Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 08, 2024 1:52 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 423 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29  Następna strona
 Rozważania biblijne (wydzielony) 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr gru 13, 2017 6:00 am
Posty: 287
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Barney napisał(a):
Cytuj:
Nie mogłem podawać cytatów które nie wchodzą w ramy Sola Scriptura, tym bardziej, że Twoje żądania były ukierunkowane na teksty (słowa) które nie istnieją

Świetnie - zatem mamy jasność. Obie tezy (sola scriptura oraz teza o rzekomej wystarczalności przekazu biblijnego) są niebiblijne.
CBDU
Słowa : "Sola Scriptura" nie wystepują w PŚ, oraz słowa: "teza o rzekomej wystarczalności przekazu biblijnego" też nie występują w PŚ. Dlatego mam pewność, że Twoja koncepcja Sola Scriptura z całą pewnością nie występuje w Piśmie Świętym :-D


Cz maja 09, 2019 12:59 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Pn sie 18, 2014 7:51 pm
Posty: 655
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Maxik. Gnostycy na podstawie Pisma Świętego udowadniali, że ponad JHWH istnieje wyższy Bóg (nieosobowy). Według nich JHWH miał początek i nie ma prawa panować nad człowiekiem. Była więc ich interpretacja Pisma kontra interpretacja prawowierna. Dlatego biskup Ireneusz z Lyonu, uczeń Polikarpa, ucznia ap. Jana, tłumaczył im, że błądzą. Ireneusz tłumaczył im, że błądzą, a argumentował tak: błądzicie, bo nam uczniowie apostołów przekazali bezpośrednio, co głosili apostołowie. I teraz, to co Ireneusz usłyszał od uczniów apostołów nazywa się Przekaz. Przekazem nazywa to, co sam usłyszał od Prezbiterów, jak ich określa. Przyjęło się słowo Tradycja, ale właściwym słowem jest Przekaz. Przekaz to jest to, dzięki czemu wiemy, która interpretacja Pisma jest jedyna i właściwa. Właściwą interpretację znamy dzięki np. temu Ireneuszowi. Tak więc fundamentem wiary jest Biblia, ale interpretowana z pomocą nauczycielską tego pierwotnego Przekazu. Protestanci natomiast chcą, żeby sama Biblia. Czyli chcą postawić gnostycką interpretację Pisma na równi z nauką Polikarpa, ucznia Jana, od którego uczył się Ireneusz.

Do dziś przetrwały pisma Ireneusza z Lyonu. Radzę uczyć się od niego i zapomnieć o baśni "tylko Pismo". Owszem, "tylko Pismo" - w sensie że tylko Pismo jest fundamentem, a nie że można je interpretować w oderwaniu np. od Ireneusza. To właśnie głosi Kk.


Cz maja 09, 2019 1:08 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr gru 13, 2017 6:00 am
Posty: 287
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
jotef napisał(a):
Maxik. Gnostycy na podstawie Pisma Świętego udowadniali, że ponad JHWH istnieje wyższy Bóg (nieosobowy). Według nich JHWH miał początek i nie ma prawa panować nad człowiekiem. Była więc ich interpretacja Pisma kontra interpretacja prawowierna.
Bez związku z przedmiotowym tematem.
Cytuj:
Do dziś przetrwały pisma Ireneusza z Lyonu. Radzę uczyć się od niego i zapomnieć o baśni "tylko Pismo". Owszem, "tylko Pismo" - w sensie że tylko Pismo jest fundamentem, a nie że można je interpretować w oderwaniu np. od Ireneusza. To właśnie głosi Kk.
Tylko Pismo z Ireneuszem? Tego to ja jeszcze nie słyszałem :wink: Duch Święty wieje tam gdzie chce, tak więc zapomnij że nie można. Chcecie wszystkich wcisnąć w gorset waszych ciasnych przekonań monopolizując sferę interakcji z Bogiem, tak? Zwyczajnie nie przystoi Jotefie. :no:


Cz maja 09, 2019 6:38 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Cytuj:
Tylko Pismo z Ireneuszem? Tego to ja jeszcze nie słyszałem :wink: Duch Święty wieje tam gdzie chce, tak więc zapomnij że nie można.
Co jest bardziej wiarygodne: gość, który słuchał nauki uczniow Apostołów, przy czym mówił w języku i żył w kulturze w których napisano Nowy Testament, czy wymysł jakiegoś gościa z XV wieku? ;)

I to wymysł, który sam siebie deprecjonuje: zasada głosząca "tylko Biblia" której nie ma w Biblii to groteska.
W każdym razie Mrożek by tego nie wymyślił...

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz maja 09, 2019 9:04 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Maxik napisał(a):
Barney napisał(a):
Cytuj:
Nie mogłem podawać cytatów które nie wchodzą w ramy Sola Scriptura, tym bardziej, że Twoje żądania były ukierunkowane na teksty (słowa) które nie istnieją

Świetnie - zatem mamy jasność. Obie tezy (sola scriptura oraz teza o rzekomej wystarczalności przekazu biblijnego) są niebiblijne.
CBDU
Słowa : "Sola Scriptura" nie wystepują w PŚ, oraz słowa: "teza o rzekomej wystarczalności przekazu biblijnego" też nie występują w PŚ. Dlatego mam pewność, że Twoja koncepcja Sola Scriptura z całą pewnością nie występuje w Piśmie Świętym :-D
A jakaś koncepcja sola scriptura występuje? ;)
Mamy zatem jasność: Sola scriptura jest zasadą niebiblijną.

Miarą matactwa, które usiłujesz uskuteczniać jest Twoja sugestia, jakoby teza "tylko Biblia" nie oznaczała "tylko Biblia". ALe to Twój problem. Problemem zaś sekt protestanckich jest niebiblijność "sola scriptura".

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz maja 09, 2019 9:09 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr gru 13, 2017 6:00 am
Posty: 287
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Barney napisał(a):
A jakaś koncepcja sola scriptura występuje? ;)
Mamy zatem jasność: Sola scriptura jest zasadą niebiblijną.

Miarą matactwa, które usiłujesz uskuteczniać jest Twoja sugestia, jakoby teza "tylko Biblia" nie oznaczała "tylko Biblia". ALe to Twój problem. Problemem zaś sekt protestanckich jest niebiblijność "sola scriptura".
Czym innym jest zasada biblijna z Biblii, a czy innym jest protestancka zasada biblijna. W pierwszym wariancie nie występuje warunek, w drugim występuje. Ty optujesz za opcją nr 1, ktora nie jest przedmiotowo związana z Sola Scriptura. Nie możesz tego nijak pojąć. Z drugiej strony podejrzewam, że jest to działanie celowe, bo moźliwe że zdążyłeś się już zoorientować, że to co piszę faktycznie obala Twoje konkluzje:-)


Cz maja 09, 2019 9:43 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Baju, baju, będzie wiosna. Protestanci, z którymi rozmawiałem, z lepszym uporem twierdzili, że jest to zasada pochodząca z Biblii. Ty też tak twierdziłeś, a teraz, kiedy okazało się, że nie jesteś w stanie wskazać miejsc w Piśmie Świętym, w których ją zapisano, udajesz Greka i twierdzisz, że jest inaczej.


Cz maja 09, 2019 10:09 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Maxik napisał(a):
Czym innym jest zasada biblijna z Biblii, a czy innym jest protestancka zasada biblijna.
Dokładnie to tłumaczę Ci od początku tego wątku; "protestanckie zasady biblijne" nie mają nic wspólnego z Biblią.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz maja 09, 2019 10:25 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr gru 13, 2017 6:00 am
Posty: 287
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Yarpen Zirgin napisał(a):
Baju, baju, będzie wiosna. Protestanci, z którymi rozmawiałem, z lepszym uporem twierdzili, że jest to zasada pochodząca z Biblii. Ty też tak twierdziłeś, a teraz, kiedy okazało się, że nie jesteś w stanie wskazać miejsc w Piśmie Świętym, w których ją zapisano, udajesz Greka i twierdzisz, że jest inaczej.
Coś wam się pozajączkowało :-D Pytaliście wprost: gdzie jest napisane że tylko Pismo stanowi jedyny autorytet .Czy ja kiedykolwiek wskazałem taki cytat? Nie. Dowodziłem w oparciu o tryb implicite, a nie explicite Jezeli zakres przesłanek do wniosku w obu przypadkach jest różny, to i teza waszego adwersarza pozostaje nienaruszona. Dlatego o sprzecznościach w "Soli" możecie sobie zwyczajnie zapomnieć.


Cz maja 09, 2019 10:52 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Tezy podobnej nie ma w Piśmie ani implicite, ani explicite.
W ogóle jej tam nie ma - czego byś tu nie powywijał.
Nic dziwnego, że wymyślenie jej zajęło nowinkarzom ponad 15 wieków :mrgreen:

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz maja 09, 2019 10:57 am
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr gru 13, 2017 6:00 am
Posty: 287
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Barney napisał(a):
Tezy podobnej nie ma w Piśmie ani implicite, ani explicite.
W ogóle jej tam nie ma - czego byś tu nie powywijał.
Nic dziwnego, że wymyślenie jej zajęło nowinkarzom ponad 15 wieków :mrgreen:
Rozjechałeś się :D Gdyby jej w ogóle nie było, to nie miałbyś się do czego odnosić. Sam tym poswiadczyłeś, że jednak istnieje :D Dzięki Barneyu :P


Cz maja 09, 2019 11:22 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Maxik napisał(a):
Barney napisał(a):
Tezy podobnej nie ma w Piśmie ani implicite, ani explicite.
W ogóle jej tam nie ma - czego byś tu nie powywijał.
Nic dziwnego, że wymyślenie jej zajęło nowinkarzom ponad 15 wieków :mrgreen:
Rozjechałeś się :D Gdyby jej w ogóle nie było, to nie miałbyś się do czego odnosić. Sam tym poswiadczyłeś, że jednak istnieje :D Dzięki Barneyu :P

Ale co istnieje?
W waszych wymysłach to i owszem istnieje, ale w Biblii jej nie ma. Co udowodniono wielokrotnie na tym forum.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz maja 09, 2019 11:28 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Maxik napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Baju, baju, będzie wiosna. Protestanci, z którymi rozmawiałem, z lepszym uporem twierdzili, że jest to zasada pochodząca z Biblii. Ty też tak twierdziłeś, a teraz, kiedy okazało się, że nie jesteś w stanie wskazać miejsc w Piśmie Świętym, w których ją zapisano, udajesz Greka i twierdzisz, że jest inaczej.
Coś wam się pozajączkowało :-D(...)

Wobec tego cofnijmy się w czasie do 28 kwietnia 2019 roku, kiedy to o 6:57 napisałeś o zasadzie sola scriptura:
Maxik napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Sorry, ale jeżeli jedynym autorytetem jest Biblia, to ta zasada powinna również pochodzić z Pisma Świętego, a nie z przekonania jakichś ludzi, że tak jest. Jeżeli ta zasada powstała w oparciu o ludzki autorytet, to Biblia nie jest jedynym autorytetem, a tym samym zasada jest fałszem.

No i pochodzi z Pisma.

Jeżeli zaś pochodzi z Biblii, to wskaż fragmenty Pisma Świętego, które o niej mówią zamiast zasłaniać się bajeczkami "ja dowodzę w oparciu o tryb domniemania z kontekstu" (już pomijam fakt, że także w tym trybie trzeba oprzeć się na konkretnych fragmentach, które powinieneś wskazać).


Cz maja 09, 2019 11:47 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Maxik napisał(a):
Barney napisał(a):
Tezy podobnej nie ma w Piśmie ani implicite, ani explicite.
W ogóle jej tam nie ma - czego byś tu nie powywijał.
Nic dziwnego, że wymyślenie jej zajęło nowinkarzom ponad 15 wieków :mrgreen:
Rozjechałeś się :D Gdyby jej w ogóle nie było, to nie miałbyś się do czego odnosić. Sam tym poswiadczyłeś, że jednak istnieje :D Dzięki Barneyu :P

Pozwolisz że wyłożę "dla słabszych".
Otóż napisałem:
  1. Cytuj:
    Tezy podobnej nie ma w Piśmie ani implicite, ani explicite.
    W ogóle jej tam nie ma - czego byś tu nie powywijał.
Jak widzisz, napisałem że tezy "sola scriptura" nie ma w Piśmie (co zresztą przyznałeś). NIE napisałem że "nie istnieje" tylko że nie ma jej w Piśmie - zaznaczyłem to w drugim zdaniu słowem "tam".
[*]Następnie napisałem:
Cytuj:
Nic dziwnego, że wymyślenie jej zajęło nowinkarzom ponad 15 wieków :mrgreen:
- co nie stoi - jak Ci się wydawało - w sprzeczności z poprzednimi zdaniami[/list]

Jak widać, to nie ja się "rozjechałem" tylko Ty masz problemy z czytaniem "drukowanego" ze zrozumieniem :mrgreen:

Nic dziwnego, że nie potrafisz wyciągać prawidłowych wniosków z Biblii, skoro przeczytanie i zrozumienie 3 zdań sprawia Ci taka trudność.

Polecam https://www.mjakmama24.pl/edukacja/pomo ... -K12Z.html

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz maja 09, 2019 12:20 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr gru 13, 2017 6:00 am
Posty: 287
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozważania biblijne (wydzielony)
Jockey napisał(a):
Ale co istnieje?
W waszych wymysłach to i owszem istnieje, ale w Biblii jej nie ma. Co udowodniono wielokrotnie na tym forum.
Oczywiście że udowodniono, tylko że na gruncie odmiennych przesłanek. Przy takim uchybieniu formalnym, sam wniosek musi nieść za sobą inna treść. Nikt z Was nie wskazał również sprzeczności logicznych, co już samo w sobie stanowi asumpt do odrzucenia waszych dywagacji. Trzymanie się przeze mnie sztywnych reguł dowodzenia wykazało absurd waszych zarzutów.
Yarpen Zirgin napisał(a):
Jeżeli zaś pochodzi z Biblii, to wskaż fragmenty Pisma Świętego, które o niej mówią zamiast zasłaniać się bajeczkami "ja dowodzę w oparciu o tryb domniemania z kontekstu" (już pomijam fakt, że także w tym trybie trzeba oprzeć się na konkretnych fragmentach, które powinieneś wskazać
Iznowu to samo. "Pochodzenie z Pisma" nie jest ekwiwalentem: "jest napisane w Piśmie". Próbujesz cały czas wciskać moje formuły w ciasny gorset swoich założeń. Sama natura syntezy:" Protestancka zasada Sola Scriptura" zakłada po pierwsze źródło do którego się odnosi, a po drugie egzegetyczny model dowodzenia (omawiany wielokrotnie). Żadne kryterium oparte na trybie implicite nie wymusza bezposredniego wskazania treści postulowanej. Na tej zasadzie opiera się gro waszych nauk, ale jakoś nie uznajecie ich za bezasadne. Ciekawe prawda?


Cz maja 09, 2019 12:47 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 423 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 23, 24, 25, 26, 27, 28, 29  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 93 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL