Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 4:51 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5
 Ortografy forumowe 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn lut 23, 2004 11:34 pm
Posty: 3891
Lokalizacja: Poznań
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ortografy forumowe
thorwald napisał(a):
Ja osobiście jestem zwolennikiem inkluzywizmu w rozumieniu bodaj dokładnie takim jak w Magisterium KRK.
No to piknie. Jeśli więc jeszcze wierzysz w Ojca, Syna i Ducha Świętego - jednego Boga w trzech hipostazach o jednej naturze, to nie widzę powodu, dla którego modzi mieliby zabraniać Ci uczestnictwa w dziale do chrześcijan. Weź im to teraz bez jęczenia i oskarżeń powiedz.

Przepraszam, że oskarżyłem Cię, o jak to określasz "pluralizm radykalny" (czyli zwyczajny synkretyzm), skoro wyznajesz po prostu to, co chrześcijanie od zawsze wyznawali.

_________________
Użytkownik nieaktywny na skutek nieregulaminowej działalności modów. Szukać na wierze i ateiście.


Wt lis 27, 2012 10:06 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ortografy forumowe
1.Używanie znaków interpunkcyjnych
Stosujemy je bezpośrednio po napisanym wyrazie, potem dopiero używamy spacji. Po prostu fatalnie się czyta jak jest to niechlujnie napisane.
źle ale . ale ale , ale
dobrze ale. ale ale, ale spacji używamy dopiero po znaku interpunkcyjnym

2.Napisany tekst dobrze jest przejrzeć na podglądzie, by wyeliminować błędy. Błędy ortograficzne zdarzają się nawet tym, którzy ich zwykle nie popełniają. Wyboldowane rażą w oczy. Jeśli ktoś sobie życzy, mogę edytować.


N mar 10, 2013 8:14 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ortografy forumowe
Pisanie wielką/malą literą
Jedni wolą pisać dużą literą, inni wielką literą – to kwestia wyłącznie upodobań, żadnych zakazów ani nakazów tu nie ma. Trzeba tylko pamiętać, aby nie pisać z dużej (wielkiej) litery, gdyż wyrażenia te mają złą opinię w wydawnictwach poprawnościowych, mimo że ich frekwencja w tekstach jest duża. Ciekawe, że wydawnictwa normatywne akceptują rzadko spotykany wariant od dużej (wielkiej) litery.


Pn sty 20, 2014 11:00 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): N paź 26, 2014 6:37 pm
Posty: 679
Płeć: kobieta
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ortografy forumowe
"dekolt - dekolcie"
nie "dekold - dekoldzie"
z przyjemnoscia za to przyjme wytkniecie moich bledow - wiem ze mi sie jeyl ojczysty psuje.

_________________
- Ale za to przepiliśmy dziesiątaka. Choć za Karła, za brodatego, ale piliśmy.


Wt sty 20, 2015 1:19 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pn sty 05, 2015 5:06 pm
Posty: 31
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ortografy forumowe
merss napisał(a):
Pisanie wielką/malą literą
Trzeba tylko pamiętać, aby nie pisać z dużej (wielkiej) litery, gdyż wyrażenia te mają złą opinię w wydawnictwach poprawnościowych, mimo że ich frekwencja w tekstach jest duża.


Ta opinia ma swoje uzasadnienie i nie jest nim nawet to, że z dużej litery to rusycyzm, bo w samych zapożyczeniach jeszcze nic złego nie ma, sęk w tym, że mamy już polską formę – wymienioną przez Ciebie. Tam, gdzie mamy rodzime formy, raczej nie powinno się używać niepotrzebnych zapożyczeń.

Mnie drażni pisanie wszystkich zaimków osobowych wielką literą. Bez względu na to, czy dotyczą rozmówcy czy osób trzecich, i czy są to zaimki dzierżawcze. Na niektórych forach zrezygnowałem więc w ogóle z pisania ich w ten sposób, nawet wtedy, gdy zwracam się do drugiej osoby.

A już największym nieporozumieniem – albo po prostu ignorancją – jest, gdy jakiś osobnik pisze komuś coś niemiłego (czy wprost obraża), a zarazem w tym samym zdaniu używa wobec obrażanej osoby...zaimków pisanych od wielkiej litery.

_________________
Bellum, sacrum bellum.


N kwi 19, 2015 12:57 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt lut 04, 2011 4:00 pm
Posty: 3335
Lokalizacja: USA
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ortografy forumowe
merss napisał(a):
1.Używanie znaków interpunkcyjnych
Stosujemy je bezpośrednio po napisanym wyrazie, potem dopiero używamy spacji. Po prostu fatalnie się czyta jak jest to niechlujnie napisane.
źle ale . ale ale , ale
dobrze ale. ale ale, ale spacji używamy dopiero po znaku interpunkcyjnym

2.Napisany tekst dobrze jest przejrzeć na podglądzie, by wyeliminować błędy. Błędy ortograficzne zdarzają się nawet tym, którzy ich zwykle nie popełniają. Wyboldowane rażą w oczy. Jeśli ktoś sobie życzy, mogę edytować.


Nigdy nie rozumiałem potrzeby zasad stawiania przecinków... Jeszcze kropki to jakoś sobie radzę, ale to nie jest też takie proste.

PS. Szczególnie TRZY kropki ;).

_________________
Dr mgr inż. Leszcz - to tak dla jasności.


Śr maja 27, 2015 11:12 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ortografy forumowe
O pisowni słownictwa religijnego

Rada Języka Polskiego opracowała zasady pisowni słownictwa religijnego. Myślę, że każdy dziennikarz powinien się z nimi zapoznać (o ile wcześniej tego nie uczynił). promocja Najwięcej błędów powstaje przy stosowaniu wielkiej lub małej litery. Przy pisowni nazw osobowych wielką literą piszemy nazwy własne wszelkich istot nadprzyrodzonych: Jahwe, Jehowa, Adonai, Allach, Bóg Ojciec, Syn Boży, Duch Święty, Emmanuel, Jezus Chrystus, Trójca Święta (ale: Trójca św.), Mefistofeles, Lucyfer, Belzebub, Boruta. nazwy własne osób świętych: Święta Rodzina (ale: św. Rodzina), Matka Boska, Bogurodzica, św. Jan Ewangelista, WYJĄTEK święty mikołaj – gdy nie chodzi o konkretnego świętego, np. Michał przebrał się za świętego mikołaja. jednowyrazowe określenia Boga, np. Opatrzność, Miłość, Stwórca, Mesjasz, Odkupiciel, Zbawiciel, Ukrzyżowany, Zmartwychwstały określenia identyfikujące, np. Bóg Stwórca, Matka Boska Nieustającej Pomocy, Matka Boska Częstochowska. zaimki odnoszące się do Boga (z wyjątkiem zaimka się, siebie) , np. Bądź wola Twoja – gdy wypowiedź jest skierowana do Boga. Jeżeli nazwa osobowa nie jest jednostkowa, piszemy małą literą, np. apostoł, anioł, ale Apostoł, Anioł, gdy stanowią składnik indywidualnej nazwy, np. św. Paweł Apostoł, Anioł Stróż – gdy chodzi o istotę duchową czuwającą nad każdym człowiekiem, ale anioł stróż – gdy jest to przenośnia, np. „szpieg”. W znaczeniu przenośnym antychryst, szatan. Jako nazwę własną konkretnej istoty: Antychryst, Szatan. Tylko mała literą piszemy: zły duch, demon, diabeł, czart, kusiciel. Wielką literą piszemy też urzędowe nazwy świąt . Np.: Nowy Rok, Boże Narodzenie, Objawienie Pańskie, Środa Popielcowa, Niedziela Palmowa, Wielki Czwartek, Wielkanoc, Zesłanie Ducha Świętego, Wniebowstąpienie, Boże Ciało. Liturgiczne nazwy świąt też piszemy wielką literą, przy czym wyrazy: święto, dzień, uroczystość jeżeli nie są integralną częścią nazwy piszemy małą literą: Uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego (= święta Wielkanocy albo święta Wielkiejnocy), uroczystość Narodzenia Pańskiego (= święta Bożego Narodzenia), uroczystość Objawienia Pańskiego (= święto Trzech Króli), uroczystość Wszystkich Świętych, niedziela Bożego Miłosierdzia, święto Reformacji (u protestantów). Wielką literą zapisujemy zwyczajowe nazwy świąt, np. Zielone Świątki, Zaduszki, Ofiarowanie Pańskie, Jordan, Popielec, Matki Boskiej Gromnicznej. Wigilia – dzień poprzedzający Boże Narodzenie ale wigilia – wieczór poprzedzający dzień. Gwiazdka – zwyczajowo o świętach Bożego Narodzenia (Zbliża się Gwiazdka i czas na to, aby pomyśleć o sprzątaniu) - gwiazdka – o zwyczaju obdarowywania się prezentami na Boże Narodzenie (np. Dzieci z rodzin zasiłkowych otrzymały na gwiazdkę skromny prezent). Zwyczaje związane z danym świętem piszemy małą literą, np.: andrzejki, mikołajki. Nazwy okresów liturgicznych piszemy małą literą: adwent, wielki post, okres wielkanocny, okres zwykły, oktawa, nowenna, dni kwartalne, triduum. Można pisać wielką literą: Wielki Post, Adwent – tzw. okresy szczególnie ważne. Wyjątki: Wielki Tydzień i Triduum Paschalne Przy tytułach wielką literą piszemy pierwszy człon, np. Biblia, Mszał rzymski, Kodeks prawa kanonicznego, Psałterz floriański Wyjątek to Katechizm Kościoła Katolickiego ¬–Kościół Katolicki piszemy tu wielką literą, bo jest to nazwa oficjalna). W tytułach ksiąg uznanych w danej wspólnocie religijnej za objawione używamy wielkiej litery, np.: Pismo Święte (ale Pismo św.), Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu, Stary Testament, Nowy Testament, Księga Liczb, List do Galatów. Przy przekładach Biblii wielką literą piszemy pierwszy wyraz Biblia brzeska, ale Psałterz Dawidów lub Biblia Wujka – drugi wyraz jest nazwą własną osoby. Wyjątek: Biblia Tysiąclecia. Wielką literą piszemy też pierwszy człon nazwy: Dziesięć przykazań, Dziesięcioro przykazań, Ojcze nasz, Osiem błogosławieństw, Kazanie na górze, Przypowieść o synu marnotrawnym, Pięć przykazań kościelnych, Siedem grzechów głównych Nazwy dokumentów piszemy małą literą: encyklika, dekret, list pasterski, ale wielką literą, gdy wchodzą jako część w tytuł. Nazwy gatunkowe modlitw piszemy małą literą, np.; litania, godzinki, kadysz (w judaizmie).W nazwach własnych konkretnych modlitw piszemy wielką literą pierwszy wyraz, np.: Gorzkie żale, Różaniec Kadisz szalem (w judaizmie) ale Modlitwa Pańska, Anioł Pański – drugi człon jest przymiotnikiem dzierżawczym. Nazwy nabożeństw piszemy małą literą, np. liturgia godzin, roraty, suma, droga krzyżowa, Msza Święta (lub Msza św.) – w tekstach religijnych piszemy wielką literą, np. W czasie Mszy Świętej celebrans odczytał list pasterski, Nazwy części mszy świętej zapisujemy małą literą, np.: akt pokutny,nazwy części mszy świętej, które są zarazem tytułami tekstów liturgicznych – pierwszy wyraz wielką literą, np.: Credo, Sanctus, Baranku Boży. Nazwy sakramentów świętych piszemy małą literą: chrzest, bierzmowanie, Wyjątek: Eucharystia, Najświętszy Sakrament. Możliwe jest użycie wielkiej litery ze względów emocjonalnych: I Komunia Święta. Nazwy tytułów urzędów kościelnych piszemy małą literą, np.: ojciec, ksiądz, papież, biskup, proboszcz. Ojciec Święty – odnosi się do Boga Ojca, do papieża ze względów emocjonalnych (wtedy także Ojciec św.). Pełne oficjalne nazwy jednoosobowych urzędów piszemy wielką literą, np. Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, ale przewodniczący sesji Konferencji Episkopatu Polski. Nazwy członków i członkiń zakonów piszemy małą literą, np. franciszkanie, dominikanie, jezuici, Pełne wielowyrazowe nazwy piszemy wielkimi literami wszystkie człony, np.: Zgromadzenie Misjonarzy Oblatów Najświętszej Maryi Panny Niepokalanej, Towarzystwo Chrystusowe. Nazwy instytucji i jednostek organizacyjnych Kościoła: Kościół katolicki, Kościół prawosławny, Kościoły protestanckie ale Kościół Rzymskokatolicki (tu także Katolicki), Kościół Polskokatolicki, Kościół Prawosławny w RP, Kościół Ewangelicko-Augsburski – nazwa własna jako organizacji archidiecezja, diecezja, parafia, kuria metropolitalna, ale gdy jest to oficjalna jednostkowa nazwa wówczas wszystkie człony wielka literą, np.: Kuria Metropolitalna Archidiecezji Warmińskiej Nazwy ruchów religijnych piszemy wielką literą, gdy są to oficjalne nazwy, np.: Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie; oaza,– potoczne określenia. Nazwy członków społeczności wyznaniowych piszemy małą literą, np.: chrześcijanin, katolik, ewangelik, żyd – jeśli chodzi o wyznanie, ale Żyd – jeśli chodzi o narodowość. Nazwy soborów, synodów piszemy wielką literą wszystkie człony, np.: Sobór Watykański II. Można pisać sobór watykański II, gdy chodzi o wydarzenie historyczne. Nazwy budynków i obiektów piszemy małą literą, np. kościół, bazylika, katedra, sanktuarium, Wyjątki Świątynia Opatrzności Bożej Bazylika w nazwach siedmiu bazylik większych: Bazylika Świętego Jana Chrzciciela na Lateranie, Bazylika Matki Boskiej Większej, Bazylika Świętego Pawła za Murami, Bazylika Świętego Piotra, Bazylika Świętego Wawrzyńca w Rzymie, Bazylika Świętego Franciszka z Asyżu, Bazylika Najświętszej Maryi Panny od Aniołów w Asyżu. Nazwy przedmiotów materialnych mających charakter symboli religijnych oraz nazwy miejsc: krzyż, paschał, różaniec, monstrancja, hostia – chleb przeznaczony do konsekracji, Hostia – chleb po konsekracji (synonim Najświętszego Sakramentu); Gwiazda Betlejemska, Wieczernik, Ziemia Święta, Ziemia Obiecana – nazwa miejsca, ziemia obiecana – w znaczeniu przenośnym, Ziemia obiecana – tytuł powieści lub filmu góra Horeb, góra Syjon, góra Synaj, góra Tabor, ale Góra Oliwna Wielka literą piszemy przymiotniki Boży, Pański jeżeli odnoszą się do istot boskich. W znaczeniu przenośnym – małą literą: boża krówka, boże drzewko, palec boży I przy okazji ustalenia nieortograficzne: nie stawia się kropek po skrótach ksiąg biblijnych. Przymiotniki utworzone od nazw własnych miejscowości: Asyż – asyski, Bizancjum – bizantyjski albo bizantyński, Konstantynopol – konstantynopolitański, Lateran - laterański Problemy może sprawiać odmiana niektórych wyrazów: Trzech Króli – poprawnie, gdyż umotywowane historycznie, w innych wypadkach: królów Gorzkich żali – poprawnie, gdyż umotywowane historycznie, także Gorzkich żalów, andrzejki – w dopełniaczu l.m.: andrzejek, Pascha, w celowniku i miejscowniku: Passze Przy pisowni tytułu kardynał można stosować dwie wersje: kardynał Stanisław Dziwisz lub Stanisław kardynał Dziwisz.


______________________________________
zły czy Zły?
Często spotykanym synonimem szatana jest ZŁY. Czy należy ten wyraz pisać małą czy dużą literą? Skoro szatan, diabeł, bies piszemy literą małą, to i zły powinno się też tak pisać. Nie jest to przecież imię własne szatana, jak na przykład Lucyfer czy Belzebub.

Sprawy nie należy rozpatrywać w kategoriach „czy należy”, lecz „czy osiągnie się cel wypowiedzi”. Myśląc o diable, możemy pisać Zły wielką literą, aby podkreślić, że nie chodzi nam o użycie przymiotnikowe, a także po to, by podkreślić wielkość lub demoniczność zła, które symbolizuje szatan.


Cz sie 13, 2015 8:27 am
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn kwi 25, 2016 4:03 pm
Posty: 4
Lokalizacja: Warszawa
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ortografy forumowe
W ortografii nie ma pojęcia "duża litera". Jest wielka albo mała litera. Duże "a" wygląda tak a


Cz cze 09, 2016 2:57 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ortografy forumowe
Jedni wolą pisać dużą literą, inni wielką literą – to kwestia wyłącznie upodobań, żadnych zakazów ani nakazów tu nie ma. Trzeba tylko pamiętać, aby nie pisać z dużej (wielkiej) litery[color=#80BF80]*, gdyż wyrażenia te mają złą opinię w wydawnictwach poprawnościowych, mimo że ich frekwencja w tekstach jest duża. Ciekawe, że wydawnictwa normatywne akceptują rzadko spotykany wariant od dużej (wielkiej) litery.
https://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q ... rBHvNg9VAw

Jan Miodek: Nonsensowne wielkie litery
_______________
*rusycyzm


Cz cze 09, 2016 4:35 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz lis 02, 2017 8:09 pm
Posty: 126
Lokalizacja: pomorskie
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ortografy forumowe
Cytuj:
Eghm.. Szanowny nadmoderatorze.. Aż nie chce mi się wierzyć, że w "Dominum Vitae" napisali w celowniku l. mn. "małżonką" ;-)
PW

Posiadam dysleksje chcesz skan? xD Czy wierzysz na słowo?

_________________
Smutek dzielony na pół jest połową smutku.
beztalencie


Pt kwi 13, 2018 2:05 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt wrz 14, 2018 8:41 pm
Posty: 787
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ortografy forumowe
Tak dla przypomnienia, bo gdzieś to ostatnio zobaczyłam na forum: wyrażenie "w każdym bądź razie" jest niepoprawne. Zamiast tego lepiej użyć "w każdym razie", "bądź co bądź" etc.


N kwi 14, 2019 5:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz paź 28, 2004 3:36 pm
Posty: 1861
Lokalizacja: Szczecin
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ortografy forumowe
W KAŻDYM BĄDŹ CO BĄDŹ RAZIE BYNAJMNIEJ

_________________
jesteśmy przerwą miedzy nicościa a nicością

Weiter, weiter ins Verderben
Wir müssen Leben bis wir sterben


Wt cze 04, 2019 11:16 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Ortografy forumowe
Z ostatniego ukazanego się tu na forum posta...
Aż mnie oczy zabolały i dostałem zeza (na szczęście przejściowego)...
Cytuj:
Jestem wdowcę,

Serio wdowcę? Co to jest wdowca?

Jakaś taka durna (nie zawaham się tak napisać) maniera (tak ogólnie w internetach), by gdzie się da na końcu słowa wpychać "ą", "ę", tam gdzie powinno być "-om", "-em".

jestem wdowcem, a nie wdowcę (słownik w komputerze czy smartfonie nie zakwiczał?)

powiedziałem rodzicom, a nie rodzicą

poszedłem pomóc dziadkom, a nie dziadką

itp itd. Dlaczego tak a nie inaczej - polecam przyspieszone kursy w szkole podstawowej.

Wrrr... Ulżyło mi

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt sty 19, 2021 10:43 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): N maja 30, 2021 11:53 pm
Posty: 90
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kiedy działa w nas Duch Święty.
Cytuj:
DŚw

Duch Św.

Mnie uczono, że piszemy "Duch Święty" (pełne słowa). Skrótów (Św.) nie używamy, bo to nazwa własna. Nie wiem, czy skrótowiec "DŚ" jest dopuszczalny (od nazw własnych teoretycznie można je tworzyć). W każdym razie mnie ten "DŚ" wyjątkowo razi. Dodać na końcu numer i będzie prawie jak Dom Studencki.
A gdyby jednak obstawać za tym "DŚ", to czemu by przez analogię nie wprowadzić do słownictwa religijnego "BO" i "SB"? Też byłaby oszczędność czasu na paru stuknięciach w klawiaturę...

_________________
Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Mt 12,36


Śr lip 14, 2021 12:55 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 74 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Robur i 9 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL