Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 1:16 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 74, 75, 76, 77, 78  Następna strona
 Rozmowy niedokończone 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
Iustus napisał(a):
PeterW, nie wiem, czy Pan zauważył, bo chyba Pan pomylił źródła. Pan Maciej jako źródła przywołuje świętych papieży, doktorów Kościoła oraz Magisterium Kościoła Katolickiego - sobory.

Nie, no.. Diecezja wymyśla swoje własne Magisterium.. Na serio niech Wasza Wysokość raczy się głęboko zastanowić, co pisze. I nie - Maciej nie jest autorytetem w stosunku do publikacji diecezjalnych. Dotarło w końcu czy nie za bardzo?



Spis cytowanej literatury w publikacji ze strony Diecezji Opolskiej...


[1] P. Browe, Die Kommunion in der gallikanischen Kirche der Merovinger- und Karolingerzeit, ThQ 1921, s. 21-25.

[2] Tertulian, Ad uxorem II, 5, zob. J.A. Jungmann, Missarum Sollemnia. Eine genetische Erklärung der römischen Messe, t. II, Wien-Freiburg-Basel 1962, s. 447.

[3] Hipolit Rzymski, Tradycja Apostolska, 58 f.

[4] J.A. Jungmann, dz. cyt., t. II, s. 448.

[5] M. Lisak, Komunia na rękę (dossier), e.kai.pl (13.02.2005).

[6] I Synod w Toledo (400 r.), kan. 14; opat Schenuta z Atrypii († ok. 451) pozwala na zabieranie jedynie cząstek Eucharystii wielkości ziarnka gorczycy, J.A. Jungmann, dz. cyt., s. 448, przyp. 6.

[7] Św. Cyryl Jerozolimski, Katechezy przedchrzcielne i mistagogiczne, tł. W. Kania, (Biblioteka Ojców Kościoła 14), Kraków 2000.

[8] Katecheza V, 21.

[9] H.J. Sobeczko, Rola i miejsce mistagogii w Kościele pierwotnym, w: A. Żądło (red.), Mistagogia a duchowość, (Studia i materiały Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego
w Katowicach 22), Katowice 2004, s. 30-45.

[10] Tamże, s. 22.

[11] Cyt. za: M. Lisak, Komunia na rękę, s. 1.

[12] Tamże, s. 2.

[13] W. Schenk, Udział ludu w ofierze Mszy świętej, w: F. Blachnicki i in. (red.) Wprowadzenie do liturgii, Poznań 1967, s. 211-218.

[14] J.A. Jungmann, Die Stellung Christi im liturgischen Gebet, Münster 1925; tenże, Die Abwehr des germanischen Arianismus und der Umbruch der religiösen Kultur im frühes Mittelalter, ZKTh 69 (1947), s. 36-99.

[15] W. Schenk, art. cyt., s. 219-225; P. Browe, Die Kommunionandacht im Altertum und Mittelalter, JLW 13 (1933), s. 60-64.

[16] Cyt. za M. Lisak, Komunia na rękę, s. 2.

[17] W Kodeksie Prawa Kanonicznego z 1917 r. Eucharysia zaliczona była do III Ksiegi o Rzeczach (De rebus), kan. 801-869.

[18] H.J. Sobeczko, Przesłanie posoborowych Modlitw Eucharystycznych na przełomie tysiąclecia, „Studia Theologica Varsaviensia UKSW” 38 (2000), nr 2, s. 11-32.

[19] J. Ratzinger, Służyć Prawdzie. Myśli na każdy dzień, tł. A. Warkotsch, Wrocław 1986, s. 185.

[20] Największym zmianom ulegała celebracja Eucharystii, i to w różnych obrządkach, a następnie obrzędy sakramentu pokuty, zob. W. Schenk, Liturgia sakramentów świętych, cz. 1, Lublin 1962, s. 90-123; cz. 2, Lublin 1964, s. 5-55.

[21] II Polski Synod Plenarny (1991-1999), Poznań 2001, s. 206.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz maja 06, 2021 12:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
Bibliografia to nie argument, tytuł to nie argument, za tym musi jeszcze stać treść odnosząca się do tematu. Pan chyba udaje, że nie widzi od kogo pochodzą cytowane przez Pana Macieja dokumenty. Powtórzę, są to m.in. papieże, doktorzy Kościoła, Magisterium Kościoła i sobory. Druga rzecz cytuje konkretne fragmenty, które przedstawiają jak sprawa wyglądała i wygląda.


Cz maja 06, 2021 12:33 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
Aquarius napisał(a):
Ostatnio na spowiedzi starszy już zakonnik powiedział mi, że nie rozumie o co ten cały rwetes z komunią na rękę - przecież Jezus łamał chleb i rozdawał ...

Ja nawet słyszałem jednego zakonnika, który twierdził, że na rękę jest bardziej prawidłowa bo Jezus mówił bierzcie i jedzcie a nie otwórzcie dzioby a włożę wam Ciało moje. Ale to zakonnik taki po 70 latach życia więc pewnie modernista.
PeterW napisał(a):
Spis cytowanej literatury w publikacji ze strony Diecezji Opolskiej...
Podziwiam cię, że ci się chce szukać argumentów dla kogoś kto je jednym ruchem odrzuci bo przecież jego wiedza i namaszczenie jest ważniejsze niż papieża, biskupów i kapłanów

Iustus napisał(a):
PeterW, nie wiem, czy Pan zauważył, bo chyba Pan pomylił źródła. Pan Maciej jako źródła przywołuje świętych papieży, doktorów Kościoła oraz Magisterium Kościoła Katolickiego - sobory.

Aquarius, apostołowie to odpowiednicy dzisiejszych biskupów, to są ludzie konsekrowani i jak najbardziej odpowiedni, aby trzymać Krew i Ciało Jezusa w rękach. Oni mają władzę od Boga, aby w ich rękach kawałek chleba zamieniał się w Ciało Boga, a wino w Krew Boga. My mówimy o świeckich. Historia oraz źródła wczesnochrześcijańskie nie pozostawiają wątpliwości, że nie tylko do Krewi i Ciała Jezusa świeccy nie mogli dotykać, ale nawet samych naczyń liturgicznych, które miały z Nim kontakt.
Kiedy Wasza Wyniosłość przestanie manipulować?

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz maja 06, 2021 2:11 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
Kiedy Pan Jockey zacznie używać merytorycznych argumentów? Jeśli się mylę, to proszę o wskazanie, gdzie jest ten błąd i o wskazanie jak być powinno. Zwykłymi pomówieniami nie sposób przekazać rzeczowej treści.


Cz maja 06, 2021 2:47 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
Poważnie proszę wskazać? A co zrobił PeterW? A co robił Barney? I ja tez początkowo starałem się rozmawiać ale nie wolno rzucać pereł przed … znam wasza wyniosłość ciąg dalszy?
Dobre to powinienem przenieść do hihi bo tylko tam się nadaje. Można powiedzieć rzniecie głupa poziom hard.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz maja 06, 2021 2:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
Tezy bez pokrycia nie są najlepszym argumentem. Za tym, co napisałem stoi 2000 letnia Tradycja. Sobór Trydencki stwierdził, że komunia podawana najpierw sobie, a potem wiernym przez kapłana jest Tradycją Apostolską. I podobnie mamy papieża św. Sykstusa, który na początku II wieku powiedział, że Krew i Ciało Chrystusa są tak święte, że nawet naczyń, w których one się znajdują, nie może dotykać świecka osoba.

Jeśli już miałby być porządek na forum i z tym wątkiem, to wypadało by go wydzielić pod sensownym tytułem, np. "Historia przyjmowania komunii", bo za dużo tutaj padło rzeczowych informacji, aby gubić to w wątku o wszystkim i o niczym.


Cz maja 06, 2021 3:08 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
I mamy manipulacji ciąg dalszy.
Nie nie będzie tematu o wyższości Trydentu nad Waticanum. Wystarczająco dużo tworzycie idiotyzmów w zwykłych tematach

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz maja 06, 2021 3:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
Iustus napisał(a):
Jeśli już miałby być porządek na forum i z tym wątkiem, to wypadało by go wydzielić pod sensownym tytułem, np. "Historia przyjmowania komunii", bo za dużo tutaj padło rzeczowych informacji, aby gubić to w wątku o wszystkim i o niczym.
Iustus, konserwatyzm w katolicyźmie to nic innego jak konserwowanie protestantyzujących i uświeczczających sacrum nowinek wprowadzanych tam przez kolejne fale "postępowców".


Cz maja 06, 2021 3:47 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
Wespecjan napisał(a):
Iustus napisał(a):
Jeśli już miałby być porządek na forum i z tym wątkiem, to wypadało by go wydzielić pod sensownym tytułem, np. "Historia przyjmowania komunii", bo za dużo tutaj padło rzeczowych informacji, aby gubić to w wątku o wszystkim i o niczym.
Iustus, konserwatyzm w katolicyźmie to nic innego jak konserwowanie protestantyzujących i uświeczczających sacrum nowinek wprowadzanych tam przez kolejne fale "postępowców".

Powiedział gość co jest mądrzejszy od biskupów i papieża

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz maja 06, 2021 3:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
Jockey, taka dyskusja jest nieuczciwa. Próbuje Pan rozmowę sprowadzić do dyskusji na sztuczny konflikt Sobór Trydencki vs II Sobór Watykański. Jest to nieuczciwe przynajmniej z dwóch powodów:
1. II Sobór Watykański nie zajmował się sprawami przyjmowania komunii.
2. Co do manipulacji, to właśnie Pan jedną zastosował:
"Zmiana tematu – gdy wprowadza się jakąś ważną zmianę, należy stworzyć jakąś kontrowersyjną, emocjonalną otoczkę jako temat wiodący, tak by manipulacja przeszła niezauważona. Ludzie skupią się wtedy nie na tym, co trzeba".
źródło: Najpopularniejsze metody manipulacji


Cz maja 06, 2021 3:52 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
Iustus napisał(a):
Jockey, taka dyskusja jest nieuczciwa. Próbuje Pan rozmowę sprowadzić do dyskusji na sztuczny konflikt


Czy Jaśnie Wysokość w końcu raczy się zapoznać z listą cytowanej literatury którą powyżej zamieściłem, czy nadal będzie robić z siebie durnia? Jeśli materiały naukowe z Wydziału Teologicznego, I Synod w Toledo, Tertulian, Ratzinger i jeszcze kupa innych to nie nauka Kościoła, to czymże ona jest? Ta od pana Macieja? Kim jest ten Maciej?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz maja 06, 2021 4:14 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
Iustus napisał(a):
Jockey, taka dyskusja jest nieuczciwa. Próbuje Pan rozmowę sprowadzić do dyskusji na sztuczny konflikt Sobór Trydencki vs II Sobór Watykański. Jest to nieuczciwe przynajmniej z dwóch powodów:
1. II Sobór Watykański nie zajmował się sprawami przyjmowania komunii.
2. Co do manipulacji, to właśnie Pan jedną zastosował:
"Zmiana tematu – gdy wprowadza się jakąś ważną zmianę, należy stworzyć jakąś kontrowersyjną, emocjonalną otoczkę jako temat wiodący, tak by manipulacja przeszła niezauważona. Ludzie skupią się wtedy nie na tym, co trzeba".
źródło: Najpopularniejsze metody manipulacji

Jak rozumiem to jest źródło na którym się wasza wyniosłość wzoruje w rozmowach na katoliku. No dziękuje za przyznanie się do manipulowania. A kiedy Wasza Wyniosłość odniesie się do podanej literatury przez PeterW?

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz maja 06, 2021 4:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
PeterW, Pan ciągle nieuczciwie próbuje przekierować dyskusję na temat Pana Macieja. Jeśli Pan chce rzeczowo dyskutować, to proszę zostawić Pana Macieja w spokoju, on nam tylko wskazał źródła, teksty papieży, soborów - Magisterium Kościoła. Dyskutujmy tak, jak donoszą te źródła. Mnie nie interesują uwagi ad personam i w taką bezsensowną dyskusję wciągnąć się nie dam.
Przytoczona historia, od pierwszych papieży jasno pokazuje jaki był szacunek wobec Ciała Chrystusa, a nawet naczyń w których było ono przechowywane i że tylko kapłan mógł ich dotykać.


Cz maja 06, 2021 4:22 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14112
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
Iustus napisał(a):
PeterW, Pan ciągle nieuczciwie próbuje przekierować dyskusję na temat Pana Macieja. Jeśli Pan chce rzeczowo dyskutować, to proszę zostawić Pana Macieja w spokoju, on nam tylko wskazał źródła, teksty papieży, soborów - Magisterium Kościoła. Dyskutujmy tak, jak donoszą te źródła. Mnie nie interesują uwagi ad personam i w taką bezsensowną dyskusję wciągnąć się nie dam.
Przytoczona historia, od pierwszych papieży jasno pokazuje jaki był szacunek wobec Ciała Chrystusa, a nawet naczyń w których było ono przechowywane i że tylko kapłan mógł ich dotykać.

I jak zwykle u sredniowieczniakow jest to podstawa do wypowiedzenie posłuszeństwa papieżowi. Typowe dla was.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Cz maja 06, 2021 4:35 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Rozmowy niedokończone
W ramach którego błogosławieństwa mieści się obrażanie bliźnich?
Przepraszam, ale ten komentarz się nie trzyma "całości". Proszę wykazać, gdzie tam jest jakikolwiek bunt przeciwko papieżowi, w przeciwnym wypadku nie ma o czym rozmawiać.


Cz maja 06, 2021 4:39 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 1168 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 74, 75, 76, 77, 78  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 16 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL