Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Cz mar 28, 2024 11:06 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 
 Otorbienie 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Otorbienie
Za czasów PRL był film „Szczęściarz Antoni” Zapewne tytułu nie kojarzymy ale treść kojarzymy:
„Warszawski urzędnik wprowadza się ze świeżo poślubioną małżonką do nowego domu, gdzie odnajduje zakopany pod ziemią czołg.” (filmweb.pl)
I cały film o tym jak chce się pozbyć czołgu, nawet udaje mu się go uruchomić, czołg wjeżdza do stawu ale to nie koniec, bo wyjeżdża. Urzędnik jeździ tym czołgiem , w końcu zatrzymuje go na tym samym miejscu skąd wyjechał.
Potem mija jakiś czas i co? Widzimy że sprawa się rozwiązała: oto jest domek, szczęśliwa rodzina a czołg? Wewnątrz domu robi za mebel.
Mi skojarzyło się z hasłem „Mała stabilizacja” (film jest z roku 1960). Gdy mijają szaleństwa i ludzie jakoś wbudowują system w swoje życie, następuje „otorbienie”.
W Chinach było gorzej: po szaleństwach rewolucji, gdy zaczynała być szansa na jakąś stabilizację , Mao rozpoczął Rewolucję Kulturalną.
Z czym się jeszcze kojarzy? Z działaniem Boga na człowieka, nie zawsze łagodnie, ale czasem jako Absolut raniąc człowieka, niszczy jego życiowe plany. Człowiek walczy, buntuje się, aż w końcu następuje „otorbienie”, wbudowanie nowego w jego życie, system wartości i jako takie życie...

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


So kwi 13, 2019 9:33 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3948
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Otorbienie
Andy72 napisał(a):
Z czym się jeszcze kojarzy? Z działaniem Boga na człowieka, nie zawsze łagodnie, ale czasem jako Absolut raniąc człowieka, niszczy jego życiowe plany. Człowiek walczy, buntuje się, aż w końcu następuje „otorbienie”, wbudowanie nowego w jego życie, system wartości i jako takie życie...

Wiesz Andy72, nawiązanie osobowej relacji z Bogiem przez Jezusa Chrystusa sprawia, że Twoje życie właśnie przestaje być jako takie. Jezus zaczyna je wypełniać swoją obecnością, a to daje pełnię i szczęście.
Mogę Ci o tym zaświadczyć. :)

Nikt, komu Bóg w ten sposób "zmienił" plany życiowe tego nie żałuje, bo On daje o wiele więcej niż możesz się spodziewać. Ap. Paweł, który jest doskonałym przykładem tego jak Jezus zmienił jego plany życiowe w drodze do Damaszku, powiedział:
[Filip.2.7-8]:7. Ale wszystko to, co mi było zyskiem, uznałem ze względu na Chrystusa za szkodę.8. Lecz więcej jeszcze, wszystko uznaję za szkodę wobec doniosłości, jaką ma poznanie Chrystusa Jezusa, Pana mego, dla którego poniosłem wszelkie szkody i wszystko uznaję za śmiecie, żeby zyskać Chrystusa.
Taki jest efekt Bożego działania i zmiany jaką powoduje dar zbawienia w człowieku.

Nie wiem kogo miałeś na myśli pisząc powyższe, ale ja nie znajduję przykładów, aby Bóg kogokolwiek chciał na siłę do siebie przyciągnąć, przy okazji raniąc go.
Jedynym elementem, który tak może postępować to fałszywa religia, która chce zniewolić człowieka wmawiając mu, że musi przyjąć jej system wiary, gdyż poza nią nie ma zbawienia.

Bóg działa inaczej.


N kwi 14, 2019 12:25 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So lip 14, 2012 8:57 pm
Posty: 7274
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Otorbienie
"Otorbienie" , "mała stabilizacja" kojarzy się z przemienieniem na Górze Tabor, a raczej z reakcją uczniów. Właśnie słucham księdza Pawlukiewicza, i tak mi się przypomniało
Ks. Piotr Pawlukiewicz - Droga do Boga prowadzi nieraz przez ciemność
https://www.youtube.com/watch?v=K6LhsqQz4wE

_________________
W końcu bądźcie mocni w Panu - siłą Jego potęgi. Ef,6,10


Cz mar 04, 2021 4:39 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 3 ] 


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 5 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL