Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 2:13 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3
 O Złym 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): N maja 30, 2021 11:53 pm
Posty: 90
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O Złym
Zły wie, że jego czas się kończy. Dlatego robi, co tylko może, żeby skorzystać z tych namiastek władzy, którą jeszcze posiada. Próbuje demonstrować na każdym kroku swoją rzekomą siłę. A że jest ojcem kłamstwa, dobro nazywa złem, a zło dobrem. To są jego metody. I głośno przy tym krzyczy. A może mieć na swoich usługach każdego, w kim wciąż mocno żyje stary człowiek, ale do tej prawdy o sobie przyznać się przed sobą jeszcze nie potrafi.

_________________
Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Mt 12,36


Cz lip 15, 2021 3:39 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O Złym
Tam, gdzie wkracza pycha, tam Szatan zyskuje pole do działania bez ograniczeń, to się tyczy nawet mistyków, którzy nabrali o sobie nie wiadomo jakiego mniemania, bo mieli wyjątkowe duchowe doświadczenia. Pyszny człowiek często nie widzi swoich słabości, wad i błędów. Na spowiedzi nie wie, co ma powiedzieć, bo w zasadzie to nie nie zrobił, ten klasyk "nikogo nie zabiłem, nikogo nie zgwałciłem, jestem dobrym człowiekiem". W literaturze poświęconej duchowości często pada ciekawe porównanie. Że jesteśmy jak obraz, a Bóg to światło, że dopiero, gdy się do niego zbliżamy to naprawdę widzimy, jak wiele mamy na sobie plam i zmaz. Dlatego święci notorycznie nazywali siebie największymi grzesznikami. Człowiek pyszny to ten, który do światła podchodzić "nie musi, bo sam wie lepiej".


Cz lip 15, 2021 9:55 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O Złym
Ciekawa jest wzmianka o (chyba rzekomym) zapisie w Katechiźmie o zewnętrznych przyczynach opętania (czy w ogóle o jego przyczynach "Katolicyzm wymienia cztery podstawowe przyczyny opętania") - jak nie znalazłem w Katechiźmie NIC o opętaniu (z wyjątkiem stwierdzenia "nieprzychylnie nastawieni ludzie podejrzewali, że Jezus był opętany" w kanonie 574). Ktoś może znalazł? ;)


Dla przeciwstawienia się zabobonnemu widzeniu swiata, gdzie demony mogą wejść w kogokolwiek gdziekolwiek - z artykułu bardzo kompetentnego człowieka, Romana Zająca:
Cytuj:
Opętanie to nie choroba, którą można się zarazić, a demon nie może ot tak sobie wskakiwać do drugiego ciała, jeśli tylko poczuje osłabienie siły woli, albo zwątpienie u jakiejś osoby. (...)

Opętanie dokonuje się stopniowo poprzez kolejne zniewolenia. Demony nie mają wcale tak łatwo. Po przyjęciu na świat Chrystusa, który wyzwolił nas spod władzy Szatana, życie demonów to raczej ciężki kawałek chleba i w dużej mierze orka na ugorze.

Oczywiście różne sytuacje mogą narazić człowieka na niebezpieczeństwo otwarcia się na rzeczywistość demoniczną, której konsekwencje mogą być opłakane. Opętanie jest jednak możliwe zazwyczaj dopiero wtedy, kiedy człowiek sam się na to zgodzi, bądź bezpośrednim aktem woli, bądź też sposobem swojego życia. Na ogół jest to wynik praktykowania satanizmu albo parania się okultyzmem (nawet jeśli czyni się to tylko „dla zabawy”). Co prawda niektórzy egzorcyści mówią także o możliwości opętania osoby niewinnej (na przykład w wyniku rzuconej na tę osobę klątwy, odziedziczonego przekleństwa, czy też grzechu przodków), ale dla mnie jest to dość trudne do przyjęcia. W jednym z wywiadów ks. Andrzej Grefkowicz (jest egzorcystą diecezji warszawsko-praskiej, więcej w wywiadzie: „Czy egzorcyści to kościelni „supermeni”?„) powiedział, opętany może zostać tylko ten, kto tego chce. Ten, kto zawiera pakt z diabłem. Nawet jeżeli byłby to pakt tylko domniemany.

W rzeczywistości demon nie ma mocy, żeby sobie wejść w kogokolwiek zechce. Człowiek jest bowiem istotą posiadającą wolną wolę. Pismo Święte wyraźnie mówi nam, że jeśli ze strony człowieka nie ma przyzwolenia, Szatan i inne złe duchy nie mogą mu tak naprawdę nic zrobić.

Święty Paweł napisał bardzo wyraźnie, że nic nas nie może odłączyć od miłości Chrystusa, ani moce, ani zwierzchności, ani panowania (por. Rz 8, 38). Szatan jest wobec nas bezsilny, jeśli sami się na niego nie otworzymy i nie dopuścimy go do siebie. To tak jak z psem na łańcuchu. Nie pokąsa nas, jeśli się do niego nie zbliżymy. Choć oczywiście możemy się zbliżyć także nieświadomie, na przykład poprzez zabawę w wywoływanie duchów, pasjonowanie się astrologią i horoskopami, bądź korzystanie z usług wróżek. Przypadki wielu osób, które w swym życiu praktykowały magię czy okultyzm pokazują, do jak niebezpiecznych konsekwencji prowadzą te praktyki.


Polecam cały artykuł, bo właściwie ustawia sprawę: https://stacja7.pl/wiara/opetanie-siede ... ych-sciem/
I może dodać do lektury wypowiedź egzorcysty https://stacja7.pl/rozmowy/czy-wierzacy ... -opetania/

Iustus napisał(a):
Tam, gdzie wkracza pycha, tam Szatan zyskuje pole do działania bez ograniczeń, to się tyczy nawet mistyków, którzy nabrali o sobie nie wiadomo jakiego mniemania, bo mieli wyjątkowe duchowe doświadczenia.
Po pierwsze, z "działaniem bez ograniczeń" to gruba przesada
Po drugie, od "działania szatana" do opętania droga daleka.
Dużo częstsze są obsesje i opresje czy też pewne zniewolenia szatańskie - opętania zdarzają się ekstremalnie rzadko. A to kolosalna różnica.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz lip 15, 2021 10:04 am
Zobacz profil WWW
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): N maja 30, 2021 11:53 pm
Posty: 90
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O Złym
Zły nie może znieść, że nie ma dostępu do miejsc, gdzie człowiek prawdziwie spotyka się Bogiem. Wpada więc w szał i wrzeszczy w swojej niemocy: wiem, wiem o tobie wszystko, przejrzałem cię na wylot!
Jego orężem jest przemoc i kontrola. A z werbunkiem naśladowców nie ma problemu.

_________________
Z każdego bezużytecznego słowa, które wypowiedzą ludzie, zdadzą sprawę w dzień sądu. Mt 12,36


Cz lip 15, 2021 6:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lut 27, 2021 8:04 pm
Posty: 1165
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O Złym
Barney, w języku Kościoła zwroty typu "bez ograniczeń" są na porządku dziennym i nikt ich nie rozumie tak, jak Pan próbował je przedstawić. Nic z tego, co Pan zasugerował nie miałem na myśli. Druga sprawa, to nawet kontekst o którym mówiłem był inny niż ten, do którego Pan się odnosił - to pokazuje że się rozminęliśmy, szkoda to kontynuować.


Cz lip 15, 2021 9:40 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Śr lut 15, 2017 2:07 pm
Posty: 78
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O Złym
Miałem "kolędę" w tym tygodniu :D tak wiem jest lipiec ale to było zaległe w mojej parafii przez Covid i zapytałem księdza o ten temat powiedział mi to jasno że jeśli nie wierzę w opętania to nie wierzę Panu Jezusowi bo przecież on wyrzucał złe duchy z ludzi więc jeśli nie ma złych duchów to co on wyrzucał? No i w sumie po tej rozmowie mi się przejaśniło


Cz lip 22, 2021 5:28 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O Złym
Czym innym jest ogólna wiedza a zupełnie czymś innym zdiagnozowanie opętania u konkretnego człowieka. Na spotkaniach psychiatrów i to wybitnych profesorów (wierzących i niewierzących) z egzorcystą przyznawali, że oni znają omawiane objawy. Zadziwia ich i nie potrafią wyjaśnić jednak kumulacji ich w jednym człowieku. Księża zajmujący się egzorcyzmami są specjalnie szkoleni w tym zakresie, by umieć właśnie diagnozować. Uczestniczą w spotkaniach egzorcystów, by dzielić się swym doświadczeniem. Zwykli księża diecezjalni nie mają natomiast nawet wiedzy psychiatrycznej, bo w seminarium mają podstawy psychologii. Jeśli nie potrafią zidentyfikować psychozy to różnicować w kierunku opętań nie mogą umieć. Egzorcyści współpracują z psychiatrami właśnie dlatego, by wyeliminować psychozy. Objawy często wyglądają identycznie. Czasem zresztą współwystępują.
Osobom, które miały nawet styczność z okultyzmem nie wysyła się od razu do egzorcystów, ale zaczyna się od spowiedzi i komunii świętej.
Egzorcysta Paryża wspominał, że w ponad 30. letnim swym doświadczeniu spotkał się z dwoma przypadkami opętań.


Cz lip 22, 2021 5:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O Złym
Iustus napisał(a):
Barney, w języku Kościoła zwroty typu "bez ograniczeń" są na porządku dziennym i nikt ich nie rozumie tak, jak Pan próbował je przedstawić. Nic z tego, co Pan zasugerował nie miałem na myśli. Druga sprawa, to nawet kontekst o którym mówiłem był inny niż ten, do którego Pan się odnosił - to pokazuje że się rozminęliśmy, szkoda to kontynuować.
Niedobrze się wyrażać nieprecyzyjnie i mieć pretensje do czytających, że precyzują.
Głupio jakoś.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz lip 22, 2021 7:05 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18234
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: O Złym
Nareszcie głos rozsądku - o. Placyd Koń:
Cytuj:
Trzeba pamiętać, że zły duch, aby zniewolić człowieka, musi mieć z jednej strony przyzwolenie od Boga, z drugiej zaś przyzwolenie od człowieka. To człowiek robiąc zły użytek z wolnej woli przez grzech oddaje się w moc złego ducha. Przez grzech człowieka szatan zyskuje władzę nad jego duszą; opętanie jest przejęcie władzy „tylko” nad ciałem człowieka. Oznacza to w konsekwencji, że grzech, zwłaszcza grzech ciężki, jest rzeczywistością o wiele gorszą od opętania

Całość warto przeczytać https://www.fronda.pl/a/O-Placyd-Kon-dl ... fqCbb6CYAQ

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Śr lip 05, 2023 11:20 am
Zobacz profil WWW
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 39 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Bing [Bot] i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL