Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 3:53 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 123 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona
 Papież - wał ochronny przed samowolą (wydz.) 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Śr cze 02, 2010 8:18 pm
Posty: 64
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dogmat o nieomylności Papieża
Tek de Cart napisał(a):
tomi44 napisał(a):
no i zajmował stanowisko, na każdym soborze był papież lub jego legat i zajmował stanowisko.

Zdaje się, że na żadnym z soborów powszechnych papieża nie było tzn. tych do 1 tysiąclecia.
Ponawiam pytanie jakie przesłanki się pojawiły, że ogłoszono dogmat o nieomylności papieża?


Pt wrz 15, 2017 7:24 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): So paź 08, 2016 3:54 pm
Posty: 583
Płeć: mężczyzna
wyznanie: religia niechrześcijańska
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dogmat o nieomylności Papieża
A owoc tego dogmatu to kolejny rozłam...


Pt wrz 22, 2017 9:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dogmat o nieomylności Papieża
Rozłamu dokonali ci, którzy nie zgadzali się z tym, co zostało rozpoznane jako prawda wiary objawiona przez Boga. To oni odeszli i założyli własną wersję Kościoła, a nie papież, biskupi, prezbiterzy i świeccy, którzy zostali w Kościele katolickim.


Pt wrz 22, 2017 9:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt mar 04, 2008 1:11 am
Posty: 1747
Lokalizacja: Warszawa, Przyjaciele Oblubieńca
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dogmat o nieomylności Papieża
krzysiekniepieklo napisał(a):
Mnie się wydaje, że się odłączyli ci, którzy dokonali zmiany wbrew pozostałym.
Zawsze odłącza się ten, który zmienia warunki gry.
ciekawa teza, pytanie kto zmienia warunki gry w tym przypadku? jakie warunki zostały zmienione niby?
luki123 napisał(a):
Hipotezą jest wszystko, dopóki nie zostanie udowodnione. Szkoda, że tego nie rozumiesz.
w ramach teologii ciężko uznać coś za 'udowodnione'... jak sobie niby to wyobrażasz? stąd w teologii są hipotezy i dogmaty. Dogmaty można argumentować, ale ostatecznie przyjęcie ich jest sprawą wiary a nie dowodu naukowego.
luki123 napisał(a):
. Dawanie władzy jednej osobie (papieżowi) w kwestii rozstrzygania co jest prawdą, a co nie jest skrajnie głupie i nieodpowiedzialne.
po ludzku może i tak. Ale na szczęście Kościół jest organizacją bosko-ludzką i jest prowadzony przede wszystkim przez Ducha Świętego. W zasadzie wszystkie (albo większość) Twoich wątpliwości wynikają właśnie z odrzucenie tego faktu. Jeśli Duch Święty nie 'pilnuje' papieża - to faktycznie głupotą jest władza jednej osoby, bo zawsze trafić się może jakiś wariat. Natomiast cała historia pokazuje że jednak Duch Święty pilnuje Kościoła, żeby nie zbłądził, zgodnie ze słowami Jezusa.

_________________
Nie sprzedawaj duszy diabłu, Bóg da Ci za nią więcej!


So wrz 30, 2017 8:14 pm
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dogmat o nieomylności Papieża
luki123 napisał(a):

Pytanie, gdzie w Ewangelii jest napisane, że Piotr był nieomylny i że jego następcy będą również nieomylni? Uwierz mi, że bardzo wiele.


W Piśmie świętym nie musi być napisane że Piotr jest nieomylny, ponieważ Pismo święte nie jest jedynym zródłem wiary.Jednak mimo to, w Piśmie świętym mamy werset taki werset: " I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie".(Mt 16:19)


Cz paź 19, 2017 12:43 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz cze 04, 2015 12:51 pm
Posty: 1092
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dogmat o nieomylności Papieża
Sajmon napisał(a):
luki123 napisał(a):

Pytanie, gdzie w Ewangelii jest napisane, że Piotr był nieomylny i że jego następcy będą również nieomylni? Uwierz mi, że bardzo wiele.


W Piśmie świętym nie musi być napisane że Piotr jest nieomylny, ponieważ Pismo święte nie jest jedynym zródłem wiary.Jednak mimo to, w Piśmie świętym mamy werset taki werset: " I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie".(Mt 16:19)


Ten fragment można interpretować na X różnych sposobów. Różne odłamy Chrześcijaństwa rozumieją go inaczej. Zresztą... tak jest z całą Biblią (na marginesie z Koranem też)

_________________
"Nadzwyczajne tezy wymagają nadzwyczajnych dowodów."


Cz paź 26, 2017 10:00 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dogmat o nieomylności Papieża
Ale to zmartwienie tzw. innych denominacji a nie katolików. W tzw. protestantyzmie już tak się w tych interpretacjach pogubili, że zaczęli błogosławić pary homoseksualne czyli w oparciu o TYLKO BIBLIĘ odrzucili to co BIBLIA naucza na temat homoseksualizmu.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So paź 28, 2017 12:32 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dogmat o nieomylności Papieża
luki123 napisał(a):

Ten fragment można interpretować na X różnych sposobów. Różne odłamy Chrześcijaństwa rozumieją go inaczej. Zresztą... tak jest z całą Biblią (na marginesie z Koranem też)


Co nas interesują zdania różnych sekt które odłączyły się od Kościoła ? Tylko jedna interpretacja jest prawidłowa, ta którą podaje Kościół Chrystusowy, gdyż tylko on nieomylnie interpretuje Pismo święte.


So paź 28, 2017 7:22 pm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicy nie w pełnej łączności
To dobrze.
Odcinam się od "nauk" i "wypowiedzi", "dokumentów prywatnych" i wywiadów telewizyjnych i prasowych, wygłaszanych przez obecnego biskupa Rzymu, jestem oburzony ich treścią, popieram kardynała Vigano i innych kardynałów zaniepokojonych działalnością obecnego papieża i żądających od niego wyjaśnień w listach otwartych, widzę złe owoce jego pontyfikatu i obawiam się kierunku w którym prowadzi mój Kościół, deklaruję, że jak będzie nauczał ex cathedra, to się podporządkuję, bo ufam w słowa Pana Jezusa, że siły piekielne nie przemogą mojego Kościoła.


So paź 27, 2018 8:19 pm
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicy nie w pełnej łączności
marboj napisał(a):
A czy jest kategoria "katolik w pełnej łączności z Kościołem" bo do żadnej łączności z obecnym biskupem Rzymu nie poczuwam się?

Nie można mówić o łączności z Kościołem, jeśli nie jest się w łączności z biskupem Rzymu.To właśnie papież, jak naucza Sobór Watykański II jest:

"trwałym i widzialnym, źródłem i fundamentem jedności zarówno biskupów, jak rzeszy wiernych" (Sobór Watykański II, konstytucja dogmatyczna o Kościele "Lumen gentium" 23)


So paź 27, 2018 8:21 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicy nie w pełnej łączności
Nauczanie zwyczajne wypowiedziane przez Namiestnika Chrystusa obowiązuje Cię tak samo jak nauczanie dogmatyczne Kościoła. Nie ma tu taryfy ulgowej, że możesz sobie przebierać w tym, co naucza papież, bo tak się tworzą rozłamy.


So paź 27, 2018 8:22 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16895
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicy nie w pełnej łączności
https://www.gosc.pl/doc/5020096.Rozumie ... Franciszka


So paź 27, 2018 8:30 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicy nie w pełnej łączności
No przestańcie.
Jezuici obecni nie są u mnie żadnym autorytetem, bo ich generał powiedział, że za czasów Jezusa nie było magnetofonów, więc skąd mamy znać jakie było Jego nauczanie.
Natomiast nauczanie "zwyczajne" po ŚDM np. że trzeba się przyjrzeć terroryzmowi katolickiemu, na pytanie, co sądzi o terroryźmie islamskim po zamordowaniu (poderżnięciu gardła) francuskiemu księdzu (sam to słyszałem na własne uszy) jest dla mnie nie do przyjęcia.
Aż do tej pory nie odpowiedział na dubia kardynałów i listy kardynała Vigano, co wskazuje, że jest tchórzem nie potrafiącym bronić własnych "prywatnych " poglądów i decyzji.


So paź 27, 2018 8:45 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicy nie w pełnej łączności
892 Boska asystencja jest także udzielona następcom Apostołów, nauczającym w komunii z następcą Piotra, a w sposób szczególny Biskupowi Rzymu, pasterzowi całego Kościoła, gdy - nie formułując definicji nieomylnej i nie wypowiadając się w "sposób definitywny" - wykonuje swoje nauczanie zwyczajne, podaje pouczenia, które prowadzą do lepszego zrozumienia Objawienia w dziedzinie wiary i moralności. Nauczaniu zwyczajnemu wierni powinni okazać "religijną uległość ich ducha" 389 , która różni się od uległości wiary, a jednak jest jej przedłużeniem.
http://www.katechizm.opoka.org.pl/rkkkI-2-3.htm

Tę zaś zbożną uległość woli i rozumu w sposób szczególny okazywać należy autentycznemu urzędowi nauczycielskiemu Biskupa Rzymskiego nawet wtedy, gdy nie przemawia on ex cathedra, trzeba mianowicie ze czcią uznawać jego najwyższy urząd nauczycielski i do orzeczeń przez niego wypowiedzianych stosować się szczerze, zgodnie z jego myślą i wolą, która ujawnia się szczególnie przez charakter dokumentów bądź przez częste podawanie tej samej nauki, bądź przez sam sposób jej wyrażania.
http://www.zaufaj.com/sobor-vaticanum-ii-/345.html


So paź 27, 2018 8:47 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Katolicy nie w pełnej łączności
marboj napisał(a):
Odcinam się od "nauk" i "wypowiedzi", "dokumentów prywatnych" i wywiadów telewizyjnych i prasowych, wygłaszanych przez obecnego biskupa Rzymu, jestem oburzony ich treścią (...) deklaruję, że jak będzie nauczał ex cathedra, to się podporządkuję (...)


Katolik powinien okazać "religijną uległość ducha" także nauczaniu zwyczajnemu papieża a nie tylko temu, które wypowiada "ex cathedra" mówi o tym Katechizm Kościoła katolickiego:

"Boska asystencja jest także udzielona następcom Apostołów, nauczającym w komunii z następcą Piotra, a w sposób szczególny Biskupowi Rzymu, pasterzowi całego Kościoła, gdy - nie formułując definicji nieomylnej i nie wypowiadając się w "sposób definitywny" - wykonuje swoje nauczanie zwyczajne, podaje pouczenia, które prowadzą do lepszego zrozumienia Objawienia w dziedzinie wiary i moralności.Nauczaniu zwyczajnemu wierni powinni okazać "religijną uległość ich ducha", która różni się od uległości wiary, a jednak jest jej przedłużeniem." (KKK 882)

marboj napisał(a):
(...) ufam w słowa Pana Jezusa, że siły piekielne nie przemogą mojego Kościoła (....) widzę złe owoce jego pontyfikatu i obawiam się kierunku w którym prowadzi mój Kościół


Kościół nie jest Twój czy mój, lecz Chrystusa.My do Kościoła Chrystusowego mamy zaszczyt należeć, ale nie jest on naszą własnością lecz Boga (Mt 16,18; Dz 20,28; 1 Tym 3,15)


So paź 27, 2018 8:48 pm
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 123 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 194 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL