Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 10:33 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 
 Przeznaczenie 
Autor Wiadomość
Odpowiedz z cytatem
Post Przeznaczenie
Hej.

Czy istnieje coś takiego jak przeznaczenie ?


Mówi sie ,ze nie istnieją ideały, jak dziewczyna jest uparta to wie, ze to ten chłopak będzie jej mężem i tak też sie stanie prawda ??

Spotykamy po drodze dużo ludzi których znamy, ale z jakiś powodów się nie zatrzymują ??

Hmm to mnie zawsze cieakawi. Nie wiem czy dobrze, ze założyłem wątek.


Pn maja 02, 2022 7:56 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przeznaczenie
Jeśli istnieje wolna wola to istnieje też odpowiedzialność za swe czyny, wyklucza to przeznaczenie. Człowiek ma jednak za zadanie odczytać swój scenariusz na życie. Mając wolną wolę może go realizować lub odrzucić. Jesteśmy stawiani w pewnych okolicznościach życiowych, które mają pomóc w realizacji naszego powołania, ale nie wiemy o tym, więc dokonujemy wyborów.

Odwracasz też inną sprawę. Chodzi o naszą wolność a nie to, że inni mają nas prowadzić, zatrzymać się. Nie o bierność, ale czynne życie chodzi. To czynne życie też należy prawidłowo rozumieć. Ciekawie to ujął papież emeryt Benedykt XVI w swej przemowie do książki R.Saraha Moc milczenia. Przywołał tam fragment z Ef lepiej jest milczeć i być, niż mówić i nie być. Może więc kiedyś się dowiemy o zakresie owego 'być', gdy wydawało się, że przegrał (zdrowie, okoliczności zewnętrzne...). Dostał polecenie od Boga, że ma się teraz wspinać. Taki scenariusz odczytał na resztę swego życia. Nadal służy Kościołowi.

O czym świadczą te słowa? O tym, że człowiek w żadnej chwili życia nie jest zwolniony od czynienia dobra. To świeckie myślenie; inni powinni wobec mnie. Myślenie religijne dotyczy mojej powinności wobec innych. To nie są zadania jakie sobie wymyślę a następnie uznam, że nie mam narzędzi, by je realizować i świat jest w ogóle do kitu. Nawet, jeśli ktoś choruje na depresję to powinien skupić się na jej wyleczeniu czy zaleczeniu do takiego stanu, by móc funkcjonować w oparciu o rozum a nie swoje wyobrażenia. Zaburzenia psychiczne utrudniają to rozróżnianie i dałeś temu wyraz w innym wątku. A kto jest moim bliźnim pyta Jezusa faryzeusz? Jezus mu odpowiada, że bliźnim stajesz się, gdy przełamiesz w sobie opór do klasyfikowania innych ludzi w kluczu tego kogo sam za bliźniego uważasz. Nie muszę go lubić (biologia, czyli poza etyką), ale go kochać, czyli pomóc, gdy naprawdę tego potrzebuje. Pomógł odwieczny wróg Żydów - Samarytanin. Nie musi nadejść podziękowanie, często oberwiesz od takiego człowieka, czyli jak ujęła to Matka Teresa: dostaniesz w zęby. Kończy frazę: kochaj mimo to. O rozważną miłość a nie małpią jednak chodzi. Za małpią miłością stoi tendencja do uległości i podporządkowywania się silniejszemu o tendencjach despotycznych.


Pn maja 02, 2022 8:57 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przeznaczenie
O wyczerpująca odpowiedź i bardzo długa ;). Trochę bym jeszcze polemizował,ale już zostawie :).


Wt maja 03, 2022 2:05 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): So mar 30, 2019 12:55 pm
Posty: 3255
Lokalizacja: Lublin
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Przeznaczenie
Nie ma przeznaczenia, nie ma też przypadków, ale zawsze JEST Boża Opatrzność, która nam towarzyszy i z którą powinniśmy na miarę naszych możliwości współpracować. Ktoś powoduje wypadek, Ktoś umiera, bo nadużywał alkoholu, i znamy to: "los tak chciał" ... takie było jego przeznaczenie . Nasze wybory kształtują nasze życie tu i teraz. Pan Bóg dla każdego z nas ma swój "plan" i nie pozostawia nas na pastwę losu, przeznaczenia... tylko z Bożą łaską trzeba współpracować i słuchać bardziej Boga niż ludzi, ale żeby coś usłyszeć, trzeba niekiedy samemu najpierw zamilczeć...

_________________
"Cierpliwość jest codzienną formą miłości." - Benedykt XVI


N cze 05, 2022 9:35 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 4 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL