Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 12:11 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 640 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43  Następna strona
 Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;) 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
To jakaś nowa szkoła. Żelazo najlepiej przyswajalne jest w postaci hemowej.. Jego bogatym źródłem jest mięso. Przyswajalność żelaza niehemowego (roślinne) wynosi 10-15%. Spożyte razem dają efekt synergii dla niehemowego i to 3x. Dlatego dobrze spożywać pietruszkę do mięsa a nie oddzielnie skubać z grządki natkę.


N lut 28, 2021 3:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
bergamotka napisał(a):
Brandeisbluesky napisał(a):
Jaki jest wpływ żelaza na walory smakowe potraw? :?

Ja stawiałabym ze średni. Żelazo smakuje metalicznie - np. krew ma posmak żelaza. A mało kto nie zetknął się ze smakiem krwi - choćby w dzieciństwie wkładając skaleczony palec do ust. :)


Czasami ludzie mówią, że woda ma żelazisty posmak i wydaje mi się, że nie jest on zbyt przyjemny (o ile dobrze pamiętam)

merss napisał(a):
To jakaś nowa szkoła. Żelazo najlepiej przyswajalne jest w postaci hemowej.. Jego bogatym źródłem jest mięso. Przyswajalność żelaza niehemowego (roślinne) wynosi 10-15%. Spożyte razem dają efekt synergii dla niehemowego i to 3x. Dlatego dobrze spożywać pietruszkę do mięsa a nie oddzielnie skubać z grządki natkę.

No cóż, o ile jeszcze córka zje od czasu do czasu mięso, tak syn stroni od niego, już nie wspominając o pietruszce.

Zauważyłam, że w wielu przepisach na mięsne kotlety czy pulpety pojawiła się świeża pietruszka - nawet Marek Niedźwiecki ma jakiś taki.


N lut 28, 2021 4:12 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Łyżka pietruszki to dzienne zapotrzebowanie na wit. C, Mg i inne. Nie lubi mięsa, jaja też mają żelazo hemowe a jaja ukryjesz w wielu potrawach. Jeśli nie ma anemii to wszystko OK. Pediatra pozna niedobory po bladych błonach śluzowych.


N lut 28, 2021 5:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Brandeisbluesky napisał(a):
Czasami ludzie mówią, że woda ma żelazisty posmak i wydaje mi się, że nie jest on zbyt przyjemny (o ile dobrze pamiętam)

Osobiście chyba nie zetknęłam się z tym nigdy. Kiedyś mieszkałam w takim miejscu gdzie woda była koszmarna. Nie wiem co to było - ale traciło chlorem, więc raczej to nie to - że jedynie kawa tłumiła ten obrzydliwy smak.

BTW. szukam właśnie przepisu na jakieś kotlety z buraków czerwonych. Ale jakoś nic do mnie nie przemówiło, a w Polsce z tego co się orientuje nie ma gotowych. Może ty znasz jakiś fajny, bo z warzywami jesteś raczej za pan brat :)


N lut 28, 2021 8:19 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Wt lut 14, 2012 12:39 pm
Posty: 445
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Ja się spotkałem z żelazistym posmakiem wody. Mam szczęście mieszkać w miejscach, gdzie woda pitna dostarczana jest ze źródeł podziemnych. Jeśli woda jest dobrze uzdatniona to się tego nie wyczuje ale bywa tak, że gdzieś jeszcze dostarczana jest rurami żeliwnymi. I tak do sieci idzie jak należy Fe<0,2mg/dm3,
a na końcówce przekracza 0,5 i wtedy na białej umywalce, wannie i wc robią się rdzawe nacieki. Białe pranie w pralce się brudzi a woda ma charakterystyczny dla żelaza posmak.
Po mojej interwencji wodociągi zarządziły płukanie sieci i przez jakiś czas był spokój.


Pn mar 01, 2021 12:10 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
bergamotka napisał(a):
BTW. szukam właśnie przepisu na jakieś kotlety z buraków czerwonych.


Niestety, nie znam żadnego przepisu, a nawet nigdy nie pomyślałam w buraku w formie kotleta, ale pomysł wydaje się warty rozważenia. Buraki lubię i widzę, że dobrze na mnie działają - przeczyszczają łagodnie ... :-D

Aquarius napisał(a):
Ja się spotkałem z żelazistym posmakiem wody. Mam szczęście mieszkać w miejscach, gdzie woda pitna dostarczana jest ze źródeł podziemnych. Jeśli woda jest dobrze uzdatniona to się tego nie wyczuje ale bywa tak, że gdzieś jeszcze dostarczana jest rurami żeliwnymi. I tak do sieci idzie jak należy Fe<0,2mg/dm3,
a na końcówce przekracza 0,5 i wtedy na białej umywalce, wannie i wc robią się rdzawe nacieki. Białe pranie w pralce się brudzi a woda ma charakterystyczny dla żelaza posmak.
Po mojej interwencji wodociągi zarządziły płukanie sieci i przez jakiś czas był spokój.


Wyczyszczenie plam z rdzy na ubraniu, zwłaszcza białym, to chyba raczej niemożliwe jest. :-(


Pn mar 01, 2021 2:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Brandeisbluesky napisał(a):
Niestety, nie znam żadnego przepisu, a nawet nigdy nie pomyślałam w buraku w formie kotleta, ale pomysł wydaje się warty rozważenia. Buraki lubię i widzę, że dobrze na mnie działają - przeczyszczają łagodnie ...

Ja istnienie kotletów z buraka odkryłam dwa miesiące temu dopiero, ale kupiłam gotowe. Niestety nikt ze znanych mi tubylców ich własnoręcznie nie przyrządza a żaden z tych przepisów które zalazłam nie do końca w opisie się pokrywa z tym co jadłam. Tak mi się przynajmniej wydaje. Nic to, może jak przystąpię do pierwszych testów tych receptur to metoda prób i błędów dojdę do kotleta marzeń.


Pn mar 01, 2021 2:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Spisałaś może składniki z opakowania zakupionych kotletów?


Pn mar 01, 2021 2:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Niestety ale taka bystra w kuchni to nie jestem :-( Ale one były utarte na takich oczkach jak do klasycznych placków ziemniaczanych i prawdopodobnie najpierw upieczone albo ugotowane, w każdym razie najpewniej nie starte jako surowe - bo znalazłam też przepisy na takie starte na oczkach jarzynowych. Jest szansa że je odnajdę jak opuszczę polskie pielesze, ale to może trochę potrwać bo mam aktualnie niejasną sytuację zdrowotną.


Pn mar 01, 2021 2:54 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Brandeisbluesky napisał(a):

Wyczyszczenie plam z rdzy na ubraniu, zwłaszcza białym, to chyba raczej niemożliwe jest. :-(


Nie próbowałem na ubraniach, ale może i tu zadziała - kwas cytrynowy zwany także kwaskiem cytrynowym.
Można by też spróbować z wersenianem dwusodowym (EDTA)

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn mar 01, 2021 3:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Buraki sa swietne, mimo ze w oryginale dla mnie niestrawne i wywoluja mdlosci. Natomiast robimy z nich dodatek do miesa, tzn obieramy, kroimy i puszczamy przez procesor z duza iloscia mrozonych zurawin. Potem zona dodaje oliwe i miod i piecze je pod przykryciem jakies 40 min.
Smakuja fantastycznie. Ostatnio natomiast pijemy codziennie na czczo sok z buraka, a wlasciwie moze kwas na nim robiony, musze dokladniej sprawdzic.
Jedzenie burakow jest bardzo zdrowe - reguluje jelita, dodaje zelaza, zwieksza energie.


Pn mar 01, 2021 5:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
I zabarwia produkty uboczne trawienia i przemiany materii na ciekawy kolor. :D


Pn mar 01, 2021 5:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr mar 02, 2016 5:53 pm
Posty: 2719
Płeć: mężczyzna
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
To tez. Jednak plusy dodatnie sa zbyt wazkie by je ignorowac.


Pn mar 01, 2021 5:24 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Miód dodałabym po ugotowaniu, inaczej jego wartość przepadła. Zawsze mnie serce boli jak dodaję miód do piernika czy makowca. Po miód jeździmy do zaufanego pszczelarza, więc jest wartościowy.


Pn mar 01, 2021 5:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Moje GOTOWANIE - lub dobra KUCHNIA ;)
Adam M. napisał(a):
Natomiast robimy z nich dodatek do miesa, tzn obieramy, kroimy i puszczamy przez procesor z duza iloscia mrozonych zurawin. Potem zona dodaje oliwe i miod i piecze je pod przykryciem jakies 40 min.

Brzmi dobrze, ale co to jest ten procesor? :) To jest coś co jedynie rozdrabnia - sieka, trze - czy też odwirowuje częściowo sok? Jakoś skojarzyło mi się z prasą :)


Pn mar 01, 2021 5:48 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 640 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 36, 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 123 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL