Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 9:30 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Manipulowanie Słowem a'la Wespecjan 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
merss napisał(a):
Większość małżeństw rozpada się z powodu rożnic charakteru nie do pogodzenia. O czym to świadczy?
Świadczy to o tym, że Bóg nigdy nie pomagał tym ludziom w dobieraniu się. Co więcej, można być pewnym, że był przeciwny, bo łaska (Boża) buduje na naturze, a w tym wypadku natura - to kompatybilne charaktery narzeczonych.


Pt cze 05, 2020 12:57 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Jedna siostra podstępem odbiła chłopaka swej siostrze i wyszła za niego za mąż. Bóg tego chciał? Bóg chciał, by on się żenił bo dziecko w drodze i trzeba ponieść konsekwencje swego czynu? Naprawdę to małżeństwo pochodziło od Boga? Bóg prowadzi ścieżkami zła? Może w sposob niegodziwy został zaproszony? Do faryzeuszy też poszedł, ale im powiedział że są grobami pobielanymi i jeśli się nie nawrócą to poginą. Ci małżonkowie moga się nawrócić, mogą jednak trwać w toksycznej relacji. Bóg ma błogosławić fałsz?
Bóg stworzy im możliwości naprawy wyrzadzonego komuś zła. Wyprowadzi z tego dobro, być może w kolejnym pokoleniu. Pokoleniu Dana nie błogoslawił. W Apokalipsie go brakuje.


Pt cze 05, 2020 12:57 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Brandeisbluesky napisał(a):
W Piśmie Świętym mowa o zaniechaniu (chęci) zabicia Apostołów. Jakie zaniechanie akcji masz na myśli w przytoczonych ludzkich przykładach?

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=382#W38
38 Więc i teraz wam mówię: Odstąpcie od tych ludzi i puśćcie ich! Jeżeli bowiem od ludzi pochodzi ta myśl czy sprawa, rozpadnie się, 39 a jeżeli rzeczywiście od Boga pochodzi, nie potraficie ich zniszczyć i może się czasem okazać, że walczycie z Bogiem». Usłuchali go.

Wespecjan napisał(a):
Żadnego zaniechania nie mam na myśli. Moje pytanie na podstawie cytatu z Dziejów Apostolskich to czy można uogólnić zasadę, że przedsięwzięcia inspirowane i wspierane przez Boga ostają się a te co nie - generalnie rozpadają się?


Uważam, że nie można słów Gamaliela tak traktować, jak proponujesz, gdyż słowa Gamaliela nie pochodzą od Boga, tylko od niego samego. On nie powiedział, że sprawa Apostołów pochodzi od Boga tylko jeżeli rzeczywiście od Boga pochodzi. Jest to polityczny wybieg, by uratować Apostołów, którym sprzyja, a samemu nie dostać po głowie. Uważam, że Bóg nie natchnąłby do stawiania Swojej sprawy pod znakiem zapytania. Czyli to nieszczęsne warunkowe słowo "jeżeli" w sprawie Apostołów przekreśla możliwość uogólnienia słów Gamaliela na inne sprawy, bo jest to tylko ludzka mądrość zapisana na kartach Pisma Świętego. Przecież wiemy, że sprawa Apostołów pochodziła od Boga. Porównajmy wypowiedź do jednoznacznej wypowiedzi Piotra, gdy nie ma on jeszcze dowodów w ręku:

https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=259#W15

Cytuj:
15 Jezus zapytał ich: «A wy za kogo Mnie uważacie?» 16 Odpowiedział Szymon Piotr: «Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego». 17 Na to Jezus mu rzekł: «Błogosławiony jesteś, Szymonie, synu Jony. Albowiem nie objawiły ci tego ciało i krew6, lecz Ojciec mój, który jest w niebie.

Piotr nie powiedział np. "Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga żywego, jeśli zmartwychwstaniesz." Nie potrzebował tego, bo wypowiedział to, co pochodziło od Boga.


Pt cze 05, 2020 12:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Brandeisbluesky napisał(a):
jest to tylko ludzka mądrość zapisana na kartach Pisma Świętego
Tak wiem w jakim kontekście Gamaliel to powiedział, by uratować skórę Apostołów i by nie wydać pochopnego wyroku, ale przecież trwałość jest cechą boską, bo Bóg jest wieczny, więc nie zgadzam sie że to tylko ludzka mądrość.


Pt cze 05, 2020 1:09 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
feelek napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Może prostszy przykład: czy małżeństwo sakramentalne, które sie rozpadło - pochodziło od Boga czy nie?

Od Boga.
To jak sie ma to do tego: "Jeżeli bowiem od ludzi pochodzi ta myśl czy sprawa, rozpadnie się, a jeżeli rzeczywiście od Boga pochodzi, nie potraficie ich zniszczyć"?

W ogóle. Fragment dotyczy zupełnie innej kwestii.


Pt cze 05, 2020 1:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8092
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Bóg Swoje sprawy zawsze przeprowadza do końca, tak jak zamierzył, a ludzie o tyle, o ile wbiją się w wolę Boga i korzystają z Jego łask.


Pt cze 05, 2020 1:21 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Brandeisbluesky napisał(a):
Cytuj:
38 Więc i teraz wam mówię: Odstąpcie od tych ludzi i puśćcie ich! Jeżeli bowiem od ludzi pochodzi ta myśl czy sprawa, rozpadnie się, 39 a jeżeli rzeczywiście od Boga pochodzi, nie potraficie ich zniszczyć i może się czasem okazać, że walczycie z Bogiem». Usłuchali go.

Wespecjan napisał(a):
Żadnego zaniechania nie mam na myśli. Moje pytanie na podstawie cytatu z Dziejów Apostolskich to czy można uogólnić zasadę, że przedsięwzięcia inspirowane i wspierane przez Boga ostają się a te co nie - generalnie rozpadają się?


Uważam, że nie można słów Gamaliela tak traktować, jak proponujesz, gdyż słowa Gamaliela nie pochodzą od Boga, tylko od niego samego.


Raczej wg mnie to zdanie potwierdza prawdziwość przesłania Biblii o Zmarwychwstałym. Jest proroctwem, które się spełnia. Kościół jest prześladowany, praktycznie cały czas, ale się nie rozpadł, bo oparty jest na Bogu. To niejako dopowiedzenie do słów Chrystusa: Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr [czyli Skała], i na tej Skale zbuduję Kościół mój, a bramy piekielne go nie przemogą(Mt 16)
a także i to: 12 Lecz przed tym wszystkim podniosą na was ręce i będą was prześladować. Wydadzą was do synagog i do więzień oraz z powodu mojego imienia wlec was będą do królów i namiestników. 13 Będzie to dla was sposobność do składania świadectwa. 14 Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony. 15 Ja bowiem dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć ani się sprzeciwić. (Łk 21)
To cały czas o tym samym :-)

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt cze 05, 2020 1:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
feelek napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Może prostszy przykład: czy małżeństwo sakramentalne, które sie rozpadło - pochodziło od Boga czy nie?

Od Boga.
To jak sie ma to do tego: "Jeżeli bowiem od ludzi pochodzi ta myśl czy sprawa, rozpadnie się, a jeżeli rzeczywiście od Boga pochodzi, nie potraficie ich zniszczyć"?

Nie ma się. A co do małżeństwa, to co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela.


Pt cze 05, 2020 1:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
feelek napisał(a):
A co do małżeństwa, to co Bóg złączył, człowiek niech nie rozdziela.
Czyli jest Pan zdania, że małżeństwa rozdzielone przez ludzi nie były złączone przez Boga?


Pt cze 05, 2020 2:04 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wydaje mi się Wespecjan, że zaczynasz trolować..
Ręka mnie coś swędzi..


Przecież "... człowiek niech nie rozdziela" fizycznie nie blokuje możności rozdzielenia. Bóg posadził Drzewo Poznania i zakazał z niego korzystać, ale nie w taki sposób że człowiek nie mógł fizycznie zerwać owocu. W końcu Adaś z Ewunią wzięli i zjedli..

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Pt cze 05, 2020 2:16 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Ja zaś nabieram przekonania, że to kolejny temat, w którym Wespecjan zaczął głosić własne nauczanie, a nie dyskutować.


Pt cze 05, 2020 2:26 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
PeterW napisał(a):
Wydaje mi się Wespecjan, że zaczynasz trolować..
Ręka mnie coś swędzi..


Przecież "... człowiek niech nie rozdziela" fizycznie nie blokuje możności rozdzielenia. Bóg posadził Drzewo Poznania i zakazał z niego korzystać, ale nie w taki sposób że człowiek nie mógł fizycznie zerwać owocu. W końcu Adaś z Ewunią wzięli i zjedli..
Jasne, że do planu Boga jest potrzebna ludzka kooperacja, czyli wola i wysiłek, natomiast ludzka wola i wysiłek choćby były najwieksze nie pomogą żadnemu przedsięwzięciu poza planem Boga. Takie inicjatywy i projekty poza planem Boga mogą nawet trochę trwać, ale tylko jeśli są podtrzymywane niewiarygodnym wysiłkiem ze strony ludzi, w którym to wysiłku człowiek aż spala się. Przykład: człowiek uprawiający zawodowo sport, który jest nieadekwatny do jego predyspozycji fizycznych. Nawet trochę może coś tam zrobić, ale będzie to okupione ogromnym wysiłkiem i ostateczną dewastacją organizmu, a i tak w końcu przegra z sportowcem faktycznie utalentowanym pod ten sport, któremu treningi i praktyka przychodzą z naturalną łatwością.


p.s. Nie trolluję, tylko "felek" zdenerwował mnie swoimi odpowiedziami nie na temat.


Pt cze 05, 2020 2:30 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Czyli widzę większość osób jest zdania, że zasada "co od Boga trwa, a co nie jest rozpada się" jest nieprawdziwa i/albo nie ma zastotosowania w życiu codziennym.

Ja uważam przeciwnie.

------------------
Yarpen Zirgin napisał(a):
Ja zaś nabieram przekonania, że to kolejny temat, w którym Wespecjan zaczął głosić własne nauczanie, a nie dyskutować.
Jak masz tu Pan znowu zamieszczać tu swoje nic nie wnoszące do dyskusji wypierdy, to lepiej nic nie wpisywać.


Pt cze 05, 2020 2:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
Czyli jest Pan zdania, że małżeństwa rozdzielone przez ludzi nie były złączone przez Boga?

Nie wiesz jakiego zdania jest Pan? Przecież Pan powiedział do faryzeuszy: "A tak już nie są dwoje, lecz jedno ciało. Co więc Bóg złączył, niech człowiek nie rozdziela."


Pt cze 05, 2020 2:53 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Trudne fragmenty Pisma Świętego
Wespecjan napisał(a):
Czyli widzę większość osób jest zdania, że zasada "co od Boga trwa, a co nie jest rozpada się" jest nieprawdziwa i/albo nie ma zastotosowania w życiu codziennym.

Ja uważam przeciwnie.

Większość osób czyta ten fragment Biblii, od którego zacząłeś rozmowę, wraz z kontekstem, a nie w oderwaniu od niego. W efekcie widzą, że dotyczy on zupełnie innej kwestii, niż to usiłujesz przedstawić. Czyli, niestety, znowu zacząłeś głosić swoje przekonania na ten temat pod przykrywką dyskusji.


Pt cze 05, 2020 3:03 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 50 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL