Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Pt maja 10, 2024 11:56 am



Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona
 Z ziemi do nieba 

O wniebowzięciu Maryi (z ciałem i duszą) przekonuje mnie:
Biblia 10%  10%  [ 1 ]
tradycja kościelna 50%  50%  [ 5 ]
osobiste odczucie 10%  10%  [ 1 ]
nie wierzę w to 30%  30%  [ 3 ]
Liczba głosów : 10

 Z ziemi do nieba 
Autor Wiadomość
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
Yarpen, ale dobrze zgadłem, że jestem Rembovem, prawda?
Pozdrawiam Cię :-)

sam2 napisał(a):
Gdybys rozumial o czym jest Apokalipsa to wiedzial bys ze tym bolem jest troska o Kosciol, o rodzacych sie Chrzescijan.
Przecież Barney pisał, że ta Niewiasta rodzi Jezusa, a nie cały Kościół... - ustalcie wspólny front, bo się jakoś nie za bardzo zgadzacie, koledzy...


Oj, marnie z twoim rozumieniem Pism i wiary jesli nie wiesz o podstawach ze Kosciol to cialo Chrystusa, czyli Jezus.
Moze powinienes w koncu zaczac czytac Pisma ze zrozumieniem.


Cz sie 15, 2019 2:37 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
(...)kanon też powstał taki, jaki Bóg chciał, a nie jaki chcieli ludzie.

Który kanon masz tutaj na myśli? Bo istnieje kilka do wyboru:
1. Faryzejski (39 ksiąg ST)
2. Esseńczyków (zasadniczo pokrywa się z Septuagintą - 49 ksiąg).
3. Saduceuszów (5 ksiąg ST - Tora).
4. Prawosławny (76 ksiąg ST i NT)
5. Katolicki (73 księgi ST i NT)
6. Protestancki (66 ksiąg ST i NT)
7. Etiopski (82 księgi ST i NT)
8. Syryjski (83 księgi ST i NT)


Cz sie 15, 2019 2:39 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
Już pisałem,że Biblia to dzieło Boże, bo z Jego natchnienia powstałe; przez ludzi zapisane, ale to nie oni byli Autorami Biblii; kanon też powstał taki, jaki Bóg chciał, a nie jaki chcieli ludzie.
Natomiast katechizm nie powstał w ten sposób, więc przestań zrównywać! (i nie pytaj mnie już po raz 3)

Przecież to co zostało zapisane przez jednych ludzi, przez innych zostało uznane za wartościowe, przez biskupów na soborze, czyli też przez ludzi. Zostało poddane ocenie z zewnątrz.
Dlaczego kwestionujesz ustny przekaz ludzi, a nie kwestionujesz pisemnego?


Cz sie 15, 2019 2:45 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Z ziemi do nieba
Yarpen Zirgin napisał(a):
Eden napisał(a):
(...)kanon też powstał taki, jaki Bóg chciał, a nie jaki chcieli ludzie.

Który kanon masz tutaj na myśli? Bo istnieje kilka do wyboru:
1. Faryzejski (39 ksiąg ST)
2. Esseńczyków (zasadniczo pokrywa się z Septuagintą - 49 ksiąg).
3. Saduceuszów (5 ksiąg ST - Tora).
4. Prawosławny (76 ksiąg ST i NT)
5. Katolicki (73 księgi ST i NT)
6. Protestancki (66 ksiąg ST i NT)
7. Etiopski (82 księgi ST i NT)
8. Syryjski (83 księgi ST i NT)

Ten, jaki był w użyciu za dni Jezusa przez Niego i rodaków + 27 Ksiąg NT; czyli z tego zbioru: protestancki.

sam2 napisał(a):
Oj, marnie z twoim rozumieniem Pism i wiary jesli nie wiesz o podstawach ze Kosciol to cialo Chrystusa, czyli Jezus.
Moze powinienes w koncu zaczac czytac Pisma ze zrozumieniem.
Jeśli chcesz mi wmówić, że Maryja urodziła Kościół, to już zaniechaj dalszych komentarzy... bo na nie nie odpowiem!

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Cz sie 15, 2019 2:46 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
Yarpen Zirgin napisał(a):
Eden napisał(a):
(...)kanon też powstał taki, jaki Bóg chciał, a nie jaki chcieli ludzie.

Który kanon masz tutaj na myśli? Bo istnieje kilka do wyboru:
1. Faryzejski (39 ksiąg ST)
2. Esseńczyków (zasadniczo pokrywa się z Septuagintą - 49 ksiąg).
3. Saduceuszów (5 ksiąg ST - Tora).
4. Prawosławny (76 ksiąg ST i NT)
5. Katolicki (73 księgi ST i NT)
6. Protestancki (66 ksiąg ST i NT)
7. Etiopski (82 księgi ST i NT)
8. Syryjski (83 księgi ST i NT)

Ten, jaki był w użyciu za dni Jezusa przez Niego i rodaków + 27 Ksiąg NT; czyli z tego zbioru: protestancki.

A skąd wiesz, że to protestancki jest prawidłowy, skoro kiedy Jezus chodził po Ziemi w użyciu były co najmniej trzy kanony ST (faryzejski, saduceuszów i esseńczyków), NT jeszcze nie istniał, zaś kanon protestancki powstał w XVI wieku po Chrystusie wśród protestantów?


Cz sie 15, 2019 2:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
Yarpen, ale dobrze zgadłem, że jestem Rembovem, prawda?
Pozdrawiam Cię :-)

sam2 napisał(a):
Gdybys rozumial o czym jest Apokalipsa to wiedzial bys ze tym bolem jest troska o Kosciol, o rodzacych sie Chrzescijan.
Przecież Barney pisał, że ta Niewiasta rodzi Jezusa, a nie cały Kościół... - ustalcie wspólny front, bo się jakoś nie za bardzo zgadzacie, koledzy...


No proszę - wystarczy odrobinę przycisnąć i już musisz mataczyć. A taki byłeś w propagandzie pewny siebie ;).
Tak, Apokalipsa to ksiega symboliczna i wielowymiarowa - ale nie jest tak, że jedna warstwa znaczeniowa usuwa poprzednią.

Niewiasta w Apokalipsie to - niezaprzeczalnie - Maryja, ale także Kosciół, także Lud Boży jako taki.
Eden napisał(a):
(...)kanon też powstał taki, jaki Bóg chciał, a nie jaki chcieli ludzie.

Dzięki za tę jednoznaczną deklarację wiary w to, iż Kościół działa jednoznacznie w imieniu Boga, z Jego upoważnienia i w sposób nieomylny.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz sie 15, 2019 3:19 pm
Zobacz profil WWW
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden, ja ci nic nie mam zamiaru w mawiac, a na swoje sugestie sam sobie odpowiedz, bo to twoje slowa nie moje.

Ja ci jedynie napisalem ze Maryja urodzila Jezusa, a Kosciol to cialo Chrystusa.
Zgadzasz sie z tymi faktami Biblijnymi czy nie?


Cz sie 15, 2019 3:22 pm
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Z ziemi do nieba
sam2 napisał(a):
Ja ci jedynie napisalem ze Maryja urodzila Jezusa, a Kosciol to cialo Chrystusa.
Zgadzasz sie z tymi faktami Biblijnymi czy nie?
Z faktami sie zgadzam, z tym, że inaczej je obaj INTERPRETUJEMY.
To słowo: interpretacja, jest tu kluczowe - i mam na myśli wszelkie tego typu dyskusje (których nie mam zamiaru prowadzić tu do końca życia, bo to, co miałem do przekazania, to podałem; wy też - dalsze maglowanie tematu to strata czasu, bo każdy przy obecnym stanie pozostanie, to pewne...).

Rembov, [czyli tu: Yarpen Zirgin] nt kanonu dyskutowałeś bardzo dużo na wiadomym forum; chcesz, to tam zajrzyj i podejmij temat na nowo; ja się tu nie będę z Tobą przeciągał na te historyczne argumenty; zarówno katolicy, jak i protestanci mają swoje "okopy" w tym temacie - wiesz o tym, więc propozycja moja jest właśnie taka.

Barney napisał(a):
Niewiasta w Apokalipsie to - niezaprzeczalnie - Maryja, ale także Kosciół, także Lud Boży jako taki.
I znów w ruch idzie INTERPRETACJA: które znaczenie odnieść do Ap 12,1.
Ciągle się wokół interpretacji rzecz obraca...
A skoro uważasz, że (to trochę inny wątek) Maryja jest bez grzechu, to czemu Paweł napisał, że nie ma nikogo kto by nie zgrzeszył (Rz 3,23)? [nie dodał w nawiasie: oprócz, rzecz jasna Maryi].

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Cz sie 15, 2019 3:51 pm
Zobacz profil
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden, teraz odpowiedz dlaczego raz mowimy Chrystus, a innym razem Jezus, bo przeciez odnosi sie to do jednej i tej samej osoby?


Ostatnio edytowano Cz sie 15, 2019 4:00 pm przez sam2, łącznie edytowano 1 raz



Cz sie 15, 2019 3:57 pm
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7276
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
A skoro uważasz, że (to trochę inny wątek) Maryja jest bez grzechu, to czemu Paweł napisał, że nie ma nikogo kto by nie zgrzeszył (Rz 3,23)? [nie dodał w nawiasie: oprócz, rzecz jasna Maryi].


NIe dodał tez "oprócz Jezusa". A bezgrzeszność Maryi była dzięki nie Jej zasługom a zasługom Jezusa.
Dlaczego tak ci zależy, by twierdzic że Jezus narodził się z grzesznego ciała?!

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Cz sie 15, 2019 3:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
Yarpen Zirgin(...)

I mamy ucieczkę od kolejnej kwestii, którą sam poruszyłeś, czyli nie jesteś w stanie wykazać ani tego, iż kanon protestancki jest prawidłowy, ani tym bardziej, że został on w XVI wieku ustanowiony z woli Boga.

Masz jakiekolwiek merytoryczne argumenty w którymkolwiek z tematów, które do tej pory zacząłeś w tym wątku? Bo na ten czas z każdego uciekasz jak tylko jesteś proszony o ich przedstawienie, albo zostaną zaprezentowane argumenty obalające Twoje tezy...


Cz sie 15, 2019 4:00 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Z ziemi do nieba
Yarpen, mam pokorę przyznania się, że nie jestem "chodzącą encyklopedią" w każdej najmniejszej sferze dogmatyki i nauki chrześcijańskiej - dlatego odsyłam Cię ponownie do osób, z którymi dyskusje nt kanonu prowadziłeś: możesz tam się z nimi ścierać.
Ja przyjmuję kanon protestancki i mógłbym teraz jakieś artykuły powklejać na ten temat (internet na ich niemało) - ale po co? Przecież:
1) Ty to znasz
2) odrzucisz to
3) po co więc mamy marnować czas na zbyteczne klepanie klawiszy, prawda?

Nie ma "parcia na zwycięstwo" w debatach forumowych; co miałem do napisania, to znasz już - jeśli Ci przyniesie radość i ulgę, aby mi teraz "dokopać", że jestem słaby i uciekam, to proszę: zrób to, jeśli Cię to uszczęśliwi... :-D Będę rad, że dawnemu Rembovowi sprawiłem radość :D

Pozdrawiam Ciebie i dyskutantów; pokój Wam!

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Cz sie 15, 2019 4:42 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Post Re: Z ziemi do nieba
Andy72 napisał(a):
NIe dodał tez "oprócz Jezusa".
Racja, Paweł nie, ale Piotr już tak:
1P 2:22 bw "On grzechu nie popełnił ani nie znaleziono zdrady w ustach jego;"
I tu widać tę wspaniałą jedność Biblii - czego nie ma w punkcie A, to znaleźć to można w punkcie B.
Czyli mamy 100% pewności, że Jezus nie zgrzeszył...
Czy to samo znajdziemy w Biblii odnośnie Maryi?!

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Cz sie 15, 2019 5:12 pm
Zobacz profil
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
Andy72 napisał(a):
NIe dodał tez "oprócz Jezusa".
Racja, Paweł nie, ale Piotr już tak:
1P 2:22 bw "On grzechu nie popełnił ani nie znaleziono zdrady w ustach jego;"
I tu widać tę wspaniałą jedność Biblii - czego nie ma w punkcie A, to znaleźć to można w punkcie B.
Czyli mamy 100% pewności, że Jezus nie zgrzeszył...
Czy to samo znajdziemy w Biblii odnośnie Maryi?!

A wiesz dlaczego Arka Przymierza byla wylozona zlotem wewnatrz i na zewnatrz?


Cz sie 15, 2019 5:19 pm
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pt cze 14, 2019 10:17 am
Posty: 172
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Post Re: Z ziemi do nieba
Eden napisał(a):
Też uznaję,że Maria była wielce pobłogosławiona, czyli szczęśliwa, że ona jedna urodziła Mesjasza, co było marzeniem każdej ponoć Izraelitki...
Ale nie ma mowy tu o kulcie Jej;


Jak najbardziej w wersecie Łk 1,48 jest mowa o kulcie, czci jaką wszystkie narody będą oddawać Maryi.Otóż greckie słowo "makariousin" występujące w tym wersecie które tłumacze oddają jako "błogosławić mnie będą" czy też "szczęśliwą zwać mnie będą" oznacza również: "wychwalać, wielbić" (por. Słownik grecko-polski Zofii Amramówiczówny, słownik grecko-polski Czesław Bosak itp.)

Eden napisał(a):
gdy pewna niewiasta taki "kult" chciała zaprowadzić, chwaląc łono i piersi Matki Jezusa, to została przez Niego uciszona...


Jest to nieprawda.Podczas ostatniej dyskusji pisałem Ci na ten temat.Jezus nie ucisza kobiety z tłumu która wychwala Maryję, jak to sobie wymyśliłeś, ale potwierdza jej słowa.

Łk 11,27-28

"(27) A podczas gdy On tych słów domawiał, pewna niewiasta z ludu podniosła głos, mówiąc do Niego: Błogosławione łono, które Cię nosiło i piersi, któreś ssał! (28) On zaś odrzekł: Istotnie! - ale i ci też są błogosławieni, którzy słuchają słowa Bożego i strzegą go."

Maryja jest błogosławiona, ponieważ jest Matką Pana, ale jest jeszcze bardziej błogosławiona, ponieważ słuchała, strzegła oraz rozważała słowa Boże i według nich żyła (por.Łk 2,19;Łk 2,51).

Eden napisał(a):
Niewiasta z Ap 12 ma pewne cechy Marii, ale to nie jest jedyna symbolika, jaka się za nią kryje; inna to: lud Boży - ta reszta potomstwa niewiasty to chrześcijanie, ale nie Maryja jest ich matką!


Skoro Niewiasta z Ap 12,1 to Maryja, i ci, którzy "strzegą przykazań Bożych i mają świadectwo Jezusa" to Jej dzieci, to możesz mi powiedzieć, jakim cudem doszedłeś do wniosku, że Maryja nie jest ich (chrześcijan) Matką, skoro w tekście jak wół stoi, że są oni Jej potomstwem tj. dziećmi ?

Eden napisał(a):
Fajnie, że też umiesz grafiki robić; moja jest ładniejsza - bo prawdziwa... :D


Nie.Twoja grafika nie jest prawdziwa co już tutaj wykazaliśmy.

Eden napisał(a):
A tak przy okazji: skoro bóle porodowe to skutek grzechu Ewy, to czemu bezgrzeszna Maryja krzyczy w bólu porodowym?!...


Widzisz, to, że ktoś jest wolny od grzechu pierworodnego, nie oznacza, że nie doświadcza on jego skutków.Nawet Jezus który nie miał żadnego grzechu, odczuwał głód (por.Mt 4,2) pragnienie (por.J 4,7) zmęczenie (por.J 4,6) itp.

Skutkami grzechu pierworodnego dotknięty jest nawet świat zwierzęcy który nie ma grzechu pierworodnego.I również cierpi on bóle rodzenia (por.Rz 8,22) chociaż z oczywistych przyczyn nie ma on grzechu.Natomiast owe "bóle rodzenia" o których czytamy w Apokalipsie, są przede wszystkim związane z tą "resztą potomstwa" czyli Kościołem, chrześcijanami.Mówił już o tym Ojciec święty Jan Paweł II podczas Audiencji generalnej z 26 maja 1996 roku:

"Przedstawiona jako matka, niewiasta «jest brzemienna i woła cierpiąc bóle i męki rodzenia» (Ap 12, 2). Słowa te nawiązują do Matki Jezusa stojącej obok krzyża (por. J 19, 25), gdzie z duszą, którą przenika miecz (por. Łk 2, 35), uczestniczy Ona w bólach rodzenia się wspólnoty uczniów. Pomimo cierpień jest «obleczona w słońce», czyli nosi w sobie odblask Bożej chwały i stanowi «wielki znak» oblubieńczej relacji Boga ze swym ludem."

Eden napisał(a):
Andy72 napisał(a):
NIe dodał tez "oprócz Jezusa".
Racja, Paweł nie, ale Piotr już tak:
1P 2:22 bw "On grzechu nie popełnił ani nie znaleziono zdrady w ustach jego;"
I tu widać tę wspaniałą jedność Biblii - czego nie ma w punkcie A, to znaleźć to można w punkcie B.
Czyli mamy 100% pewności, że Jezus nie zgrzeszył...
Czy to samo znajdziemy w Biblii odnośnie Maryi?!


Sam sobie odpowiedziałeś, gdyby w Rz 3,23 Św. Paweł nauczał, że absolutnie każdy człowiek zgrzeszył, musiałoby to oznaczać, iż także Chrystus zgrzeszył. Wiemy więc, że istnieją wyjątki od Rz 3,23. Takim jest też Matka Boża:

Lk 1,28
"(28) Anioł wszedł do Niej i rzekł: "Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą”.

Greckie słowo przetłumaczone jako "pełna łaski" to kecharitomene. Forma czasownika charitoo od którego pochodzi to słowo pojawia się w Nowym Testamencie jeszcze tylko raz, w Ef 1,6 w odniesieniu do usprawiedliwionych chrześcijan:

Ef 1,6
"(6) ku chwale majestatu swej łaski, którą obdarzył [echaritosen] nas w Umiłowanym.”

Obdarzenie łaską (echaritosen) to oczywiście w tym kontekście usprawiedliwienie, zbawienie. Widzimy więc, że Najświętsza Maryja Panna była w stanie zbawienia już przed narodzinami Chrystusa, przed Wcieleniem i przed ofiarą na Kalwarii. Jest to możliwe tylko, jeśli była bez grzechu, także grzechu pierworodnego.


Cz sie 15, 2019 5:23 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Ten wątek jest zablokowany. Nie możesz w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 109 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 98 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL