Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 3:33 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Kanał Abi Lopez 
Autor Wiadomość
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): Pt gru 14, 2018 7:09 pm
Posty: 56
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Kanał Abi Lopez
Czy ktoś z Was zna kanał Abi Lopez na youtubie? Z tego co widzę większość jej filmików to przetłumaczone na polski kazania pastorów. Ujmują mnie te słowa, ale ostatnio oglądałam jeden z filmików i jestem w szoku, bo pod koniec wymieniane było kim jest Bóg i po „Jahwe” padło „Jehowa”... Dziwne to, bo przecież widzę, że te filmy jej są protestanckie w większości, ale zmartwiło mnie to i nie mogę nigdzie w internecie znaleźć nic o wyznaniu tej Abi, więc może ktoś z Was zna, ogląda i wie, że jest ok? Nie chciałabym karmić się czymś złym, ale tez nie chciałabym zupełnie rezygnować ze słuchania tych Kazań, bo chwytają mnie za serce.


So sty 23, 2021 1:54 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16877
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kanał Abi Lopez
Istnieje pewna zasada, by sobie nie poprzestawiać w głowie prawdy i fałszu. Najpierw poznaj to co bliskie a potem to co dalsze. Oznacza to skupienie się na teologii katolickiej, by poznać ją i dopiero później (miną lata nauki) podstawy teologii protestanckiej, by widzieć między nimi różnice. Potem przystąpić można do zapoznania się z tym co głosi duszpasterstwo protestanckie w różnych jego nurtach. Nie bedzie takich pytań, bo ktoś zawiesi się w odpowiedzi na fundamentach. Tobie nic to nie da.
Gdy nie przestrzegasz tej zasady to prędzej czy później wejdziesz w chaos i wybierzesz to 'co czujesz' a nie to co jest prawdą. Nie będziesz miała żadnego punktu odniesienia do systematyzowania wiedzy.
Nie należy więc czynić sobie z głowy śmietnika.
Każda nauka oparta jest na tej fundamentalnej zasadzie. Najpierw to co wyniesiono z domu, potem praca własna, by się uczyć. Nie po wierzchu skakać z tematu na temat, ale zgłębiać problemami. Najpierw to co ogólne, potem wchodzić w szczegóły, by mieć punkty zaczepienia się o funadamenty.

Jeśli ktoś uprawia jazdę bez trzymanki, bez trzymania się pewnych wypracowanych reguł, na pewno zejdzie z trasy.


So sty 23, 2021 10:02 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Kanał Abi Lopez
oliwiakkk napisał(a):
Czy ktoś z Was zna kanał Abi Lopez na youtubie? Z tego co widzę większość jej filmików to przetłumaczone na polski kazania pastorów. Ujmują mnie te słowa, ale ostatnio oglądałam jeden z filmików i jestem w szoku, bo pod koniec wymieniane było kim jest Bóg i po „Jahwe” padło „Jehowa”.

Nie musisz się martwić, gdyż słowa: "Jahwe" lub "Jehowa" to fonetyczne przedstawieni hebrajskiego imienia Pana Boga tzw. tetragramu (czytamy od prawej do lewej).
https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRysWAqtXonX17vJB90luXILFvp81RKejY1AA&usqp=CAU

W języku starohebrajskim i jego zapisie, w którym zapisano np. pierwsze 5 ksiąg Biblii nie występowały samogłoski, więc tłumacząc tetragram mamy JHWH. Dodano więc ze względu na wymowę samogłoski, ale nawet sami Żydzi do końca nie wiedzą jak wymawiać oryginalny zapis. Stąd mamy różne sposoby wymowy.
W naszych tłumaczeniach słowo JHWH mamy zastąpione słowem Pan.
oliwiakkk napisał(a):
Nie chciałabym karmić się czymś złym, ale tez nie chciałabym zupełnie rezygnować ze słuchania tych Kazań, bo chwytają mnie za serce.

Nie znam tej Abi Lopez, ale bez względu z jakiego źródła słuchasz nauczania (katolickie, protestanckie) warto to co słyszysz weryfikować z Biblią.
Warto sprawdzać czy to co inni twierdzą/nauczają ma swoje potwierdzenie w Piśmie Świętym, czy jest to nauczanie w oparciu o wyrwany z kontekstu fragment czy też opiera się na szerszym kontekście.

Pamiętaj, że Ewangelia nie jest własnością żadnego kościoła. Jeśli Abi dzieli się prawdą biblijną/ewangeliczną to ok. Jednak nie przyjmuj wszystkiego ślepo, tylko sprawdzaj. Czytaj ewangelie, listy apostolskie. Proś Ducha Św. o prowadzenie i zrozumienie. Pan Jezus dał obietnicę, że jeśli prosisz Boga o chleb, to nie da Ci kamienia.

Warto więc słuchać z różnych źródeł, ale stosować też biblijną zasadę Ap. Pawła [I Tes.5.21]:Wszystko badajcie, a co szlachetne - zachowujcie!


Śr lut 03, 2021 12:44 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 6 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL