Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 11:48 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 
 Co to znaczy "szemrać" i dlaczego Bogu się to nie podoba ? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Co to znaczy "szemrać" i dlaczego Bogu się to nie podoba ?
Dzień dobry.
Mam kochany Kościele pytanie dotyczące poniższego fragmentu Pisma. W mojej książkowej wersji Biblii, w miejscu "źle mówili" występuje "szemrali". Na wstępie poproszę jednak, żebyśmy się skupili na meritum i nie odnosili żadnych wniosków czy tez, do jakiś współczesnych przykładów. Możemy to zrobić później, ale do tego czasu chciał bym aby przynajmniej na samym początku dyskusja była uczciwa intelektualnie.


Księga Liczb 12 napisał(a):
(1) Miriam i Aaron mówili źle przeciw Mojżeszowi z powodu Kuszytki, którą wziął za żonę. Rzeczywiście bowiem wziął za żonę Kuszytkę. (2) Mówili: Czyż Pan mówił z samym tylko Mojżeszem? Czy nie mówił również z nami? A Pan to usłyszał. (3) Mojżesz zaś był człowiekiem bardzo skromnym, najskromniejszym ze wszystkich ludzi, jacy żyli na ziemi. (4) I zwrócił się nagle Pan do Mojżesza, Aarona i Miriam: Przyjdźcie wszyscy troje do Namiotu Spotkania. I poszli wszyscy troje, (5) a Pan zstąpił w słupie obłoku, zatrzymał się u wejścia do namiotu i zawołał na Aarona i Miriam. Gdy obydwoje podeszli, (6) rzekł: Słuchajcie słów moich: Jeśli jest u was prorok, objawię mu się przez widzenia, w snach będę mówił do niego. (7) Lecz nie tak jest ze sługą moim, Mojżeszem. Uznany jest za wiernego w całym moim domu. (8) Twarzą w twarz mówię do niego - w sposób jawny, a nie przez wyrazy ukryte. On też postać Pana ogląda. Czemu ośmielacie się przeciwko memu słudze, przeciwko Mojżeszowi, źle mówić? (9) I zapalił się gniew Pana przeciw nim. Odszedł [Pan], (10) a obłok oddalił się od namiotu, lecz oto Miriam stała się nagle biała jak śnieg od trądu. Gdy Aaron do niej się zwrócił, spostrzegł, że była trędowata. (11) Wtedy rzekł Aaron do Mojżesza: Proszę, panie mój, nie karz nas za grzech, któregośmy się nierozważnie dopuścili i jesteśmy winni. (12) Nie dopuść, by ona stała się jak martwy [płód], który na pół zgniły wychodzi z łona swej matki. (13) Wtedy Mojżesz błagał głośno Pana: O Boże, spraw, proszę, by znowu stała się zdrowa. (14) Pan rzekł do Mojżesza: Gdyby jej ojciec plunął w twarz, czyż nie musiałaby się przez siedem dni wstydzić? Tak ma być ona przez siedem dni wyłączona z obozu, a potem może znowu powrócić. (15) Zgodnie z tym została Miriam na siedem dni wyłączona z obozu. Lud jednak nie ruszył dalej, zanim Miriam nie została przyjęta z powrotem. (16) Następnie lud wyruszył z Chaserot i rozbił obóz na pustyni Paran.


Czy coś mam dodać, do tak postawionego pytania, czy wszystko jest jasne ? Może tylko tyle, że faktycznie Mojżesz wbrew prawu wziął za żonę cudzoziemkę.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Wt lis 19, 2019 3:19 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Co to znaczy "szemrać" i dlaczego Bogu się to nie podoba
Możliwe, że Miriam i Aaron potępiali to, że Mojżesz powstrzymywał się od współżycia z Kuszytką, ale to polecił mu sam Bóg, czego rodzeństwo mogło nie wiedzieć.
Pisałam o takiej interpretacji tutaj https://www.dyskusje.katolik.pl/viewtopic.php?p=1147727#p1147727

Jeśli tak faktycznie było, to szemrać w tym przypadku oznacza odwodzić kogoś od wypełniania tego, co tej osobie polecił Bóg.

Brandeisbluesky napisał(a):
sachol napisał(a):
Ciekawe spojrzenie na czystośc o. Augustyn

https://opoka.org.pl/biblioteka/Z/ZR/ni ... ozef2.html

(...) stare midrasze żydowskie opowiadają, że Mojżesz po objawieniu Boga na Horebie nie potrafił współżyć z Seforą. I że Sefora też nie mogła. I od tej pory żyli w celibacie.


W sumie można dojść do takiego przypuszczenia na podstawie Pisma Świętego, bo najpierw mamy polecenie Boga podczas objawienie się Izraelowi

Wj 19,15
15 Później powiedział ludowi: «Bądźcie gotowi za trzy dni i nie zbliżajcie się do kobiet»

więc, pewnie i Mojżesz słuchał tego polecenia. Potem w

Pwt 5,30
30 Idź i powiedz im: Wróćcie do swoich namiotów! 31 A ty zostań tutaj ze Mną. Ja ci powiem wszystkie moje polecenia, prawa i nakazy, jakich masz im nauczyć, aby je pełnili w ziemi, którą Ja im daję na własność».

Czyli pewnie wszyscy oprócz Mojżesza mogli powrócić do normalnego pożycia z żonami (tak chyba można rozumieć powrót do namiotu?), a Mojżesz pozostał w komunikacji z Bogiem (nie mógł wrócić do namiotu, gdzie była żona). Jeśli przyjąć, że rozumowanie jest poprawne, sam Bóg przeznaczył Mojżesza do specjalnej roli pośrednika między Sobą a ludem, a ta funkcja nie pozwalała na bardziej ludzkie sprawy (jak obcowanie z żoną). Być może z powodu zaprzestania pożycia z żoną siostra Mojżesza Miriam robiła wymówki Mojżeszowi w

Lb 12, 1.
1 Miriam i Aaron mówili źle przeciw Mojżeszowi z powodu Kuszytki1, którą wziął za żonę. Rzeczywiście bowiem wziął za żonę Kuszytkę.

---------
Pomocny był tekst z klik.


Wt lis 19, 2019 3:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Co to znaczy "szemrać" i dlaczego Bogu się to nie podoba
Czytałem, że wg. targumów (to takie wyjaśnienie hebr Biblii) - chodziło jednak o pochodzenie Sefory, a słowo Kuszytka odnosiło się do jej koloru skóry,a nie pochodzenia. Gdyby faktycznie chodziło o pochodzenie Sefory, to powód krytyki Mojżesza miał całkiem sensowne podstawy, bo Bóg zabronił wiazać się z cudzoziemką. A mimo wszystko, to nie Mojżeszowi się oberwało.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Wt lis 19, 2019 4:05 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Co to znaczy "szemrać" i dlaczego Bogu się to nie podoba
Jozek napisał(a):
(...) Gdyby faktycznie chodziło o pochodzenie Sefory, to powód krytyki Mojżesza miał całkiem sensowne podstawy, bo Bóg zabronił wiazać się z cudzoziemką. A mimo wszystko, to nie Mojżeszowi się oberwało.


Dlatego trudno jest mi przyjąć taki powód krytyki w wydaniu Miriam i Aarona, bo wniosek byłby taki, że Bóg karze za próbę przestrzegania praw, które ustanowił.


Wt lis 19, 2019 4:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Co to znaczy "szemrać" i dlaczego Bogu się to nie podoba
Masz rację. To nie logiczne. Przyczyna musiała być inna. Pzdr. :)

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Wt lis 19, 2019 8:01 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Co to znaczy "szemrać" i dlaczego Bogu się to nie podoba
Szemranie czyli takie po cichu gadanie o kimś.. Kojarzy mi się ze spiskowaniem. Kuszytka to może była tylko pretekstem, by wypowiedzieć posłuszeństwo Mojżeszowi, pośrednikowi Boga, a w konsekwencji namawianie do nieposłuszeństwa Bogu.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt lis 19, 2019 8:54 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Co to znaczy "szemrać" i dlaczego Bogu się to nie podoba
Z drugiej strony możliwe, że Kuszytka poskarżyła się na Mojżesza Miriam, że nie wypełnia on swoich obowiązków względem niej, a z kolei Miriam mogła się obawiać, że jeśli Kuszytka żali się też innym kobietom, to Mojżesz może tracić na respekcie wobec ludzi, którymi kierował. Aaron i Miriam mogli podjąć po prostu próbę ratowania honoru i pozycji Mojżesza. Chyba ich pozycja w obozie zależała od pozycji Mojżesza (?)


Śr lis 20, 2019 6:58 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N wrz 19, 2010 11:26 pm
Posty: 3715
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Co to znaczy "szemrać" i dlaczego Bogu się to nie podoba
Zakładałem na wstępie, że przyczyna szemrania to pochodzenie Kananejki i złamanie prawa przez Mojżesza, ale na szczęście Brandeisblusky jednym mądrym zdaniem, szybko mnie z tego uwolniła. I jak się z tego fałszywego przeświadczenia uwolniłem, zastanowiłem się czy w tezie o kolorze skóry Kananejki nie ma ziarna prawdy. Ostatecznie Bóg karze Miriam trądem i "stała się nagle biała jak śnieg". A Aron, który podważał autorytet Mojżesza, uniża się i błaga go żeby się wstawiał za nimi.

_________________
Panie, nie wywyższa się serce moje, oczy moje nie chcą patrzeć z góry. Ps 131


Śr lis 20, 2019 9:51 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Co to znaczy "szemrać" i dlaczego Bogu się to nie podoba
Może ukaranie trądem miało wskazywać na powagę zachowania czystości (?)


Cz lis 21, 2019 7:00 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 9 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 47 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL