Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz maja 16, 2024 8:19 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Nie rozumiem 
Autor Wiadomość
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2012 7:36 pm
Posty: 974
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Bzdety ;)

_________________
Zdrowego rozsądku życzę...


Pn cze 23, 2014 10:02 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 18, 2013 11:32 am
Posty: 184
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Boro napisał(a):
Niedobry_Artek napisał(a):
Nakazuje jak najbardziej, proszę bardzo, oto cytat :

Przeczytałeś w ogóle mój wcześniejszy post? Bóg każe zabijać w wielu sytuacjach ale nigdy mordować.


Niech Ci będzie, że zabijać - nic to nie zmienia. Z przytoczonego przeze mnie wcześniej cytatu wynika, że każdy kto zechce czcić innego Boga powinien zostać zamo... o przepraszam zabity. Czy mam rozumieć, że gdyby ktoś z Twoich znajomych katolików zechciał zmienić wiarę to zabijesz go?
Przecież to jest jawna dzicz i bestialstwo. Jak normalny, myślący człowiek może akceptować coś takiego?


Pn cze 23, 2014 11:48 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt paź 08, 2013 11:30 pm
Posty: 2012
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Ta pewnie na głowe chory.

_________________
Zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój - wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem..."


Pn cze 23, 2014 12:01 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N cze 24, 2012 7:36 pm
Posty: 974
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Cytuj:
Gdzie niby napisałem, że zapijanie jest ok i nie ma za nie żadnych konsekwencji? Nie przekręcaj moich słów.


Nigdzie. Ja po prostu głośno myślę :D


Cytuj:
Napisałem, że są sytuacje (wyjątkowe) w których Bóg usprawiedliwia zabójstwo a nawet nakazuje zabijać. Natomiast nigdy nie usprawiedliwia morderstwa.



Logiczne.Dopuszczalne są ewentualne aborcje po badaniach prenatalnych...

_________________
Zdrowego rozsądku życzę...


Pn cze 23, 2014 1:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Niedobry_Artek napisał(a):
Niech Ci będzie, że zabijać - nic to nie zmienia. Z przytoczonego przeze mnie wcześniej cytatu wynika, że każdy kto zechce czcić innego Boga powinien zostać zamo... o przepraszam zabity.

W którym miejscu w Biblii Bóg wprowadza zasadę zabijania wszystkich innowierców? Podpowiem, że nie ma takiego.
Kris65 napisał(a):
Logiczne.Dopuszczalne są ewentualne aborcje po badaniach prenatalnych...

Rozumiem, że teraz też głośno myślisz, więc nie skomentuję :wink:

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Pn cze 23, 2014 2:52 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 18, 2013 11:32 am
Posty: 184
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Boro napisał(a):
W którym miejscu w Biblii Bóg wprowadza zasadę zabijania wszystkich innowierców? Podpowiem, że nie ma takiego.


Nie lubię się powtarzać, no ale cóż . . . :?

księga powtórzonego prawa napisał(a):
Jeśli powstanie u ciebie prorok, lub wyjaśniacz snów, i zapowie znak lub cud2, 3 i spełni się znak albo cud, jak ci zapowiedział, a potem ci powie: «Chodźmy do bogów obcych - których nie znałeś - i służmy im», 4 nie usłuchasz słów tego proroka, albo wyjaśniacza snów. Gdyż Pan, Bóg twój, doświadcza cię, chcąc poznać, czy miłujesz Pana, Boga swego, z całego swego serca i z całej duszy. 5 Za Panem, Bogiem swoim, pójdziesz. Jego się będziesz bał, przestrzegając Jego poleceń. Jego głosu będziesz słuchał, Jemu będziesz służył i przylgniesz do Niego. 6 Ów zaś prorok lub wyjaśniacz snów musi umrzeć, bo chcąc cię odwieść od drogi, jaką iść ci nakazał Pan, Bóg twój, głosił odstępstwo od Pana, Boga twego, który cię wyprowadził z ziemi egipskiej, wybawił cię z domu niewoli. W ten sposób usuniesz zło spośród siebie. 7 Jeśli cię będzie pobudzał skrycie twój brat, syn twojej matki, twój syn lub córka albo żona, co na łonie twym spoczywa albo przyjaciel tak ci miły, jak ty sam, mówiąc: «Chodźmy, służmy bogom obcym», bogom, których nie znałeś ani ty, ani przodkowie twoi - 8 jakiemuś spośród bóstw okolicznych narodów, czy też dalekich od jednego krańca ziemi do drugiego - 9 nie usłuchasz go, nie ulegniesz mu, nie spojrzysz na niego z litością, nie będziesz miał miłosierdzia, nie będziesz taił jego przestępstwa. 10 Winieneś go zabić, pierwszy podniesiesz rękę, aby go zgładzić, a potem cały lud. 11 Ukamienujesz go na śmierć, ponieważ usiłował cię odwieść od Pana, Boga twojego, który cię wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli. 12 Cały Izrael, słysząc to, ulęknie się i przestanie czynić to zło pośród siebie.


http://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=2 ... %20zabi%E6


Pn cze 23, 2014 4:34 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt paź 08, 2013 11:30 pm
Posty: 2012
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Czy wedlug was istnieje pieklo, hades.Bibli kilka razy razy wspomina o szatanie ktorego np ma osoba chora czy oznacza , to, ze szatan ja opetal? Zydzi podobno sa wyznawcami szatana...czy szatan to waszym zdaniem np nie pragnienie w koncu Aniol ktory sie zbuntowal przeciw Bogu czegos pragnal pragnol byc jak czlowiek pozazdroscil im itad stal sie ludzkim niewolnikiem ale ukarany zostal za pragnienie :P

_________________
Zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój - wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem..."


Pn cze 23, 2014 4:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Niedobry_Artek napisał(a):
Nie lubię się powtarzać, no ale cóż . . .

Zapytałem o fragment, w którym Bóg nakazuje zabijać innowierców. Ty podałeś mi taki, w którym nakazuje zabijać fałszywych proroków starających się odciągnąć żydów od ich wiary.

Widzisz różnicę?

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Pn cze 23, 2014 5:56 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 18, 2013 11:32 am
Posty: 184
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Boro napisał(a):
Niedobry_Artek napisał(a):
Nie lubię się powtarzać, no ale cóż . . .

Zapytałem o fragment, w którym Bóg nakazuje zabijać innowierców. Ty podałeś mi taki, w którym nakazuje zabijać fałszywych proroków starających się odciągnąć żydów od ich wiary.

Widzisz różnicę?


Tak widzę różnicę. Tylko to i tak bez znaczenia - moim celem w tej dyskusji jest wykazanie ponad wszelką wątpliwość, że biblia została zmyślona przez starożytnych dzikusów - co rozwieje wątpliwości autora wątku.
Chcesz mi powiedzieć, że zabijanie ludzi tylko dlatego, że chcą kogoś odciągnąć od wiary jest w porządku? To nadal jest obleśne i żaden normalny człowiek nie zaakceptuje czegoś takiego. Tym bardziej dziwi mnie to, że wy się podniecacie czymś takim.


Pn cze 23, 2014 6:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Niedobry_Artek napisał(a):
Chcesz mi powiedzieć, że zabijanie ludzi tylko dlatego, że chcą kogoś odciągnąć od wiary jest w porządku? To nadal jest obleśne i żaden normalny człowiek nie zaakceptuje czegoś takiego. Tym bardziej dziwi mnie to, że wy się podniecacie czymś takim.

W tej grze nie chodzi o to co jest fajne, tylko o to co jest prawdą :wink:
Niedobry_Artek napisał(a):
moim celem w tej dyskusji jest wykazanie ponad wszelką wątpliwość, że biblia została zmyślona przez starożytnych dzikusów

I jaki argument miałby świadczyć o tym ponad wszelką wątpliwość?

btw. całkiem inteligentne były te dzikusy, skoro już w VIII w.p.n.e. (księga Izajasza) wiedziały coś, co udowodnił dopiero Arystoteles w wieku IV p.n.e. :wink:
Mam na myśli kulistość ziemi.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Pn cze 23, 2014 6:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N maja 11, 2014 2:01 am
Posty: 1870
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Popatrz na to z innej perspektywy np:

1. Kamienowanie za cudzołóstwo
Każdy, kto został zdradzony przez kochaną osobę wie, jaki to ból, to jest jak wbicie noża w serce. Stąd taka kara. Jeszcze dzisiaj się zdarza, że zdradzony mąż, czy żona zabijają partnera/partnerkę i/lub kochanka/kochankę w napadzie szału.

2. Brak litości i nakaz zniszczenia narodów Kanaanu
Rzadko się wspomina o tym, że te narody paliły żywcem swoje dzieci dla pogańskich bóstw, to jedna z ich zbrodni. Czytając uważnie biblię, zobaczysz też min ich chciwość, gwałty i inne powszechne i normalne dla nich rzeczy, których się dopuszczali.

Niedobry_Artek
Zgodzę się, że to ST pisały dzikusy, Bóg nawet dzikusów kocha. I nawet takim daje swoje natchnienia. Jeżeli jednak bierzesz pod uwagę tych dzikusów, to weź i współczesnych. Przykładowo muzułmanów krzyżujących chrześcijan, a ich odciętymi głowami grających w piłkę. Czy tłum w Egipcie, który zgwałcił europejską dziennikarkę. Czy na końcu nawet zadymy na stadionach.

Na jednym z forów zadałem pytanie: Czy zabiłbyś człowieka za milion euro, gdyby nikt się miał nie dowiedzieć? Najczęstsza odpowiedź brzmiała: Niektórych zabiłbym za darmo.

Czyli milion euro zostałby u mnie :D Śmieje się :P

To, że nie szalejemy jak nam się podoba, to często tylko perspektywa kary. Czasami boża łaska, choć ta jest z reguły marnowana i deptana.

Starożytni to byli dzikusy, ale my nie jesteśmy lepsi, jako ludzie. Gdyby zniszczono struktury państwowe zobaczyłbyś co by się stało. Na przykład to samo, co w Iraku zaraz po obaleniu Husajna. Ludzie nawet bruk z chodników kradli. Linie energetyczne sprzedawano na złom, to samo z rurami wodociągowymi :| W Bagdadzie popełniano za Saddama 3 morderstwa na miesiąc, po jego obaleniu ponad 20, zdaje się, że dziennie, ale nie chcę skłamać.


Pn cze 23, 2014 8:03 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): N kwi 13, 2008 1:34 pm
Posty: 477
Lokalizacja: Z najczarniejszej sotni i reakcji:)
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Niedobry_Artek napisał(a):

Tak widzę różnicę. Tylko to i tak bez znaczenia - moim celem w tej dyskusji jest wykazanie ponad wszelką wątpliwość, że biblia została zmyślona przez starożytnych dzikusów - co rozwieje wątpliwości autora wątku.

ROTFL.
Autorzy Bibli z pewnością nie byli starożytnymi dzikusami, natomiast autorzy takich sentencji jak ta podkreślona, zatrzymali się na etapie pomiędzy późnym Marksem a wczesnym Włodkiem Uljanowiczem. :D
Tradycja WUML-a wiecznie żywa.
Niedobry_Artek napisał(a):
Chcesz mi powiedzieć, że zabijanie ludzi tylko dlatego, że chcą kogoś odciągnąć od wiary jest w porządku? To nadal jest obleśne i żaden normalny człowiek nie zaakceptuje czegoś takiego. Tym bardziej dziwi mnie to, że wy się podniecacie czymś takim.

Nie ma i nie było kary śmierci w judaizmie, nawet z okresu Pierwszej Świątyni za apostazję jako taką.
Ale takie rezultaty przynosi egzegeza polskiego przekładu a nie tekstu oryginalnego z uwzględnieniem Sitz im Leben.
Po drugie; wtedy czasy były trochę inne i nikt o agnostycyzmie nie słyszał. A i odstąpienie od jakiegoś wierzenia wiązało się zazwyczaj ze zmianą "barw narodowych". A jak ma się na pienku z sąsiadami i to wieloma, to każdy miecz jest przydatny.

_________________
Otóż jeszcze tej samej nocy, znalazłem się w zgoła odmiennych okolicznościach...


Pn cze 23, 2014 8:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Wt paź 08, 2013 11:30 pm
Posty: 2012
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Buddysci wierza, ze kazde pragnienie rodzi cierpienie.Co mam zrobic kiedy tych pragnien mam wyjatkowo wiele, pragnienie no coz przyslania realnosc i osiaganie celow, wtedy nie zajmujemy sie tym jak dosc do celu tylko po prostu niestesmy w pulapce wlasnych pragnien i niespelnienia, ze ich nie osiagamy...

Ciekawe czy pragnienie jest grzechem, czyzby chciwosci, pozadania, zaspokajania swoich pragnien kosztem innych a przeciez Bog kaze sie milowac ale jednoczesnie byc sprawiedoiwym, nie mozna dac sie innym niszczyc ani w gniatac w podloge ale najlpierw trzeba samemu tego nie robic...

_________________
Zabiegaj o sprawiedliwość, wiarę, miłość, pokój - wraz z tymi, którzy wzywają Pana czystym sercem..."


Pn cze 23, 2014 9:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
@mindmonkey

Zadajesz bardzo ciekawe pytania, ale wątek zszedł na nieco inne tory, więc nie róbmy bałaganu. Jeśli założysz osobny temat, to chętnie podyskutuję.

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


Pn cze 23, 2014 10:12 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz kwi 18, 2013 11:32 am
Posty: 184
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Nie rozumiem
Boro

Boro napisał(a):
W tej grze nie chodzi o to co jest fajne, tylko o to co jest prawdą :wink:


Nie wiem jak mam to rozumieć. Czy według Ciebie zabijanie za odciąganie od wiary jest słuszne czy nie?

Boro napisał(a):
I jaki argument miałby świadczyć o tym ponad wszelką wątpliwość?


No taki, że "moralność" zaprezentowana w biblii to zdziczenie, które idealnie pasuje do mentalności ówczesnych dzikusów stąd można wyciągnąć wniosek, że to oni to zmyślili a nie pochodzi to od Boga. Ktoś o takich cechach jak wszechmoc, wszechwiedza, miłosierdzie i dobro nie mógłby napisać czegoś takiego - nigdy nie napisałby że należy zabijać za to, że ktoś odciąga od wiary.

Boro napisał(a):
btw. całkiem inteligentne były te dzikusy, skoro już w VIII w.p.n.e. (księga Izajasza) wiedziały coś, co udowodnił dopiero Arystoteles w wieku IV p.n.e. :wink:


Udowodniły? Jak? Jaki konkretnie fragment masz na myśli?

Marlow

Marlow napisał(a):
Nie ma i nie było kary śmierci w judaizmie, nawet z okresu Pierwszej Świątyni za apostazję jako taką.
Ale takie rezultaty przynosi egzegeza polskiego przekładu a nie tekstu oryginalnego z uwzględnieniem Sitz im Leben.


Aha, czyli mam rozumieć, że tamten cytat został źle przetłumaczony? Jak zatem brzmi prawidłowy przekaz?

Marlow napisał(a):
Po drugie; wtedy czasy były trochę inne i nikt o agnostycyzmie nie słyszał. A i odstąpienie od jakiegoś wierzenia wiązało się zazwyczaj ze zmianą "barw narodowych". A jak ma się na pienku z sąsiadami i to wieloma, to każdy miecz jest przydatny.


I to ma być usprawiedliwienie, tak?


Wt cze 24, 2014 12:05 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 78 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 187 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL