Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest So kwi 27, 2024 5:41 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona
 Jak głosicie kerygmat? 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak głosicie kerygmat?
Orfeusz napisał(a):
. http://www.snegdansk.pl/kerygmat-11655/ ... boza-11656 Czy Apostolowie i pierwsi chrześcijanie też kładli akcent na ten aspekt w ustnym przekazie?

Orfeusz - zlituj się. Zapis biblijny jest pochodną starożytnego przekazu ustnego. To co zapisano w Ewangeliach i innych księgach NT, tak nauczano ustnie. Zapis powstał po to by te nauki utrwalić dla przyszłych pokoleń, a nie powstał jakoś osobno, bo komuś się coś tam widziało.

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


So lis 02, 2019 9:53 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak głosicie kerygmat?
PeterW napisał(a):

Orfeusz - zlituj się. Zapis biblijny jest pochodną starożytnego przekazu ustnego. To co zapisano w Ewangeliach i innych księgach NT, tak nauczano ustnie. Zapis powstał po to by te nauki utrwalić dla przyszłych pokoleń, a nie powstał jakoś osobno, bo komuś się coś tam widziało.

Tak prawdopodobnie nauczano już nawróconych, ale jaki przekaz był adresowany do niewierzących? Dzieje Apostolskie są pod tym względem, delikatnie mówiąc, skąpe.


So lis 02, 2019 12:14 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak głosicie kerygmat?
Poruszyłeś szereg zagadnień.
  • Obawiam sie, że to o czym piszesz jako o "katolickim kerygmacie" (a więc w wersji RŚŻ,c zy Szkół Nowej Ewangelizacji) wcale takowym nie jest. One wszystkie pochodzą (czasem bezposrednio, czasem w rozwinięciu o dodatkowe punkty) z rzekomych "czterech praw duchowego życia" wymyślonych przez Billa Brigsa z CCC. Niestety, zawierają też protestanckie błędy (choć muszę przyznać, że część głoszeń, dzięki świadomości głoszących, ich nie zawiera, choc idą po tym samym schemacie).
  • Nie ma wątpliwości, że kerygmat (czyli pierwsze głoszenie) było zupełnie inne w zależności od adresata; inaczej głoszono Żydom i poganom "bojącym się Boga" (czyli znającym ST), a inaczej np. Grekom i innym innowiercom. I zresztą zupełnie słusznie.
    Polecam tę wypowiedź Jacka Święckiego https://zchrystusem.pl/viewtopic.php?p=25388#p25388
  • Dyskusję na temat kerygmatu znajdziesz też tutaj http://analizy.biz/apologetyka/index.ph ... mid=52.htm (występuję tam jako "Marek Piotrowski" tj pod moim imieniem i nazwiskiem :))

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


So lis 02, 2019 12:39 pm
Zobacz profil WWW
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
Posty: 396
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Jak głosicie kerygmat?
Barney
Cytuj:
  • Obawiam sie, że to o czym piszesz jako o "katolickim kerygmacie" (a więc w wersji RŚŻ,c zy Szkół Nowej Ewangelizacji) wcale takowym nie jest. One wszystkie pochodzą (czasem bezposrednio, czasem w rozwinięciu o dodatkowe punkty) z rzekomych "czterech praw duchowego życia" wymyślonych przez Billa Brigsa z CCC. Niestety, zawierają też protestanckie błędy (choć muszę przyznać, że część głoszeń, dzięki świadomości głoszących, ich nie zawiera, choc idą po tym samym schemacie).
Brałem je ze stron katolickich portali.
Cytuj:
  • Nie ma wątpliwości, że kerygmat (czyli pierwsze głoszenie) było zupełnie inne w zależności od adresata; inaczej głoszono Żydom i poganom "bojącym się Boga" (czyli znającym ST), a inaczej np. Grekom i innym innowiercom. I zresztą zupełnie słusznie.
  • Zgadzam się. Ciekawe też, jak głoszono Żydom z diaspory, którzy nic nie wiedzieli o Jezusie, czy św.Pawle.
    Cytuj:
    Polecam tę wypowiedź Jacka Święckiego https://zchrystusem.pl/viewtopic.php?p=25388#p25388
  • Dyskusję na temat kerygmatu znajdziesz też tutaj http://analizy.biz/apologetyka/index.ph ... mid=52.htm (występuję tam jako "Marek Piotrowski" tj pod moim imieniem i nazwiskiem :))

  • Dzieki - z chęcią poczytam. :) Ciekawy artykuł o kerygmacie http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/b ... _Spyra.pdf


    So lis 02, 2019 5:28 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła

    Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
    Posty: 18250
    Lokalizacja: Gdynia
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Jak głosicie kerygmat?
    Orfeusz napisał(a):
    Brałem je ze stron katolickich portali.
    Wiem. Sam kiedyś je głosiłem.
    Cytuj:
    Ciekawe, dzięki.
    Najszersze omówienie kerygmatu, jakie znam, to rekolekcje Jacka z 2004 roku: http://mateusz.pl/rekolekcje/2004/js/index.htm

    No i jest jeszcze kerygmat historyczny - chociaż nie przemyślałem go do końca: http://analizy.biz/marek1962/historyczny2.htm

    _________________
    Obrazek
    Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


    So lis 02, 2019 7:12 pm
    Zobacz profil WWW
    Dyskutant
    Dyskutant

    Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
    Posty: 396
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Jak głosicie kerygmat?
    Barney napisał(a):

    No i jest jeszcze kerygmat historyczny - chociaż nie przemyślałem go do końca: http://analizy.biz/marek1962/historyczny2.htm

    To chyba jednak nie jest kerygmat Apostolski? Czy potrafisz zaproponować jakieś jego przykładowe formuły?


    N lis 03, 2019 5:45 am
    Zobacz profil
    Dyskutant
    Dyskutant

    Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
    Posty: 396
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Jak głosicie kerygmat?
    Myslę sobie, że w kwestii głoszenia Kerygmatu kluczowy jest sprawa: wierzę w Jezusa jako Zbawiciela (bez szczegółów i rozwinięć doktrynalnych); co ta wiara daje ci konkretnie w życiu? Co z tych, dla wielu ezoterycznych/abstrakcyjntch deklaracji religijnych, przekłada się na codzienne zycie np. relacje z ludzmi; zdrowie; sukcesy zawodowe itd. Ludzie patrzą pragmatycznie i chcą mieć korzyści - już najlepiej w tym życiu.


    N lis 03, 2019 6:14 am
    Zobacz profil
    Dyskutant
    Dyskutant

    Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
    Posty: 396
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Jak głosicie kerygmat?
    Mam znajomych psychologów, i oni wiary religijnej nie potrzebują, aby rozwiązywać swoje problemy psychologiczne np. relacje z innymi ludzmi, emocje, nałogi itd. Są w stanie to zrobić bez Jezusa w oparciu o wiedzę psychologiczno-psychiatryczną np. terapie, warsztaty, leki itd. Jak mi jedna nakręcona terapeutka powiedziała: masz problem - idz na terapię i[i] przepracuj uczucia/dzieciństwo itd. Nie potrzebujesz żadnych zbawicieli do tego.[/i] Jest dzisiaj jakieś parcie na indywidualny rozwój i czerpanie z różnych żródeł. Trochę jak w markecie: wybieraj z religii, terapii, życia, co służy twojemu rozwojowi osobistemu, który ma dać szczęście.
    Kerygmat, co pokazuje chocby ta dyskusja https://zchrystusem.pl/viewtopic.php?f=26&t=1063 sporo rzeczy zakłada, które nie są oczywiste i bynajmniej z nich nie wynika doczesne szczęście. Wiara w Jezusa w nauczaniu KK ma pomóc osiągnąć SZczęście, ale raczej nie za życia. Tu cierpienie i krzyż. Ludzie jednak często wolą wygodę i łatwe chrześcijaństwo.


    N lis 03, 2019 6:26 am
    Zobacz profil
    Dyskutant
    Dyskutant

    Dołączył(a): So sie 05, 2017 1:23 pm
    Posty: 396
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Jak głosicie kerygmat?
    Marek Piotrowski napissał:
    Cytuj:
    tak chętnie przyjmowana protestancka praktyka „wyznania Jezusa” jest jedynie cieniem znanego w Kościele katolickim i praktykowanego od wieków odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
    W nim zawiera się nie tylko wyznanie wiary w Jezusa, ale i wiele, wiele więcej:
    wyrzeczenie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych,
    wyrzeczenie się szatana i wszystkiego, co do grzechu prowadzi,
    wyznanie wiary w Boga Ojca Stworzyciela,
    wyznanie wiary w Jezusa jako Jedynego Syna Bożego, naszego Pana, który przyszedł na ziemię przez narodzenie z Maryi Dziewicy, został umęczony i pogrzebany, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca,
    wyznanie wiary w Ducha Świętego i w prowadzony przez Niego Kościół powszechny,
    wyznanie wiary w odpuszczenie grzechów i oczekiwania na nasze zmartwychwstanie oraz życie wieczne
    .

    Tylko, na ile jest to zrozumiałe i na ile ludzie mają takie potrzeby? Dla ludzi zanurzonych w chrześcijaństwie, to są sprawy oczywiste; dla sceptyków, ale teistów - fanaberie KK. Gdy mówią: Jezus tak; KK - nie. Wielu nie uznaje boskiego autorytetu KK i/lub Biblii.Nawet, jak uznają, to na swoich warunkach, czyli, aby nikt mi nie narzucał, jak mam interpretować Biblię i jakie wnioski z tego wyciagać. Ostatnio spytałem znajomą, która chodzi czasem do kościoła: kim jest dla ciebie Jezus. Ona: ja chodzę do kościoła, modlę się, sakramenty czasem, czytam czasem Biblię; wierzę w Boga i Maryję - tylko chyba to nie jest odpowiedz. Mam wrazenie, iż wielu udzi jest zagubionych w swych wierzeniach - taki groch z kapustą


    N lis 03, 2019 6:39 am
    Zobacz profil
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Jak głosicie kerygmat?
    Orfeusz napisal : "Niech więc nikt w Izraelu nie ma żadnej wątpliwości, że Jezusa, którego wyście ukrzyżowali, Bóg uczynił Panem i Mesjaszem” Czyli wg niego przed zmartwychwstaniem nie był. Do tego ten znajomy Żyd uważa, że słowo „kyrios” tłumaczone na Pan stosowane jest nie tylko do Boga oraz Jezusa, ale również do zwykłych ludzi, jak to wynika z poniższych wersetów: Efezjan 6:5 „Słudzy, bądźcie posłuszni panom na ziemi, z bojaźnią i ze drżeniem, w prostocie serca swego, jak Chrystusowi,”

    Twoj znajomy po prostu nie rozumie tego fragmentu Pisma.
    to jego rozumienie dotyczy ludzi, a nie Chrystusa. to czlowiek wierzacy zyjacy wedlug Nauki Chrystusa bedzie przebostwiony-zbawiony.
    "Jam jest pierwszy i ostatni", wiec nie bedzie zadnego innego czlowieka tak jak Chrystus, beda jedynie podobni Jemu, Swieci Kosciola.


    N lis 03, 2019 10:01 am
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła

    Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
    Posty: 18250
    Lokalizacja: Gdynia
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Jak głosicie kerygmat?
    Orfeusz napisał(a):
    Marek Piotrowski napissał:
    Cytuj:
    tak chętnie przyjmowana protestancka praktyka „wyznania Jezusa” jest jedynie cieniem znanego w Kościele katolickim i praktykowanego od wieków odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych.
    W nim zawiera się nie tylko wyznanie wiary w Jezusa, ale i wiele, wiele więcej:
    wyrzeczenie się grzechu, aby żyć w wolności dzieci Bożych,
    wyrzeczenie się szatana i wszystkiego, co do grzechu prowadzi,
    wyznanie wiary w Boga Ojca Stworzyciela,
    wyznanie wiary w Jezusa jako Jedynego Syna Bożego, naszego Pana, który przyszedł na ziemię przez narodzenie z Maryi Dziewicy, został umęczony i pogrzebany, który powstał z martwych i zasiada po prawicy Ojca,
    wyznanie wiary w Ducha Świętego i w prowadzony przez Niego Kościół powszechny,
    wyznanie wiary w odpuszczenie grzechów i oczekiwania na nasze zmartwychwstanie oraz życie wieczne
    .

    Tylko, na ile jest to zrozumiałe i na ile ludzie mają takie potrzeby? Dla ludzi zanurzonych w chrześcijaństwie, to są sprawy oczywiste; dla sceptyków, ale teistów - fanaberie KK. Gdy mówią: Jezus tak; KK - nie. Wielu nie uznaje boskiego autorytetu KK i/lub Biblii.Nawet, jak uznają, to na swoich warunkach, czyli, aby nikt mi nie narzucał, jak mam interpretować Biblię i jakie wnioski z tego wyciagać. Ostatnio spytałem znajomą, która chodzi czasem do kościoła: kim jest dla ciebie Jezus. Ona: ja chodzę do kościoła, modlę się, sakramenty czasem, czytam czasem Biblię; wierzę w Boga i Maryję - tylko chyba to nie jest odpowiedz. Mam wrazenie, iż wielu udzi jest zagubionych w swych wierzeniach - taki groch z kapustą

    A ja myślę że to jest odpowiedź. "Pytania zaczepne" (typu "kim jest dla Ciebie Jezus" czy "czy jesteś zbawiony") to tylko technika (czasem niezła, choć to drugie pytanie opiera się na nieporozumieniu).
    Wierzę w Boga (w sensie "wierze Bogu") to IMHO samo sedno.

    Orfeusz napisał(a):
    Barney napisał(a):

    No i jest jeszcze kerygmat historyczny - chociaż nie przemyślałem go do końca: http://analizy.biz/marek1962/historyczny2.htm

    To chyba jednak nie jest kerygmat Apostolski? Czy potrafisz zaproponować jakieś jego przykładowe formuły?

    W tym sęk, że "formuły" to nasz, dużo późniejszy wymysł. Kerygmat historyczny znajdziemy w 11 rozdziale Listu do Hebrajczyków. Jest on obecny także - w mniej wyraźny sposób - w kazaniu Piotra w Dzień Pięćdziesiątnicy (Dz 2).
    inna sprawa, że nie ma powodu byśmy szukali bezpośrednich wzorów - apostołowie różnie głosili do różnych ludzi, my dziś też mamy różnych. To co robimy to własciwie reewangelizacja.

    _________________
    Obrazek
    Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


    N lis 03, 2019 12:53 pm
    Zobacz profil WWW
    Czuwa nad wszystkim
    Czuwa nad wszystkim

    Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
    Posty: 14117
    Lokalizacja: Polska
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Jak głosicie kerygmat?
    Barney bądź uczciwy. Powiedz, że odszedłeś od tego ze względu na wspólnotę w której trwałeś a która była na pograniczu protestantyzmu. Twoja ocena kerygmatu jest właśnie przez to doświadczenie takie a nie inne.

    Taki uproszczone prawdy wiary na początek mogą być OK ale warunek, że musi być ciąg dalszy. Cały problem z kerygmatem czy to według SNE czy Oazy lub tymi które spotykałem na różnych spotkaniach ewangelizacyjnych np. kursach Alpha, że wszystko kończy się na tych spotkaniach i ludzie mają niepełny a wręcz wykrzywiony obraz chrześcijaństwa.

    _________________
    "Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


    N lis 03, 2019 4:34 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła

    Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
    Posty: 18250
    Lokalizacja: Gdynia
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Jak głosicie kerygmat?
    Jockey napisał(a):
    Barney bądź uczciwy.
    Staram sie :)
    Cytuj:
    Powiedz, że odszedłeś od tego ze względu na wspólnotę w której trwałeś a która była na pograniczu protestantyzmu. Twoja ocena kerygmatu jest właśnie przez to doświadczenie takie a nie inne.
    Ależ nie!
    Kerygmat akceptowałem jeszcze długo po odejściu ze wspólnoty - byłem nawet wiceprezesem stowarzyszenia Nowej Ewangelizacji, które go głosiło.

    Zresztą większe zastrzeżenia mam do rzekomych "4 praw duchowego życia" które związane jest raczej z Ruchem Światło Życie.

    Refleksja nad treścią Kerygmatu przyszła później - nie pamiętam dokładnie dat, ale było to na którejś kolejnej sesji apologetycznej. Nagle okazało się, że mamy podobne przemyślenia z ks.Andrzejem (wówczas jeszcze nie był biskupem).


    Cytuj:
    Taki uproszczone prawdy wiary na początek mogą być OK ale warunek, że musi być ciąg dalszy.
    Problem nie w uproszczeniu, a w pewnych błędach doktrynalnych.
    Cytuj:
    Cały problem z kerygmatem czy to według SNE czy Oazy lub tymi które spotykałem na różnych spotkaniach ewangelizacyjnych np. kursach Alpha, że wszystko kończy się na tych spotkaniach i ludzie mają niepełny a wręcz wykrzywiony obraz chrześcijaństwa.
    Tak, to jest duży problem, ale niestety nie jedyny.

    _________________
    Obrazek
    Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


    N lis 03, 2019 4:46 pm
    Zobacz profil WWW
    Czuwa nad wszystkim
    Czuwa nad wszystkim

    Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
    Posty: 14117
    Lokalizacja: Polska
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Jak głosicie kerygmat?
    No wiem, że się starasz.

    A co do błędów doktrynalnych to racja. Warto w takim razie zamiast krytykować ten co jest nasz katolicki. I najlepiej zeby to poszło od góry i było wdrożone we wszelkie akcje ewangelizacyjne.
    Przecież w jakis prosty sposób trzeba docierać do poszukujących. Przecież jest Przystanek Jezus, są kursy Alpha, są inne akcje ewangelizacyjne prowadzone przez różnego rodzaju ruchy i wspólnoty.

    _________________
    "Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


    N lis 03, 2019 4:59 pm
    Zobacz profil
    Niesamowity Gaduła
    Niesamowity Gaduła

    Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
    Posty: 18250
    Lokalizacja: Gdynia
    Płeć: mężczyzna
    wyznanie: katolik
    Odpowiedz z cytatem
    Post Re: Jak głosicie kerygmat?
    Problem w tym, że ta baptystyczna koncepcja kerygmatu tak sie wdrukowała, że trudno to przezwyciężyć (zwłaszcza że nadal niestety czerpiemy wraz z metodami naukę od protestantyzmu - jak choćby kursy Alpha).

    _________________
    Obrazek
    Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


    N lis 03, 2019 5:06 pm
    Zobacz profil WWW
    Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
    Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 46 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4  Następna strona


    Kto przegląda forum

    Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 52 gości


    Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
    Nie możesz odpowiadać w wątkach
    Nie możesz edytować swoich postów
    Nie możesz usuwać swoich postów

    Szukaj:
    Skocz do:  
    Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
    Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL