Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:25 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 640 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 39, 40, 41, 42, 43
 Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;) 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Tutaj podawałam przepis na Chleb na zakwasie (Tartine):
viewtopic.php?p=1171560&sid=14d4a4358c198ea1cc1e1994928e8e27#p1171560

Mam dwie uwagi do przepisu, które wynikają z nabytego doświadczenia:

W punkcie 6. przepisu uformowany bochenek umieszcza się w koszyczku Banneton do wyrośnięcia ciasta przed pieczeniem. Chleb nadal piekę i przez ten czas zorientowałam się, że aby chleb dobrze odstawał od koszyczka, dobrze jest go wcześniej leciutko spryskać wodą i wysypać mąką ryżową (po prostu mielę w domu trochę ryżu na mąkę - tyle, ile potrzebuję). Bardzo istotne jest to, że koszyczek jest wykonany z rattanu, czyli naturalnego materiału, który wyciąga trochę wilgoci z ciasta i dzięki temu powoduje, że pomimo tego, że wyrośnięte ciasto jest dość rzadkie, bochenek dobrze trzyma formę po przełożeniu go garnka Dutch oven. Wystarczy koszyczek z ciastem nakryć pergaminem i odwrócić go do góry nogami. Uformowany bochenek łatwo wypada na pergamin i można go wkładać do Dutch oven. Przed pieczeniem, skórkę chleba nacina się żyletką, albo bardzo ostrym nożem.

W punkcie 7. pozwalamy, by chleb wyrastał. Można go jednak schować do lodówki na jakiś czas i pozwolić na fermentację w zimnej temperaturze. Do tej pory trzymałam chleb od 12 do 36 godzin. Po wyjęciu z lodówki, chleb można piec, gdy zacznie iść w górę - zwykle od 2 do 3 godzin i jest to zależne od temperatury pomieszczenia, gdzie chleb wyrasta.

Wydaje mi się, że im dłużej trzymam ciasto w lodówce, tym bardziej smak chleba robi się wyrafinowany. Ponadto chleb wolniej wysycha po upieczeniu.


Pn paź 25, 2021 2:28 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt lut 14, 2012 12:39 pm
Posty: 445
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Brandeisbluesky Twój przepis to dla mnie wyższa szkoła jazdy. Jeszcze nie jestem gotowy, żeby spróbować. Piekę chleb na zakwasie od 5 lat najczęściej z mąki orkiszowej albo 2AB. Na 25 stronie Adam M podał przepis na chleb żytni - jest zdecydowanie prostszy i zaintrygował mnie.
Moja żona lubi żytni więc spróbuję. Ja nie za bardzo toleruję żytni więc nawet zakwas staram się robić orkiszowy.
To co mi nie za bardzo wychodzi robię na bazie:
http://przepisnachleb.pl/chleb-orkiszowy-jasny/
Posypuję koszyk do wyrastania mąką ryżową ale doszedłem do wniosku, że wpływa ona negatywnie na skórkę chleba po upieczeniu.
Generalnie wychodził mi za ciężki i za płaski.


Pn paź 25, 2021 7:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Bardzo lubię ciemny chleb żytni, ale dawno go nie piekłam. W ostaniem czasie kupowałam taki gotowy chlebek klik. Ze względu na cenę i trudność w dostępie do mąki żytniej zadawalam się gotowym wyrobem, który jest bardzo smaczny :)


Śr paź 27, 2021 4:56 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt lut 14, 2012 12:39 pm
Posty: 445
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Tu gdzie mieszkam nie ma żadnych trudności z dostępem do mąki. Osiedlowa piekarnia, w której od dziecka moja żona kupuje pieczywo przestała eksperymentować z tanim badziewiem. Wzbogacili ofertę o wiele rodzajów pieczywa, nawet w pobliskiej Biedronce można kupić chleb i bułki z pradawnej mąki 2AB i inne smaczne pieczywo. Czy zdrowe i jakoś nie oszukane - nie wiem. W zasadzie piekę chleb już tylko dlatego, że potrafię i w procesie pieczenia nie dodaję nic dla polepszenia smaku czy przyspieszenia wypieku.
Dawniej kupowałem mąkę w Tesco - orkiszową jasną albo jakieś mąki ze stoiska ekologicznego. Do zakwasu żytnią lub orkiszową pełnoziarnistą. Kilka lat temu Tesco wycofało się z mojego miasteczka i w ogóle z okolicy więc zamówiłem mąkę z allegro. 5 kg orkiszowej. Za pierwszym razem dorzucili mi do spróbowania 2kg 2AB za darmo i mi się spodobała. Teraz przez internet kupuję tylko 2AB po 5 kg z allegro albo ze strony:
https://bierzipiecz.pl/content/17-maka-2ab
Nie jest tania. Na stronie kosztuje 12,75zł/kg plus koszt dostawy
Na allegro 14,50zł/kg od tej samej firmy z dostawą gratis
(Coś się porobiło ze stroną przepisnachleb.pl i linki już nie działają.)


N lis 21, 2021 10:51 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Co tam dobrego przygotowujecie na Święta wielkanocne?


N kwi 10, 2022 9:53 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Jaśminowa :)
Ty się pochwal się swoimi wielkanocnymi smakołykami. Ja ilościowo zredukowałam potrawy do minimum w tym roku.


Wt kwi 19, 2022 5:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Lista (jakaś) podobno najbardziej popularnych ciast na świecie

- od 50 do 11 miejsca https://www.tasteatlas.com/50-most-popular-cakes-in-the-world

- od 10 do 1 miejsca https://www.tasteatlas.com/most-popular-cakes-in-the-world

Wybieram sernik po wiedeńsku z ananasem na wierzchu zalanym galaretką pomarańczową. Nigdy mi się nie znudził i wracam do niego z sentymentem.


Pt maja 06, 2022 12:46 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Czy jest ktoś tutaj, kto sam przyrządza kefir i zna jego sekrety od podszewki? Robię kefir od paru miesięcy bez problemów. Ostatnio ziarna kefirowe odsączam co 24 godziny i zalewam mlekiem z lodówki. Wczoraj, gdy miałam odsączyć ziarna, zauważyłam, że górna warstwa kefiru ma chabrowy odcień - wyglądało to tak, jakby do kefiru była dodana odrobina atramentu, który jednolicie zabarwił górną warstwę kefiru. Pod tą warstwą głębiej kefir był biały. Czy ktoś może wie, co mogło się stać z kefirem, że przybrał taki chabrowy odcień? Żadnego podejrzanego nalotu nie widziałam.


Wt lip 26, 2022 8:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Ziarna kefirowe przemyłam w wodzie, rozdzieliłam na nowe porcje dodałam więcej mleka, i wygląda na to, że kefir znowu zachowuje biały kolor. Może po prostu mleka było zbyt mało dla rozrastającej się kultury kefirowej, a może to burza się przyczyniła do dziwnej reakcji (?). Przy okazji poszukiwań powodu chabrowego zabarwienia znalazłam informację, że kefir może pomagać w zwalczaniu burzy cytokinowej, w tym przy COVIDzie. Jeśli to prawda, to jeszcze jeden powód, dla którego warto spożywać kefir. https://nczas.com/2021/05/03/czy-covid-19-da-sie-wyleczyc-kefirem-sensacyjne-badania-izraelskich-naukowcow/


Pt lip 29, 2022 1:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8081
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Bagietki francuskie na bazie przepisu ze strony https://tasteofartisan.com/french-baguette-recipe/

Przez lata zauważyłam, że gdy tylko znajdziemy jakieś dobre pieczywo, z czasem jest ono zastępowane jakąś gorszą wersją, z kupna której zazwyczaj rezygnujemy, bo łatwiej jest się przestawić z czegoś gorszego na lepsze, niż z lepszego na gorsze. Ostatnio tak stało się z bagietkami, a że córka parę razy w tygodniu prosi o swoją ulubioną kanapkę z bagietką, wygląda na to, że oprócz chleba, domowe bagietki również wejdą do naszych stałych wypieków.

Składniki:
• 500 g mąki chlebowej
• 375 g wody
• 10 g soli
• 100 g aktywnego zaczynu chlebowego (opcjonalnie)
• łyżeczka suchych drożdży
• łyżka miodu

Przygotowanie:
1. W misce wymieszaj wszystkie składniki. Przykryj miskę folią lub pokrywką i odstaw na 15 minut.
2. Co 30 minut wykonaj 3 serie rozciągania i składania ciasta w misce. Jedna seria to trzykrotne rozciągnięcie ciasta i złożenie go w pół, a następnie ponowne przykrycie miski. Drugie rozciągnięcie i złożenie powinno być pod kątem 90 stopni do pierwszego, a trzecie pod kątem 180 stopni.
3. Po 90 minutach od rozpoczęcia rozciągania i składania, odstaw przykrytą miskę z ciastem do lodówki na 12-14 godzin (najlepiej na noc).
4. Wyjmij ciasto na lekko oprószony mąką blat. Podziel je na 3 równe części i uformuj prostokąty. Lekko posyp je mąką, przykryj ręcznikiem kuchennym lub folią i pozwól im wyrastać przez 45-60 minut.
5. Uformuj bagietki z prostokątów. Delikatnie rozciągnij każdy prostokąt ciasta i złóż go trzy razy, aby otrzymać wałek. Palcami dobrze zlep szew bagietki, aby się nie rozwinęła. Delikatnie rozciągnij bagietki do długości około 35-40 cm.
6. Ułóż trzy bagietki na lekko oprószonym mąką ręczniku kuchennym, szwem/łączeniem do góry. Oddziel je od siebie warstwą ręcznika podciągniętym do góry (jakby falą). Przykryj i pozostaw do wyrośnięcia w temperaturze pokojowej na około 30-60 minut.
7. Umieść kamień do pieczenia w górnej części piekarnika, a metalowy pojemnik (np. żeliwną patelnię) wypełniony gorącą wodą na dolnej części piekarnika. Nagrzej piekarnik do 260 stopni Celsjusza.
8. Przełóż bagietki na papier do pieczenia, łączeniem do dołu. Za pomocą żyletki ukośnie natnij każdą bagietkę.
9. Ostrożnie otwórz piekarnik, uważając na gorącą parę włóż bagietki na kamień do pieczenia trzymając za papier do pieczenia. Zamknij piekarnik i obniż temperaturę do 245 stopni Celsjusza.
10. Po 15 minutach pieczenia ostrożnie wyjmij pojemnik z wodą, obróć bagietki o 90 stopni, aby zapewnić równomierne pieczenie, obniż temperaturę do 230 stopni i kontynuuj pieczenie przez kolejne 15 minut lub do momentu uzyskania głębokiego złotego koloru.
11. Upieczone bagietki wyłóż do ostudzenia na kratkę kuchenną.
Obrazek


Cz lut 22, 2024 6:57 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 640 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 39, 40, 41, 42, 43


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 15 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL