Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz kwi 25, 2024 11:20 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 862 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 58  Następna strona
 Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3950
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
Yarpen Zirgin napisał(a):
Dalej pokazujesz, że guzik wiesz, a się wymądrzasz.


Co brak Ci odwagi, aby zapoznać się z faktami historycznymi?
Lepiej chować głowę w piasek?


N paź 02, 2016 5:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
Gregor napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Dalej pokazujesz, że guzik wiesz, a się wymądrzasz.

Co brak Ci odwagi, aby zapoznać się z faktami historycznymi?

No właśnie zapoznałem się z historią i dlatego wiem, że pleciesz bzdury, bo pierwsze rozłamy miały miejsce już w starożytności.


N paź 02, 2016 5:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3950
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
Yarpen Zirgin napisał(a):
No właśnie zapoznałem się z historią i dlatego wiem, że pleciesz bzdury, bo pierwsze rozłamy miały miejsce już w starożytności.


Oczywiście. Nawet za czasów apostołów powstawały podziały, ale ja mówię o pierwszym rozłamie na skalę kontynentu na początku XI w, który podzieli chrześcijaństwo totalnie i nie da się temu zaprzeczyć.

Widzę, że trudno Ci przyjąć fakty na klatę, ale cóż fakty to fakty.


Pn paź 03, 2016 4:17 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Wt paź 04, 2016 9:37 am
Posty: 135
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
Gregor napisał:
Hades napisał(a):
Ilez można wałkować - gdzie w NT Jezus mówi o swoim kościele?
Na tej skale zbuduje mój kościół. Nazywaj go sobie jak chcesz - dobrze wiemy o jaki chodzi. Pierwszy powszechny katolicki i apostolski kościół.


Oczywiście, tylko z tą różnicą, że nie jest nim Rzymski Kościół.

A który z paru tysięcy chrześcijańskich???


N paź 16, 2016 11:13 am
Zobacz profil
Online
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18249
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
Gregor napisał(a):
W kwestii rozłamów to KRK dzierży niechlubną palmę pierwszeństwa.
Czego chcecie od Gregora? Ma rację, tyle że nie rozumie co ta racja znaczy :)
Skoro pierwsze rozłamy były związane z Kościołem Katolickim, to logika świadczy dobitnie, że to Kościół katolicki jest tym pierwszym, pierwotnym Kościołem.

Owszem, potem powstałe odłamy antykatolickie błyskawicznie zaczęły się dzielić (i robią to do dziś) - i doprawdy, pod względem liczby i częstotliwości podziałów Kościół nie ma szans w stosunku do niekatolików :)
Każdy z dzisiejszych nie-katolickich odłamów ma w samych korzeniach swojego pochodzenia Kościół (fakt, że większość ma "po drodze" tych odgałęzień kilka, a często kilkanaście).

Kościół "dzierży palmę pierwszeństwa" w podziałach w tym sensie, że każdy z innych kiedyś oddzielił się właśnie od Niego.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N paź 16, 2016 12:07 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3950
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
Barney napisał(a):
Skoro pierwsze rozłamy były związane z Kościołem Katolickim, to logika świadczy dobitnie, że to Kościół katolicki jest tym pierwszym, pierwotnym Kościołem.


Ta logika ignoruje fakty - niestety.
Wiem, że bardzo byś chciał, aby to była prawda, ale niestety nie jest.

Jeśli popatrzymy na pierwotny Kościół przedstawiony w NT i reprezentowany przez różne lokalne kościoły, to nie widać, żeby Ap. Paweł adresował listy do Kościoła katolickiego w Efezie, czy Kościoła katolickiego w Koryncie. :mrgreen:


Barney napisał(a):
Kościół "dzierży palmę pierwszeństwa" w podziałach w tym sensie, że każdy z innych kiedyś oddzielił się właśnie od Niego.


No niestety nie w tym sensie.

Żądza władzy nad chrześcijaństwem, które w tym czasie było jeszcze powszechne , do której dążył Rzym i Konstantynopol, doprowadziły ostatecznie do rozłamu. Żaden z nich nie postąpił ewangelicznie i nie odpuścił. Nie mówiąc o uniżeniu się czy "nadstawieniu policzka".

Od momentu rozłamu chrześcijaństwo przestało być katolickie (powszechne), bo powstały dwie denominacje.
Żadna z nich już nie była powszechna, choć KRK zachował to w swojej nazwie.

I w takim znaczeniu KRK wspólnie z KP dzierży palmę pierwszeństwa w tworzeniu rozłamów.
Potem ( jeszcze przed Lutrem) miały miejsce kolejne rozłamy w samym KRK, które podobnie jak pierwszy, miały swoje podłoże w dążeniu do władzy nad duszami.

I osobiście tak widzę tą kwestię.


N paź 16, 2016 2:17 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
OK.
Skoro padlo posadzenie o wladze i wplywy, to rozlamy wypadaja tu raczej jako ci ktorzy chcieli z tej wladzy cos dla siebie uszczknac i pozakladali wlasne koscioly.
Z tego wynika ze raczej w rozlamach chodzi o odebranie chocby czesci wplywow Kosciola dla siebie, na wlasny uzytek, a nie dla zachowaniia samej wiary.


N paź 16, 2016 2:25 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3950
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
sapper napisał(a):
Skoro padlo posadzenie o wladze i wplywy, to rozlamy wypadaja tu raczej jako ci ktorzy chcieli z tej wladzy cos dla siebie uszczknac i pozakladali wlasne koscioly.


Uważam, że w wielu przypadkach tak właśnie było i w KRK, w KP i w protestantyzmie ( choć akurat Lutrem kierowały inne pobudki).

Moim zdaniem najpotężniejsza forma władzy to władza nad duszami.
Jedni jej pragną, a inni nie chcą się nią dzielić.
I przepis na rozłamy gotowy.


N paź 16, 2016 3:34 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
Gregor napisał(a):
sapper napisał(a):
Skoro padlo posadzenie o wladze i wplywy, to rozlamy wypadaja tu raczej jako ci ktorzy chcieli z tej wladzy cos dla siebie uszczknac i pozakladali wlasne koscioly.


Uważam, że w wielu przypadkach tak właśnie było i w KRK, w KP i w protestantyzmie ( choć akurat Lutrem kierowały inne pobudki).

Moim zdaniem najpotężniejsza forma władzy to władza nad duszami.
Jedni jej pragną, a inni nie chcą się nią dzielić.
I przepis na rozłamy gotowy.


Jakkolwiek by na to nie patrzec to wladze nad duszami ma jedynie Bog.
Inni moga sobie jedynie uzurpowac taka wladze za co poniosa konsekwencje.


N paź 16, 2016 3:43 pm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
Czy rozsądny człowiek będzie pragnął władzy nad duszami, kiedy widzi że to żmudne pouczanie, niepewny efekt, a bywa że zabójczy dla niego samego?
Jeśli widzi władzę nad duszami w kategoriach o których piszesz.
To żaden to pretendent do sprawowania władzy nad duszami.
To taka osoba jest odszczepieńcem wiary w Boga.


N paź 16, 2016 3:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3950
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
sapper napisał(a):
Jakkolwiek by na to nie patrzec to wladze nad duszami ma jedynie Bog.
Inni moga sobie jedynie uzurpowac taka wladze za co poniosa konsekwencje.


witoldm napisał(a):
Czy rozsądny człowiek będzie pragnął władzy nad duszami, kiedy widzi że to żmudne pouczanie, niepewny efekt, a bywa że zabójczy dla niego samego?
Jeśli widzi władzę nad duszami w kategoriach o których piszesz.
To żaden to pretendent do sprawowania władzy nad duszami.
To taka osoba jest odszczepieńcem wiary w Boga.


Macie rację.

Ci, którzy chcą mieć władzę nad innymi ludźmi tego nie dostrzegają.
Wiemy, że każdy kto grzeszy staje się niewolnikiem grzechu,a przez to niewolnikiem Węża.
A On swoją władzę sprawuje przez swoich duchowych niewolników, którzy kontrolują duchowo innych ludzi.


N paź 16, 2016 4:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
Gregor napisał(a):
Jeśli popatrzymy na pierwotny Kościół przedstawiony w NT i reprezentowany przez różne lokalne kościoły, to nie widać, żeby Ap. Paweł adresował listy do Kościoła katolickiego w Efezie, czy Kościoła katolickiego w Koryncie. :mrgreen:
Wybacz Gregor ale czy ty wiesz co oznacza słowo "katolicki" czy nie? bo jeśli wiesz, to nie rozumiem skąd wiesz, że Ap.Paweł nie adresował swoich Listów do tegoż...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N paź 16, 2016 8:00 pm
Zobacz profil
Online
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18249
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Skoro pierwsze rozłamy były związane z Kościołem Katolickim, to logika świadczy dobitnie, że to Kościół katolicki jest tym pierwszym, pierwotnym Kościołem.


Ta logika ignoruje fakty - niestety.
Wiem, że bardzo byś chciał, aby to była prawda, ale niestety nie jest.

Jeśli popatrzymy na pierwotny Kościół przedstawiony w NT i reprezentowany przez różne lokalne kościoły, to nie widać, żeby Ap. Paweł adresował listy do Kościoła katolickiego w Efezie, czy Kościoła katolickiego w Koryncie. :mrgreen:
CO w tym dziwnego?


Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Kościół "dzierży palmę pierwszeństwa" w podziałach w tym sensie, że każdy z innych kiedyś oddzielił się właśnie od Niego.


No niestety nie w tym sensie.

Żądza władzy nad chrześcijaństwem, które w tym czasie było jeszcze powszechne , do której dążył Rzym i Konstantynopol, doprowadziły ostatecznie do rozłamu. Żaden z nich nie postąpił ewangelicznie i nie odpuścił. Nie mówiąc o uniżeniu się czy "nadstawieniu policzka".
Nie przyszło Ci do głowy, że strona, która miała rację, nie miała prawa "odpuścić"?
Bóg powierzył pewną misję, i nie mamy prawa z niej rezygnować "dla dobrych stosunków".

Natomiast nie porównuj ugrupowań protestanckich i postprotestanckich (i tych postpostpostpostpostpostpostpostpostpostpostpostpostpostprotestanckich...) do sporu wewnątrz Kościoła (bo tym jest nasz rozdział z Prawosławiem).

Cytuj:
Od momentu rozłamu chrześcijaństwo przestało być katolickie (powszechne), bo powstały dwie denominacje.
Żadna z nich już nie była powszechna, choć KRK zachował to w swojej nazwie.
Obie są częściami Kościoła Powszechnego, choć niestety - i tu masz trochę racji - w podziale.
Cytuj:
I w takim znaczeniu KRK wspólnie z KP dzierży palmę pierwszeństwa w tworzeniu rozłamów.
Tak?
To podaj mi proszę rodowód tej grupy, do której należysz (od kogo się odłączyła itd). Zobaczymy, ile masz "oczek" podziału po drodze...
Cytuj:
Potem ( jeszcze przed Lutrem) miały miejsce kolejne rozłamy w samym KRK, które podobnie jak pierwszy, miały swoje podłoże w dążeniu do władzy nad duszami.
Oczywiście - każdy rozłam taki jest. Tak właśnie tworzy się owe ponad 30 000 denominacji protestanckich.
Tylko czemu oburzasz się za to na... Kościół katolicki? :o

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


N paź 16, 2016 8:47 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3950
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
Barney napisał(a):
Nie przyszło Ci do głowy, że strona, która miała rację, nie miała prawa "odpuścić"?Bóg powierzył pewną misję, i nie mamy prawa z niej rezygnować "dla dobrych stosunków".


Ale czego odpuścić?
Dzierżenia władzy?
[Łk.6.29]: Temu, kto cię uderzy w policzek, nadstaw i drugi, a temu, kto ci zabiera płaszcz, i sukni nie odmawiaj.
To nie jest postawa "nie odpuścić".

A kto tu mówi o rezygnacji z misji Kościoła?
Ja ją rozumiem jako głoszenie Ewangelii i dawanie świadectwa poprzez miłość wzajemną.
Aby to czynić nie trzeba dzierżyć "prymatu" w swoich rękach.


Barney napisał(a):
Oczywiście - każdy rozłam taki jest. Tak właśnie tworzy się owe ponad 30 000 denominacji protestanckich.


I o tym też pisałem. Uważam, że cały ten mix protestancki powstał właśnie z cielesnej chęci wyróżnienia się od innych.
Dziś w tym mixie nawet ewangeliczna nauka o zbawieniu z łaski przez wiarę, dla niektórych kościołów niej jest już tak oczywista i wymyślają różne bzdety w tym temacie, idąc z duchem czasów :evil: (np.Nowopowstający Kościół- Emerging Church).

Dlatego właśnie nie należę formalnie do żadnej denominacji protestanckiej (chociaż tu tak się określiłem).
Oczywiście jestem w konkretnym zborze jednego z kościołów protestanckich formalnie zarejestrowanych w RP, ale nie podpisałem żadnego glejtu przynależności organizacyjnej.

Uważam, że nie ma to żadnego znaczenia w oczach Boga jaką nosisz etykietkę kościelną.
Ważne jest tylko to czy jesteś dzieckiem Bożym, a reszta to ludzkie zbędne ozdobniki.

Barney napisał(a):
Tylko czemu oburzasz się za to na... Kościół katolicki?

Nie oburzam się na KRK, po prostu przytaczałem przykłady pierwszych rozłamów i ich autorów.

Dzisiejszy stan obserwowalny chrześcijaństwa w świecie, to wg mnie potężne antyświadectwo tego, po czym ten świat miał poznać uczniów Chrystusa.
Dlatego uważam, że widzialne chrześcijaństwo ( wszystkie denominacje) nie ma nic wspólnego z prawdziwym Kościołem - duchową budowlą, gdyż nie każdy protestant, prawosławny czy katolik, który mówi Panie, Panie wejdzie do Królestwa Bożego.


Pn paź 17, 2016 1:00 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Coś jest nie tak z tym chrześcijaństwem
Gregor, tu nie chodzi o etykietke do jakiego Kosciola nalezysz, tylko o waznosc, a raczej prawdziwosc Eucharystii.
Chybba wiesz jakie w ST byly warunki jakie musial spelniac Kaplan?
I jakie obecniie w KRK, a jakie warunki spelnia u Protestantow?
Poza tym czy zastanawiales sie czym dokladnie jest Hostia? Ktorej zreszta u Protestantow nie ma.
Czy wiesz tez co oznacza czerwona lampka przy Tabernakulum?

A tak przy okazji, to przykro mi zawsze jest gdy pracuje we Francji, gdyz maja tam mase kosciolow, a tylko w nielicznych pali sie czerwonna lampka przy Tabernakulum. Pozostale koscioly to jedynie atrakcja historyczna, turystyczna.


Pn paź 17, 2016 1:58 am
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 862 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 24, 25, 26, 27, 28, 29, 30 ... 58  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL