Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 8:23 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona
 Narkotyki w tym marihuana, depresje itp 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
Martyś napisał(a):
_as_ napisał(a):
Nieumiarkowanie to inaczej nadużywanie, przesadzanie, czyli jeśli chodzi o jedzenie i picie, to obżarstwo i pijaństwo.
Świadome upicie się jest grzechem.


Jest grzechem głównym, czyli takim z którego chyba nie ma się nawet obowiązku spowiadać. To nie podmiot, a furtka, która prowadzi do złego czynu np. grzechu nieczystości. Tak to rozumiem.

Ps. Ciekawe, że nauka dogmatyczna Klemensa o 7 grzechach głównych w komentarzu do Obżarstwa, ani jednym słowem nie odnosi się bezpośrednio do alkoholu i innych używek. Może ćpanie i opijstwo to wcale nie grzech? :wink:


Ale rzecz nie w tym, tylko w tym, że ktoś tu sugerował, że Jezus się upijał. Skoro ustaliliśmy i zgadzamy się z tym, że upicie się jest grzechem, to równocześnie wiemy na pewno, że Jezus nie mógł się upijać (odurzać) ponieważ nie popełnił grzechu. O to chodziło Martyś.

Tak poza tym, to z grzechów głównych jak i z wszystkich należy się spowiadać. Grzech główny może być równocześnie grzechem ciężkim.

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


Pt mar 27, 2015 8:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 9:57 pm
Posty: 2541
Lokalizacja: jestem z lasu
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
kiedyś art-33 napisał(a):
A góry i fifka spoko fajny klimat, nikt ci nie karze łazić na fazie po ścianach ale posiedzieć sobie i pokontemplować widoki czemu nie ?
Temu, że łażenie po górach, szczególnie wysokich, to o wiele, wiele lepszy klimat niż kontemplacja gór :-D


Pt mar 27, 2015 8:37 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 3:48 pm
Posty: 521
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
Jockey napisał(a):
Dziewczyno nie kompromituj się już bardziej niż to zrobiłaś. To elementarz z katechezy przed 1 komunią.
I nie wiem w którym miejscu ty jesteś katolik w pełnej ... z papieżem


Czy Ty nie potrafisz spokojnie dyskutować? Podałam Ci źródło, więc się łaskawie na mnie nie wyżywaj tylko się odnieś do niego. Jeśli za kpiną kryje się mądrość to się nią po prostu z nami podziel. Nie zacietrzewiam się na swoje racje.
Mnie uczono, że mamy obowiązek spowiadać się z grzechów śmiertelnych, a wydaje mi się, że grzech Obżarstwa do nich nie należy. Jeśli jest inaczej to mnie sprostujcie. Mile widziane katechetyczne źródła. :)


Pt mar 27, 2015 8:43 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N mar 30, 2014 8:35 pm
Posty: 3895
Lokalizacja: polkowice
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
domgo napisał(a):
kiedyś art-33 napisał(a):
A góry i fifka spoko fajny klimat, nikt ci nie karze łazić na fazie po ścianach ale posiedzieć sobie i pokontemplować widoki czemu nie ?
Temu, że łażenie po górach, szczególnie wysokich, to o wiele, wiele lepszy klimat niż kontemplacja gór :-D


Nie uważasz że każdy może mieć różne upodobania ?
Ja tam lubię i jedno i drugie, po wspinać się troszkę czy posiedzieć sobie w ładnych okolicznościach natury ;-).
A lubię czasami sobie posiedzieć nawet dzień czy dwa, zaszyć się w dziczy i posiedzieć. :)


Pt mar 27, 2015 8:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 9:57 pm
Posty: 2541
Lokalizacja: jestem z lasu
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
Uważam art. Ale piszę o własnych. Dlaczego mam "promować" cudze. Nawet jeżeli kiedyś były podobne do moich, to już nie są :-D


Pt mar 27, 2015 8:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): N mar 30, 2014 8:35 pm
Posty: 3895
Lokalizacja: polkowice
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
domgo napisał(a):
Uważam art. Ale piszę o własnych. Dlaczego mam "promować" cudze. Nawet jeżeli kiedyś były podobne do moich, to już nie są :-D


To nie znaczy że trzeba twierdzić że w cudzych jest coś złego .
Z tym jak z d.... każdy ma swoją .


Pt mar 27, 2015 9:06 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz maja 02, 2013 9:57 pm
Posty: 2541
Lokalizacja: jestem z lasu
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
Ogólnie rzecz biorąc oczywiście masz rację, pod warunkiem, że ktoś nie szkodzi innym lub samemu sobie. W tych przypadkach nie ma nic złego na wskazanie alternatywnych sposobów postępowania. Przy czym nie chodzi tu o ocenę moralną.


Pt mar 27, 2015 9:18 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
Martyś napisał(a):
Czy Ty nie potrafisz spokojnie dyskutować? Podałam Ci źródło, więc się łaskawie na mnie nie wyżywaj tylko się odnieś do niego. Jeśli za kpiną kryje się mądrość to się nią po prostu z nami podziel. Nie zacietrzewiam się na swoje racje.
Mnie uczono, że mamy obowiązek spowiadać się z grzechów śmiertelnych, a wydaje mi się, że grzech Obżarstwa do nich nie należy. Jeśli jest inaczej to mnie sprostujcie. Mile widziane katechetyczne źródła. :)
znajdź na sieci dowolny rachunek sumienia i zapoznaj się z nim. To co wypisujesz to bzdury. Naprawdę się kompromitujesz. A skoro uważasz że jesteś katoliczką to próbujesz kompromitować katolików

Przespałaś na katechezie przygotowanie do spowiedzi. Wróć do katechizmu i nadrób zaległości. Spowiadać się trzeba ze wszystkich grzechów, a grzechy śmiertelne powinny spowodować szybka drogę do konfesjonału.

http://adonai.pl/sakramenty/spowiedz/?id=16

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Pt mar 27, 2015 9:58 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 3:48 pm
Posty: 521
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
Jockey napisał(a):
znajdź na sieci dowolny rachunek sumienia i zapoznaj się z nim. To co wypisujesz to bzdury. Naprawdę się kompromitujesz. A skoro uważasz że jesteś katoliczką to próbujesz kompromitować katolików

Przespałaś na katechezie przygotowanie do spowiedzi. Wróć do katechizmu i nadrób zaległości. Spowiadać się trzeba ze wszystkich grzechów, a grzechy śmiertelne powinny spowodować szybka drogę do konfesjonału.

http://adonai.pl/sakramenty/spowiedz/?id=16


Są poważniejsze źródła, niż katechizm dla dzieci:
Cytuj:
W spowiedzi zobowiązani jesteśmy do szczerości i jest to szczerość nie najpierw wobec słuchającego kapłana, ale najpierw wobec Pana Boga i siebie. Ksiądz jest tylko świadkiem wyznania, partnerem w sprawowaniu sakramentu (a nie kimś "na górze"). Szczerość ta wymagana jest w sposób szczególny przy grzechach ciężkich - o ile grzechy lekkie są gładzone przez Komunię św. i ich niewyznanie generalnie nie przesądza o wartości takiej spowiedzi, o tyle, gdy chodzi o grzechy ciężkie, należy je wyznawać. http://www.spowiedz.pl/grzech001.htm


WYKŁAD NAUKI CHRZEŚCIJAŃSKIEJ, UŁOŻONY Z ROZKAZU KLEMENSA VIII PAPIEŻA, PRZEZ KARDYNAŁA ROBERTA BELLARMINA:
Cytuj:
U. Które są grzechy Główne?

N. Pycha, Łakomstwo, Nieczystość, Zazdrość, Obżarstwo, Gniew, Lenistwo.

U. Dlaczego grzechy te nazywają się głównymi?

N. Grzechy te nie dlatego nazywają się głównymi że są śmiertelnymi, bo może być grzech śmiertelny nie będąc głównym, jako to: bluźnierstwo, zabójstwo; a zaś niektóre grzechy główne nie zawsze są śmiertelne, jako to: Gniew, Obżarstwo, Lenistwo. Lecz nazywają się głównymi dlatego, iż są głową wielu innych, które z nich pochodzą jako gałęzie od pnia, jako strumienie od źródła. http://www.ultramontes.pl/Katechizm_Bellarmina_XIX.htm


Pt mar 27, 2015 10:56 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
Wiem ze są poważniejsze źródła ale jak komuś brakuje podstaw to trzeba zaczynać od elementarza. Tylko jedna uwaga tam jest napisane dla DOROSŁYCH. Czyli masz problemy z czytaniem

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So mar 28, 2015 7:00 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
Martyś napisał(a):
niektóre grzechy główne nie zawsze są śmiertelne, jako to[/b]: Gniew, Obżarstwo, Lenistwo. Lecz nazywają się głównymi dlatego, iż są głową wielu innych, które z nich pochodzą jako gałęzie od pnia, jako strumienie od źródła. http://www.ultramontes.pl/Katechizm_Bellarmina_XIX.htm


Ale grzech główny może być grzechem śmiertelnym.

Poza tym, niezależnie od tego czy pijaństwo, o którym tu była mowa, jest grzechem lekkim, czy ciężkim, nie zmienia faktu, że Jezus nie upijał się, ponieważ był bez grzechu. Myślę, że to jest dość jasne i oczywiste.

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


So mar 28, 2015 11:58 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
_as_ napisał(a):
Jezus nie upijał się, ponieważ był bez grzechu

To że upijanie się (umiarkowane) jest grzechem wymyślili dewoci i oszołomy. To jest ludzka nauka, nie boska.
Zaprzeczasz, że Jezus wypijał podczas święta paschy 4 szklanki wina, zgodnie z tradycją?

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


So mar 28, 2015 2:02 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Wt sty 27, 2015 3:48 pm
Posty: 521
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
Jockey napisał(a):
Wiem ze są poważniejsze źródła ale jak komuś brakuje podstaw to trzeba zaczynać od elementarza. Tylko jedna uwaga tam jest napisane dla DOROSŁYCH. Czyli masz problemy z czytaniem




Skoro wiesz, że są poważniejsze źródła, a wręcz podsunęłam Ci je na tacy to dlaczego się do nich nie odniesiesz, a zamiast tego kolejny raz mnie szkalujesz? Nie napisałam od siebie nic więcej ponad to, czego uczy Dogmat, KKK i Literatura:
1. Nauczanie dogmatyczne papieża - http://www.ultramontes.pl/Katechizm_Bellarmina_XIX.htm
2. Katechizm KK Pallottinum - http://www.katechizm.opoka.org.pl/
3. Literatura - http://www.spowiedz.pl/grzech001.htm

Ty natomiast przeciwstawiasz powyższemu jakąś stronkę z portalu katolickiego. Jeśli Nauczanie Kościoła, bo tak przywołane przeze mnie źródła można chyba nazwać, znaczą dla Ciebie nic albo mniej, niż jakaś broszurka z portalu katolickiego to gratuluję Ci łączności z papieżem... Liczyłam na ciekawą dyskusję, ale widzę, że mogę się spodziewać jedynie ignorancji, złośliwości i ataków personalnych, co pozwolę sobie odebrać jako bezsilność merytoryczną dyskutanta.

_as_ napisał(a):
Martyś napisał(a):
niektóre grzechy główne nie zawsze są śmiertelne, jako to[/b]: Gniew, Obżarstwo, Lenistwo. Lecz nazywają się głównymi dlatego, iż są głową wielu innych, które z nich pochodzą jako gałęzie od pnia, jako strumienie od źródła. http://www.ultramontes.pl/Katechizm_Bellarmina_XIX.htm


Ale grzech główny może być grzechem śmiertelnym.

Poza tym, niezależnie od tego czy pijaństwo, o którym tu była mowa, jest grzechem lekkim, czy ciężkim, nie zmienia faktu, że Jezus nie upijał się, ponieważ był bez grzechu. Myślę, że to jest dość jasne i oczywiste.


Asie, to nie ja napisałam, że Jezus grzeszył upijając się. Nie neguję też, że grzech główny nie może być śmiertelnym. Jak zauważyłeś rozmowa zeszła na temat, jakiej kategorii grzechem jest pijaństwo. Czy należy traktować je w myśl dogmatycznej wypowiedzi papieża, który nie zalicza grzechu Obżarstwa do śmiertelnych, a KKK nazywa wadą, czy jest to raczej grzech ciężki, jak podaje strona internetowa adonai.pl? Druga wątpliwość jest warunkowana pirwszą. Jeśli grzech pijaństwa jest grzechem lekkim (lub wadą) to czy mamy obowiązek się z niego, jak i innych grzechów lekkich spowiadać? W tym wypadku także jest sprzeczność. Literatura Teologiczna podaje, że ich "niewyznanie generalnie nie przesądza o wartości takiej spowiedzi", natomiast Jockey, mareta i Ty twierdzicie, że taki obowiązek istnieje. Jak skomentujesz tą rozbieżność?


So mar 28, 2015 2:37 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 06, 2011 9:22 am
Posty: 1809
Lokalizacja: Za siedmioma górami, za siedmioma lasami...
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
Boro napisał(a):
_as_ napisał(a):
Jezus nie upijał się, ponieważ był bez grzechu

To że upijanie się (umiarkowane) jest grzechem wymyślili dewoci i oszołomy. To jest ludzka nauka, nie boska.
Zaprzeczasz, że Jezus wypijał podczas święta paschy 4 szklanki wina, zgodnie z tradycją?


Boro, nie ma upiajania sie umiarkowanego i nieumiarkowanego. Upijanie się, to upijanie się. To grzech przeciwko V przykazaniu, szkodzisz sobie a przy okazji mozesz tez szkodzic innym.

I proszę, nie pisz w taki sposób o Panu Jezusie, jeśli sam Go nie szanujesz, to uszanuj chociaż tych, dla których Jest Bogiem.

_________________
"Przerzuć swą troskę na Pana, a On cię podtrzyma."


So mar 28, 2015 2:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 12, 2010 2:56 pm
Posty: 3821
Lokalizacja: Kraków
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Narkotyki w tym marihuana, depresje itp
_as_ napisał(a):
I proszę, nie pisz w taki sposób o Panu Jezusie

Ale w jaki? :?

Zauważ, że w całym temacie tylko się oburzasz ale nie podałeś ani jednego argumentu :wink:
Nasza rozmowa wygląda mniej więcej tak:
a: maluch ma 200 koni.
b: to nieprawda. Maluch ma malutki silniczek.
a: jak możesz tak nie szanować polskiej motoryzacji. Setki polskich inżynierów nad nim pracowało. Uważasz ich za partaczy?!
b: ale to fakt. Maluch ma silnik o pojemności 650 ccm.
a: tysiące ludzi uwielbiało ten samochód. Jak możesz ich tak nie szanować?!

No i jak tu rozmawiać z kimś takim :D

I nie odpowiedziałaś na pytanie:
Zaprzeczasz, że Jezus wypijał podczas święta paschy 4 szklanki wina, zgodnie z tradycją?

_________________
"Biada ludziom religijnym, którzy nie znają innego świata niż ten, w którym żyją..."


So mar 28, 2015 2:46 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 77 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 174 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL