Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 5:25 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona
 Dziwne przypowieści Jezusa 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Dziwne przypowieści Jezusa
Cytuj:
Zbliżali się do Niego wszyscy celnicy i grzesznicy, aby Go słuchać. Na to szemrali faryzeusze i uczeni w Piśmie. Ten przyjmuje grzeszników i jada z nimi. Opowiedział im wtedy następującą przypowieść: Któż z was, gdy ma sto owiec, a zgubi jedną z nich, nie zostawia dziewięćdziesięciu dziewięciu na pustyni i nie idzie za zgubioną, aż ją znajdzie? A gdy ją znajdzie, bierze z radością na ramiona i wraca do domu; sprasza przyjaciół i sąsiadów i mówi im: Cieszcie się ze mną, bo znalazłem owcę, która mi zginęła. Powiadam wam: Tak samo w niebie większa będzie radość z jednego grzesznika, który się nawraca, niż z dziewięćdziesięciu dziewięciu sprawiedliwych, którzy nie potrzebują nawrócenia.


Chciałoby się rzec "no pewnie", zginęła mi jedna, to zostawię na pustyni pozostałe 99, tej jednej nie znajdę a jak wrócę to i tamtych nie będzie.

Cytuj:
Albo jeśli jakaś kobieta, mając dziesięć drachm, zgubi jedną drachmę, czyż nie zapala światła, nie wymiata z domu i nie szuka staranne, aż ją znajdzie. A znalazłszy ją, sprasza przyjaciółki i sąsiadki i mówi: Cieszcie się ze mną, bo znalazłam drachmę, którą zgubiłam. Tak samo, powiadam wam, radość powstaje u aniołów Bożych z jednego grzesznika, który się nawraca”.

Zaraz chciało by się rzec, że moze pierwsza cześć z szukaniem to może i tak, ale czy będzie spraszała ludzi na przyjęcie może dużo kosztowniejsze od tej drahmy?

Styl tych przypowieści Jezusa jest taki, że chciało by się z początku zaprotestować, nie zgadzając się z ich treścią.
Tylko że
przedstawiają one logikę Królestwa Bożego, odwróconą o 180 stopni od logiki ziemskiej, a raczej to logika ziemska jest odwrócona.
Odwrotnością logiki Jezusa jest "logika szachisty", którą wykazują psychopaci. Jeśli chodzi o zagadki z wagonikami, to właśnie psychopaci bardzo łatwo je rozwiązują, podczas gdy ludzie wrażliwi często poddają się, twierdząc że każde rozwiązanie jest niedopuszczalne.

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Wt sie 13, 2019 4:08 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwne przypowieści Jezusa
Andy72 napisał(a):
Tylko że
przedstawiają one logikę Królestwa Bożego, odwróconą o 180 stopni od logiki ziemskiej, a raczej to logika ziemska jest odwrócona.
Nie. Logika Królestwa Bożego jest taka sama jak logika ziemska. To Bóg utworzył logikę, która jest wspólna wszędzie. Natomiast jeśli cel jest dalekosiężny, niektórym ludziom często trudno dostrzec sens w metodach, które prowadzą do tego celu, bo nie widzą natychmiastowych efektów, a tylko muszą ciągle dokładać, tracić. To bardzo trudne, trzeba w tym poszukiwań, pokory i straty kiedy inni się bawią.

Ogólnie to duży błąd tak powtarzać ciagle: "sprawiedliwośc boża to nie ludzka sprawiedliwość, logika boża to nie ludzka logika" itp

p.s. proponuje by ten temat przenieść do wątku: "Trudne fragmenty Pisma Świętego".


Wt sie 13, 2019 4:49 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt wrz 25, 2018 9:59 am
Posty: 1271
Lokalizacja: Białystok
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwne przypowieści Jezusa
Idę za Andy'm. Logika Boga nie jest logiką tego świata:
Cytuj:
Albowiem królestwo niebieskie podobne jest do gospodarza, który wyszedł wczesnym rankiem, aby nająć robotników do swej winnicy. Umówił się z robotnikami o denara za dzień i posłał ich do winnicy. Gdy wyszedł około godziny trzeciej, zobaczył innych, stojących na rynku bezczynnie, i rzekł do nich: "Idźcie i wy do mojej winnicy, a co będzie słuszne, dam wam". Oni poszli. Wyszedłszy ponownie około godziny szóstej i dziewiątej, tak samo uczynił. Gdy wyszedł około godziny jedenastej, spotkał innych stojących i zapytał ich: "Czemu tu stoicie cały dzień bezczynnie?" Odpowiedzieli mu: "Bo nas nikt nie najął". Rzekł im: "Idźcie i wy do winnicy!" A gdy nadszedł wieczór, rzekł właściciel winnicy do swego rządcy: "Zwołaj robotników i wypłać im należność, począwszy od ostatnich aż do pierwszych!" Przyszli najęci około jedenastej godziny i otrzymali po denarze. Gdy więc przyszli pierwsi, myśleli, że więcej dostaną; lecz i oni otrzymali po denarze. Wziąwszy go, szemrali przeciw gospodarzowi, mówiąc: "Ci ostatni jedną godzinę pracowali, a zrównałeś ich z nami, którzyśmy znosili ciężar dnia i spiekoty". Na to odrzekł jednemu z nich: "Przyjacielu, nie czynię ci krzywdy; czy nie o denara umówiłeś się ze mną? Weź, co twoje i odejdź! Chcę też i temu ostatniemu dać tak samo jak tobie. Czy mi nie wolno uczynić ze swoim, co chcę? Czy na to złym okiem patrzysz, że ja jestem dobry?"


Wt sie 13, 2019 5:10 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwne przypowieści Jezusa
feelek napisał(a):
Idę za Andy'm. Logika Boga nie jest logiką tego świata:
To są te same logiki, a wytumaczenie opisałem w ostatnim akapicie tej mojej wypowiedzi:
viewtopic.php?p=1144625#p1144625


Wt sie 13, 2019 6:47 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwne przypowieści Jezusa
Wespecjan, to co napisales w linku to mozesz wkurzac sie jedynie na samego siebie, bo krocej bedac wiernym Bogu nie nauczysz sie tyle co ci ktorzy sa wierni dluzej.
Pewnie nie rozumiesz ze to siebie w taki sposob oszukujesz a nie Boga.
Wiara ma przywrocic ciebie (nas) do stanu w jakim czlowiek byl w Raju, a im dluzej brniesz w kierunku przeciwnym, tym trudniej bedzie ci zmienic siebie.
Tu nie chodzi o sam grzech, bo ten moze byc odpuszczony, chodzi o uksztaltowanie duszy, by nie byla sklonna do grzechu.
Kazdy grzech czesciej popelniany utrwala w czlowieku takie zle zachowania i w oczyszczaniu wlasnie o walke z tymi utrwalonymi zachowaniami chodzi, to jak walka z nalogami, a mamy ich tysiace, tylko na wiekszosc nie zwracamy uwagi i widzimy tylko te wielkie.
W przypowiesci o pracy w winnicy ci ktorzy dluzej pracowali, dluzej mogli kozystac z owocow winnicy.
Powinienes znac fragment ktory mowi by nie zawiazywac pyska wolu mlocacemu zboze.


Śr sie 14, 2019 8:08 am
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwne przypowieści Jezusa
Wespecjan napisał(a):
Logika Królestwa Bożego jest taka sama jak logika ziemska.

Absolutnie nie!
Nawet myśli i drogi Boże się różnią, to tym bardziej zbudowane na nich logiki.
Iz 55:8-9 bt5
Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana.
Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi.


Został już wyżej podany świetny dowód na te różne logiki w postaci przypowieści o robotnikach w winnicy. Ludzka logika się tu nie zgadzała robotnikom, dlatego byli oburzeni na gospodarza...

A co z ludzką logiką, wobec takich słów Jezusa:
Mt 20:25-27 bt5
Lecz Jezus przywołał ich do siebie i rzekł: Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę.
Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą.
A kto by chciał być pierwszy między wami, niech będzie niewolnikiem waszym
,

"Do góry nogami" Jezus tu stawia ludzki porządek: wielkim jest sługa i niewolnik... Gdzie tu ludzka logika??! Nie ma! Bo to logika Boża; to logika Jego Królestwa!
Negowanie tego, i twierdzenie, że nie ma różnicy między logiką ziemską i niebiańską jest niepoważne...

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Śr sie 14, 2019 8:50 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 19, 2018 12:37 pm
Posty: 498
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwne przypowieści Jezusa
Popieram, gdyby ludzka logika była tożsama z Bożą, to Jezus nie musiałby nauczać i tych wszystkich przypowieści mówić.


Śr sie 14, 2019 9:33 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwne przypowieści Jezusa
Eden napisał(a):
Wespecjan napisał(a):
Logika Królestwa Bożego jest taka sama jak logika ziemska.

Absolutnie nie!
Nawet myśli i drogi Boże się różnią, to tym bardziej zbudowane na nich logiki.
Iz 55:8-9 bt5
Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana.
Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi.


Został już wyżej podany świetny dowód na te różne logiki w postaci przypowieści o robotnikach w winnicy. Ludzka logika się tu nie zgadzała robotnikom, dlatego byli oburzeni na gospodarza...

A co z ludzką logiką, wobec takich słów Jezusa:
Mt 20:25-27 bt5
Lecz Jezus przywołał ich do siebie i rzekł: Wiecie, że władcy narodów uciskają je, a wielcy dają im odczuć swą władzę.
Nie tak będzie u was. Lecz kto by między wami chciał stać się wielkim, niech będzie waszym sługą.
A kto by chciał być pierwszy między wami, niech będzie niewolnikiem waszym
,

"Do góry nogami" Jezus tu stawia ludzki porządek: wielkim jest sługa i niewolnik... Gdzie tu ludzka logika??! Nie ma! Bo to logika Boża; to logika Jego Królestwa!
Negowanie tego, i twierdzenie, że nie ma różnicy między logiką ziemską i niebiańską jest niepoważne...
Zrównywanie logiki boskiej i logiki ludzkiej nie tylko jest poważne - ale jest stwierdzaniem faktów i jedyną możliwą interpretacją. To Bóg stworzył logikę, która posługują się ludzie i to jest także Jego logika. A to, że przy celach dalekosiężnych czasami trudno jest człowiekowi uchwycić sens metod, które prowadzą do tego celu -jest to normalne.

Stefan12 napisał(a):
Popieram, gdyby ludzka logika była tożsama z Bożą, to Jezus nie musiałby nauczać i tych wszystkich przypowieści mówić.
Gdyby posługiwał się inną logiką, to by Go nikt nie rozumiał i nikt by za Nim nie poszedł.


Śr sie 14, 2019 10:06 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 19, 2018 12:37 pm
Posty: 498
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwne przypowieści Jezusa
Wespecjan napisał(a):

Stefan12 napisał(a):
Popieram, gdyby ludzka logika była tożsama z Bożą, to Jezus nie musiałby nauczać i tych wszystkich przypowieści mówić.
Gdyby posługiwał się inną logiką, to by Go nikt nie rozumiał i nikt by za Nim nie poszedł.


Zrozumieli?! Proszę Cię, oni nie rozumieli Go do końca. Uwierzyli bo byli świadkami cudów, ale nie rozumieli Jego nauki.


Śr sie 14, 2019 11:06 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwne przypowieści Jezusa
Logika nie jest czyms stalym i niezmiennym bo jest uzalezniona od priorytetow i potrzeb i dlatego nie moze stanowic o Prawdzie.
Jesli np. ktos boi sie smierci to dla niego unikniecie zagrozenia bedzie logiczne, ale jesli boi sie smierci duszy, to obawa o zycie materialne robi sie niewielka lub calkiem zanika.
Wtedy dla takiej osoby logika bedzie kompletnie inna niz w pierwszym przypadku bo zmienily sie priorytety i potrzeby.
Aby rozumiec logike Boga trzeba zrozumiec wiare i to o czym mowia Pisma.


Śr sie 14, 2019 11:20 am
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwne przypowieści Jezusa
Mozna by powiedziec ze logika jest czyms personalnym a nie uniwersalnym.


Śr sie 14, 2019 11:27 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwne przypowieści Jezusa
Stefan12 napisał(a):
Zrozumieli?! Proszę Cię, oni nie rozumieli Go do końca. Uwierzyli bo byli świadkami cudów, ale nie rozumieli Jego nauki.
Byli ludzie którzy latali za Nim bo widzieli cuda i "jedli chleb do syta", ale Chrystus głosił nauki, toczył dysputy i wielu przekonał logiką, która się posługiwał - swoim słowem i nauczaniem: "Odpowiedział Mu Szymon Piotr: Panie, do kogóż pójdziemy? Ty masz słowa życia wiecznego. A myśmy uwierzyli i poznali, że Ty jesteś Świętym Boga."

sam2 napisał(a):
Logika nie jest czyms stalym i niezmiennym bo jest uzalezniona od priorytetow i potrzeb i dlatego nie moze stanowic o Prawdzie.
Logika rozumiana jak abstrakcyjna dziedzina zajmująca sie badaniem prawdziwości zdań jest wszędzie taka sama. W klasycznej logice są tylko 2 aksjomaty: zdanie prawdziwe albo fałsz. To że ktoś będzie kolorował rzeczywistość pod swoje pragnienia i zachcianki to zupełnie inna sprawa.

sam2 napisał(a):
Mozna by powiedziec ze logika jest czyms personalnym a nie uniwersalnym.
Oj chyba za długo siedziałeś przed mediami rzygającymi ci absurdami w zmysły.


Śr sie 14, 2019 11:39 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz gru 20, 2018 5:17 am
Posty: 339
Płeć: mężczyzna
wyznanie: wierzę w Jezusa ale nie uznaję Trójcy i/lub Biblii
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwne przypowieści Jezusa
Wespecjan, czy negujesz ten zapis?:
Iz 55:8-9 bt5
Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana.
Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi.

_________________
Łaską jesteście zbawieni przez wiarę! Nie jest to waszą zasługą, lecz darem Boga.
Nie za dokonane czyny...
Ef 2,8-9


Śr sie 14, 2019 1:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwne przypowieści Jezusa
Eden napisał(a):
Wespecjan, czy negujesz ten zapis?:
Iz 55:8-9 bt5
Bo myśli moje nie są myślami waszymi ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana.
Bo jak niebiosa górują nad ziemią, tak drogi moje - nad waszymi drogami i myśli moje - nad myślami waszymi.
Tu odpowiedziałem:
viewtopic.php?p=1144647#p1144647

Poza tym:

Dlaczego mam negować wzór wypowiedzi ojca pouczającego nieopierzonego młokosa - syna?
To, że doświadczony i starszy człowiek widzi dalej i ponad niż młody i niedoświadczony nie jest dowodem, że używają innej logiki.


Śr sie 14, 2019 1:40 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Pn lis 19, 2018 12:37 pm
Posty: 498
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Dziwne przypowieści Jezusa
Uczepiliście się pojęcia logika, a tu nie chodzi o logikę.

W zacytowanych przypowieściach Jezus przedstawiał podejście indywidualne do człowieka.
My mamy podejście zbiorowe i kierujemy się zasadami ekonomii, również w podejściu do ludzi.
Dlatego nie rozumiemy, dlaczego można zostawić 99 owiec i szukać jednej zaginionej.
Dlatego nie rozumiemy jak można zapłacić tyle samy tym którzy pracowali 8 godzin i jedną godzinę.

Logika tu nie ma nic do tego.


Śr sie 14, 2019 2:32 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 20 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL