Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:25 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona
 Grzech czy wypoczynek 
Autor Wiadomość
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn lip 03, 2023 11:26 pm
Posty: 2
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Grzech czy wypoczynek
Szczęść Boże wszystkimi,
Zaczęło mnie ostatnio zastanawiać po lekturze fragmentu z księgi Wyjścia to czy jako chrześcijanie nie popełniamy grzechu gdy w niedzielę udajemy się na jakąś wycieczkę gdzieś gdzie trzeba, by ktoś pracował byśmy my mogli się bawić lub odpoczywać. Np. wejście do jakiego parku, osoba musi przecież tam siedzieć i sprzedawać bilety. Czy choćby kupienie lodów w budce z lodami tak popularne po niedzielnej mszy. Czy to także nie jest wykroczeniem poza słowa Wj 34, 21.
Ktoś może kojarzy jakiś wywód?


Wt lip 04, 2023 11:22 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Rzulu napisał(a):
Szczęść Boże wszystkimi,
Zaczęło mnie ostatnio zastanawiać po lekturze fragmentu z księgi Wyjścia to czy jako chrześcijanie nie popełniamy grzechu gdy w niedzielę udajemy się na jakąś wycieczkę gdzieś gdzie trzeba, by ktoś pracował byśmy my mogli się bawić lub odpoczywać. Np. wejście do jakiego parku, osoba musi przecież tam siedzieć i sprzedawać bilety. Czy choćby kupienie lodów w budce z lodami tak popularne po niedzielnej mszy. Czy to także nie jest wykroczeniem poza słowa Wj 34, 21.
Ktoś może kojarzy jakiś wywód?

Warto pamiętać, że jako chrześcijanie żyjemy już w Nowym Przymierzu, a nie Przymierzu Mojżeszowym.
W tym nowym Przymierzu z Panem Bogiem nie ma już specjalnych dni, chyba że ktoś sam tak sobie ustanowił. Zwracał na to uwagę Ap. Paweł [Rzym.14.5]:
Jeden robi różnicę między dniem a dniem, drugi zaś każdy dzień ocenia jednakowo; niechaj każdy pozostanie przy swoim zdaniu.
To czym uczniowie Jezusa mają się kierować w kwestii wyborów, to poniżesz złote zasady wolności chrześcijańskiej [I Kor.6.12]:
Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, lecz ja nie dam się niczym zniewolić.

Ostatecznie decyzję podejmujesz w swoim sumieniu - i bądź w tym wolny.


Wt lip 04, 2023 2:01 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
To nie grzech, ale nie z tego powodu...
Przykazanie obowiązuje, ale nie tak jak w ST. Zresztą, większość zakazów żydowskich, które przypisujemy ST (choćby zakaz podróżowania) to "pomysły" samych Żydów.

Gdybyś spytał, czy w niedzielę godzi się kopać ogródek, albo wykonywać jakąś inna ciężką i brudną pracę - to już miałbym wątpliwości. Ale wycieczka?

Można też się zastanawiać, czy powinno się zostawiać na niedzielę nauke.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt lip 04, 2023 2:29 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Rzulu,
Czy dobrze rozumiem, że pytasz, czy grzeszymy, jeśli przez nasze aktywności przyczyniamy się do tego, że ktoś inny musi pracować w niedzielę?

Mój mąż bardzo się stara nie przyczyniać się, ale uznaje, że niektóre prace są konieczne i w niedzielę, np. praca lekarza. Trudno sobie zdecydować, że na pewno nie będzie trzeba udać się do lekarza w niedzielę. Mnie zdarza się tak zamówić przesyłkę, że jest dostarczana w niedzielę. Źle się z tym czuję, i raczej powinnam starać się, by była przywożona w inne dni tygodnia.


Wt lip 04, 2023 2:40 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Barney napisał(a):
Gdybyś spytał, czy w niedzielę godzi się kopać ogródek, albo wykonywać jakąś inna ciężką i brudną pracę - to już miałbym wątpliwości. Ale wycieczka?

Czy mozna łączyć jedzenie i modlitwę dywagowali franciszkanin i dominikanin. Nie mogli dojść do porozumienia, więc udali się po radę do swych przełożonych.
- Czy podczas modlitwy można jeść, zapytał franciszkanin
-Nie godzi się, usłyszał odpowiedź.
-Czy podczas jedzenia można się modlić, zapytał dominikanin
- Ależ oczywiście! Podczas pracy też szlachetnie jest rozmawiać z Panem Bogiem.

Ma chłop zalecenie od lekarza, by się ruszać i wykonywać ćwiczenia oporowe*. Kupił sobie więc działkę, bo żona nalegała. Nie lubi prac ogrodniczych, ale czas ma tylko w weekend. Czy w niedzielę można wykonywać polecenia lekarza i ćwiczyć kopiąc grządki? Komu służy niedziela? Z tego co wiem to czas, który należy poświęcić Bogu, rodzinie i regenerować siły, by od poniedziałku zacząć pracować intelektualnie.
Schodzimy więc do etycznego...to zależy. Można jednak kombinować, ale na to nie ma rady.
________________
* to zwykle krótkie ćwiczenia, ale ważna jest intensywność


Wt lip 04, 2023 3:34 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14115
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Barney napisał(a):
Gdybyś spytał, czy w niedzielę godzi się kopać ogródek, albo wykonywać jakąś inna ciężką i brudną pracę - to już miałbym wątpliwości. Ale wycieczka?
A jak ktoś cale dnie spędza przy komputerze to czy praca w ogródku to nie będzie odpoczynek? A jak ktoś prowadzi intensywny trening właśnie w weekendy bo tylko wtedy ma na to czas to czy to grzech?

Barney napisał(a):
Można też się zastanawiać, czy powinno się zostawiać na niedzielę nauke.

A co ze studentami zaocznymi? I co z wykładowcami akademickimi? A co z nauczycielami szkół średnich zaocznych? A co z osobami prowadzącymi weekendowe kursy doskonalenia zawodowego?

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt lip 04, 2023 9:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Ach te komary


Śr lip 05, 2023 12:01 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Zwracam uwagę, że napisałem "można by się zastanawiać" w tych tematach. Nie mam jednoznacznej opinii, ale z pewnością sprawa nie jest tak jednoznaczna, jak piszecie.

Jockey napisał(a):
Barney napisał(a):
Gdybyś spytał, czy w niedzielę godzi się kopać ogródek, albo wykonywać jakąś inna ciężką i brudną pracę - to już miałbym wątpliwości. Ale wycieczka?
A jak ktoś cale dnie spędza przy komputerze to czy praca w ogródku to nie będzie odpoczynek?
Jest różnica pomiędzy kopaniem, a przycinaniem róż. Dzień święty to nie tylko mój osobisty wypoczynek, to coś więcej.
Cytuj:
A jak ktoś prowadzi intensywny trening właśnie w weekendy bo tylko wtedy ma na to czas to czy to grzech?
Na temat treningu trudno mi się wypowiedzieć, bo to, niestety, obcy dla mnie temat ;) , ale myślę, że to nie to samo.

Cytuj:
Barney napisał(a):
Można też się zastanawiać, czy powinno się zostawiać na niedzielę nauke.



A co ze studentami zaocznymi? I co z wykładowcami akademickimi? A co z nauczycielami szkół średnich zaocznych? A co z osobami prowadzącymi weekendowe kursy doskonalenia zawodowego?
Poza tematem. Czymś innym jest konieczna praca w niedzielę (choć to wymagałoby osobnego wątku, co jest konieczne) a postawą, w którą kujemy w niedzielę, by mieć imprezę w piąteczek czy sobotę.

@mersss, wybacz, przykład od czapy. Wybacz, tym razem się nie odniosę.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr lip 05, 2023 8:41 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
merss napisał(a):
Ma chłop zalecenie od lekarza, by się ruszać i wykonywać ćwiczenia oporowe*. Kupił sobie więc działkę, bo żona nalegała. Nie lubi prac ogrodniczych, ale czas ma tylko w weekend. Czy w niedzielę można wykonywać polecenia lekarza i ćwiczyć kopiąc grządki? Komu służy niedziela? Z tego co wiem to czas, który należy poświęcić Bogu, rodzinie i regenerować siły, by od poniedziałku zacząć pracować intelektualnie.


Rozum mi podpowiada, że w tej sytuacji, jeśli by do kopania doszło, czy innej pracy o takim charakterze, dobrze byłoby dać znać pobożnym sąsiadkom, dlaczego do tej pracy dochodzi, bo inaczej mogłyby je to narazić na niepotrzebnie wnikanie i roztrząsanie, dlaczego to ten chłop nie zachowuje przykazania powstrzymania się do pracy (jeśli jest wierzący) - po prostu zachodzi możliwość zgorszenia i plotek.


Śr lip 05, 2023 12:22 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
To należy załatwić, by wyjaśnić sąsiadom, że ćwiczenia pod okiem terapeuty są nie tylko droższe, ale mięśnie podczas pracy są ćwiczone często w sposób bliższy naturze. :wink: Jak do tego dodasz gadkę o odmladzaniu grasicy, gdzie elementem koniecznym jest aktywność fizyczna to sąsiedzi jeszcze dopytają o pozostałe elementy kuracji odmładzającej.
To jest katolicyzm. Jest niezmienny fundament, gdzie nie ma żadnego ruchu, ale sporo spraw etycznych rozwiązuje się w oparciu o własne sumienie i wychodzą nam różne podejścia do sprawy.

A ludzie i tak będą gadać. Wyjaśnisz sąsiadom, ale postronne osoby i tak zobaczą kopiącego. To jak w opowiadaniu o ojcu, synu i ośle; jeszcze się taki nie narodził co wszytkim by dogodziił. Nawet Bogu zarzucili zrywanie kłosów w niedozwolonym religijnie czasie.


Śr lip 05, 2023 1:38 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
DOprawdy, kopanie ogródka najlepszą formą? I działa, jak robisz to raz w tygodniu?
Bądźmy poważni.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr lip 05, 2023 2:16 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
merss napisał(a):
A ludzie i tak będą gadać. Wyjaśnisz sąsiadom, ale postronne osoby i tak zobaczą kopiącego.


Wystarczy powiedzieć tej jednej sąsiadce, która jest najbardziej towarzyska, zna najwięcej osób. Czasami aż trudno sobie wyobrazić, jak daleko mogą dotrzeć wiadomości dzięki takim osobom. :-D


Śr lip 05, 2023 2:29 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Barney napisał(a):
DOprawdy, kopanie ogródka najlepszą formą? I działa, jak robisz to raz w tygodniu?
Bądźmy poważni.

Działa jak ćwiczenia są czynione systematycznie, co najmniej dwa razy w tygodniu. Raz w tygodniu ćwiczenia oporowe przygotowujące do machania szpadlem. Może mniej mielibyśmy chorób metabolicznych. Kopanie to zazwyczaj dwie pory roku, ale systematyczne są inne prace.
I żeby było jasne: ja się nie załapuję na niedzielne pielenie ogródka i to nie dlatego, że tego nie lubię. Sam rozpocząłeś temat kopania, więc zauważam: to zależy a nie ewangeliczny zakaz pod karą grzechu ciężkiego. Kiedy pojawiają się uogólnienia to od razu wychodzi rozmaite rozumienie owego uogólnienia. Czasem trzeba się i wytłumaczyć co poeta miał na myśli. Czasem zaniechanie wszelkich prac w ogródku to właśnie oczy sąsiadów; sami nie wierzą, ale nic nie sprawia im większej radości niż przyłapanie wierzącego na kopaniu ogródka. :wink:


Śr lip 05, 2023 4:55 pm
Zobacz profil
Milczek
Milczek

Dołączył(a): Pn lip 03, 2023 11:26 pm
Posty: 2
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Dziękuję wszystkim zebranym za odpowiedzi i dyskusję.

Gregor napisał(a):
[I Kor.6.12]:
Wszystko mi wolno, ale nie wszystko jest pożyteczne. Wszystko mi wolno, lecz ja nie dam się niczym zniewolić.

Ostatecznie decyzję podejmujesz w swoim sumieniu - i bądź w tym wolny.

Takiego fragmentu mi było potrzeba :)

Barney napisał(a):

Gdybyś spytał, czy w niedzielę godzi się kopać ogródek, albo wykonywać jakąś inna ciężką i brudną pracę - to już miałbym wątpliwości. Ale wycieczka?

Można też się zastanawiać, czy powinno się zostawiać na niedzielę nauke.

Tylko, aby iść na wycieczkę powodujemy to że pan który sprzedaje bilety musi iść w niedzielę do pracy. Jakby nikt nie szedł to Pan nie miałby po co iść sprzedawać biletów i miałby wolny dzień. Teraz też nad tym myślę że to może po części też jest ofiara z siebie by inni mogli przyjemnie spędzić czas.

Brandeisbluesky napisał(a):
Rzulu,
Czy dobrze rozumiem, że pytasz, czy grzeszymy, jeśli przez nasze aktywności przyczyniamy się do tego, że ktoś inny musi pracować w niedzielę?



Tak o to pytam. Bo przecież nie muszę iść do płatnego parku tylko mogę wybrać darmowy las?


Śr lip 05, 2023 11:16 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzech czy wypoczynek
Rzulu napisał(a):
Tylko, aby iść na wycieczkę powodujemy to że pan który sprzedaje bilety musi iść w niedzielę do pracy. Jakby nikt nie szedł to Pan nie miałby po co iść sprzedawać biletów i miałby wolny dzień. Teraz też nad tym myślę że to może po części też jest ofiara z siebie by inni mogli przyjemnie spędzić czas.

Można na to spojrzeć i z tej strony, że największa frekwencja w owym parku jest właśnie w niedzielę - w ciągu tygodnia chętnych jest o wiele wiele mniej, tak więc ów pan bileter mógłby mieć już cały czas wolne dni, za to nie zarobiłby na kawałek chleba...

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr lip 05, 2023 11:28 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 53 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 71 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL