Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:09 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1815 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102 ... 121  Następna strona
 Nasze zbawienie 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Poza tym powiadasz....no to odpowiedz mi kolego sympatyczny od kiedy dla ciebie JHWH jest Bogiem trójjedynym, tzn trzema osobami - Ojcem, Synem i Duchem Świętym, że widzisz w imieniu Boga JHWH jednoosobowego Boga...?
Źle mnie rozumiesz. W stwierdzeniu JHWH Pan Bóg (trójjedyny) przedstawił swój charakter, a nie ilość osób.
Skoro wg ciebie w tym stwierdzeniu od zawsze istniejący w trzech osobach Bóg JHWH przedstawił swój charakter i to charakter Boga jako całości w swej trynitarności, to po co pleciesz głupoty, że w tym stwierdzeni jest On jednoosobowy...??
Cytuj:
JHWH to nie jest nazwa własna (typu Janek, Zdzisław).
Jak to nie skoro JHWH sam powiedział, że to jest Jego imię na wieki i to jest Jego zawołanie na najdalsze pokolenia...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Kolego sympatyczny...gdy Pan Bóg(JHWH) mówi o sobie, to zawsze mówi prawdę, a prawda o JHWH jest taka, że jest On Bogiem trójjedynym, tzn Ojciec, Syn i Duch Św. Trzy osoby, trzy sposoby działania, ale wciąż jeden Bóg...

O tym też piszę - o jednym Bogu choć w trzech osobach.
Nie wiem więc z czym masz problem :?:
Z tym, że na pytanie TS7
- Gdzie jest "Bóg w jednej osobie" w Biblii?
odpowiedziałeś
- Np. w stwierdzeniu: JHWH

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt lis 22, 2022 1:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Monoteizm-Politeizm
Myślę, że częste nieporozumienie bierze się z tego, iż dziś politeizm praktycznie nie istnieje (przynajmniej w Europie) i dlatego niewiele osób orientuje się, czym był i czym się różnił od monoteizmu.
„Bóg” w politeizmie był kimś zupełnie innym, niż podpowiada nam nasza intuicja po dwóch tysiącleciach chrześcijaństwa.
Wyobrażony świat bogów pełen był rywalizacji istot wprawdzie ponadnaturalnych, ale dalekich od wszechmocy i doskonałości, o przeróżnych namiętnościach i (bynajmniej nie wspólnych) dążeniach.

Rzymianie nie widzieli nic zdrożnego w dołączaniu do swojego panteonu bóstw podbitych narodów. Nie mieliby też oporów z dołączeniem Boga chrześcijańskiego. Problemem była wyłączność, jaką wyznawcy Jezusa rezerwowali dla swojego Boga. Bóg całkowicie niepoznawalny, wszechmocny, wszechwładny i doskonały nie pasował do świata „bogów” Olimpu – kłócących się i godzących, więzionych przez innych, podobnych sobie „bogów”.
Monoteizm chrześcijański mówi, iż jest tylko jeden Bóg w trzech osobach – każda w pełni będąca tym, kim są wszystkie trzy razem. Ten Bóg jest jedyny i wszechmocny, doskonale ze sobą zgodny, z nikim innym nieporównywalny.

Jeśli idzie o Trójce w Starym Testamencie.
Oczywiście nie ma Jej w sposób dla Żydów zrozumiały, ale myślę, że jest w kilku miejscach w sposób, który często się zdarza w Piśmie - w zapisie, który dopiero w przyszłości może być właściwie zrozumiany (tak jest z wieloma proroctwami o Chrystusie).

„A wreszcie rzekł Bóg: Uczyńmy człowieka na Nasz obraz, podobnego Nam. Niech panuje nad rybami morskimi, nad ptactwem podniebnym, nad bydłem, nad ziemią i nad wszystkimi zwierzętami pełzającymi po ziemi! Stworzył więc Bóg człowieka na swój obraz, na obraz Boży go stworzył: stworzył mężczyznę i niewiastę” (Rdz 1,26-27).

Pierwsze, co rzuca się w oczy, to liczba mnoga, w jakiej Bóg mówi o sobie: „Uczyńmy człowieka na Nasz obraz”. Przy czym, choć ma to być „Nasz” obraz, jednocześnie ów obraz jest jeden, co sugeruje wielość i jedność równocześnie. Niektórzy próbowali tłumaczyć ten werset formą pluralis maiestatis (tak zwracają się niekiedy władcy do poddanych: „My, król Polski, ogłaszamy…”). Forma ta jednak nie była znana Żydom w czasach spisywania Księgi Rodzaju – nigdzie w Torze nie występuje (pierwsze wystąpienia to aramejska część Księgi Ezdrasza i grecka treść I Księgi Machabejskiej.)


Jest jednak coś jeszcze, na co się rzadko zwraca uwagę – zaraz w następnym wersecie (Rdz 1,27), opisując owo stworzenie na obraz Boga, autor natchniony używa równie zdumiewającej konstrukcji; pisze, iż Bóg stworzył człowieka (w licznie pojedynczej!), a zaraz potem dodaje: „stworzył mężczyznę i niewiastę”.
Zupełnie jakby chciał powiedzieć iż, choć mężczyzna jest człowiekiem i kobieta jest człowiekiem, to razem też są jednością, jednym bytem!

Bóg stworzył człowieka na SWÓJ OBRAZ - jako (coś więcej niż) wspólnotę. I rzeczywiście tak jest. W następnym rozdziale Księgi Rodzaju czytamy, iż:
„(…) mężczyzna opuszcza ojca swego i matkę swoją i łączy się ze swą żoną tak ściśle, że stają się jednym ciałem” (Rdz 2,24) . (Patrz też 1 Kor 6,16; Ef 5,31)

To jest obraz i podobieństwo Boga: jedność w miłości tworzy nowy byt . Małżeństwo jest podobieństwem Trójcy (pomijając, oczywiście, niedoskonałość naszych ziemskich małżeństw, w tym wspólnoty małżeńskiej) – każde z nich, mężczyzna i kobieta, jest z osobna człowiekiem. Jednak wiążąc się we wspólnotę małżeńską, tworzą jedność.

Nie na darmo, kilka tysięcy lat później, św. Paweł przyrówna małżeństwo do związku Chrystusa z Kościołem:
„Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje. Przecież nigdy nikt nie odnosił się z nienawiścią do własnego ciała, lecz [każdy] je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus – Kościół, bo jesteśmy członkami Jego Ciała. Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem. Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła"(Ef 5,28-32).

Fragment Rdz 1,26 to nie jedyne miejsce, gdzie Bóg mówi o sobie w liczbie mnogiej. W rozdziale trzecim Genesis czytamy:
„Po czym Pan Bóg rzekł: Oto człowiek stał się jak jeden z Nas: zna dobro i zło; niechaj teraz nie wyciągnie przypadkiem ręki, aby zerwać owoc także z drzewa życia, zjeść go i żyć na wieki” (Rdz 3,22).

Podobnie we fragmencie mówiącym o wieży Babel Bóg mówi:Zejdźmy więc i pomieszajmy tam ich język, aby jeden nie rozumiał drugiego!” (Rdz 11,7).

Interesujący jest też fragment Rdz 35,6-7:
"Jakub, przybywszy wraz ze wszystkimi swymi ludźmi do Luz w Kanaanie, czyli do Betel, zbudował tam ołtarz i nazwał to miejsce El-Betel. Tu bowiem UKAZAŁ MU SIĘ BÓG, kiedy uciekał przed swym bratem”.
W wyróżnionym sformułowaniu zarówno rzeczownik „Bóg”(Ha-elohim) jak i czasownik „ukazać” (niglu) są w liczbie mnogiej. Dosłowne brzmienie to „ukazali mu się Bogowie”.

Bardzo ciekawy (w kontekście naszych rozważań) jest fragment z Księgi Ozeasza, w którym Bóg Jahwe mówi:
Domowi Judy natomiast okażę miłosierdzie i wybawię ich przez Jahwe, ich Boga. Nie wybawię ich jednak łukiem, mieczem i wojną, ni przez rumaki i jeźdźców! (Oz 1,7; Biblia Poznańska).
Wydaje się, że Bóg mówi tu o innej osobie boskiej (Jahwe mówi o Jahwe).

Ktoś mógłby mi zarzucić, iż zagłębiam się w hipotezy . Jeśli idzie o Stary Testament – to prawda. Czytanie tekstu hebrajskiego w jego „martwej” odmianie zawsze obarczone jest dużą dozą niepewności. Jednak myślę, że przynajmniej część z powyższych obserwacji zasługuje na miano poważnej poszlaki, zwłaszcza że ma silne wsparcie w piśmiennictwie chrześcijańskim pierwszych wieków (a ci ludzie wiedzieli, jak czytać hebrajski!).

I tak św. Justyn Męczennik w Dialogu z Żydem Tryfonem pisał:
"(…) kiedy Pismo wspomina, że Bóg powiedział na początku: «Oto Adam stał się podobny do jednego z Nas», to sformułowanie «podobny do jednego z Nas» również wskazuje na liczbę, a słowa te nie pozwalają na to, by nadać im znaczenie symboliczne, jak usiłują to czynić sofiści, których nie stać ani na powiedzenie prawdy, ani na jej zrozumienie."

Urodzony w pierwszej połowie II wieku św. Ireneusz z Lyonu pisał:
"Jest w Nim bowiem nieustannie Słowo i Mądrość, Syn i Duch, przez których i w których wszystko w sposób wolny i z własnego zamysłu stworzył. To do nich mówił: 'Uczyńmy człowieka na obraz i podobieństwo nasze "(Adversus haereses).
Chwała najświętszej Trójcy i jednemu Bogu, Ojcu i Synowi i wszechmogącemu Duchowi świętemu na wieki. Amen. (Wykład nauki apostolskiej)

Wiele by można przytaczac komentarzy wczesnochrześcijańskich...

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt lis 22, 2022 2:20 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Jest też ciekawy fragment o Abrahamie spotykającym Boga pod dębami Mamre:
Rdz 18
1 Pan ukazał się Abrahamowi pod dębami Mamre, gdy ten siedział u wejścia do namiotu w najgorętszej porze dnia. 2 Abraham spojrzawszy dostrzegł trzech ludzi naprzeciw siebie. Ujrzawszy ich podążył od wejścia do namiotu na ich spotkanie. A oddawszy im pokłon do ziemi, 3 rzekł: «O Panie, jeśli darzysz mnie życzliwością, racz nie omijać Twego sługi! 4 Przyniosę trochę wody, wy zaś raczcie obmyć sobie nogi, a potem odpocznijcie pod>drzewami. 5 Ja zaś pójdę wziąć nieco chleba, abyście się pokrzepili, zanim pójdziecie dalej, skoro przechodzicie koło sługi waszego». A oni mu rzekli: «Uczyń tak, jak powiedziałeś».

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt lis 22, 2022 3:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
PeterW napisał(a):
Jest też ciekawy fragment o Abrahamie spotykającym Boga pod dębami Mamre:
Rdz 18
(...)

No właśnie...czy zatem na podstawie Biblii(i twierdzenia, że to Mojżesz jest autorem Pięcioksiągu) jest zasadne twierdzić, że Bóg w stwierdzeniu JHWH jest jedną osobą ?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Wt lis 22, 2022 5:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
sahcim napisał(a):
No właśnie...czy zatem na podstawie Biblii(i twierdzenia, że to Mojżesz jest autorem Pięcioksiągu) jest zasadne twierdzić, że Bóg w stwierdzeniu JHWH jest jedną osobą ?
Myślę, że tą sprawą ST w ogóle się nie zajmował.
Dostatecznym szokiem świadomościowym (z trudem akceptowanym przez Żydów) było twierdzenie, że jest Jeden Bóg.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr lis 23, 2022 12:06 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt sie 26, 2016 10:45 am
Posty: 1304
Płeć: kobieta
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Barney napisał(a):
sahcim napisał(a):
Myślę, że tą sprawą ST w ogóle się nie zajmował.
Dostatecznym szokiem świadomościowym (z trudem akceptowanym przez Żydów) było twierdzenie, że jest Jeden Bóg.

Masz rację.
Żydzi uznawali wielobóstwo i uważali, że ich bóstwo Izraela jest największe i najmocniejsze w stosunku do innych bóstw.
Nie wierzyli w jedynego Stwórcę wszechrzeczy.
Nawet na początku Księgi Rodzaju napisali , że Bogowie stworzyli.

_________________
Miłość Jezusa-moim zbawieniem.
Trwanie w Jezusie-Boga uwielbieniem.


Śr lis 23, 2022 8:42 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
wybrana napisał(a):
Barney napisał(a):
sahcim napisał(a):
Myślę, że tą sprawą ST w ogóle się nie zajmował.
Dostatecznym szokiem świadomościowym (z trudem akceptowanym przez Żydów) było twierdzenie, że jest Jeden Bóg.

Masz rację.
Żydzi uznawali wielobóstwo
Niczego podobnego nie napisałem. Żydzi "uznawali wielobóstwo" od czasu do czasu, ale zawsze było to odstępstwo.
Cytuj:
i uważali, że ich bóstwo Izraela jest największe i najmocniejsze w stosunku do innych bóstw.
Uważali Jahwe za Jedynego Boga, ale przyjmowali także istnienie demonicznych "bóstw" (bez porównania z Jahwe).
Cytuj:
Nie wierzyli w jedynego Stwórcę wszechrzeczy.
Oczywiście, że wierzyli.
Cytuj:
Nawet na początku Księgi Rodzaju napisali , że Bogowie stworzyli.
Nie. Napisali o Osobach Boskich. I nie "Żydzi" tylko Autor natchiony przez Ducha Świętego. ALe Ty w to, oczywiście, mimo wypierania się tu na forum, nie wierzysz.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr lis 23, 2022 10:01 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
sahcim napisał(a):
Skoro wg ciebie w tym stwierdzeniu od zawsze istniejący w trzech osobach Bóg JHWH przedstawił swój charakter i to charakter Boga jako całości w swej trynitarności, to po co pleciesz głupoty, że w tym stwierdzeni jest On jednoosobowy...??

Bo JHWH jest stwierdzeniem: On istnieje/On jest/Wiekuisty
Tetragram jest powiązany ze zdaniem: "Jestem, który jestem".
I tu i tu występuje tylko jedna osoba.
sahcim napisał(a):
Jak to nie skoro JHWH sam powiedział, że to jest Jego imię na wieki i to jest Jego zawołanie na najdalsze pokolenia...

W kulturze hebrajskiej ( i nie tylko) imię przedstawiało cechy, charakter osoby.
Tak więc gdy wymawiasz JHWH (np. JAHWE) to wypowiadasz stwierdzenie w III os. l.p.:
On istnieje/On jest/Wiecznie istniejący/Wiekuisty itd.
Czyli w zwrocie "moje imię" chodzi o "mój charakter". Taka jest myśl hebrajska.
sahcim napisał(a):
Z tym, że na pytanie TS7
- Gdzie jest "Bóg w jednej osobie" w Biblii?
odpowiedziałeś
- Np. w stwierdzeniu: JHWH

No tak, bo to stwierdzenie w III os. l.p.
Poza tym Pan Bóg powiedział [II Mojż.3.14]:A Bóg rzekł do Mojżesza: Jestem, który jestem. I dodał: Tak powiesz do synów izraelskich: "Jestem" posłał mnie do was!

Czyli po hebrajsku np. ostatnie zdanie wygląda tak :
"Ehyeh"( אֶהְיֶה) posłał mnie do was. - to jest imię, które Pan Bóg przedstawił Mojżeszowi.
Potem jednak [II Mojż.3.15] nakazał, aby używano zwrotu JHWH po wszystkie pokolenia. Tam gdzie jest polskie słowo "Pan" w hebrajskim jest JHWH.

Gdybyś obejrzał to co Ci proponowałem...:
https://youtu.be/NXgojnWgk4M
wszystko miałbyś wyjaśnione.


Śr lis 23, 2022 11:46 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Skoro wg ciebie w tym stwierdzeniu od zawsze istniejący w trzech osobach Bóg JHWH przedstawił swój charakter i to charakter Boga jako całości w swej trynitarności, to po co pleciesz głupoty, że w tym stwierdzeni jest On jednoosobowy...??

Bo JHWH jest stwierdzeniem: On istnieje/On jest/Wiekuisty
Tetragram jest powiązany ze zdaniem: "Jestem, który jestem".
I tu i tu występuje tylko jedna osoba.
No nie. Występuje tylko jeden podmiot, nie powiedziane, że osoba.
Cytuj:
sahcim napisał(a):
Jak to nie skoro JHWH sam powiedział, że to jest Jego imię na wieki i to jest Jego zawołanie na najdalsze pokolenia...

W kulturze hebrajskiej ( i nie tylko) imię przedstawiało cechy, charakter osoby.
Podmiotu. Oczywiście, w przypadku, gdy mówi to człowiek, chodzi o osobę, ale gdy mowa o Bogu nie jest to takie oczywiste (szczególnie w zderzeniu z innymi fragmentami, gdzie występuje liczba mnoga).
Cytuj:
Tak więc gdy wymawiasz JHWH (np. JAHWE) to wypowiadasz stwierdzenie w III os. l.p.:
On istnieje/On jest/Wiecznie istniejący/Wiekuisty itd.
Czyli w zwrocie "moje imię" chodzi o "mój charakter". Taka jest myśl hebrajska.
Znów: nie ma przeszkód, by mówić w tym ujęciu o "ciele zbiorowym" (choć oczywiście i to stwierdzenie nie jest adekwatne do Boga - nie mamy adekwatnych określeń, stąd powstało słowo "Trójca").

Zatem nie przenośmy "osób" gramatycznych bezpośrednio na "osoby" fizyczne ("rząd deklaruje dalszą pomoc dla przedsiębiorców" też jest w III osobie liczby pojedynczej :)).

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr lis 23, 2022 12:22 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Barney napisał(a):
Zatem nie przenośmy "osób" gramatycznych bezpośrednio na "osoby" fizyczne ("rząd deklaruje dalszą pomoc dla przedsiębiorców" też jest w III osobie liczby pojedynczej :)).


A wiesz, to jest kapitalna analogia.
Sejm, rząd, parlament, państwo itp twory uchwalają coś, ustanawiają coś. Mówi się o jednym Sejmie, niemniej składa się on z wielu posłów (osób), mówi się o jednym rządzie, ale składa się on z iluś ministrów (osób) itp, itd. Bóg jest jeden, ale w trzech Osobach. Oczywiście nie można mówić że Osoby Boskie są członkami Boga, ale jakaś analogia jest.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr lis 23, 2022 5:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Skoro wg ciebie w tym stwierdzeniu od zawsze istniejący w trzech osobach Bóg JHWH przedstawił swój charakter i to charakter Boga jako całości w swej trynitarności, to po co pleciesz głupoty, że w tym stwierdzeni jest On jednoosobowy...??
Bo JHWH jest stwierdzeniem: On istnieje/On jest/Wiekuisty
Tetragram jest powiązany ze zdaniem: "Jestem, który jestem".
I tu i tu występuje tylko jedna osoba.
Kolego sympatyczny...skup się....
Wyżej sam ZANEGOWAŁEŚ, że biblijne stwierdzenie "JHWH" przedstawia ilość osób... ! ! !
(cyt): - W stwierdzeniu JHWH Pan Bóg (trójjedyny) przedstawił swój charakter, a nie ilość osób.

Węc ponownie pytam SKĄD(na jakiej podstawie) twierdzisz, że biblijne stwierdzenie "JHWH", przedstawiające przecież wg twoich własnych słów charakter Boga, a nie ilość osób(boskich), przedstawia jednak ilość osób gdyż wg ciebie Boga jednoosobowego...? ? ? ? ?

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Śr lis 23, 2022 5:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Barney napisał(a):
Występuje tylko jeden podmiot, nie powiedziane, że osoba.

No tak. Podmiotem może być: osoba, zwierzę, przedmiot, obiekt, zjawisko itp.
W tym wypadku kogo typujesz za podmiot, który "jest"?
Barney napisał(a):
Znów: nie ma przeszkód, by mówić w tym ujęciu o "ciele zbiorowym" (choć oczywiście i to stwierdzenie nie jest adekwatne do Boga - nie mamy adekwatnych określeń, stąd powstało słowo "Trójca").

W rzeczy samej, choć z jakichś względów Pan Bóg nie umieścił tekstu w formie:
Oni istnieją/My istniejemy
sahcim napisał(a):
Węc ponownie pytam SKĄD(na jakiej podstawie) twierdzisz, że biblijne stwierdzenie "JHWH", przedstawiające przecież wg twoich własnych słów charakter Boga, a nie ilość osób(boskich), przedstawia jednak ilość osób gdyż wg ciebie Boga jednoosobowego...? ? ? ? ?

Bo Bóg jest jeden jako całość i JHWH nie tłumaczy się Oni istnieją/Oni są.
To przedstawienie charakteru 3 osób w jedności.
Tak to rozumiem, ale nie silę się na zrozumienie trójjedności Pana Boga.

Poza tym przecież na każdej mszy deklamujesz swoje wyznanie wiary zaczynające się od słów: "Wierzę w jednego Boga (...)".
No więc w jednego czy trzech? ;)


Pt lis 25, 2022 12:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Występuje tylko jeden podmiot, nie powiedziane, że osoba.

No tak. Podmiotem może być: osoba, zwierzę, przedmiot, obiekt, zjawisko itp.
W tym wypadku kogo typujesz za podmiot, który "jest"?
Bóg.
Cytuj:
Barney napisał(a):
Znów: nie ma przeszkód, by mówić w tym ujęciu o "ciele zbiorowym" (choć oczywiście i to stwierdzenie nie jest adekwatne do Boga - nie mamy adekwatnych określeń, stąd powstało słowo "Trójca").

W rzeczy samej, choć z jakichś względów Pan Bóg nie umieścił tekstu w formie:
Oni istnieją/My istniejemy
Pisałem w poprzednim mailu, z jakich względów.
Cytuj:
No więc w jednego czy trzech? ;)
Jednego Boga w trzech Osobach.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt lis 25, 2022 9:47 am
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor,

Cytuj:
Nie , to dokłada odpowiedź.


Nie chcesz odpowiedzieć tak by być zrozumianym solidnie?
"Grasz na czas?"
A może po prostu nie umiesz określić o co chodzi, więc krążysz po "sformułowaniach pokrewnych"?

Cytuj:

Emocje nie wpływają na sferę duchową.


Jak to stwierdzisz, skoro "nie da się wytłumaczyć" "sfery duchowej"?

Jak różnicujesz "coś czego nie da się wytłumaczyć" od "emocji"?

Jak różnicujesz
jedno "coś czego nie da się wytłumaczyć"
od drugiego "coś czego nie da się wytłumaczyć"?

Może jest jakieś inne "coś czego nie da się wytłumaczyć", które wydaje Ci się, że to jest "sfera duchowa", a to jakieś inne "coś czego nie da się wytłumaczyć"?

Cytuj:
Cytuj:
Mam takie skojarzenia z tym co piszesz.

No więc to są Twoje skojarzenia - nie moje. Umiesz to rozróżniać?


Skoro piszę "mam skojarzenia" to chyba swoje?
Jak mogę mieć Twoje skojarzenia?

Cytuj:
Nie o tym było Twoje pytanie - przypomnij sobie.


Pytanie było o Miasto Nowe Jeruzalem gdzie:
"I w jego świetle będą chodziły narody,
i wniosą do niego królowie ziemi swój przepych".

Więc jeżeli ludzie według Ciebie w Niebie interesują się tylko Bogiem, a inni ich już nie obchodzą, to po co mieć wspólne Miasto?

Będą tak chodzili po mieście i siebie nawzajem ignorowali?
A ten przepych to wniosą po to by ofiarować jako dar dla Boga?

Co to jest ten "przepych"?
Doxa i Time?
https://biblehub.com/greek/1391.htm
https://biblehub.com/greek/5092.htm

Cytuj:
Zależy od kontekstu.


Strajk Włoski?

----

Cytuj:
I Kor.4.5;6.3, Mt.19.28, Obj.20.4


1 Koryntian 4
5 Przeto nie sądźcie przedwcześnie, dopóki nie przyjdzie Pan, który rozjaśni to, co w ciemnościach ukryte, i ujawni zamiary serc. Wtedy każdy otrzyma od Boga pochwałę.

Nie przedwcześnie, ale potem już mają sądzić jednak?
To nie przyszedł Pan?, skoro piszesz, że:
Gregor: "Polega na tym, że Pan Jezus (który jest życiem) jest w nas."

To jest "w nas", ale nie przyszedł?
Jak to jest?

Każdy otrzyma TYLKO pochwałę?
Bez żadnych nagan?
Judasz i Kajfasz też otrzymają pochwałę?

1 Koryntian 6
3 Czyż nie wiecie, że będziemy sądzili także aniołów?
O ileż przeto więcej sprawy doczesne!

No więc jak mają sądzić, skoro twierdzisz, że:
Gregor: "Bo sprawiedliwym sędzią jest tylko Bóg."

To będą sądzić niesprawiedliwie?
Anioły i sprawy doczesne będą sądzone przez niesprawiedliwych sędziów?

Mateusz 19
28 Jezus zaś rzekł do nich: «Zaprawdę, powiadam wam: Przy odrodzeniu, gdy Syn Człowieczy zasiądzie na swym tronie chwały, wy, którzy poszliście za Mną, zasiądziecie również na dwunastu tronach, sądząc dwanaście pokoleń Izraela.

Czyli "Ci którzy poszli za Nim" są niesprawiedliwi?
Niesprawiedliwi zasiądą na dwunastu tronach?
I dwanaście pokoleń Izraela będzie sądzone przez niesprawiedliwych sędziów?

Apokalipsa 20
4 I ujrzałem trony -
a na nich zasiedli [sędziowie],
i dano im władzę sądzenia -

Władzę sądzenia niesprawiedliwym?

Cytuj:
Bo sprawiedliwym sędzią jest tylko Bóg.


Jeżeli tak uważasz, to dlaczego daje sądzić niesprawiedliwym?

$$$$$$$

Cytuj:
Tak to rozumiem, ale nie silę się na zrozumienie trójjedności Pana Boga.


Ozeasz 6
Miłości pragnę, nie krwawej ofiary,
poznania Boga bardziej niż całopaleń.

Chcesz dawać Bogu to czego pragnie?
Ale nie chcesz rozumieć "ile się da" o Trójcy Świętej?

Masz opisane. Wycinek spisu treści.

™™™™™™™
Tomasz z Akwinu
O TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ
CZĘŚĆ III - O BOGU
https://zwola-old.karmelicibosi.pl/p/z/ ... mma_03.pdf

ZAGADNIENIE 27 - POOHODZENIE OSÓB BOSKICH

Artykuł 1 CZY W BOGU ISTNIEJE POOHODZENIE ?
Artykuł 2 - CZY KTÓREŚ Z POCHODZEŃ W BOGU MOŻNA UWAŻAĆ ZA RODZENIE ?
Artykuł 3 - CZY OPRÓCZ RODZENIA SŁOWA JEST JESZCZE JAKIEŚ INNE POCHODZENIE W BOGU ?
Artykuł 4 - CZY POCHODZENIE MIŁOŚCI W BOGU MOŻNA UWAŻAĆ ZA RODZENIE
Artykuł 5 - CZY W BOGU JEST WIĘCEJ POCHODZEŃ NIŻ DWA?

ZAGADNIENIE 28 - STOSUNKI ZACHODZACE W BOGU

Artykuł 1 - CZY W BOGU ZACHODZĄ JAKIEŚ RZECZOWE STOSUNKI?
Artykuł 2 - CZY W B0GU ST0SUNEK JEST TYM SAMYM C0 I IST0TA?
Artyku ł 3 - CZY STOSUNKI, JAKIE W BOGU ZACHODZĄ, SĄ RZECZOWO OD SIEBIE ODRĘBNE?
Artyku ł 4 - CZY W BOGU ZACHODZĄ TYLKO CZTERY RZECZOWE ST0SUNKI, MIANOWICIE: OJC0STWO, SYNOSTWO, TCHNIENIE I POCHODZENIE?

ZAGADNIENIE 29 - OSOBY BOSKIE

Artykuł 1 - OKREŚLENIE OSOBY
Artykuł 2 - CZY OSOBA ZNACZY TO SAMO CO HIPOSTAZA, SAMOISTNOŚĆ I ISTOTA ?
Artykuł 3 - CZY WOLNO STOSOWAĆ DO BOGA NAZWĘ "OSOBA" ?
Artykuł 4 - CZY NAZWA "0S0BA" W B0GU OZNACZA STOSUNEK ?

ZAGADNIENIE 30 - WIELOŚĆ OSÓB W BOGU

Artykuł 1 - CZY W BOGU JEST WIĘCEJ OSÓB ?
Artykuł 2 - CZY W BOGU JEST WIĘCEJ OSÓB NIŻ TRZY ?
Artykuł 3 - CZY LICZEBNIKI WNOSZĄ COŚ W BOGA ?
Artykuł 4 - CZY NAZWA "OSOBA" MOŻE BYĆ WSPOLNA TRZEM OSOBOM ?

ZAGADNIENIE 31 - 0 TYM, C0 DOTYCZY JEDNOŚCI LUB WIEL0ŚCI W B0GU

Artykuł 1 - CZY W BOGU JEST TRÓJCA ?
Artykuł 2 - CZY SYN JEST INNY NIŻ OJCIEC ?
Artykuł 3 - CZY ZAIMEK WYŁĄCZAJACY "SAM" MOŻE BYĆ PRZYDAWKĄ DO WYRAZU ISTOTOWEGO W BOGU ?
Artykuł 4 - A CZY ZAIMEK WYŁĄCZAJĄCY "SAM" MOŻE BYĆ PRZYDANY DO WYRAZU OSOBOWEGO ?

ZAGADNIENIE 32 - JAK POZNAJEMY OSOBY B0SKIE ?

Artykuł 1 - CZY MOŻNA TRÓJCE OSÓB BOSKICH POZNAĆ PRZYRODZONYM ROZUMEM ?
Artykuł 2 - CZY BÓGU NALEŻY PRZYZNAĆ ZNAMIONA ?
Artykuł 3 - CZY JEST PIĘĆ ZNAMION ?
Artykuł 4 - CZY MOŻNA MIEĆ INNE ZDANIE O ZNAMIONACH ?

ZAGADNIENIE 33 - OS0BA OJCA
ZAGADNIENIE 34 - OSOBA SYNA
ZAGADNIENIE 35 - OBRAZ
ZAGADNIENIE 36 - OSOBA DUCHA ŚWIĘTEG0
ZAGADNIENIE 37 - MIŁOŚĆ JAKO NAZWA DUCHA ŚWIĘTEGO
ZAGADNIENIE 38 - DAR JAKO NAZWA DUCHA ŚWIETEGO
ZAGADNIENIE 39 - OSOBY A ISTOTA
ZAGADNIENIE 40 - OSOBY A STOSUNKI ALBO WŁAŚCIWOŚCI
ZAGADNIENIE 41 - OSOBY A CZYNNOŚCI ZNAMIONUJĄCE
ZAGADNIENIE 42 - ROWNOSC I PODOBIEŃSTWO MIĘDZY OSOBAMI BOSKIMI
ZAGADNIENIE 43 - POSYŁANIE OSOB BOSKICH
™™™™™™™

Może się warto dokształcić trochę skoro Bóg "pragnie poznania Boga?"
Oraz:

Tomasz z Akwinu:
"Ale z drugiej strony Jeremiasz (9, 24) przytacza słowa Pana Boga: „Niech się mądry tym chlubi, że umie i zna mię”. A więc
ostateczna chwała czyli szczęśliwość człowieka polega tylko na poznaniu Boga."


Pt lis 25, 2022 1:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nasze zbawienie
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Węc ponownie pytam SKĄD(na jakiej podstawie) twierdzisz, że biblijne stwierdzenie "JHWH", przedstawiające przecież wg twoich własnych słów charakter Boga, a nie ilość osób(boskich), przedstawia jednak ilość osób gdyż wg ciebie Boga jednoosobowego...? ? ? ? ?
Bo Bóg jest jeden jako całość i JHWH nie tłumaczy się Oni istnieją/Oni są.
To przedstawienie charakteru 3 osób w jedności.
No proszę...teraz piszesz, że biblijne stwierdzenie "JHWH" jest przedstawieniem 3 osób w jedności czyli zaprzeczasz temu co pisałeś wyżej, a mianowicie, że w biblijnym stwierdzeniu "JHWH" Bóg jest w jednej osobie...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


Pt lis 25, 2022 3:27 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1815 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 96, 97, 98, 99, 100, 101, 102 ... 121  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 19 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL