Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt kwi 19, 2024 8:56 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Następna strona
 Wszyscy czekamy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
PeterW napisał(a):
Ty tak na serio? Masz tam wręcz podkreślenie: TEN chleb i TEN kielich (wino), nie jakikolwiek bądź.

Czyli jaki? -magiczny?
Wiesz jaki chleb jadł Pan Jezus z uczniami podczas ostatniej wieczerzy - zwykły chleb niekwaszony (maca), który łamał i zwykłe wino.
PeterW napisał(a):
Tak poza tym szczury masz w domu, albo wirusa komputerowego bo zjadło Ci dalszą część za Twoim cytatem:

28 Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. 29 Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie]13, wyrok sobie spożywa i pije.

A co to znaczy?
Przeczytaj te wersety w kontekście całości czyli 20-34. Kontekst wyjaśnia co to znaczy niegodnie spożywać i nie rozróżnianie ciała Pańskiego.
PeterW napisał(a):
Gregor, czy swoich czytelników rzeczywiście masz za niekumatych, co nie doczytają tego co dla Ciebie jest niewygodne?

Wykładnia Ap. Pawła przytoczona przeze mnie dotyczyła słów Jezusa. To co przytoczyłeś to opis błędu jaki popełniali Koryntianie.
To dwie różne kwestie.


Pt sty 20, 2023 12:25 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Barney napisał(a):
Świadczy o tym może "Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej"?
A czemu pominąłeś dalszy ciąg - ostateczne i całkowicie jednoznaczne utożsamienie Eucharystii z Ciałem i Krwią Pańską:
1Kor 11:27 "Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny staje się Ciała i Krwi Pańskiej."

Już o takich "drobiazgach" jak Jezusowe "To jest Ciało moje za was" (1 Kor 11,24) czy "To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana."*/Mk 14,24/ nawet nie wspominam, bo wiem, że - jak zwykle rasowi solascripturowcy - świadectwu Pisma nie wierzysz...

Przytoczyłem wykładnię Ap. Pawła dotycząca słów Pana Jezusa zarówno tych z ewangelii (Ty podałeś) jak i tych z ostatniej wieczerzy. Stanowią one spójną całość, a Ap. Paweł je wyjaśnia [I Kor.11.26].
To co teraz tu przytaczasz [I Kor.11.27] to inna kwestia dotycząca postępowania Koryntian.
Barney napisał(a):
Co do Twoich fantazji na temat papiestwa - nawet nie chce mi się pisać polemiki. Zresztą tyle razy ja i inni już omawiali to na forum, podając świadectwo z epoki...

Fantazje?
To co napisałem zaczerpnąłem oczywiście z oficjalnych publikacji Twojego Kościoła.
No i co, miałbyś teraz zaprzeczać dokumentom soborowym, lub faktom historycznym uznanym przez Twój Kościół?
Nie sądzę.


Pt sty 20, 2023 12:41 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
PeterW napisał(a):
Ty tak na serio? Masz tam wręcz podkreślenie: TEN chleb i TEN kielich (wino), nie jakikolwiek bądź.

Czyli jaki? -magiczny?

Serio? Po co Ty czytasz Biblię, jak i tak i tak masz własne zdanie? "To jest moje Ciało... to jest Moja krew" - tak - czysta magia, hokus pokus, a Jezus tak sobie coś tam gadał, by było ładnie.

Cytuj:
Wiesz jaki chleb jadł Pan Jezus z uczniami podczas ostatniej wieczerzy - zwykły chleb niekwaszony (maca), który łamał i zwykłe wino.


I dlatego św. Paweł przestrzegał by nie spożywać tego zwykłego chleba i wina ot tak sobie, gdyż inaczej sprowadza się na siebie zgubę. Pewnie też to tylko tak sobie napisał. Serio?

Moje grabulacje panie "chrześcijanin" - tak to nie błąd że w cudzysłowie. Reprezentujesz pełnię wiary w to co zapisano w Biblii - zwłaszcza to co jest w centrum wiary chrześcijańskiej. - to z kolei sarkazm.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt sty 20, 2023 1:22 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18243
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Czy ktoś ma jeszcze wątpliwości? Bo na sam ping-pong z Gregorem szkoda mi czasu. Jak widać tekst PIsma w ogóle Mu nie przeszkadza w budowaniu doktryn...

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Pt sty 20, 2023 11:13 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
PeterW napisał(a):
Serio? Po co Ty czytasz Biblię, jak i tak i tak masz własne zdanie? "To jest moje Ciało... to jest Moja krew" - tak - czysta magia, hokus pokus, a Jezus tak sobie coś tam gadał, by było ładnie.

To co mówił Pan Jezus wyjaśnił Ap. Paweł. Napisał tą wykładnię do nawróconych pogan, bo nawróceni żydzi doskonale wiedzieli, że nie o krew i ludzkie ciało tu chodzi.
PeterW napisał(a):
I dlatego św. Paweł przestrzegał by nie spożywać tego zwykłego chleba i wina ot tak sobie, gdyż inaczej sprowadza się na siebie zgubę. Pewnie też to tylko tak sobie napisał. Serio?

Przestrzegał ich, aby nie sięgać lekkomyślnie po chleb, gdyż symbolizuje on zarówno ciało Pana Jezusa wydane za ich grzechy, w którym mają udział/odkupienie (to samo z kielichem wina), jak również symbolizuje wspólnotę ludzi wierzących [I Kor.10.17]: Ponieważ jest jeden chleb, my, ilu nas jest, stanowimy jedno ciało, wszyscy bowiem jesteśmy uczestnikami jednego chleba.
Rozumiesz tą symbolikę: chleb jako symbol ciała Jezusa i Kościoła.
Chleb pozostaje chlebem, a wino winem.

Jeśli więc nie masz tej świadomości/rozróżnienia co symbolizuje chleb (ciało Jezusa i wszystkich wierzących), kim jest wierzący obok Ciebie, jeśli nie kierujesz się królewskim przykazaniem miłości względem niego, to sięgasz niegodnie po te symbole i wydajesz na siebie sąd - gdyż Pan Bóg patrzy na serce.
Ap. Paweł dokładnie to opisał i wytłumaczył [I Kor.11.20-22, 27-34] Koryntianom, że jeśli gardzą czy poniewierają innych wierzących to w istocie gardzą/poniewierają Jezusem.
Skoro nie są w stanie rozróżnić dobrego od złego, to nie są godni sięgać po chleb i wino. Skoro jednak to robią to są osądzeni za pogardzanie wierzącym/pogardzanie Panem Jezusem. Jedząc i pijąc przyjmują wyrok tego sądu i jego konsekwencje.
Symbolika chleba i wina jest prosta, ale niesie z sobą głęboką treść i realną rzeczywistość duchową.
I to właśnie odróżnia ją od pogańskich obrzędów, w których wierni spożywali ciało i krew swoich bogów.
PeterW napisał(a):
Moje grabulacje panie "chrześcijanin" - tak to nie błąd że w cudzysłowie. Reprezentujesz pełnię wiary w to co zapisano w Biblii - zwłaszcza to co jest w centrum wiary chrześcijańskiej. - to z kolei sarkazm.

No i co, ulżyło Ci? No to się cieszę.


Pt sty 20, 2023 6:43 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
PeterW napisał(a):
I dlatego św. Paweł przestrzegał by nie spożywać tego zwykłego chleba i wina ot tak sobie, gdyż inaczej sprowadza się na siebie zgubę. Pewnie też to tylko tak sobie napisał. Serio?

Przestrzegał ich, aby nie sięgać lekkomyślnie po chleb, gdyż symbolizuje on zarówno ciało Pana Jezusa wydane za ich grzechy, w którym mają udział/odkupienie (to samo z kielichem wina), jak również symbolizuje wspólnotę ludzi wierzących [I Kor.10.17]: Ponieważ jest jeden chleb, my, ilu nas jest, stanowimy jedno ciało, wszyscy bowiem jesteśmy uczestnikami jednego chleba.
Rozumiesz tą symbolikę: chleb jako symbol ciała Jezusa i Kościoła.
Chleb pozostaje chlebem, a wino winem.

Czyli (zgodnie z Twoją wykładnią) idąc do piekarni po chleb i na stoisko z alkoholami po wino, mam je traktować jako symbol Ciała i Krwi Chrystusa, a także i Kościoła????

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt sty 20, 2023 8:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
PeterW napisał(a):
Czyli (zgodnie z Twoją wykładnią) idąc do piekarni po chleb i na stoisko z alkoholami po wino, mam je traktować jako symbol Ciała i Krwi Chrystusa, a także i Kościoła????

Tylko w miejscu i momencie gdy nadajesz im takie symboliczne znaczenie podczas sprawowania pamiątki wieczerzy Pańskiej, rozdzielając kielich wina między wszystkich i łamiąc chleb, aby każdy obecny otrzymał jego cząstkę - zgodnie z wolą Jezusa Chrystusa.


So sty 21, 2023 12:29 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
PeterW napisał(a):
Czyli (zgodnie z Twoją wykładnią) idąc do piekarni po chleb i na stoisko z alkoholami po wino, mam je traktować jako symbol Ciała i Krwi Chrystusa, a także i Kościoła????

Tylko w miejscu i momencie gdy nadajesz im takie symboliczne znaczenie podczas sprawowania pamiątki wieczerzy Pańskiej,
rozdzielając kielich wina między wszystkich i łamiąc chleb, aby każdy obecny otrzymał jego cząstkę - zgodnie z wolą Jezusa Chrystusa.

Czyli jak nie nadam im symbolicznego znaczenia to nie muszę się przejmować zaleceniami św. Pawła?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So sty 21, 2023 1:35 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
Tylko w miejscu i momencie gdy nadajesz im takie symboliczne znaczenie podczas sprawowania pamiątki wieczerzy Pańskiej

Przyszlo mi do glowy jak czesto nie zdajemy sobie sprawy z Jego obecnosci.
Czekalismy na Pamiatke Narodzenia a przeciez mamy Klucz, Swiatlo, Krola, Emanuela caly czas w Kosciele, w Eucharystii, w Pismie, w drugim czlowieku i jest z nami zawsze i w kazdej sytuacji. Nie musimy czekac.


So sty 21, 2023 2:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
PeterW napisał(a):
Czyli jak nie nadam im symbolicznego znaczenia to nie muszę się przejmować zaleceniami św. Pawła?

Jeśli w danym momencie nie sprawujesz pamiątki wieczerzy, to możesz wypić wino i zagryźć chlebem.
Tak też robili to Koryntianie i niestety przeginali, bo nadużywali wina podczas wieczerzy.


N sty 22, 2023 8:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
robaczek2 napisał(a):
Przyszlo mi do glowy jak czesto nie zdajemy sobie sprawy z Jego obecnosci.
Czekalismy na Pamiatke Narodzenia a przeciez mamy Klucz, Swiatlo, Krola, Emanuela caly czas w Kosciele, w Eucharystii, w Pismie, w drugim czlowieku i jest z nami zawsze i w kazdej sytuacji. Nie musimy czekac.

Mało tego. On jest jeszcze bliżej [II Kor.13.5]:
Poddawajcie samych siebie próbie, czy trwacie w wierze, doświadczajcie siebie; czy nie wiecie o sobie, że Jezus Chrystus jest w was? Chyba żeście próby nie przeszli.


N sty 22, 2023 9:00 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
PeterW napisał(a):
Czyli jak nie nadam im symbolicznego znaczenia to nie muszę się przejmować zaleceniami św. Pawła?

Jeśli w danym momencie nie sprawujesz pamiątki wieczerzy, to możesz wypić wino i zagryźć chlebem.
Tak też robili to Koryntianie i niestety przeginali, bo nadużywali wina podczas wieczerzy.


Ale co oni robili? Sprawowali tę pamiątkę, czy po prostu popijali sobie, zagryzając chlebem?

A i jeszcze jedno: co znaczy "sprawować pamiątkę"? Jak się to odbywa?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


N sty 22, 2023 10:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
PeterW napisał(a):
Ale co oni robili? Sprawowali tę pamiątkę, czy po prostu popijali sobie, zagryzając chlebem?

Z tego co opisał Ap. Paweł wynika, że schodzili się na wieczerzę, zasiadali do stołów, jedli i pili, nie bacząc na potrzeby innych. Z taką niegodną postawą względem innych wierzących w pewnym momencie sięgali po symbole chleba i wina.
PeterW napisał(a):
A i jeszcze jedno: co znaczy "sprawować pamiątkę"? Jak się to odbywa?

To znaczy czynić to, co nakazał Pan Jezus na swoją pamiątkę: rozdzielić chleb i kielich między wszystkich uczestników zgromadzenia jako symbole odkupienia i zawarcia Nowego Przymierza, a zarazem ogłaszać Jego odkupieńczą śmierć na krzyżu za każdego człowieka.


N sty 22, 2023 11:57 pm
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Cz sty 28, 2021 12:49 am
Posty: 637
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Może to
"trans-symbolizacja".

Coś się zmienia,
ale
nic się nie zmienia.
I w wyniku tego czegoś
co się zmienia
choć się nie zmienia,
można dostać karę śmierci.

Dalej ciekawe jakie warunki konieczne
muszą być spełnione
aby nastąpiła
trans-symbolizacja Protestancka.
Jaka jest procedura.
I gdzie jest opisana w Biblii.

Mamy nowy model "konstrukcji":

Substancja, przypadłość i symbolicja.
Pamiętajmy, że symbolicja to podobno nie jest substancja.

Tyle, że skoro to symbolizuje:
"symbole odkupienia i zawarcia Nowego Przymierza"

To jak ktoś kto nie jest wtajemniczony w taką "symboliczną teologię", jak ma się domyślić, że to chodzi o "symbole odkupienia i zawarcia Nowego Przymierza".

Po co miałby Bóg zlecać takie "symboliczne działania"?
Jakiś marketing Chrześcijaństwa?
Chyba są lepsze metody na reklamę, np. ogłoszenie, że w Kościołach Katolickich przyjmujesz Boga.
Jakieś takie bardziej "chodliwe" niż chleb i wino.

Zdaje się, że Bóg powinien działać "Maksymalnie" aby osiągnąć większą skuteczność dzieła. Czy takie "symboliczne chleby są maksymalne" czy raczej "wersja ekonomiczna"?

Za to w celu "ogłaszać Jego odkupieńczą śmierć na krzyżu"
może lepiej byłoby chodzić z krzyżami po ulicach.
Bo to łatwiej zrozumieć niż chleb i wino.

Obrazek

Ja mam problem zrozumieć czego się spodziewają rozumowo (o ile się nad tym zastanawiają) Protestanci po tych "symbolicznych wydarzeniach".
Tzw. "jaki to ma CEL".
Wprawdzie mam pewne wątpliwości czy odpowiedź byłaby coś ponad "bo Pan Jezus tak kazał w Biblii i jest to wielka tajemnica czemu tak".

Do tego "śmierć za złe zachowanie przy symbolicznym chlebie i winie"?

Mateusz 11
16 Lecz z kim mam porównać
to pokolenie?
Podobne jest do
przebywających na rynku dzieci,
które przymawiają swym rówieśnikom:
17 "Przygrywaliśmy wam,
a nie tańczyliście;
biadaliśmy,
a wyście nie zawodzili".

18 Przyszedł bowiem Jan:
nie jadł ani nie pił,
a oni mówią:
"Zły duch go opętał".
19 Przyszedł Syn Człowieczy:
je i pije. a oni mówią:
"Oto żarłok i pijak,

przyjaciel celników i grzeszników".
A jednak mądrość usprawiedliwiona jest przez swe czyny».

Czyli tutaj je i pije, mówią że żarłok i pijak.
Ale nadamy symboliczne znaczenie i już kara śmierci?
Nie rozumiem.


Pn sty 23, 2023 8:09 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
PeterW napisał(a):
A i jeszcze jedno: co znaczy "sprawować pamiątkę"? Jak się to odbywa?

To znaczy czynić to, co nakazał Pan Jezus na swoją pamiątkę: rozdzielić chleb i kielich między wszystkich uczestników zgromadzenia jako symbole odkupienia i zawarcia Nowego Przymierza, a zarazem ogłaszać Jego odkupieńczą śmierć na krzyżu za każdego człowieka.


Ale jak się to odbywa - np. u Ciebie w Twoim Zborze?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pn sty 23, 2023 8:54 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 13  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL