Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 20, 2024 5:18 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona
 Wszyscy czekamy 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
bergamotka napisał(a):
Powszechność oznacza nie mniej ni więcej tylko to że Kościół, w którym jest stale obecny Chrystus, został posłany do wszystkich ludzi.

Przeciez Gregor doskonale o tym wie i zna Lumen Gentium oraz liturgie Trzech Kroli.
On sie tak lubi przekomarzac. Szkoda ze nie zaczalem wczesniej cytowania antyfon bo w pierwszej pisze: "przyjdź i naucz nas dróg roztropności"
Co bym kazdemu z nas (sobie tez) zyczyl.


N sty 15, 2023 6:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Trzeba było umieścić ten wątek tam gdzie jego miejsce - w dziale Świadectwa, skoro chciałeś dokarmiać go sobie pobożnymi wzdychaniami.


N sty 15, 2023 8:18 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
bergamotka napisał(a):
Ty sadzisz jakieś wymysły a ja mam szukać potwierdzenia. Podaj gdzie to wyczytałeś.

Nie wykazałaś się raczej choćby podstawową znajomością jego życia pisząc:
Cytuj:
Szymon słupnik żył na słupie i z tego co kojarzę nie był chyba kapłanem, ale to nie oznacza że nie korzystał z sakramentów i nie uczestniczył we Mszy świętej.

O takie sobie domniemania.
bergamotka napisał(a):
Znowu znawca katolicyzmu się wypowiedział. Naprawdę nie wiem co tak trudnego jest w zrozumieniu że Kościół rzymski to jedna ze wspólnot w Kościele katolicki, w którym są poza też inne. A skoro już załapałeś że są też inne Kościoły które są w jedności ze Stolica Apostolską, to logicznym jest że one tez tak rozumieją powszechność. Czy to jednak za trudne?

Nie wiem co trudnego w tym, że katolickość/powszechność powiązana jest z władzą papieża?
bergamotka napisał(a):
I wreszcie to jedynie ty w tej dyskusji posługujesz się w ogóle określeniem kościół rzymski.

Aby nie było wątpliwości o jakim z odłamów chrześcijaństwa mówię.
Poza tym Twój Kościół ma "rzymski" w nazwie.
bergamotka napisał(a):
No to wiemy kiedy byłą. Wyjaśnij jeszcze czym była czy jest. Ja rozumienie powszechności w Kościele katolickim podałam.

Powszechność dotyczyła przede wszystkim powszechnego dostępu do zbawienia dla każdego przez wiarę w poselstwo Ewangelii, jednolitej nauki, nad którą czuwali apostołowie. Z tego wynikał fakt, że wszystkie Kościoły: Antiochia, Efez, Jerozolima, Tesaloniki i in., choć niezależne od siebie stanowiły Kościół powszechny, do którego należeli też chrześcijanie w mniejszych wspólnotach.
bergamotka napisał(a):
Ok, tyle że gdzie tam o tych praktykach - biblijnych rozważaniach, dyskusjach, pogaduszkach przy kawie i ciastku. Gdzie o tym, że to jak twierdzisz buduje współcześnie wspólnotę?

Masz to w listach poczytaj - nie będę przecież tu cytował całych rozdziałów.
W sferze duchowej nic się nie zmieniło. Tak jak budowano duchowa wspólnotę wierzących w tamtym czasie tak i teraz. Mamy podany dobry wzorzec apostolski.
bergamotka napisał(a):
"Chleb, który łamiemy, czyż nie jest udziałem w Ciele Chrystusa? Ponieważ jeden jest chleb, przeto my, liczni, tworzymy jedno Ciało. Wszyscy bowiem bierzemy z tego samego chleba." To jest wspólnota o której pisał św. Paweł a nie naturalne więzi zadzierzgnięte przy pobożnie czy miło spędzanym czasie.

A Jezus w jaki sposób nawiązywał relacje z ludźmi? Stojąc w świątyni?
Nie pamiętasz co mu zarzucali świątobliwi faryzeusze:
- je i pije z grzesznikami i celnikami
- do człowieka grzesznego przyszedł w gościnę
- żarłok i pijak przyjaciel celników i grzeszników
Dlatego mając takie podejście do wspólnoty jak tu przedstawiasz, nic nie wiesz o ludziach, który stoją wokół Ciebie w kościele. Z takim podejściem słowa "brat", "siostra" używane w kościele apostolskim to dziś nic nie znaczące zwroty.
Polecam poczytaj listy apostolskie pod kątem życia wspólnotowego - jest tam tego sporo: o wzajemnym budowaniu się, wspieraniu, usługiwaniu sobie, pomocy, okazywaniu sobie miłości w działaniu, wspólnym spożywaniu posiłków itd.,
Żadna liturgia/obrzędy nie zastąpią relacji między ludzkich i może dlatego uczęszczających na mszę ludzi jest w twoim Kościele niespełna 37% (dane z przed pandemii).
bergamotka napisał(a):
Przykładowo - orientacja, baptysterium, freski. A ty wreszcie podasz jakieś przykłady ze ściągali pomysły z pogańskich świątyń? Czy to taki już twój styl że swoich wymysłów nie popierasz żadnymi argumentami?

No proszę Cię...
- pogańskie świątynie były budowane zgodnie z określoną orientacją
- ozdobione były płaskorzeźbami i malowidłami
- specjalne szaty kapłanów
- naczynia obrzędowe
takie informacje masz dostępne w necie.
bergamotka napisał(a):
Ojej, jacy nieszczęśliwi ci katolicy. I jaki nieszczęśliwy Pan Bóg. Wszyscy skrępowani, tylko ten co się wydostał z tej opresji, były już katolik wreszcie wolny.

No i po co ta złośliwość?
Tak, z katolickiego punktu widzenia ci katolicy są w kropce gdyż:
nieważny chrzest--->nieważna komunia---->nieważne bierzmowanie--->nieważny sakrament ślubu. Wystarczy?
Co do Pana Boga, to On nie ma z tym problemu, gdyż to nie On wymyślił obrzędy i liturgię, którym podlegasz.
bergamotka napisał(a):
To po co jest tam ta "liturgia" skoro nie ma znaczenia?

Tworzy pewien porządek, to raczej narzędzie a nie cel.
Czasem rozpoczynamy nasze zgromadzenie pieśnią, innym razem modlitwą, czasem ktoś opowie jakieś świadectwo działania Jezusa w jego życiu, czasem będzie krótkie słowo wstępne. Nie ma gorsetu obrzędów, gdyż zdajemy sobie sprawę z ewangelicznej istoty i sensu naszego zgromadzenia, że gdzie dwóch lub trzech jest zgromadzonych w imię Jezusa, tam on jest pośród nich.


Wt sty 17, 2023 2:19 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
PeterW napisał(a):
A teraz grzecznie paluszkiem pokaż w cytowanym i podkreślonym przez Ciebie fragmencie frazę "Kościół rzymsko-katolicki"...

Proszę bardzo:
Cytuj:
Kościele katolickim rządzonym przez Następcę Piotra

O kogo chodzi? - o papieża,
gdzie rządzi papież? - w Kościele rzymskokatolickim i w tych które są mu podległe.
PeterW napisał(a):
Kościoły, które nie będąc w pełnej wspólnocie z Kościołem katolickim, pozostają jednak z nim zjednoczone bardzo ścisłymi więzami, jak sukcesja apostolska i ważna Eucharystia, są prawdziwymi Kościołami partykularnymi. Dlatego także w tych Kościołach jest obecny i działa Kościół Chrystusowy, chociaż brak im pełnej komunii z Kościołem katolickim, jako że nie uznają katolickiej nauki o prymacie, który Biskup Rzymu posiada obiektywnie z ustanowienia Bożego i sprawuje nad całym Kościołem

No właśnie. Nie uznajesz władzy papieża - nie należysz w pełni do katolickiej wspólnoty. Proste: władza, władza, władza.
Najlepsze jest jednak dalej:
Cytuj:
Natomiast Wspólnoty kościelne, które nie zachowały prawomocnego Episkopatu oraz właściwej i całkowitej rzeczywistości eucharystycznego misterium 61, nie są Kościołami w ścisłym sensie; jednak ochrzczeni w tych Wspólnotach są przez chrzest wszczepieni w Chrystusa i dlatego są w pewnej wspólnocie, choć niedoskonałej, z Kościołem,
To zboldowane dotyczy Prawosławia..

Tylko tego, który uznał prymat papieża. Cerkwi pod przywództwem patriarchy już nie.

Jednym słowem: masz uznawać eucharystię rzymską, uznać prymat papieża. Jeśli nie, to nie należysz do Kościoła powszechnego. Nawet wszczepienie w Jezusa Chrystusa to za mało. To Kościół rzymski ustanawia warunki powszechności, a nie Pan Bóg. I nic dziwnego gdyż w tymże dokumencie sam przyznaje, że jest Kościołem, którego nie założył Pan Jezus.

Na szczęście wszczepienie w Jezusa Chrystusa, o który mówi Ap. Paweł w zupełności wystarcza, aby być w powszechnym Kościele Jezusa i być człowiekiem zbawionym.


Wt sty 17, 2023 2:58 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
robaczek2 napisał(a):
Taaa. Tych odmian to zaczelo sie mnozyc od poczatku. Jeden to nawet musial napisac "Contra as heresias". Ja sie dziwie jak rzesze ludzi moga pojsc za takimi ktorzy znienacka oglaszaja ze im sie ktos objawil np Mahomet albo Smith.

Albo objawił się znienacka Jezus lub Maria... i łykają to również ślepo/bezkrytycznie.
Cytuj:
Bo czym innym jest wciskanie ciemnoty typu "Tak rozumie powszechność rzymski katolicyzm"

Zapal więc kaganek oświaty.


Wt sty 17, 2023 3:15 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
Polecam poczytaj listy apostolskie pod kątem życia wspólnotowego - jest tam tego sporo: o wzajemnym budowaniu się, wspieraniu, usługiwaniu sobie, pomocy, okazywaniu sobie miłości w działaniu, wspólnym spożywaniu posiłków itd.,

A przede wszystkim na łamaniu chleba, czyli: Eucharystii

Cytuj:

Żadna liturgia/obrzędy nie zastąpią relacji między ludzkich i może dlatego uczęszczających na mszę ludzi jest w twoim Kościele niespełna 37% (dane z przed pandemii).


Bo nie o relację międzyludzką chodzi, tylko o relację z Bogiem. Widać że 63% tego nie rozumie.
Cytuj:
bergamotka napisał(a):
Przykładowo - orientacja, baptysterium, freski. A ty wreszcie podasz jakieś przykłady ze ściągali pomysły z pogańskich świątyń? Czy to taki już twój styl że swoich wymysłów nie popierasz żadnymi argumentami?

No proszę Cię...
- pogańskie świątynie były budowane zgodnie z określoną orientacją
- ozdobione były płaskorzeźbami i malowidłami
- specjalne szaty kapłanów
- naczynia obrzędowe


Zaiste.. Kapłani żydowscy specjalnie ubrani, naczynia obrzędowe itp... Taaa.. A czekaj no..

Cytuj:
bergamotka napisał(a):
Ojej, jacy nieszczęśliwi ci katolicy. I jaki nieszczęśliwy Pan Bóg. Wszyscy skrępowani, tylko ten co się wydostał z tej opresji, były już katolik wreszcie wolny.

No i po co ta złośliwość?
Tak, z katolickiego punktu widzenia ci katolicy są w kropce gdyż:
nieważny chrzest--->nieważna komunia---->nieważne bierzmowanie--->nieważny sakrament ślubu. Wystarczy?

Istotne jest czy "ja ciebie chrzczę", "my ciebie chrzcimy" czy "my ciebie chlapiemy wodą". Liczy się wyraźna intencja - to chrzczący (i jedynie on w chwili chrzczenia) działa in Corpus Christi, a nie jakieś nieokreślone "my". I chrzci przez polanie wodą, a nie chlapie wodą.

Cytuj:
Co do Pana Boga, to On nie ma z tym problemu, gdyż to nie On wymyślił obrzędy i liturgię, którym podlegasz.

A potem jeden z drugim cymbałem głoszą że "przecież to niesprawiedliwe że Adam i Ewa zostali wygnani, bo zjedli jabłko nie z tego drzewa, przecież dla Pana Boga powinno to być obojętne - owoc to owoc i gdzie Jego miłosierdzie?"
Cytuj:
bergamotka napisał(a):
To po co jest tam ta "liturgia" skoro nie ma znaczenia?

Tworzy pewien porządek, to raczej narzędzie a nie cel.
Czasem rozpoczynamy nasze zgromadzenie pieśnią, innym razem modlitwą, czasem ktoś opowie jakieś świadectwo działania Jezusa w jego życiu, czasem będzie krótkie słowo wstępne. Nie ma gorsetu obrzędów, gdyż zdajemy sobie sprawę z ewangelicznej istoty i sensu naszego zgromadzenia, że gdzie dwóch lub trzech jest zgromadzonych w imię Jezusa, tam on jest pośród nich.


Wiesz... U nas też są takie nabożeństwa i spotkania - nawet przy grillu, ognisku i gitarze, ale jest też to co najważniejsze: Eucharystia. Bo oddajemy (staramy się jak potrafimy) oddawać cześć Bogu - tak jak nam zalecił Chrystus, a nie żeby (tylko) się miło pospotykać ze sobą.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt sty 17, 2023 11:12 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18244
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
Jednym słowem: masz uznawać eucharystię rzymską
J 6,53-56 "Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim."
Cytuj:
(...)uznać prymat papieża. Jeśli nie, to nie należysz do Kościoła powszechnego.
Mt 16:18-19 "Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr i na tej opoce zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze królestwa niebieskiego; cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie."
1J 4:6 BT5 "My jesteśmy z Boga. Ten, kto zna Boga, słucha nas. Kto nie jest z Boga, nas nie słucha. W ten sposób poznajemy ducha prawdy i ducha fałszu."
Zresztą dziwi mnie Twoje zdziwienie. W Biblii czytamy, że tak było od początku - Po obradach tzw. Pierwszego Soboru Jerozolimskiego (opisanego w 15 rozdziale Dziejów Apostolskich) Apostołowie i starsi wydali następujące orzeczenie:
"Ponieważ dowiedzieliśmy się, że niektórzy bez naszego upoważnienia wyszli od nas i zaniepokoili was naukami, siejąc zamęt w waszych duszach, postanowiliśmy jednomyślnie wybrać mężów i wysłać razem z naszymi drogimi: Barnabą i Pawłem, którzy dla imienia Pana naszego Jezusa Chrystusa poświęcili swe życie. Wysyłamy więc Judę i Sylasa, którzy powtórzą wam ustnie to samo. Postanowiliśmy bowiem, Duch Święty i my, nie nakładać na was żadnego ciężaru oprócz tego, co konieczne. Powstrzymajcie się od ofiar składanych bożkom, od krwi, od tego, co uduszone, i od nierządu. Dobrze uczynicie, jeżeli powstrzymacie się od tego. Bywajcie zdrowi!" (Dz 15,24-29).
Jak widać, apostołowie i starsi nie mieli wątpliwości, że:
  • mają prawo żądać, by głoszący prosili ich o upoważnienie do zwiastowania Ewangelii;
  • że ich postanowienia są głosem Ducha Świętego;
  • że mają prawo nakładać konkretne nakazy (lub zaniechać ich nakładania) na tych, nad którymi sprawują przełożeństwo.
Także święty Paweł nie miał wątpliwości, że ma prawo nakazywać podległym sobie wspólnotom:
"Co do reszty, zarządzę, gdy do was przybędę" (1 Kor 1,34b).
"Kiedy przechodzili przez miasta, nakazywali im przestrzegać postanowień powziętych w Jerozolimie przez Apostołów i starszych" (Dz 16,4).
"Co do was, ufamy w Panu, że to, co nakazujemy, czynicie i będziecie czynić" (2Tes 3,4 BT).


Cytuj:
Nawet wszczepienie w Jezusa Chrystusa to za mało.
Hmmm "wszczepienie w Chrystusa" z odrzuceniem Jego Ciała?
”Mężowie powinni miłować swoje żony, tak jak własne ciało. Kto miłuje swoją żonę, siebie samego miłuje. Przecież nigdy nikt nie odnosił się z nienawiścią do własnego ciała, lecz każdy je żywi i pielęgnuje, jak i Chrystus Kościół, bo jesteśmy członkami Jego Ciała. Dlatego opuści człowiek ojca i matkę, a połączy się z żoną swoją, i będą dwoje jednym ciałem. Tajemnica to wielka, a ja mówię: w odniesieniu do Chrystusa i do Kościoła” (Ef 5,28-32).
Mt 18,17b "A jeśli nawet Kościoła nie usłucha, niech ci będzie jak poganin i celnik."
"Kto was słucha, Mnie słucha, a kto wami gardzi, Mną gardzi; lecz kto Mną gardzi, gardzi Tym, który Mnie posłał" (Łk 10,16).
"Kto was przyjmuje, Mnie przyjmuje; a kto Mnie przyjmuje, przyjmuje Tego, który Mnie posłał" (Mt 10,40).


Cytuj:
To Kościół rzymski ustanawia warunki powszechności, a nie Pan Bóg.
Nie ustanawia. Przekazuje:
1Tm 3:15 "Gdybym zaś się opóźniał, [piszę,] byś wiedział, jak należy postępować w domu Bożym, który jest Kościołem Boga żywego, filarem i podporą prawdy."
Dz 20,28 "Uważajcie na samych siebie i na całe stado, w którym Duch Święty ustanowił was biskupami, abyście kierowali Kościołem Boga, który On nabył własną krwią."
Ef 3,10-11 "Przez to teraz wieloraka w przejawach mądrość Boga poprzez Kościół stanie się jawna Zwierzchnościom i Władzom na wyżynach niebieskich - zgodnie z planem wieków, jaki powziął [Bóg] w Chrystusie Jezusie, Panu naszym."

Biblia jest nawet jeszcze surowsza:
Ga 1:8-9 "Ale gdybyśmy nawet my lub anioł z nieba głosił wam Ewangelię różną od tej, którą wam głosiliśmy - niech będzie przeklęty! (9) Już to przedtem powiedzieliśmy, a teraz jeszcze mówię: Gdyby wam ktoś głosił Ewangelię różną od tej, którą [od nas] otrzymaliście - niech będzie przeklęty!"

Cytuj:
I nic dziwnego gdyż w tymże dokumencie sam przyznaje, że jest Kościołem, którego nie założył Pan Jezus.
Brniesz. Nic dziwnego - to jedyny sposób, w jaki możesz obronić swój rozłam
Ga 5:19-21 BT5 "Jest zaś rzeczą wiadomą, jakie uczynki rodzą się z ciała: nierząd, nieczystość, wyuzdanie, bałwochwalstwo, czary, nienawiść, spory, zawiść, gniewy, pogoń za zaszczytami, niezgoda, rozłamy, zazdrość, pijaństwo, hulanki i tym podobne. Co do nich zapowiadam wam, jak to już zapowiedziałem: ci, którzy się takich rzeczy dopuszczają, królestwa Bożego nie odziedziczą."
Cytuj:
Na szczęście wszczepienie w Jezusa Chrystusa, o który mówi Ap. Paweł w zupełności wystarcza, aby być w powszechnym Kościele Jezusa i być człowiekiem zbawionym.
Dlatego spiesz się, byś zdążył być wszczepiony w Kościół - Jego Ciało, zanim zdecyduje się Twoje zbawienie.
”A Duch i Oblubienica mówią: Przyjdź! A kto słyszy, niech powie: Przyjdź!" (Ap 22,17a)

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt sty 17, 2023 11:41 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
Albo objawił się znienacka Jezus lub Maria... i łykają to również ślepo/bezkrytycznie.

Totez tam cos bylo o roztropnosci.


Wt sty 17, 2023 7:40 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
PeterW napisał(a):
A przede wszystkim na łamaniu chleba, czyli: Eucharystii

Czyli dziękczynieniu poprzez symbole chleba i wina.
Zgromadzenia nie miały jednak tylko tego na celu. Miały również na celu duchowe budowanie ludzi, służenie sobie wzajemnie takim darem jaki każdy posiadał [I Kor.14.26]:Cóż tedy, bracia? Gdy się schodzicie, jeden z was służy psalmem, inny nauką, inny objawieniem, inny językami, inny ich wykładem; wszystko to niech będzie ku zbudowaniu.

PeterW napisał(a):
Bo nie o relację międzyludzką chodzi, tylko o relację z Bogiem. Widać że 63% tego nie rozumie.

To gdzie są Wasi nauczyciele?
Osobistą relację z Panem Bogiem możesz mieć w każdej chwili i miejscu bez ograniczeń gdyż:
[Dz.17.24,28]:24. Bóg, który stworzył świat i wszystko, co na nim, Ten, będąc Panem nieba i ziemi, nie mieszka w świątyniach ręką zbudowanych. 28. Albowiem w nim żyjemy i poruszamy się, i jesteśmy, (...)
PeterW napisał(a):
Zaiste.. Kapłani żydowscy specjalnie ubrani, naczynia obrzędowe itp... Taaa.. A czekaj no..

Może weź pod uwagę, że po 70 r. nie istniała już świątynia, kapłani, naczynia obrzędowe, stroje, obrzędy - i tak jest do dziś.
To powinno dać do myślenia tym bardziej w świetle słów Pana Jezusa [Jana.4.21, 23-24].
PeterW napisał(a):
Istotne jest czy "ja ciebie chrzczę", "my ciebie chrzcimy" czy "my ciebie chlapiemy wodą". Liczy się wyraźna intencja - to chrzczący (i jedynie on w chwili chrzczenia) działa in Corpus Christi, a nie jakieś nieokreślone "my". I chrzci przez polanie wodą, a nie chlapie wodą.

Nie zmienia to faktu, że nie to słowo/formuła spowodowała, że przez 20 lat ksiądz udzielił nieważnych chrztów. Takie jest stanowisko twojego Kościoła.
To jak wypowiedzenie błędnie zaklęcia - pomylisz się i klapa.
Słowo chrzest (gr. „βαπτίσμα”) oznacza "zanurzenie", a nie polanie.
PeterW napisał(a):
A potem jeden z drugim cymbałem głoszą że "przecież to niesprawiedliwe że Adam i Ewa zostali wygnani, bo zjedli jabłko nie z tego drzewa, przecież dla Pana Boga powinno to być obojętne - owoc to owoc i gdzie Jego miłosierdzie?"

A co ma piernik do wiatraka?
PeterW napisał(a):
Wiesz... U nas też są takie nabożeństwa i spotkania - nawet przy grillu, ognisku i gitarze, ale jest też to co najważniejsze: Eucharystia. Bo oddajemy (staramy się jak potrafimy) oddawać cześć Bogu - tak jak nam zalecił Chrystus, a nie żeby (tylko) się miło pospotykać ze sobą.

A czy ja mówię, że tylko?
To co opisałem to normalne życie wspólnoty ludzi wierzących, którzy jak najbardziej sprawują pamiątkę wieczerzy Pańskiej, mając udział w jednym chlebie i kielichu zgodnie ze słowami Pana Jezusa, których prawidłową wykładnię przedstawił Ap. Paweł [I Kor.11.26]:Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie.


Cz sty 19, 2023 1:03 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
1.
Barney napisał(a):
J 6,53-56 "Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim."

No to jeszcze uzupełnijmy powyższe słowa z tym co Ap. Paweł otrzymał bezpośrednio od Pana Jezusa [I Kor.11.23-25]:
23. Albowiem ja przejąłem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której był wydany, wziął chleb 24. A podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją. 25. Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moją.
Tu wszystko się zgadza i jest spójne.
Mając więc takie objawienie Ap. Paweł następnie dokonuje właściwej wykładni tego co mówił Pan Jezus [I Kor.11.26]:
26. Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie.
Zero spożywania ciała, zero picia krwi - chleb i wino jako symbole, przez które głosi się odkupienie w śmierci Jezusa Chrystusa.
Interpretacja Twojego Kościoła rozbija się o wykładnię Ap. Pawła - jest więc błędna/fałszywa.

2. kwestia papieża
Wystarczy trochę znać historię, aby widzieć jak grubymi nićmi jest uszyty prymat papieża i sukcesja apostolska.
a) od IV w. do IX w. głową Kościoła chrześcijańskiego byli cesarze, którzy decydowali choćby o zwoływaniu soborów, tematach, a nawet o osobach w nich uczestniczących.

b) pierwszy sobór powszechny w Nicei (325 r.) potwierdził starożytny zwyczaj, że biskupi danych metropolii (Antiochia, Rzym, Aleksandria, Jerozolima) mają w swojej jurysdykcji tylko terytoria, które podlegają danej metropolii.
Została też potwierdzona zasada: "niech będzie zachowywane w Kościołach pierwszeństwo wynikające ze starszeństwa."
I tu pojawia się ciekawe doprecyzowanie Soboru :idea: : Ponieważ utrzymał się zwyczaj i stara tradycja, że biskup Aelii (Jerozolimy) powinien być honorowany, niech otrzyma wszystko, co z tej czci wynika z zachowaniem przywilejów metropolii.
Która metropolia była starsza: Jerozolima czy Rzym?
Zasada: pierwszeństwo wynika ze starszeństwa.
Jaki więc prymat Rzymu i jego biskupa? - żaden

c) fałszywe dokumenty mające potwierdzać prymat papieża nad chrześcijaństwem:
- fałszerstwa symachiańskie (ok. 500 r.)
- Pseudo-izydoriańskie dekretalia (ok. 850 r)
- sfałszowana Donacja Konstantyna (miedzy 750 a 850 r.)

d) pomijam już szopkę jaką odwalili legaci papiescy na Soborze Konstantynopolitański IV (869 r.) zwołanym przez... cesarza.

Fakty historyczne Barney pokazują wręcz z przeraźliwą ostrością prawdę o papiestwie oraz potwierdzają, że rzymskokatolicka interpretacja słów Jezusa o Piotrze/opoce jest błędna/zmanipulowana/fałszywa.
Barney napisał(a):
Hmmm "wszczepienie w Chrystusa" z odrzuceniem Jego Ciała?

Gdzie tam, tylko z odrzuceniem rzymskokatolickiej instytucji.
Barney napisał(a):
Brniesz. Nic dziwnego - to jedyny sposób, w jaki możesz obronić swój rozłam

No proszę Cię...
W świetle jasnego stwierdzenia w "Deklaracji Dominus Iesus" Kościół rzymskokatolicki jest odrębnym bytem od Kościoła Jezusa Chrystusa.
Co najwyżej rzymski Kościół można postrzegać jako jeden z wielu odłamów chrześcijaństwa.

może czas na refleksję?

z chrześcijańskim pozdrowieniem ;)


Cz sty 19, 2023 2:44 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6808
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
No to jeszcze uzupełnijmy powyższe słowa z tym co Ap. Paweł otrzymał bezpośrednio od Pana Jezusa [I Kor.11.23-25]:
23. Albowiem ja przejąłem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której był wydany, wziął chleb 24. A podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją. 25. Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moją.
Tu wszystko się zgadza i jest spójne.
Mając więc takie objawienie Ap. Paweł następnie dokonuje właściwej wykładni tego co mówił Pan Jezus [I Kor.11.26]:
26. Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie.
Zero spożywania ciała, zero picia krwi - chleb i wino jako symbole, przez które głosi się odkupienie w śmierci Jezusa Chrystusa.


Ty tak na serio? Masz tam wręcz podkreślenie: TEN chleb i TEN kielich (wino), nie jakikolwiek bądź.
Tak poza tym szczury masz w domu, albo wirusa komputerowego bo zjadło Ci dalszą część za Twoim cytatem:

28 Niech przeto człowiek baczy na siebie samego, spożywając ten chleb i pijąc z tego kielicha. 29 Kto bowiem spożywa i pije nie zważając na Ciało [Pańskie]13, wyrok sobie spożywa i pije.


Gregor, czy swoich czytelników rzeczywiście masz za niekumatych, co nie doczytają tego co dla Ciebie jest niewygodne?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Cz sty 19, 2023 12:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18244
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
1.
Barney napisał(a):
J 6,53-56 "Rzekł do nich Jezus: Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie jedli Ciała Syna Człowieczego ani pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym. Ciało moje jest prawdziwym pokarmem, a Krew moja jest prawdziwym napojem. Kto spożywa moje Ciało i Krew moją pije, trwa we Mnie, a Ja w nim."

No to jeszcze uzupełnijmy powyższe słowa z tym co Ap. Paweł otrzymał bezpośrednio od Pana Jezusa [I Kor.11.23-25]:
23. Albowiem ja przejąłem od Pana to, co wam przekazałem, że Pan Jezus tej nocy, której był wydany, wziął chleb 24. A podziękowawszy, złamał i rzekł: Bierzcie, jedzcie, to jest ciało moje za was wydane; to czyńcie na pamiątkę moją. 25. Podobnie i kielich po wieczerzy, mówiąc: Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej; to czyńcie, ilekroć pić będziecie, na pamiątkę moją.
Tu wszystko się zgadza i jest spójne.
Mając więc takie objawienie Ap. Paweł następnie dokonuje właściwej wykładni tego co mówił Pan Jezus [I Kor.11.26]:
26. Albowiem, ilekroć ten chleb jecie, a z kielicha tego pijecie, śmierć Pańską zwiastujecie, aż przyjdzie.
Zero spożywania ciała, zero picia krwi - chleb i wino jako symbole, przez które głosi się odkupienie w śmierci Jezusa Chrystusa.
Interpretacja Twojego Kościoła rozbija się o wykładnię Ap. Pawła - jest więc błędna/fałszywa.
Serio?
Świadczy o tym może "Ten kielich to nowe przymierze we krwi mojej"? :)
A czemu pominąłeś dalszy ciąg - ostateczne i całkowicie jednoznaczne utożsamienie Eucharystii z Ciałem i Krwią Pańską:
1Kor 11:27 "Dlatego też kto spożywa chleb lub pije kielich Pański niegodnie, winny staje się Ciała i Krwi Pańskiej."

Już o takich "drobiazgach" jak Jezusowe "To jest Ciało moje za was" (1 Kor 11,24) czy "To jest moja Krew Przymierza, która za wielu będzie wylana."*/Mk 14,24/ nawet nie wspominam, bo wiem, że - jak zwykle rasowi solascripturowcy - świadectwu Pisma nie wierzysz...

Co do Twoich fantazji na temat papiestwa - nawet nie chce mi się pisać polemiki. Zresztą tyle razy ja i inni już omawiali to na forum, podając świadectwo z epoki...

Cytuj:
W świetle jasnego stwierdzenia w "Deklaracji Dominus Iesus" Kościół rzymskokatolicki jest odrębnym bytem od Kościoła Jezusa Chrystusa.
Co najwyżej rzymski Kościół można postrzegać jako jeden z wielu odłamów chrześcijaństwa.
Ponieważ powtarzasz te banialuki do znudzenia, więc - żebyś przypadkiem ich nie wmówił komuś niezorientowanemu, podaję link do pełnego tekstu Deklaracji Dominus Iesus: https://opoka.org.pl/biblioteka/W/WR/kongregacje/kdwiary/dominus_iesus.html


---------------
* tłumaczenie wierne powinno być w czasie teraźniejszym, a więc "To jest moja Krew Przymierza, która za wielu jest wylewana."

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz sty 19, 2023 2:19 pm
Zobacz profil WWW
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16883
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Nie chodzi o niekumatych. Kiedy zadasz mu pytanie o np cnotę roztropności to odpowiedź będzie zawierała mechanizmy obronne, czyli przeniesienie. Problem przesuwa więc na pytającego. Milczenie jest też reakcją. Zawsze odda, bo inaczej czułby dyskomfort psychiczny. Sam więc wskazuje na swoje problemy, ale mechanizmy obronne czyta się z zewnątrz.
Świat czytamy poprzez swoje okulary, czy jak to nazwał ks. prof. J. Tischner (za nim stoi psychologia) przez przedzałożenie. Wrzuca się to na swój program obróbki pojęć w mózgu a on tak to obrabia, by nie pojawiły się wewnętrzne sprzeczności. Czyta się więc to co pasuje a pozostały tekst, który zmuszałby do myślenia i weryfikacji uprzedzeń ignoruje się.
Byłam ciekawa jak on wybrnie z tego myślenia o braku logiki w swym myśleniu, ale zareagował tak jak urazowo jest zaprogramowany. Refleksja intelektualna pojawia się dopiero po przejęciu kontroli nad sobą i zobaczeniu utrwalonych urazów. Ma na to wyuczoną formułkę magiczną: byłem katolikiem, wiec wiem jak jest. To jednak nie fakt a odczucie. Odczuciu przypisuje wagę faktu.
Pisał, że jest apostatą. Znów z tego wyciąga wniosek, że pożegnanie z KK było przemyślane. Gdyby to była zobiektywizowana refleksja intelektualna to nie czułby potrzeby ciągłego wracania do KK i krytykowania go na wszelkie sposoby. Umiałby wskazać lepszą drogę na budowanie relacji z Bogiem i nie czułby potrzeby pernamentnego krytykowania Kościoła, z którym się pożegnał. Stare sprawy się zamyka (najpierw należy to zrozumieć, potem ułożyć emocje) i rozpoczyna kolejny etap w życiu, nawet, gdy ma to wyraźny obraz wsobny. Taka osoba jest zdolna do czytania całego tekstu i nie ucieka przed jego ignorowaniem w momencie, gdy mu to zaburza wewnętrzną spójność.

Robaczek wprowadził do wątku wielkie antyfony, to modlitwa Kościoła. Wymaga ona jednak medytacji, czyli pewnej dyspozycji psychiczno - duchowej. Wskazanie, że to można prościej to już ingerowanie w coś czego się nie rozumie i dlatego pojawia się instrukcja: można prościej. Nie ja potrafię lepiej, ale wskazanie obiektywizm. Tylko, że prostota to szczyt wyrafinowania. Pojawiło się prostactwo w postaci krytykowania przy używaniu półprawd, półzdań.

Problem jest niewidoczny dla gregora. Odszedł od Kościoła zanim zrozumiał, że Biblia podaje instrukcję na dotarcie do celu, ale potrzeba mistrza, by to zrozumieć. Nałożona na urazowość prowadzi donikąd a w zasadzie do zamiany miejscem z Bogiem. Pojawią się więc kwiatki, że nie stosuje logiki w życiu. Logika wymaga założeń i urazowość zawsze prowadzi myśli drogą urazowości a nie prawdy i fałszu. Prawdą jest wówczas to co czuję a fałszem to co przykre (złe wspomnienia z okresu bycia nominalnym katolikiem).


Cz sty 19, 2023 2:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Gregor napisał(a):
Nie wykazałaś się raczej choćby podstawową znajomością jego życia pisząc:

Gregor napisał(a):
O takie sobie domniemania.

No to proszę zdradź w końcu swoje źródło. Bo bez tego to co piszesz to nawet nie ot takie domysły, czy domniemania ale wymysły.
Gregor napisał(a):
Nie wiem co trudnego w tym, że katolickość/powszechność powiązana jest z władzą papieża?

Owszem jest taka granica niezgody z autorytetem papieża, której przekroczenie może prowadzić do utraty jedności z Kościołem. No ale katolicyzm to nie supermarket gdzie sobie dobieram co mi bardziej podchodzi a to co mi nie lezy to sobie neguję. No ale znowu - to nie jest jakieś mega odkrycie.
Gregor napisał(a):
Aby nie było wątpliwości o jakim z odłamów chrześcijaństwa mówię.
Poza tym Twój Kościół ma "rzymski" w nazwie.

Nie piszesz tak bo autorytet papieża jest ci solą w oku.
Gregor napisał(a):
Powszechność dotyczyła przede wszystkim powszechnego dostępu do zbawienia dla każdego przez wiarę w poselstwo Ewangelii, jednolitej nauki, nad którą czuwali apostołowie.

No właśnie. A jeśli ktoś zaprzecza części tejże nauki to czy ktoś go wyklucza czy on sam się wyklucza?
Gregor napisał(a):
Masz to w listach poczytaj - nie będę przecież tu cytował całych rozdziałów.
W sferze duchowej nic się nie zmieniło. Tak jak budowano duchowa wspólnotę wierzących w tamtym czasie tak i teraz. Mamy podany dobry wzorzec apostolski

Nie, no jasne. To tak oczywiste że nie jesteś w stanie odwołać się konkretnie do tego wzorca.
Gregor napisał(a):
A Jezus w jaki sposób nawiązywał relacje z ludźmi? Stojąc W świątyni?
Nie pamiętasz co mu zarzucali świątobliwi faryzeusze:
- je i pije z grzesznikami i celnikami
- do człowieka grzesznego przyszedł w gościnę
- żarłok i pijak przyjaciel celników i grzeszników

Do kościoła katolik nie idzie by spotkać się ludźmi i nawiązywać czy pogłębiać z nimi relacji ale by spotkać się Bogiem i zadbać o relację z Nim. Kto tego nie rozumie to się rozczaruje najpewniej.
Gregor napisał(a):
Dlatego mając takie podejście do wspólnoty jak tu przedstawiasz, nic nie wiesz o ludziach, który stoją wokół Ciebie w kościele. Z takim podejściem słowa "brat", "siostra" używane w kościele apostolskim to dziś nic nie znaczące zwroty.

Owszem nic nie wiem o tych ludziach, i co więcej - w większości nigdy więcej ich nie spotkam. Ale nie dla nich idę przecież do kościoła. Nie zmienia to faktu iż na jakimś poziomie są mi jednak bliżsi niż np. rodzice. Nie zmienia to też faktu, iż życzliwie zapraszają mnie bym włączyła się w jakieś przedsięwzięcia czy atrakcje poza Mszą, choć tez mnie nie znają. Wystarcza im ze jestem katoliczką. Dobrowolnie wyrzuciłeś się poza Kościół oczywistym jest ani nie rozumiałeś ani nie rozumiesz czym jest wspólnota.
Gregor napisał(a):
Żadna liturgia/obrzędy nie zastąpią relacji między ludzkich i może dlatego uczęszczających na mszę ludzi jest w twoim Kościele niespełna 37% (dane z przed pandemii).

No i wracamy do tego że nie masz pojęcia czym jest liturgia. Ona nie dotyczy relacji poziomych - z innymi ludźmi - ale pionowych - z Panem Bogiem. Kto nie rozumie z Kim i jak ma się spotkać na Mszy świętej to w istocie do kościoła chodzi niechętnie, albo i wcale.
Gregor napisał(a):
No proszę Cię...
- pogańskie świątynie były budowane zgodnie z określoną orientacją
- ozdobione były płaskorzeźbami i malowidłami
- specjalne szaty kapłanów
- naczynia obrzędowe
takie informacje masz dostępne w necie.

No proszę cię... A czy uzasadnienie było takie same? Zresztą idąc tym tropem to przecież i Żydzi naśladowali pogan, a tym samym już pierwsza wspólnota chrześcijańska była na wpół pogańska.
Gregor napisał(a):
No i po co ta złośliwość?
Tak, z katolickiego punktu widzenia ci katolicy są w kropce gdyż:
nieważny chrzest--->nieważna komunia---->nieważne bierzmowanie--->nieważny sakrament ślubu. Wystarczy?
Co do Pana Boga, to On nie ma z tym problemu, gdyż to nie On wymyślił obrzędy i liturgię, którym podlegasz.

Powtarzasz się jak zdarta płyta. Niby mi odpowiadasz a nawet nie nawiązujesz do tego co piszę.
Gregor napisał(a):
Tworzy pewien porządek, to raczej narzędzie a nie cel.
Czasem rozpoczynamy nasze zgromadzenie pieśnią, innym razem modlitwą, czasem ktoś opowie jakieś świadectwo działania Jezusa w jego życiu, czasem będzie krótkie słowo wstępne. Nie ma gorsetu obrzędów, gdyż zdajemy sobie sprawę z ewangelicznej istoty i sensu naszego zgromadzenia, że gdzie dwóch lub trzech jest zgromadzonych w imię Jezusa, tam on jest pośród nich.

A nie zdajecie sobie sprawy z innych sposobów obecni Pana Jezusa, w tym w sakramentalnych znakach. Czym się chwalisz? Z ignorancji czynisz cnotę.


Cz sty 19, 2023 4:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lis 16, 2013 8:53 pm
Posty: 2540
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Wszyscy czekamy
Ale w każdym razie twoje posty rzucają światło na twoją znajomość wiary którą jakoby wyznawałeś i Kościoła. Byłeś nominalnym katolikiem, nie jest zatem zaskoczeniem ze odszedłeś. Ja w każdym razem kończę wymianę zdań z tobą. Bo nawet pomijając to że się powtarzasz i nawet optymistycznie zakładając że ktoś mniej zorientowany przeczyta to co napisałeś w tym wątku a propos Kościoła katolickiego z jednej strony, a o swoim zborze z drugiej, i się w tym odnajdzie to jest równie ślepy czy zatwardziały jak ty. A jeśli ślepy ślepego prowadzi obaj w dół wpadną.


Cz sty 19, 2023 4:50 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 183 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 13  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 11 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL