Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Wt kwi 16, 2024 1:32 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona
 Wszyscy czekamy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
TS7 napisał(a):
Ja i tak nie ufam Twoim słowom.
"Każde zdanie do sprawdzenia".
Nawet jak wyraża "pewność".

To po co tracisz czas i je czytasz?
TS7 napisał(a):
Załącz linka gdzie to wyjaśniałeś.

Masz przeglądarkę na forum, to wrzuć słowo/frazę i poszukaj.
TS7 napisał(a):
TEN chleb. Czyli który?

Ten, który trzyma się w ręce jako symbol.
TS7 napisał(a):
Gdzie w tym zdaniu jest napisane
jakiej "substancji" jest TEN chleb?
Zwykły symbol czy Przemieniony?

Mowa jest tylko o chlebie, patrz kontekst.
U Ciebie przemieniony chleb nie jest już chlebem, chociaż jest chlebem, ale tylko wizualnie, bo już nie jest chlebem, choć nadal jest chlebem, a jednocześnie nie jest już chlebem gdyż był chlebem, który już chlebem nie jest choć nadal widać chleb, ale już on nie jest chlebem mimo, że smakuje jak chleb to chlebem już nie jest....i pewnie to Pan Jezus miał na myśli, a uczniowie to doskonale zrozumieli.
TS7 napisał(a):
Skoro to takie proste,
teraz udowodnij, że werset I Kor.11.26
jest sprzeczny ze
zmianą substancji chleba.

To zmiana substancji jest sprzeczna z I Kor.11.26, który nie mówi o przemianie tylko zupełnie o czymś innym. I Tyle w temacie. Przemiana chleba nie istnieje w Nowym Testamencie.
TS7 napisał(a):
A jak oceniasz czy
"jedyne co mamy to protokół rozbieżności"?

Po przebiegu dyskusji.
TS7 napisał(a):
Jeżeli uznajesz te wszystkie zasady
to dlaczego piszesz, że nie jesteś Protestantem?

Gdyż to są zasady opisane w Nowym Testamencie, który został napisany zanim zaistniał protestantyzm.
TS7 napisał(a):
Dlaczego zatajasz ten 10ty poziom uzasadnień?

Niczego nie zatajam. Ty zwyczajnie nie ufasz moim słowom, więc taka różnica.
TS7 napisał(a):
Czyli nie jesteś zainteresowany tym by wysłuchać drugą osobę,
a jedynie aby "głosić i pozostać przy swoim"?

Chętnie bym Cię wysłuchał, ale Ty nie chcesz mówić tylko zadawać pytanie.
To zasadnicza róznica.
TS7 napisał(a):
Wskaż mi więc, które cechy "dyskusji współwyznawców"
spowodują, że się przekonasz do powrotu do Kościoła Katolickiego?

A dlaczego mam wracać?
Nie widzę żadnego powodu.
TS7 napisał(a):
Ile przyjąłeś poglądów Katolickich w wyniku
w ten sposób prowadzonych dyskusji?

Ani jednego. Jest kilka, w których się zgadzamy, a pozostałe odrzuciłem odchodząc z rzymskiego katolicyzmu.
TS7 napisał(a):
Jak monitor komputera przeszkadza w gotowości?

To zależy na czym skupiasz swoją duchową uwagę.
Czy na krucjacie nawracania, czy na oczekiwaniu na powtórne przyjście Pana Jezusa po swoich wybranych.
TS7 napisał(a):
Jak ma mieć świadomy wybór, jeżeli manipulujesz?
Czy naiwna ofiara manipulacji jest świadoma wyborów
przyczynionych manipulacją?
Czy osoba, którą ktoś wmanipuluje w fałsz jest świadoma wyboru?

Demaskuj więc te manipulacje jasno i merytorycznie, bo na razie piszesz same ogólniki.
A Ty wcielony do katolicyzmu bez świadomości i możliwości wyboru nie zostałeś zmanipulowany? I teraz zwyczajnie tego nie widzisz?
TS7 napisał(a):
Dodatkowo jak można "WYBRAĆ WIARĘ" skoro jest ona ŁASKĄ?
Można WYBRAĆ ŁASKĘ?

Można prosić o łaskę. Można prosić o łaskę, aby uwierzyć.
TS7 napisał(a):
To Wiarę się wybiera czy się nie wybiera?
Masz spójną logicznie odpowiedź?

Owszem.
Dziś możesz zmienić wiarę. Możesz zdecydować, że uwierzysz w Allacha, Wisznu, Siwę, Buddę, Manitou - Ty decydujesz.

Wiesz dokładnie dlaczego wierzysz w to co wierzysz?
Może taki prosty test - dokończ zdanie:
"Wierzę w zmartwychwstanie Jezusa gdyż..."

pozostawiam do rozważenia


So lut 25, 2023 8:31 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
PeterW napisał(a):
Przemyślałem - staram się dostosować do Twojego sposobu rozumowania. Jeszcze raz - Tymoteusz nie był ewangelistą, tylko wykonywał pracę ewangelisty.

No jasne. Wykonuj pracę chirurga nie będąc chirurgiem (bez uprawnień). To zaś Twój sposób rozumowania.
Tymoteusz otrzymał stosowne "uprawnienia" ewangelisty i o tym Ap. Paweł pisze jasno [II Tym.1.6]:Z tego powodu przypominam ci, abyś rozniecił na nowo dar łaski Bożej, którego udzieliłem ci przez włożenie rąk moich.
Osobiście Ap. Paweł ordynował Tymoteusza na ewangelistę.


Ja chyba ślepy jestem, ale wskaż - gdzie ordynował na ewangelistę????
Gregor - Ty byś chyba spłonął ogniem piekielnym gdyby Ci się wymsknęło, że Tymoteusz został po prostu wyświęcony na kapłana. Otóż kapłani są powołani do głoszenia Ewangelii, co Tobie umyka, albo po prostu nie potrafisz tego przyjąć do wiadomości.

Cytuj:
Podobnie Ap. Paweł [Dz.20.28]: Miejcie pieczę o samych siebie i o całą trzodę, wśród której was Duch Święty ustanowił biskupami, abyście paśli zbór Pański nabyty własną jego krwią.

Widać jasno, że relacja między biskupami, prezbiterami a wierzącymi jest pozioma:
- między wami, wśród was,


Jak wiemy, nie uznajesz logiki, jest Ci ona niepotrzebna, ale może mimo wszystko się skup.
Poruszamy się tu w obszarze wizji/metafory Ludu Bożego jako owiec prowadzonych przez pasterzy. Byłeś Ty kiedy na jakiejś hali w górach, albo chociaż widziałeś taką halę (górską) w telewizji? Z owcami, baranami prowadzonymi/pilnowanymi przez pasterzy? Pasterze są owcami???

Jakby Ci przyszedł do głowy obraz Chrystusa jako Baranka Bożego, to nie - to nie jest to ta sama metafora.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N lut 26, 2023 12:24 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Cz kwi 08, 2010 2:54 pm
Posty: 11561
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
No i co z tego jeśli tak prawosławni jak i reformowani swoje nauczanie czerpią z Biblii, a nie z rzymskiego Kościoła...
I dlatego nie uznają np. prymatu papieża - zgodnie z Biblią.
I znowu powtarzasz ten sam krętacki schemat zmiany tematu gdy dowiodłem ci, że to nie rzymscy katolicy wymyślili w Kościele powszechnym podział na tych, którzy przewodzą ludowi kapłańskiemu i tzw laikat gdyż istnieje on także w innych biblijnych wspólnotach Kościoła...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Twoje zapewnienie nie ma dla mnie żadnej wartości...a gdyby prawdą było, że występują w twojej wspólnocie wszystkie urzędy wymienione w Biblii, to bez problemu podał byś kogo Duch Święty ustanowił w twojej wspólnocie biskupem, kogo prezbiterem czy diakonem gdyż to podobno nie jest przecież żadna sekta ale biblijna/ewangeliczna wspólnota...
Zwyczajnie nie podając Ci tych informacji chronię w ten sposób swoją wspólnotę przed takimi jak Ty, dla których słowo innego chrześcijanina/niekatolika jest bez wartości.
Nie Gregorze...ty nie chronisz biskupa czy wspólnoty przede mną...ty po prostu nie jesteś podporządkowany i posłuszny nauczaniu, czy doktrynie tej wspólnoty(kościoła), a więc także biskupowi i dlatego nie podajesz tego o co cię proszę...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
To skąd wiesz kogo przyłączył jeśli nie widzisz Jego duchowego działania w każdym nowonarodzonym...?
Kogo przyłączył, a kogo nie to nie moja sprawa. Biblia mówi, że tak się dzieje, a ja w to wierzę.
Biblia "mówi" też, że Jezus działa na ziemi przez członki swojego Ciała czyli Kościół zatem "idźcie i czyńcie uczniami" jest równoznaczne z czynieniem ich przez chrzest kapłanami...
Gregor napisał(a):
sahcim napisał(a):
Oczywiście...a to, co sobie ubzdurałeś pozostaje tym, co z faktami nie ma nic wspólnego...

I z logiką sahcima też.
Fakty historyczne zapisane w księgach Kościoła pozostaną faktami pomimo twoich wymysłów...

_________________
Postaw, Panie, straż moim ustom
i wartę przy bramie warg moich!
Mojego serca nie skłaniaj do złego słowa...


N lut 26, 2023 5:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18241
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Bajanie różnych nowinkarzy z wyznań powstałych 1,5 tysiąca lat po Chrystusie (a najczęściej jeszcze później) na temat, jak to nie było duchownych na początku chrześcijaństwa, budzą - bo musza budzić - pobłażliwy uśmiech. Ponieważ Biblia nakazuje posłuszeństwo przełożonym w wierze, a oni sa nieposłuszni, więc nic dziwnego, że starają się zaprzeczyć, że w ogóle przełożeni istnieją ;)

Świadectwo Pisma
Szerzej niż tu - Polecam znakomity artykuł Jana Lewandowskiego Chrześcijaństwo bezwyznaniowe (http://analizy.biz/apologetyka/index.php-option=com_content&task=view&id=693&Itemid=63.htm
W poniższym wyborze prosze nie przywiązywać się do słów polskiego tłumaczenia - często prezbiter, starszy a nawet biskup czy apostoł są stosowane zamiennie. Ważne że są funkcje znane i opisane już w NT.

Listy apostolskie są pełne nawiązań do duchownych oraz do spoczywających na nich zadań:
”Prosimy was, bracia, abyście uznawali tych, którzy wśród was pracują, którzy przewodzą wam i w Panu was napominają” (1Tes 5,12 BT) .
Co więcej, wygląda na to, że bycie biskupem jest w nauczaniu Biblii czymś wspaniałym i niezwykle pożytecznym:
”Nauka ta zasługuje na wiarę. Jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pożąda dobrego zadania „ (1Tm 3,1).
Nowy Testament nawet nawiązuje wprost do urzędu – Rz 12,7; Rz 1,5; Dz 1,20.
Czy duchowni mieli prawo przekazywać swój charyzmat? Chyba tak, skoro Jezus złożył im obietnicę:
”Zaprawdę, powiadam wam: Wszystko, co zwiążecie na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążecie na ziemi, będzie rozwiązane w niebie” (Mt 18,18).
Święty Paweł nakazywał przekazywanie sukcesji, pisząc do Tytusa:
”W tym celu zostawiłem cię na Krecie, byś zaległe sprawy należycie załatwił i ustanowił w każdym mieście prezbiterów (Tt 1,5).
Jak charyzmat przełożeństwa był przekazywany? Dokładnie tak jak dzisiaj: przez nałożenie rąk. Święty Paweł tak pisze do swojego ucznia, św. Tymoteusza:
”Nie zaniedbuj w sobie charyzmatu, który został ci dany za sprawą proroctwa i przez włożenie rąk kolegium prezbiterów (1Tm 4,14).
Apostoł Narodów ostrzega jednak, by nie przekazywać święceń ludziom nieodpowiednim:
”Na nikogo rąk pospiesznie nie wkładaj” (1Tm 5,22a).
Bardzo ciekawy w tym kontekście jest fragment Dziejów Apostolskich mówiący o ustanowieniu diakonów. Apostołowie zasugerowali jerozolimskiej wspólnocie kościelnej wyłonienie ich spośród członków lokalnego Kościoła. Czytamy że ”Spodobały się te słowa wszystkim zebranym i wybrali Szczepana, męża pełnego wiary i Ducha Świętego, oraz Filipa, Prochora, Nikanora, Tymona, Parmenasa i Mikołaja, prozelitę z Antiochi”i (Dz 6,5). Jednak ów wybór nie wystarczył, aby objęli oni urząd – stało się to dopiero, gdy ”Przedstawili ich Apostołom, którzy, modląc się, położyli na nich ręce” (Dz 6,6).

Czy prezbiterzy byli jakoś specjalnie traktowani lub otoczeni specjalnym szacunkiem?
Chyba tak, skoro czytamy:
”Przeciwko prezbiterowi nie przyjmuj oskarżenia, chyba że na podstawie dwu albo trzech świadków” (1Tm 5,19).
Prezbiterzy, którzy dobrze przewodniczą, niech będą uważani za godnych podwójnej czci, najbardziej ci, którzy trudzą się głoszeniem słowa i nauczaniem” (1Tm 5,17 BT).
”Pamiętajcie o swych przełożonych, którzy głosili wam słowo Boże, i rozpamiętując koniec ich życia, naśladujcie ich wiarę!” (Hbr 13,70).
Również urząd biskupi był otoczony poważaniem:
”Nauka to godna wiary: jeśli ktoś dąży do biskupstwa, pragnie dobrego zadania” (1Tm 3,1).

Czy biskupi mieli jakąś władzę?
Paweł napisał do nich:
”Uważajcie na samych siebie i na całe stado, nad którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią” (Dz 20,28 BT).
Bądźcie posłuszni waszym przełożonym i bądźcie im ulegli, ponieważ oni czuwają nad duszami waszymi i muszą zdać sprawę z tego. Niech to czynią z radością, a nie ze smutkiem, bo to nie byłoby dla was korzystne”[/color] (Hbr 13,17 BT).

Czy hierarchia miała świadomość swojego przełożeństwa i prawa do decydowania?
Po obradach tzw. Pierwszego Soboru Jerozolimskiego (opisanego w 15 rozdziale Dziejów Apostolskich) Apostołowie i starsi wydali następujące orzeczenie:
”Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, postanowiliśmy jednomyślnie wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie. Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy powtórzą wam ustnie to samo. Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!” (Dz 15,24-29).
Jak widać, apostołowie i starsi nie mieli wątpliwości, że:
  • mają prawo żądać, by głoszący prosili ich o upoważnienie do zwiastowania Ewangelii;
  • że ich postanowienia są głosem Ducha Świętego;
  • że mają prawo nakładać konkretne nakazy (lub zaniechać ich nakładania) na tych, nad którymi sprawują przełożeństwo.
Także święty Paweł nie miał wątpliwości, że ma prawo nakazywać podległym sobie wspólnotom:
”Co do reszty, zarządzę, gdy do was przybędę (1 Kor 1,34b).
Kiedy przechodzili przez miasta, nakazywali im przestrzegać postanowień powziętych w Jerozolimie przez Apostołów i starszych” [/color] (Dz 16,4).
”Co do was, ufamy w Panu, że to, co nakazujemy, czynicie i będziecie czynić” (2Tes 3,4 BT).
Jak zatem rozumieć takie cytaty, które mówią, że wszyscy są braćmi i że Bóg nie ma względu na osoby? W ten sposób, w jaki i dziś je rozumiemy – dowolny członek Kościoła jest tak samo „ważny” i cenny w oczach Boga jak biskup czy papież. Oto kontekst w jakim pojawia się zdanie, iż Bóg nie ma względu na osoby:
”Wtedy Piotr przemówił w dłuższym wywodzie: Przekonuję się, że Bóg naprawdę nie ma względu na osoby. Ale w każdym narodzie miły jest Mu ten, kto się Go boi i postępuje sprawiedliwie” (Dz 10,34-35).

”Bracia moi, niech wiara wasza w Pana naszego Jezusa Chrystusa uwielbionego nie ma względu na osoby. Bo gdyby przyszedł na wasze zgromadzenie człowiek przystrojony w złote pierścienie i bogatą szatę i przybył także człowiek ubogi w zabrudzonej szacie, a wy spojrzycie na bogato odzianego i powiecie: Usiądź na zaszczytnym miejscu!, do ubogiego zaś powiecie: Stań sobie tam albo usiądź u podnóżka mojego!, to czy nie czynicie różnic między sobą i nie stajecie się sędziami przewrotnymi?” (Jk 2,1-4).
”Nie ma już Żyda ani poganina, nie ma już niewolnika ani człowieka wolnego, nie ma już mężczyzny ani kobiety, wszyscy bowiem jesteście kimś jednym w Chrystusie Jezusie” (Ga 3,28).
Nie ma znaczenia naród, urodzenie, bogactwo czy płeć. Wszyscy jesteśmy równi. Dotyczy to także papieża, biskupów czy duchownych. Nie oznacza to jednak, iż nie istnieje przełożeństwo czy władza. Jak w cytowanym wcześniej 12 rozdziale Pierwszego Listu św. Pawła do Koryntian – jedni są apostołami, inni nauczycielami…
Bardzo charakterystyczna jest, opisana w Dziejach Apostolskich, historia św. Pawła (wcześniej: Szawła) z Tarsu. Człowiek ten został powołany bezpośrednio przez Boga (Dz 9,15) do głoszenia Ewangelii, czego zresztą Paweł był zupełnie świadomy, pisząc: ”Oświadczam więc wam, bracia, że głoszona przeze mnie Ewangelia nie jest wymysłem ludzkim” (Ga 1,11). A jednak udał się do Jerozolimy, do Jakuba, Kefasa (tj. Piotra) i Jana i przedstawił to co głosi do ich oceny” [by stwierdzili], czy nie biegnę lub nie biegłem na próżno” (Gal 2,2b). Oczywiście po wysłuchaniu Pawłowego nauczania apostołowie potwierdzili jego prawowierność (”nie polecili mi dodawać czegokolwiek” – Gal 2,6b).
Misja pasterzy w Kościele rozpoczęła się od Piotra, któremu Jezus nakazał: ”Paś owce moj”e (J 21,17c) oraz: ”Ty ze swej strony utwierdzaj twoich braci” (Łk 22,32).

Historyczne źródła wczesnochrześcijańskie
Podobnie jak na temat Kościoła, na temat duchownych piśmiennictwo pierwszych wieków jest bardzo szerokie i bardzo stanowcze.

Najstarszy znany z imienia (prócz autorów natchnionych) pisarz chrześcijański, męczennik, papież w latach 91-101, św. Klemens, napisał List do Kościoła w Koryncie, którego treść szczęśliwie zachowała się do czasów dzisiejszych:
Cytuj:
”(…) Pouczeni przez Jezusa Chrystusa, w pełni przekonani przez Jego zmartwychwstanie, umocnieni w wierze w słowo Boże, wyruszyli Apostołowie w świat i z tą pewnością, jaką daje Duch Święty, głosili dobrą nowinę o nadchodzącym Królestwie Bożym.
Nauczając po różnych krajach i miastach, spośród pierwocin [swojej pracy] wybierali ludzi wypróbowanych duchem i ustanawiali ich biskupami i diakonami dla przyszłych wierzących.
A nie jest to nic nowego.
Przed dawnymi wiekami pisano już o biskupach i diakonach. Tak bowiem mówi gdzieś Pismo Święte: „Ustanowię biskupów ich w sprawiedliwości, a diakonów ich w wierze”. (…)
Cóż w tym dziwnego, że Apostołowie, którym w Chrystusie Bóg zlecił tak wielkie dzieło, ustanowili również biskupów i diakonów.
(…) Także i nasi Apostołowie wiedzieli przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, że będą spory o godność biskupią. Z tego też powodu, w pełni świadomi, co przyniesie przyszłość, wyznaczyli biskupów i diakonów, a później dodali jeszcze zasadę, że kiedy oni umrą, inni wypróbowani mężowie mają przejąć ich posługę.

Czcijmy Pana Jezusa Chrystusa, którego krew została za nas wylana, szanujmy naszych zwierzchników, poważajmy starszych.
(…)
Wy zatem, którzy daliście początek buntowi, podporządkujcie się waszym prezbiterom, przyjmijcie karę jako drogę do nawrócenia.


Święty Ignacy Antiocheński, 107 rok, List do Kościoła w Magnezji. [/b]
Cytuj:
”Starajcie się więc utwierdzić w naukach Pana i Apostołów (…) razem z waszym wielce godnym biskupem, drogocennym wieńcem duchowym waszych kapłanów i waszymi miłymi Bogu [b]diakonami.

Skoro zasłużyłem na radość ujrzenia was w osobach Damasa, waszego godnego Boga biskupa, godnych kapłanów Bassosa i Apolloniosa oraz mojego towarzysza w służbie, diakona Zetiona… obym mógł cieszyć się nim [nadal], gdyż jest on poddany swemu biskupowi jak łasce Boga, a kapłanom jak prawu Jezusa Chrystusa.

Uczynię to, jeśli tylko Pan mi objawi, że w łasce Jego imienia każdy z was i wszyscy razem gromadzicie się w jednej wierze i w Jezusie Chrystusie z rodu Dawida według ciała, Synu Człowieczym i Synu Bożym, aby słuchać biskupa i kapłanów w nienaruszonym posłuszeństwie, łamiąc jeden chleb, który jest pokarmem nieśmiertelności, lekarstwem pozwalającym nam nie umierać, lecz żyć wiecznie w Jezusie Chrystusie.

Wystrzegajcie się więc takich ludzi. A uczynicie to nie wpadając w pychę i trwając niewzruszenie przy Bogu, Jezusie Chrystusie, a także przy waszym biskupie i przykazaniach Apostołów. Kto jest wewnątrz sanktuarium, ten jest czysty, kto zaś jest zewnątrz sanktuarium, ten czysty nie jest. Znaczy to, że kto czyni coś bez biskupa, kapłanów i diakonów, ten nie ma czystego sumienia.
Kiedy bowiem jesteście posłuszni waszemu biskupowi jak [samemu Jezusowi Chrystusowi]; to w moich oczach nie żyjecie już według ludzkiego sposobu myślenia, lecz według [myśli Jezusa Chrystusa], który dla was umarł, byście uwierzywszy w śmierć Jego uniknęli śmierci.
Jest zatem rzeczą konieczną, abyście – tak, jak to czynicie – nie robili nic bez waszego biskupa, lecz abyście byli posłuszni także i kapłanom niby apostołom Jezusa Chrystusa, który jest naszą nadzieją
W Nim się znajdziemy, jeśli tak właśnie żyć będziemy.
Trzeba też, aby i diakoni, będący sługami tajemnic Jezusa Chrystusa, podobali się wszystkim na wszelki sposób. Nie są bowiem usługującymi przy jedzeniu i piciu, lecz sługami Kościoła Bożego.
Należy zatem, by wystrzegali się jak ognia wszelkich zarzutów. Podobnie niechaj wszyscy szanują diakonów jak [samego Jezusa Chrystusa], a także biskupa, który jest obrazem Ojca, i kapłanów jak Radę Boga, i Zgromadzenie Apostołów: bez nich nie można mówić o Kościele.

Podobnie (…) jak Pan ani sam, ani przez swoich Apostołów, nic nie czynił bez Ojca, z którym stanowi jedno, tak i wy nie róbcie niczego bez biskupa i bez kapłanów.

(…) starajcie się wszystko czynić pod kierunkiem biskupa, który zastępuje wam Boga, kapłanów zastępujących radę Apostołów i moich najdroższych diakonów, mających udział w posłudze Jezusa Chrystusa.



Co ciekawe, męczennik wiąże posłuszeństwo biskupowi z byciem chrześcijaninem:
Cytuj:
”Godzi się zatem nie tylko zwać się chrześcijaninem, ale nim również być. W istocie niektórzy, choć ciągle mają biskupa na ustach, wszystko robią bez niego. Widać, że nie są oni ludźmi czystego sumienia.


Tego samego autora Do Kościoła w Filadelfii:
Cytuj:
”Wołałem będąc wśród was, mówiłem wielkim głosem, głosem Boga:
Trwajcie przy biskupie, kapłanach i diakonach! (…)
Duch to głosił mówiąc:
Nie czyńcie nic bez biskupa, strzeżcie swego ciała jako świątyni Bożej, kochajcie jednosc
unikajcie podziałów, stańcie się naśladowcami Jezusa Chrystusa”
Wszystkim którzy żałują, Pan przebacza, jeśli żałując wracają jedności z Bogiem i z radą swojego biskupa.

Jesteście radością moją wieczną i trwałą, zwłaszcza jeśli wszyscy pozostajecie w jedności z biskupem, jego kapłanami i diakonami.


Tego samego autora Do Kościoła w Efezie:
Cytuj:
” (…) należy zatem, abyście postępowali zgodnie z myślą biskupa, co też czynicie. Wasi bowiem kapłani, słusznie szanowani i godni Boga, tak są zestrojeni z biskupem, jak struny z cytrą.

Tego samego autora Do Kościoła w Tralles:
Cytuj:
” (…) niech wszyscy szanują diakonów jak Jezusa Chrystusa, tak samo biskupa jak wyobrażenie Ojca, a prezbiterów jak radę Bożą i grono apostolskie; bez nich nie ma Kościoła.

Jest zatem rzeczą konieczną, abyście – tak, jak to czynicie – nie robili nic bez waszego biskupa, lecz abyście byli posłuszni także i kapłanom niby apostołom Jezusa Chrystusa, (…). Znaczy to, że kto czyni coś bez biskupa, kapłanów i diakonów, ten nie ma czystego sumienia.

Tego samego autora Do Kościoła w Smyrnie:
Cytuj:
Niechaj nikt w sprawach dotyczących Kościoła nie robi niczego bez biskupa. Za ważną uważajcie tę Eucharystię, która jest sprawowana pod przewodnictwem biskupa albo tego, któremu biskup dał upoważnienie. (…) Nie wolno bez biskupa ani chrzcić, ani sprawować agapy.

Każdego bowiem, kogo Gospodarz przysyła jako włodarza swego domu, tak winniśmy przyjąć, jak Tego, który go przysłał. Jest więc rzeczą jasną, że na biskupa musimy patrzeć jak na samego Pana.

Trwajcie przy waszym biskupie, aby i Bóg był z wami. Ofiaruję moje życie za tych, którzy poddani są biskupowi, kapłanom i diakonom – i obym mógł dostąpić z nimi uczestnictwa w Bogu.


Homilia z II wieku (nazywana często błędnie Drugim Listem do Koryntian św. Klemensa):
Cytuj:
”Nawracajmy i napominajmy jedni drugich. A nie zadawalajmy się tylko tym, że wydajemy się wierni i uważni, dopóki słuchamy napomnień kapłanów, lecz także gdy powrócimy już do domu, pamiętajmy o naukach Pańskich.


Święty Ireneusz (ur. 130) Adversus haereses:
Cytuj:
”Gdy błogosławieni apostołowie założyli i zbudowali Kościół, przekazali urząd biskupowi Linusowi. Tego Linusa wspomina Paweł w Listach do Tymoteusza (2Tm 4,21).
Następcą jego był Anaklet.
Po nim na trzecim miejscu po apostołach został biskupem Klemens, który również widział błogosławionych apostołów i z nimi obcował, a słowa ich dźwięczały jeszcze w uszach jego, a naukę i tradycję ich miał przed oczyma, i to nie tylko on sam, albowiem jeszcze wielu żyło z tych, co naukę brali od apostołów. (…)
Następcą Klemensa był Ewaryst,
a Ewarysta Aleksander,
a potem jako szósty po apostołach nastał Ksystus (Sykstus),
po nim zaś Telesfor, który świetne poniósł męczeństwo.
Potem był Hygin,
następnie Pius,
a po nim Anicet,
następcą Aniceta był Soter,
a teraz na dwunastym miejscu po apostołach, dzierży urząd biskupi Eleuteros.
[b]Tym porządkiem i takim następstwem tradycja apostolska w Kościele i opowiadanie prawdy przeszło do naszych czasów.

Taki oto jest najpełniejszy dowód, że jest jedna i ta sama wiara ożywiająca, zachowana w Kościele od apostołów aż do dziś i przekazywana w prawdzie.

Oto, czym obdarza nas wiara, ta, którą prezbiterzy, uczniowie apostołów, nam przekazali; Przede wszystkim poucza nas, abyśmy pamiętali, że w chrzcie otrzymaliśmy odpuszczenie grzechów w imię Boga Ojca i w imię Jezusa Chrystusa, Syna Bożego, wcielonego, zmarłego i zmartwychwstałego (…). (Wykład Nauki Apostolskiej)

Otóż każdy, kto chce zobaczyć prawdę, może stwierdzić w każdym Kościele tradycję Apostołów na całym świecie. I możemy wyliczyć tych, których Apostołowie ustanowili biskupami w kościołach, oraz ich następców aż do nas. (...) [Apostołowie] chcieli bowiem, żeby ci, których zostawili jako swoich następców i którym przekazali swój własny urząd nauczycielski, byli 'doskonałymi' i nienagannymi. Ich prawidłowa działalność przyniosłaby dużą korzyść, a upadek spowodowałby dużą klęskę.”


I tak dalej, i tym podobne. Zaprezentowałem tu zaledwie garść najstarszych świadectw - jest ich wiele, wiele więcej.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pn lut 27, 2023 4:48 pm
Zobacz profil WWW
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
To po co tracisz czas i je czytasz?


Czas się przeznacza raczej na coś co się uważa za mogące przynieść pozytywny skutek.
Fałsz ma w sobie informację.
Nakierowujesz na to gdzie się mylisz.
Żeby można wskazać błąd.

Żeby choćby próbować zrozumieć co należy mówić danemu typowi osób mających podobną grupę poglądów, aby zrozumiała, aby usuwać wątpliwości, które przeszkadzają wierzyć w Kościół Katolicki.

W efekcie próbować przetłumaczyć Tobie rzeczy które możesz źle rozumieć.

A jak nie to, pokazać innym gdzie popełniasz błędy.

Cytuj:
Cytuj:
Załącz linka gdzie to wyjaśniałeś.


Masz przeglądarkę na forum, to wrzuć słowo/frazę i poszukaj.


Gregor: "Pan Jezus powiedział, że
kto ogląda się wstecz
nie nadaje się do Królestwa."

Rodzaju 19
26 Żona Lota, która szła za nim,
obejrzała się
i stała się słupem soli.

Obrazek

Nie podajesz wprost bez cofania wstecz, mogę linię tematyczną zamknąć. Nauczysz się tak ludzi traktować i co to będzie.
Najwyżej będzie G-replay jak temat wróci.

Obrazek

Cytuj:
Cytuj:
TEN chleb. Czyli który?


Ten, który trzyma się w ręce jako symbol.


Ale jest "jeden chleb".
Czy to znaczy, że "TEN chleb i nie-TEN chleb" jest tym samym?
To po co określać chleb jako TEN jak jest "jeden chleb"?
Co to znaczy "jeden chleb"?

A co jak trzymasz chleb,
a druga osoba nie trzyma tego chleba,
ale patrzy na Twój?
Jest to jednocześnie TENchleb i nieTENchleb?

Albo jak osoba mająca skojarzenia
zgodne z Gregolicyzmem
i nie mająca skojarzeń symbolicznych
jedzą tą samą bagietkę jednocześnie?

Obrazek

Nie wiem nadal za co Bóg tu grozi śmiercią zdaniem Gregorystów:

1 Koryntian 11
27 Dlatego też
kto spożywa chleb lub pije kielich Pański
niegodnie,
winny będzie
Ciała i Krwi Pańskiej.
28 Niech przeto
człowiek baczy na siebie samego,
spożywając ten chleb
i pijąc z tego kielicha.
29 Kto bowiem
spożywa i pije
nie zważając na Ciało [Pańskie],
wyrok sobie spożywa i pije.
30 Dlatego to właśnie
wielu wśród was
słabych
i chorych
i wielu też umarło.

Wytłumaczysz z detalami
jak zapobiegać takim sytuacjom
zgodnie z Gregolicyzmem?

Cytuj:
Mowa jest tylko o chlebie, patrz kontekst.


Nie widzę kontekstu, który wskazuje na "symboliczność".
Wskażesz ten kontekst czy jak zwykle?

Cytuj:
U Ciebie przemieniony chleb nie jest już chlebem, chociaż jest chlebem, ale tylko wizualnie, bo już nie jest chlebem, choć nadal jest chlebem, a jednocześnie nie jest już chlebem gdyż był chlebem, który już chlebem nie jest choć nadal widać chleb, ale już on nie jest chlebem mimo, że smakuje jak chleb to chlebem już nie jest....


Substancja: Chrystus
Przypadłość: Chleb

Jaki problem?

Łukasz 3
22 i Duch Święty
zstąpił na Niego,
w postaci cielesnej
niby gołębica


"Duch Święty nie jest gołębiem,
chociaż jest gołębiem, ale tylko wizualnie, bo nie jest gołębiem, choć jest gołębiem, a jednocześnie nie jest gołębiem, gdyż jest gołębiem, który gołębiem nie jest, choć nadal widać gołębia, ale On nie jest gołębiem mimo, że wygląda jak gołąb to gołębiem nie jest..."

Uznajesz gołębia, ale chleba nie?
Wytłumaczysz czym to się różni, czy jak zwykle?

Cytuj:
i pewnie to Pan Jezus miał na myśli,
a uczniowie to doskonale zrozumieli.


Marek 8
14 A uczniowie
zapomnieli wziąć chlebów
i tylko jeden mieli
z sobą w łodzi.

{ To zapomnieli wziąć chlebów czy mieli jeden chleb? }

15 Wtedy im przykazał:
«Uważajcie, strzeżcie się kwasu faryzeuszów i kwasu Heroda!».
16 Oni zaczęli rozprawiać między sobą o tym,
że nie mają chleba.

{ Jak nie mają? Mają JEDEN. }

17 Jezus zauważył to i rzekł im:
«Czemu rozprawiacie o tym, że
nie macie chleba?

{ W końcu mają JEDEN. }

Jeszcze nie pojmujecie i nie rozumiecie, tak otępiały macie umysł?

{ To co to za "Jeden Chleb" , który uczniowie mieli w łodzi, pomimo że nie mieli chleba? }

Obrazek

Jest Jeden Chleb, ale chleba nie ma?

Mateusz 13
10 Przystąpili do Niego uczniowie i zapytali:
«Dlaczego w przypowieściach mówisz do nich?»
11 On im odpowiedział:
«Wam dano poznać
tajemnice królestwa niebieskiego,
im zaś nie dano.

(...)
13 Dlatego mówię do nich w przypowieściach,
że otwartymi oczami nie widzą
i otwartymi uszami nie słyszą
ani nie rozumieją.
14 Tak spełnia się na nich przepowiednia Izajasza:
Słuchać będziecie, a nie zrozumiecie,
patrzeć będziecie, a nie zobaczycie.
15 Bo stwardniało serce tego ludu,
ich uszy stępiały
i oczy swe zamknęli,
żeby oczami nie widzieli
ani uszami nie słyszeli,
ani swym sercem nie rozumieli:
i nie nawrócili się
, abym ich uzdrowił.

Gregolikom nie dano poznać?

Jan 6
40 To bowiem jest wolą Ojca mego, aby
każdy, kto widzi Syna
i wierzy w Niego,
miał życie wieczne.
A ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym».

Jak masz WIDZIEĆ Syna?
Gdzie można spotkać Jezusa współcześnie,
żeby Go WIDZIEĆ po tym jak Wniebowstąpił?

Kto się nie załapał na pierwszy wiek
nie będzie miał życia wiecznego?

Jan 6
«Jam jest chleb, który z nieba zstąpił»
Jam jest chleb życia.
To jest chleb, który z nieba zstępuje:
kto go spożywa, nie umrze.
Ja jestem chlebem żywym,
który zstąpił z nieba.
Jeśli kto spożywa ten chleb,
będzie żył na wieki.
Chlebem, który Ja dam,
jest moje ciało

za życie świata»

Wyjaśnij:
1) "Ja jestem chlebem"
2) "Chlebem, który Ja dam, jest moje ciało"

Chlebem jest moje ciało?

Jan 6
Jak On może nam dać [swoje] ciało do spożycia?
Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam:
Jeżeli nie będziecie
spożywali Ciała Syna Człowieczego
i nie będziecie pili Krwi Jego,
nie będziecie mieli życia w sobie.
Kto
spożywa moje Ciało i pije moją Krew,
ma życie wieczne,
a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym.
Ciało moje
jest prawdziwym pokarmem,
a Krew moja
jest prawdziwym napojem.

Kto
spożywa moje Ciało
i Krew moją pije,

trwa we Mnie, a Ja w nim.
To jest chleb, który z nieba zstąpił -
nie jest on taki jak ten, który jedli wasi przodkowie,
a poumierali.
Kto spożywa ten chleb, będzie żył na wieki»

{ Nie jest taki jak ten, który jedli przodkowie?
Ale jest JEDEN CHLEB?
Ale są DWA? TEN i przodków?
To czym się różni "TEN chleb (Pański)" od chleba przodków? }

Trudna jest ta mowa. Któż jej może słuchać?

{ Co tu trudnego? }

Jezus jednak świadom tego, że
uczniowie Jego na to szemrali,
rzekł do nich: «To was gorszy?

{ Co ich gorszy? Zwykły chleb i wino? }

Odtąd wielu uczniów Jego
się wycofało
i już z Nim nie chodziło.

{ Poszło o chleb i wino?
Woleli ryż i sake?
Dlaczego się wycofali? }

Cytuj:
Cytuj:
Skoro to takie proste,
teraz udowodnij, że werset I Kor.11.26
jest sprzeczny ze
zmianą substancji chleba.


To zmiana substancji jest sprzeczna z I Kor.11.26, który nie mówi o przemianie tylko zupełnie o czymś innym. I Tyle w temacie.


sprzeczny
2. wewnętrznie
taki, którego elementy
zupełnie do siebie nie pasują
lub się wzajemnie wykluczają

wykluczać
3. jedno wyklucza drugie
sprawiać, że
coś
nie może zaistnieć jednocześnie
z czymś

Udowodnij, że zmiana substancji
"nie może zaistnieć jednocześnie"
z I Kor.11.26.


Cytuj:
Przemiana chleba nie istnieje w Nowym Testamencie.


Udowodnij to.
Udowodnij też, że "chleb Pański" jest symboliczny.

Na razie wyrażasz OPINIĘ.
W kółko i na okrągło.
I jeszcze raz i ponownie.
A ja proszę o skuteczne UZASADNIENIE tej OPINII.
Potrafisz to zrobić?
Czy tylko umiesz OZNAJMIAĆ swoje OPINIE?

Cytuj:
Cytuj:
A jak oceniasz czy
"jedyne co mamy to protokół rozbieżności"?


Po przebiegu dyskusji.


"Odpowiedź nieodpowiedź."
To też jest tajna wiedza u Gregolików?
Czy podasz kryteria?

Cytuj:
Gdyż to są zasady opisane w Nowym Testamencie, który został napisany zanim zaistniał protestantyzm.


Nie są.

Cytuj:
Cytuj:
Dlaczego zatajasz ten 10ty poziom uzasadnień?


Niczego nie zatajam. Ty zwyczajnie nie ufasz moim słowom, więc taka różnica.


Co ma do rzeczy zaufanie do słów
z tym czy ujawniasz "10ty poziom"?

Mam bezrefleksyjnie przyjmować to co piszesz,
albo nie wypowiesz "zdań z 10tego poziomu"?
"10ty poziom wiedzy tajnej" tylko dla "akolitów" Gregolicyzmu?

Zatajasz, bo nie udzielasz kompletnych odpowiedzi na kluczowe pytania teologiczne. Sabotujesz zgłębianie detali tematu. Strajk włoski?

Cytuj:
Chętnie bym Cię wysłuchał,
ale Ty nie chcesz mówić
tylko zadawać pytanie.

To zasadnicza róznica.


mówić
używając głosu,
wytwarzać ciągi dźwięków,
które w danym języku
możliwe do zinterpretowania
jako wyrażające określone znaczenia


To pytania są NIE-"możliwe do zinterpretowania
jako wyrażające określone znaczenia"?

A tutaj:

Gregor napisał(a):
TS7 napisał(a):
Czyli nie uznajesz tego schematu Trójcy Świętej
?
Bo jest on dla Ciebie równie sensowny/bezsensowny
jak "losowe równanie"
?
Czyli nie uznajesz Trójcy Świętej
?
Czyli nie jesteś "trynitarny"
?
Czyli może wyznanie Gregora w profilu jest fałszywe
?


Czyli nic nie zrozumiałeś z tego co piszę
lub celowo piszesz kłamstwa.


Czyli jednak moje pytania były "możliwe do zinterpretowania jako wyrażające określone znaczenia"?

To w końcu PYTANIA są "możliwe do zinterpretowania
jako wyrażające określone znaczenia" czy nie?

Znowu niespójność?

Zadasz pytania teologiczne
to może otrzymasz odpowiedź.
Skąd mam wiedzieć co byś chciał wysłuchać,
jeżeli nie opisujesz tego, nie pytasz?

Cytuj:
Cytuj:
Wskaż mi więc, które cechy "dyskusji współwyznawców"
spowodują, że się przekonasz do powrotu do Kościoła Katolickiego?

A dlaczego mam wracać?
Nie widzę żadnego powodu.


Jeżeli Katolicyzm jest Prawdą, to idziesz za Prawdą.
Wolą Bożą.
Przydał byś się do ewangelizacji na rzecz Katolicyzmu.
Mógłbyś nawrócić tych Twoich współbiesiadników, sprowadzić ich wszystkich do Kościoła Katolickiego.
Byście mogli z pozycji wiernych wypowiadać się o Kościele Katolickim. Próbować naprawiać to co uważacie za do naprawienia.

Tzw. JEDNOŚĆ.

Cytuj:
Cytuj:
Ile przyjąłeś poglądów Katolickich w wyniku
w ten sposób prowadzonych dyskusji?


Ani jednego.
Jest kilka, w których się zgadzamy,
a pozostałe odrzuciłem
odchodząc z rzymskiego katolicyzmu.


No więc po co mam naśladować
sposób rozmowy,
którego skutkiem jest
"nie przyjęcie ani jednego poglądu Katolickiego"?
Rozumne uzasadnienie?

Może jest Tobie wygodne, żeby
rozmawiać z Tobą w sposób
na który jesteś UODPORNIONY?

Cytuj:
To zależy na czym skupiasz swoją duchową uwagę.
Czy na krucjacie nawracania, czy na oczekiwaniu na powtórne przyjście Pana Jezusa po swoich wybranych.


To masz na myśli przez "krucjatę nawracania"?

Marek 16
15 I rzekł do nich:
«Idźcie na cały świat
i głoście Ewangelię
wszelkiemu stworzeniu!
16 Kto uwierzy i przyjmie chrzest,
będzie zbawiony;
a kto nie uwierzy,
będzie potępiony.

Może mi opiszesz co masz na myśli
przez "krucjatę na teren własnego wyznania"?
(Katolik na Katoliku)
Ty nie masz "krucjaty Gregorskiej" na Katolika?
(Gregolitolik na Katoliku)

Na czym polega
"oczekiwanie na przyjście Pana Jezusa"?
Jak to się robi?

To nie masz ewangelizować tylko czekać?

No to już prawie minęło 2000 lat od Wniebowstąpienia?
W którym to roku "DwuMillenica Wniebowstąpienia"?
Ile jeszcze tak będziemy "oczekiwać"?

Dzieje Apostolskie 1
Po tych słowach
uniósł się w ich obecności w górę
i obłok zabrał Go im sprzed oczu.
Kiedy
uporczywie wpatrywali się w Niego,
jak wstępował do nieba,
przystąpili do nich
dwaj mężowie w białych szatach.
I rzekli:
«Mężowie z Galilei,
dlaczego stoicie
i wpatrujecie się w niebo?


Cytuj:
Demaskuj więc te manipulacje
jasno i merytorycznie,
bo na razie piszesz same ogólniki.


Tak się staram.
Zacytuj te ogólniki.
Co jest niejasne?

Nie nadużywaj słowa "same".
Podobnie "zawsze", "nigdy", "wszystko" i "nic".
Tak można tracić wiarygodność.

Cytuj:
A Ty wcielony do katolicyzmu
bez świadomości
i możliwości wyboru
nie zostałeś zmanipulowany?
I teraz zwyczajnie tego nie widzisz?


Powiedz konkretnie na czym polega te "wcielenie do katolicyzmu bez świadomości i możliwości wyboru"?
Opiszesz te manipulacje stosowane?

Cytuj:
Cytuj:
Dodatkowo jak można "WYBRAĆ WIARĘ"
skoro jest ona ŁASKĄ?
Można WYBRAĆ ŁASKĘ?

Można prosić o łaskę.
Można prosić o łaskę, aby uwierzyć.


Ta odpowiedź mi się podoba.

To teraz krok następny:

Wobec tego może warto,
zamiast toczyć te wieloletnie dyskusje,
po prostu poprosić każdego,
żeby poprosił Boga o prawdziwą wiarę?

Czy możesz zaproponować treść
prośby do Boga o Prawdziwą Wiarę?


No to wtedy ludzie poproszą
i Bóg da wszystkim Łaskę Wiary
i wszyscy będą nawróceni?
I będzie można sobie darować
te setki/tysiące lat dyskusji i badań?

Jonasz 3
4 Począł więc Jonasz
iść przez miasto
jeden dzień drogi
i wołał, i głosił:
«Jeszcze czterdzieści dni,
a Niniwa zostanie zburzona».
5 I uwierzyli mieszkańcy Niniwy Bogu,
ogłosili post
i oblekli się w wory
od największego do najmniejszego.

Jedno zdanie?
Może i tu się uda?

Poza tym jak to "uwierzyli Bogu"?
Przecież to Jonasz wołał i głosił?

Cytuj:
Cytuj:
To Wiarę się wybiera czy się nie wybiera?
Masz spójną logicznie odpowiedź?


Owszem.
Dziś możesz zmienić wiarę. Możesz zdecydować, że uwierzysz w Allacha, Wisznu, Siwę, Buddę, Manitou - Ty decydujesz.


Jak to się robi?
"Decyduje o zmianie wiary".
Opiszesz mi algorytm postępowania?

Cytuj:
Wiesz dokładnie dlaczego wierzysz w to co wierzysz?
Może taki prosty test - dokończ zdanie:
"Wierzę w zmartwychwstanie Jezusa gdyż..."

pozostawiam do rozważenia


A widział ktoś Zmartwychwstanie Jezusa na oczy?
Ty widziałeś?

Łukasz 16
31 Odpowiedział mu:
"Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to
choćby kto z umarłych powstał,
nie uwierzą
"».

Obrazek

Wiara ta nie sprzeciwia się Rozumowi.
Więc jest Fides + Ratio.

©©©©©©©
Catholic Answers
z przyjemnością przedstawia ten pełny wpis
z oryginalnej Encyklopedii Katolickiej,
opublikowanej w latach 1907-1912."

Jeśli więc zostaniemy zapytani,
dlaczego wierzymy Boską wiarą
w jakąkolwiek Boską prawdę,
jedyną odpowiednią odpowiedzią
musi być to, że
Bóg ją objawił."

https://www-catholic-com.translate.goog ... r_pto=wapp
©©©©©©©

Wskaż błąd.
I podaj Twoją przyczynę "wiary" w Zmartwychwstanie.


Pn lut 27, 2023 5:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
PeterW napisał(a):
Ja chyba ślepy jestem, ale wskaż - gdzie ordynował na ewangelistę????
Gregor - Ty byś chyba spłonął ogniem piekielnym gdyby Ci się wymsknęło, że Tymoteusz został po prostu wyświęcony na kapłana. Otóż kapłani są powołani do głoszenia Ewangelii, co Tobie umyka, albo po prostu nie potrafisz tego przyjąć do wiadomości.

Został wyświęcony i to na rzymskokatolickiego kapłana. Proszę Cię...
Od początku zaprzeczasz prostemu tekstowi i faktom. Kontekst listów PeterW wskazuje, że Duch Św. poprzez Ap. Pawła udzielił Tymoteuszowi daru bycia ewangelistą, ale to nie wszystko.
Tymoteusz był również nauczycielem, co również zostało potwierdzone poprzez profetyczne słowo i udzielenie mu tego daru [I Tym.4.13-14]:13 Dopóki nie przyjdę, pilnuj czytania, napominania, nauki. 14 Nie zaniedbuj daru łaski, który masz, a który został ci udzielony na podstawie prorockiego orzeczenia przez włożenie rąk starszych.
Co Ty więc tu opowiadasz o jakimś pseudo kapłaństwie? Nikt Tymoteusza nie wyświęcał na kapłana.
Tymoteusz był powołany przez Ducha Św. na nauczyciela i ewangelistę - i to wszystko.
W Nowym Przymierzu każdy nowonarodzony człowiek jest królewskim kapłanem, ale staje się nim poprzez powołanie nadane przez Jezusa, a nie człowieka - innych kapłanów nie ma.

Twój Kościół owszem ma swoich kapłanów, ale pamiętaj, że nie jest on, jak sam to stwierdził, Kościołem powołanym przez Jezusa.
Ot i taka różnica.
PeterW napisał(a):
Jak wiemy, nie uznajesz logiki, jest Ci ona niepotrzebna, ale może mimo wszystko się skup.
Poruszamy się tu w obszarze wizji/metafory Ludu Bożego jako owiec prowadzonych przez pasterzy. Byłeś Ty kiedy na jakiejś hali w górach, albo chociaż widziałeś taką halę (górską) w telewizji? Z owcami, baranami prowadzonymi/pilnowanymi przez pasterzy? Pasterze są owcami???

W relacji do Arcypasterza jak najbardziej, gdyż z punktu widzenia Jezusa jest jedna owczarnia i jeden Pasterz.
Nie wiedziałeś?
No to już wiesz.


Wt lut 28, 2023 10:04 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
[
Co Ty więc tu opowiadasz o jakimś pseudo kapłaństwie? Nikt Tymoteusza nie wyświęcał na kapłana.
Tymoteusz był powołany przez Ducha Św. na nauczyciela i ewangelistę - i to wszystko.


poprzez nałożenie rąk - przez starszych (ludzi jakby nie było)
Jest to synonim wyświęcenia nieuku. Kapłani są wyświęcani przez nałożenie rąk
Wielką czcionką, bo może masz słaby wzrok.

Cytuj:
Twój Kościół owszem ma swoich kapłanów, ale pamiętaj, że nie jest on, jak sam to stwierdził, Kościołem powołanym przez Jezusa.


Nie jest takim bo tak Gregor stwierdził - obrażony na dwutysiącletni Kościół członek klubu modlitewno-biblijnego liczącego może parędziesiąt lat... :roll:

Cytuj:
PeterW napisał(a):
Jak wiemy, nie uznajesz logiki, jest Ci ona niepotrzebna, ale może mimo wszystko się skup.
Poruszamy się tu w obszarze wizji/metafory Ludu Bożego jako owiec prowadzonych przez pasterzy. Byłeś Ty kiedy na jakiejś hali w górach, albo chociaż widziałeś taką halę (górską) w telewizji? Z owcami, baranami prowadzonymi/pilnowanymi przez pasterzy? Pasterze są owcami???

W relacji do Arcypasterza jak najbardziej, gdyż z punktu widzenia Jezusa jest jedna owczarnia i jeden Pasterz.
Nie wiedziałeś?
No to już wiesz.


No wiem nareszcie, że funkcja pastora w świetle Twojej argumentacji jest nielegalna.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt lut 28, 2023 11:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
PeterW napisał(a):
poprzez nałożenie rąk - przez starszych (ludzi jakby nie było)
Jest to synonim wyświęcenia nieuku. Kapłani są wyświęcani przez nałożenie rąk
Wielką czcionką, bo może masz słaby wzrok.

No to przeczytaj z czym było związane nałożenie rąk w przypadku Tymoteusza.?
To, że w Twoim Kościele wyświęca się tak kapłanów nie ma nic wspólnego
i nie zmienia nic w kwestii Tymoteusza.
PeterW napisał(a):
Nie jest takim bo tak Gregor stwierdził - obrażony na dwutysiącletni Kościół członek klubu modlitewno-biblijnego liczącego może parędziesiąt lat..

Nie jest takim Twój Kościół, bo sam to napisał w swoim oficjalnym dokumencie, co de facto było już ostatecznie potwierdzone na Soborze Trydenckim.
PeterW napisał(a):
No wiem nareszcie, że funkcja pastora w świetle Twojej argumentacji jest nielegalna.

Tak jak wszystkich pastorów w Kościele apostolskim/biblijnym. :mrgreen:


Śr mar 01, 2023 12:08 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
sahcim napisał(a):
I znowu powtarzasz ten sam krętacki schemat zmiany tematu gdy dowiodłem ci, że to nie rzymscy katolicy wymyślili w Kościele powszechnym podział na tych, którzy przewodzą ludowi kapłańskiemu i tzw laikat gdyż istnieje on także w innych biblijnych wspólnotach Kościoła...

Ludowi kapłańskiemu wg Biblii przewodzą Ci co mają większą odpowiedzialność przez Arcypasterzem za Jego trzodę, a co do zasady są w takim samym stopniu kapłańskim ludem - bez różnicy.
sahcim napisał(a):
Nie Gregorze...ty nie chronisz biskupa czy wspólnoty przede mną...ty po prostu nie jesteś podporządkowany i posłuszny nauczaniu, czy doktrynie tej wspólnoty(kościoła), a więc także biskupowi i dlatego nie podajesz tego o co cię proszę...

Nie wiesz nic o mojej wspólnocie, a wypowiadasz się i dlatego muszę ja chronić. Nie wiem czy to śmieszne czy smutne?
sahcim napisał(a):
Biblia "mówi" też, że Jezus działa na ziemi przez członki swojego Ciała czyli Kościół zatem "idźcie i czyńcie uczniami" jest równoznaczne z czynieniem ich przez chrzest kapłanami...

Równoznaczne tylko dla sahcima.
Żeby zostać uczniem, trzeba się nawrócić/zdecydować iść za Jezusem,a to pozostaje w gestii nowonarodzonych ludzi, którzy jako zbawieni są podniesieni do godności królewskiego kapłaństwa. Zbawia Bóg, a nie człowiek. Kapłanem Króla czyni Bóg, a nie człowiek.
W Twoim Kościele człowiek panuje nad Bogiem i Jezusem, więc innych ludzi czyni kapłanami własnej religii - takie są fakty zapisane w oficjalnych dokumentach Twojego Kościoła.


Śr mar 01, 2023 1:05 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Barney napisał(a):
Bajanie różnych nowinkarzy z wyznań powstałych 1,5 tysiąca lat po Chrystusie (a najczęściej jeszcze później) na temat, jak to nie było duchownych na początku chrześcijaństwa, budzą - bo musza budzić - pobłażliwy uśmiech. Ponieważ Biblia nakazuje posłuszeństwo przełożonym w wierze, a oni sa nieposłuszni, więc nic dziwnego, że starają się zaprzeczyć, że w ogóle przełożeni istnieją

Bajanie o "kaście duchownych" jest śmieszne w świetle Pisma, gdyż Kościół z założenia jest budowlą duchową, a nie instytucją z urzędami.
Poza tym kardynalnym błędem myslenia instytucjonalnego jest fałszywa hierarchia, bo ten jest "duchownym",a ten zwykłym wierzącym, co w efekcie doprowadziło do niebiblijnej relacji zwierzchnik ---> poddany.

Posłuszeństwo w Kościele apostolskim wynikało jedynie w obszarze wiary, a nie w relacji panujący nad ślepo poddanym, co Ap. Piotr jasno zaznaczył [I Piotra.5.2-3]:2 Paście trzodę Bożą, która jest między wami, nie z przymusu, lecz ochotnie, po Bożemu, nie dla brzydkiego zysku, lecz z oddaniem, 3 Nie jako panujący nad tymi, którzy są wam poruczeni, lecz jako wzór dla trzody.

Wzór dla trzody to fundament, na którym opiera się odpowiedzialność pasterzy, a nie ich wyższy status, co Ap. Piotr dalej zaznacza [I Piotra.5.5]:
5 Podobnie, młodsi, bądźcie ulegli starszym; wszyscy zaś przyobleczcie się w szatę pokory względem siebie, gdyż Bóg pysznym się sprzeciwia, a pokornym łaskę daje.
I tak biskup ma przybrać szatę pokory względem innych wierzących - i dawać przykład.
Jednak ten element jakoś się nie pojawił w tekście Barneya, przedstawiając tylko wykrzywiony model panowania człowieka nad człowiekiem. To praktykuje się m.in. w rzymskim odłamie chrześcijaństwa, który został zbudowany na człowieku, a nie na Chrystusie.
Porównywać model biblijnego Kościoła z Kościołem rzymskim i jego istnieniem na przestrzeni wieków można bardzo długo wykazując wiele, wiele różnic. Ale na to zwyczajnie szkoda czasu.

Dla niebojaźliwych i zainteresowanych innym rozumieniem/postrzeganiem Kościoła i służb ustanowionych przez Duch Św. w nim, polecam poniższy materiał

https://youtu.be/E1zx_ybWpYc


Śr mar 01, 2023 1:12 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
PeterW napisał(a):
Nie jest takim bo tak Gregor stwierdził - obrażony na dwutysiącletni Kościół członek klubu modlitewno-biblijnego liczącego może parędziesiąt lat..

Nie jest takim Twój Kościół, bo sam to napisał w swoim oficjalnym dokumencie, co de facto było już ostatecznie potwierdzone na Soborze Trydenckim.


NIE KŁAM.
Jeszcze raz powtórzysz kłamstwo - polecą kary regulaminowe. Czas tolerowania kłamstwa od tej chwili się skończył

Cytuj:
PeterW napisał(a):
No wiem nareszcie, że funkcja pastora w świetle Twojej argumentacji jest nielegalna.

Tak jak wszystkich pastorów w Kościele apostolskim/biblijnym. :mrgreen:


Dobrze że nie uważasz swojej grupy za Kościół apostolski/biblijny. To sobie wyjaśniliśmy.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Śr mar 01, 2023 12:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18241
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
No cóż, nie przypadkowo @Gregor nie zacytował z czym dyskutuje, kiedy mi "odpowiedział". Zainteresowanych zachęcam - porównajcie mój post (wraz z cytatami z Pisma i świadectwami z czasów wczesnochrześcijańskich) z gregorową "odpowiedzią" ;)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr mar 01, 2023 8:19 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
PeterW napisał(a):
NIE KŁAM.

Podawałem konkretne dokumenty Twojego Kościoła, które jasno wyrażają to co piszę:
- Deklaracja Dominus Iesus
- co do Soboru Trydenckiego, to poczytaj sobie:
Sesja XXI (1562)
Nauka o Komunii pod dwiema postaciami i Komunii małych dzieci rozdział 1
i zestaw to ze słowami Jezusa [Mt.26.26-27].

Skoro dla Ciebie czas kłamstw się skończył to wstaw sobie samemu ten czerwony tekst.

Cytuj:
Dobrze że nie uważasz swojej grupy za Kościół apostolski/biblijny. To sobie wyjaśniliśmy.

No to sobie sam wyjaśniłeś - jesteś dumny z tego? Brawo Ty.


Śr mar 01, 2023 11:32 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
PeterW napisał(a):
NIE KŁAM.

Podawałem konkretne dokumenty Twojego Kościoła, które jasno wyrażają to co piszę:
- Deklaracja Dominus Iesus
- co do Soboru Trydenckiego, to poczytaj sobie:
Sesja XXI (1562)
Nauka o Komunii pod dwiema postaciami i Komunii małych dzieci rozdział 1
i zestaw to ze słowami Jezusa [Mt.26.26-27].

Skoro dla Ciebie czas kłamstw się skończył to wstaw sobie samemu ten czerwony tekst.



Gregor - już zostało to omówione tu -> link gdzie jest pełniej zacytowany dokument na który się powołujesz i wychodzi że to że piszesz KŁAMLIWIE - skoro dla ciebie czarno na białym nic nie znaczy - masz na czerwono:
Masz zakaz pisania w tym temacie - od teraz

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz mar 02, 2023 12:02 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
PeterW napisał(a):
Gregor - już zostało to omówione tu -> link gdzie jest pełniej zacytowany dokument na który się powołujesz i wychodzi że to że piszesz KŁAMLIWIE - skoro dla ciebie czarno na białym nic nie znaczy - masz na czerwono:

Mam prawo do własnego zdania, nawet jeśli się z nim nie zgadzasz.
Nie piszę w dziale dla katolików człowieku.

Podaj punkt regulaminu, który naruszyłem?


Cz mar 02, 2023 1:07 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 9, 10, 11, 12, 13  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL