - gdy zasugerowałeś że katolicy uważają że Ojciec i Syn nie są odmiennymi bytami ;)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So gru 31, 2016 4:39 pm
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 718 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 48  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 115 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL