Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 9:06 pm



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Z ziemi do nieba 

O wniebowzięciu Maryi (z ciałem i duszą) przekonuje mnie:
Biblia 10%  10%  [ 1 ]
tradycja kościelna 50%  50%  [ 5 ]
osobiste odczucie 10%  10%  [ 1 ]
nie wierzę w to 30%  30%  [ 3 ]
Liczba głosów : 10

 Z ziemi do nieba 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Apostolskiej. Uroczystości czy święta maryjne ustanowione przez Kościół, to sposób wyrażenia czci należnej Matce Bożej.
No to pokaż, jak Apostołowie taką cześć praktycznie realizowali...

W moim postcie zawarłem dużo więcej treści, więc racz odpowiedzieć na wszystko. Merytorycznie, a nie erystyką (w tym przypadku nr. 27 ze skróconej listy Schopenhauera), która na mnie nie działa.


Cz sie 15, 2019 12:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
Ale do czegoś się jednak odniosę, np.:
Barney napisał(a):
Serio piszesz, iż Wniebowzięcia nie ma w Biblii?
A Apokalipsę może czytałeś?
"Potem wielki znak ukazał się na niebie: Niewiasta obleczona w słońce, i księżyc pod jej stopami, a na jej głowie wieniec z gwiazd dwunastu." /Ap 12,1/ (tylko mi nie mów że to nie Maryja - w dalszym ciągu mowa że urodziła Jezusa).
Czy uznajesz ten zapis w Ap 12 rozdz. jako przebieg wydarzeń w czasie - na sposób liniowy (że jedno po drugim nastaje)?
Bo jeśli tak, to jak to jest, że Maryja wpierw jest wniebowzięta, a potem dopiero jest na ziemi, gdzie rodzi Jezusa; ucieka na pustynię (co to znaczy wg Ciebie?);
Oczywiście że Apokalipsa nie ma jednego liniowego czasu; są tam co najmniej 4 ścieżki czasowe. Ale to oczywistości...
Cytuj:
a kim jest jej potomstwo, skoro wg Ciebie raz tylko rodziła?...
Zależy o którym potomstwie mówisz, bo jest wskazana najpierw jedna osoba (Ap 12,5), a potem reszta.
  • Jesli idzie Ci o jedną osobę, opisaną w Ap 12,5 "I porodziła Syna - Mężczyznę, który wszystkie narody będzie pasał rózgą żelazną. I zostało uniesione jej Dziecię do Boga i do Jego tronu."to mężczyzna pasący narody rózgą żelazną to oczywiście Chrystus (o czym przeczytać można w Ps 2,7-9 oraz w przepięknej wizji zawartej w Ap 19,11-16 - o rózdze żelaznej mowa jest w wierszu 15).
    Czy znasz może inną kobietę, która urodziła Jezusa? ;)

    .
  • Jesli idzie Ci o resztę potomstwa, opisaną w Ap 12,17, to przecież napisane jest, ze chodzi o chrześcijan: "I rozgniewał się Smok na Niewiastę, i odszedł rozpocząć walkę z resztą jej potomstwa, z tymi, co strzegą przykazań Boga i mają świadectwo Jezusa."
    (Nawiasem mówiąc, dowodzi to, że Maryja jest nasza Matką).


Cytuj:
Barney napisał(a):
Jak najbardziej jest:
Łk 1:48-49 bt5 "(48) Bo wejrzał na uniżenie Służebnicy swojej. Oto bowiem błogosławić mnie będą odtąd wszystkie pokolenia, (49) gdyż wielkie rzeczy uczynił mi Wszechmocny; a święte jest Jego imię -"
Też uznaję,że Maria była wielce pobłogosławiona, czyli szczęśliwa, że ona jedna urodziła Mesjasza, co było marzeniem każdej ponoć Izraelitki...
Ale nie ma mowy tu o kulcie Jej; gdy pewna niewiasta taki "kult" chciała zaprowadzić, chwaląc łono i piersi Matki Jezusa, to została przez Niego uciszona...
Nic podobnego. Nie rozumiesz znaczenia tego fragmentu. Nie chcę jednak odbiegać od tematu Wniebowzięcia, więc zapraszam do tekstu, gdzie dokladnie omówiłem te perykopy biblijne http://analizy.biz/marek1962/km7.pdf

Proponuję zatem zestawienie prawdziwsze niż Twoje, Edenie:

Obrazek

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz sie 15, 2019 12:43 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn lut 28, 2005 11:53 pm
Posty: 2411
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
uważam, że jest ryzykowne trzymać się czegoś, o czym nie ma się 100% pewności, że jest to WOLĄ BOŻĄ)

Znasz moze kogos takiego?
Prosze przedstaw.


Cz sie 15, 2019 1:18 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Z ziemi do nieba
Yarpen Zirgin napisał(a):
Eden napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Apostolskiej. Uroczystości czy święta maryjne ustanowione przez Kościół, to sposób wyrażenia czci należnej Matce Bożej.
No to pokaż, jak Apostołowie taką cześć praktycznie realizowali...

W moim postcie zawarłem dużo więcej treści, więc racz odpowiedzieć na wszystko. Merytorycznie, a nie erystyką (w tym przypadku nr. 27 ze skróconej listy Schopenhauera), która na mnie nie działa.

Co Ty, Rembov, nie powiesz... :D
Może jeszcze każdą literkę mam komentować, co?... :no:

Marku Piotrowski, Barneyu, trochę to męczące na 2 fora odpowiadać...
Niewiasta z Ap 12 ma pewne cechy Marii, ale to nie jest jedyna symbolika, jaka się za nią kryje; inna to: lud Boży - ta reszta potomstwa niewiasty to chrześcijanie, ale nie Maryja jest ich matką!
Fajnie, że też umiesz grafiki robić; moja jest ładniejsza - bo prawdziwa... :D

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Cz sie 15, 2019 1:23 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
Marku Piotrowski, Barneyu, trochę to męczące na 2 fora odpowiadać...
Trzeba się było zastanawiać, zanim zamieściłeś tę marną propagandę na dwu forach...
Cytuj:
Niewiasta z Ap 12 ma pewne cechy Marii, ale to nie jest jedyna symbolika, jaka się za nią kryje; inna to: lud Boży - ta reszta potomstwa niewiasty to chrześcijanie, ale nie Maryja jest ich matką!

Nie odpowiedziałeś: Pismo mówi że Niewiasta z Ap12 urodziła Jezusa; czy znasz inną Niewiastę, która to uczyniła? :mrgreen:

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz sie 15, 2019 1:26 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
feelek napisał(a):
To dlaczego wierzysz pismom Nowego Testamentu?
Ponieważ zostały spisane pod natchnieniem Bożym, czego o Katechizmie powiedzieć nie można (chyba, że tak uważasz, to masz prawo)

Przecież jedno i drugie zapisał Kościół. Obiektywnie rzecz biorąc, nie ma żadnego powodu, żeby uznawać opinię Kościoła zapisaną przez niego na kartach Biblii, ale nie uznawać opinii Kościoła, na temat tego, co Biblia zawiera, wyrażanej w przekazie ustnym czy też zapisanej w formie katechizmu.


Cz sie 15, 2019 1:44 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Z ziemi do nieba
Barney napisał(a):
Eden napisał(a):
Marku Piotrowski, Barneyu, trochę to męczące na 2 fora odpowiadać...
Trzeba się było zastanawiać, zanim zamieściłeś tę marną propagandę na dwu forach...
Cytuj:
Niewiasta z Ap 12 ma pewne cechy Marii, ale to nie jest jedyna symbolika, jaka się za nią kryje; inna to: lud Boży - ta reszta potomstwa niewiasty to chrześcijanie, ale nie Maryja jest ich matką!

Nie odpowiedziałeś: Pismo mówi że Niewiasta z Ap12 urodziła Jezusa; czy znasz inną Niewiastę, która to uczyniła? :mrgreen:
Robię, co uważam za słuszne; warto oświecać katolików na nie jednym tylko forum... Jasne, że masz też prawo bronić poglądów gdzie chcesz i gdzie jesteś, ale nie jest to na dłuższą metę do ciągnięcia - te 2 fora z tą samą dyskusją; to wybierz, gdzie chcesz pisać...
Barney napisał(a):
Cytuj:
Niewiasta z Ap 12 ma pewne cechy Marii, ale to nie jest jedyna symbolika, jaka się za nią kryje; inna to: lud Boży - ta reszta potomstwa niewiasty to chrześcijanie, ale nie Maryja jest ich matką!

Nie odpowiedziałeś: Pismo mówi że Niewiasta z Ap12 urodziła Jezusa; czy znasz inną Niewiastę, która to uczyniła?
Nie zaprzeczyłem, że niewiasta z Ap 12 może wskazywać na Marię, ale prędzej na lud Boży, tu: Izraela, z którego Jezus się wywodził (te 12 gwiazd to ewidentnie nawiązanie do snu Józefa, syna Jakuba - czyli mowa u ludzie Bożym).

Są w Apok. 2 niewiasty: czysta (rozdz. 12) i wszeteczna (rozdz. 17); czysta to lud Boży, a wszeteczna lud odstępczy, bezbożny (zatem prędzej w rozdz. 12 chodzi o ogół ludu Bożego, niż o jednostkę w postaci Maryi).

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Cz sie 15, 2019 1:47 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Z ziemi do nieba
Barney napisał(a):
Nie odpowiedziałeś: Pismo mówi że Niewiasta z Ap12 urodziła Jezusa; czy znasz inną Niewiastę, która to uczyniła?
Historycznie rzecz biorąc, to oczywiście, że nikt inny, jak Miriam z Nazaretu, urodziła Jezusa!
Ale Apokalipsa to Księga symboli pełna, dlatego wtedy niewiasta nie musi być z krwi i kości katolicką Maryją wniebowziętą...
A tak przy okazji: skoro bóle porodowe to skutek grzechu Ewy, to czemu bezgrzeszna Maryja krzyczy w bólu porodowym?!...

feelek napisał(a):
Przecież jedno i drugie zapisał Kościół. Obiektywnie rzecz biorąc, nie ma żadnego powodu, żeby uznawać opinię Kościoła zapisaną przez niego na kartach Biblii, ale nie uznawać opinii Kościoła, na temat tego, co Biblia zawiera, wyrażanej w przekazie ustnym czy też zapisanej w formie katechizmu.
Kościół rozeznał Pismo Święte, ale nie on jest jego autorem, lecz Bóg!
Katechizm natomiast do ludzkie dzieło... (miej litość i nie zrównuj go z Biblią!).

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Ostatnio edytowano Cz sie 15, 2019 1:57 pm przez Eden, łącznie edytowano 2 razy



Cz sie 15, 2019 1:56 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
W moim postcie zawarłem dużo więcej treści, więc racz odpowiedzieć na wszystko. Merytorycznie, a nie erystyką (w tym przypadku nr. 27 ze skróconej listy Schopenhauera), która na mnie nie działa.

Co Ty, Rembov, nie powiesz... :D
Może jeszcze każdą literkę mam komentować, co?...

Już nie musisz. Erystyka w poprzednim postcie, pominięcie wszystkiego co napisałem, i ta ucieczka w ironię dobitnie pokazują, że nie jesteś w stanie obalić tego, co napisałem, ani udowodnić tez, o których wykazanie poprosiłem, a przyznać się do błędu też nie jesteś w stanie. Twoje unikanie odpowiedzi i pomijanie argumentów interlokutorów, to zachowanie typowe dla małego dziecka, które zasłania oczy rączkami, bo dzięki temu znika niewygodny (czyli powodujący stres) fragment rzeczywistości. W efekcie jasno widać, że nie przyszedłeś tutaj aby rozmawiać (w tym temacie o wniebowzięciu NMP czy, co wyszło w trakcie, co jest źródłem nauczania dla chrześcijan), tylko w celu "nawracania" katolików na Twoją wersję protestantyzmu (nazwę ja roboczo "edomizmem").


Cz sie 15, 2019 1:56 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Z ziemi do nieba
Yarpen Zirgin napisał(a):
Już nie musisz.

Rembov, łaskawco, co za ulga... :D
Jeśli nie uznajesz moich odpowiedzi, to Twój problem :wink:

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Cz sie 15, 2019 1:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
Kościół rozeznał Pismo Święte, ale nie on jest jego autorem, lecz Bóg!
Katechizm natomiast do ludzkie dzieło... (miej litość i nie zrównuj go z Biblią!).

Ale przyznajesz, że jedno i drugie zostało zapisane przez Kościół?


Cz sie 15, 2019 2:22 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Z ziemi do nieba
Nie mam czego uznawać, bo nie napisałeś niczego, co by obalało dogmat o Wniebowzięciu NMP, ani nie wykazałeś, że Twoje tezy, iż mamy trzymać się tylko tego, co jest w Biblii, są zgodne z wolą Bożą. To, że coś napisałeś i jesteś przekonany, iż to prawda, nie oznacza jeszcze, iż wszyscy mają paść na twarz i przyjąć to jako prawdę objawioną. Najpierw udowodnij swoje tezy, a dopiero potem wrzucaj teksty, iż to, że ktoś ich nie uznaje, to jego problem.


Ostatnio edytowano Cz sie 15, 2019 2:26 pm przez Yarpen Zirgin, łącznie edytowano 1 raz



Cz sie 15, 2019 2:25 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Z ziemi do nieba
feelek napisał(a):
Eden napisał(a):
Kościół rozeznał Pismo Święte, ale nie on jest jego autorem, lecz Bóg!
Katechizm natomiast do ludzkie dzieło... (miej litość i nie zrównuj go z Biblią!).

Ale przyznajesz, że jedno i drugie zostało zapisane przez Kościół?
Już pisałem,że Biblia to dzieło Boże, bo z Jego natchnienia powstałe; przez ludzi zapisane, ale to nie oni byli Autorami Biblii; kanon też powstał taki, jaki Bóg chciał, a nie jaki chcieli ludzie.
Natomiast katechizm nie powstał w ten sposób, więc przestań zrównywać! (i nie pytaj mnie już po raz 3)

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Cz sie 15, 2019 2:26 pm
Zobacz profil
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
Barney napisał(a):
Nie odpowiedziałeś: Pismo mówi że Niewiasta z Ap12 urodziła Jezusa; czy znasz inną Niewiastę, która to uczyniła?
Historycznie rzecz biorąc, to oczywiście, że nikt inny, jak Miriam z Nazaretu, urodziła Jezusa!
Ale Apokalipsa to Księga symboli pełna, dlatego wtedy niewiasta nie musi być z krwi i kości katolicką Maryją wniebowziętą...
A tak przy okazji: skoro bóle porodowe to skutek grzechu Ewy, to czemu bezgrzeszna Maryja krzyczy w bólu porodowym?!...

Gdybys rozumial o czym jest Apokalipsa to wiedzial bys ze tym bolem jest troska o Kosciol, o rodzacych sie Chrzescijan.
To jest takze potwierdzeniem Objawien Maryjnych, ktore sa po prostu pomoca Chrzescijanom i Kosciolowi. To jest bol Matki zatroskanej o los dzieci by sie nawtocily i narodzily na nowo w Kosciele.


Cz sie 15, 2019 2:29 pm
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Z ziemi do nieba
Yarpen, ale dobrze zgadłem, że jestem Rembovem, prawda?
Pozdrawiam Cię :-)

sam2 napisał(a):
Gdybys rozumial o czym jest Apokalipsa to wiedzial bys ze tym bolem jest troska o Kosciol, o rodzacych sie Chrzescijan.
Przecież Barney pisał, że ta Niewiasta rodzi Jezusa, a nie cały Kościół... - ustalcie wspólny front, bo się jakoś nie za bardzo zgadzacie, koledzy...

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Cz sie 15, 2019 2:32 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 101 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL