Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 3:09 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 263 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona
 Czy każdy rozłam/podział jest zły? 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Czy każdy rozłam/podział jest zły?
Uczestnicząc w różnych dyskusjach na tym forum, co jakiś czas spotykałem się ze stanowczymi stwierdzeniami, że wszelkie podziały i rozłamy są złem. Że Bóg nie stoi za nimi, a Biblia w żadnej mierze ich nie pochwala.

I rzeczywiście Biblia wskazuje nam na zło czające się za rozłamami, ale też podaje nam powody ich powstawania. Ostrzegał przed nimi Pan Jezus jak i apostołowie: [Mk.13.6];[Dz.29.30];[I Jana 2.18-19];[III Jana 1.9-10].

Jednak czy rzeczywiście wszystkie rozłamy z zasady są złe?

Czy faktycznie taki jest biblijny obraz wszelkich podziałów?

Uważam, że twierdzenie iż każdy rozłam jest z zasady zły, jest za daleko idącym uproszczeniem i spłyceniem tematu, a w świetle tego co pokazuje Biblia jest nieprawdziwy.
Ci, którzy generalizują temat bardzo chętnie i bez żadnych oporów obrzucają innych epitetem "rozłamowiec", być może nie zdając sobie sprawy, że ten medal ma nie jedną, a dwie strony.

Jeśli spojrzymy na świadectwo Biblii, to oprócz tych złych zobaczymy, że Pismo pokazuje rozłamy, które z punktu Bożego były i będą dobre i potrzebne.
Mało tego, zobaczymy, że autorem, niektórych podziałów/rozłamów, który je zrealizował i będzie w przyszłości realizował jest Bóg.
Jeśli jesteście zbulwersowani tym co już przeczytaliście lub zaskoczeni, to zwróćmy się do Biblii i zobaczmy kilka przykładów na poparcie tego co napisałem powyżej.

Pierwszy przykład rozłamu, który jest niezwykle spektakularny, a którego autorem jest Bóg, mamy przedstawiony w [I Mojż.11.1-9]. Jest to historia wydarzeń związanych z wieżą Babel.
Ludzka pycha była tak wielka, że Bóg osobiście zainterweniował mieszając języki. W ten sposób doszło do rozłamu wspólnoty ludzkiej i ludzie rozeszli się w różnych kierunkach (co ciekawe badania lingwistyczne potwierdzają istnienie wspólnego prajęzyka na tych terenach {praindoeuropejski} oraz jego rozpad połączony z migracją ludności).
Jest to więc pierwszy dobry rozłamBożego autorstwa, mający na celu zatrzymanie niepohamowanej pychy człowieka.

Następne przykłady znajdujemy w NT.

Jezus jasno nauczał, że On sam będzie przyczyną rozłamów i te podziały będą się tworzyły m.in. na poziomie rodzin i najbliższych sobie osób [Łk.12.51-52]:51. Czy myślicie, że przyszedłem, by dać ziemi pokój? Bynajmniej, powiadam wam, raczej rozdwojenie.
52. Odtąd bowiem pięciu w jednym domu będzie poróżnionych; trzej z dwoma, a dwaj z trzema;
53. Będą poróżnieni ojciec z synem, a syn z ojcem, matka z córką, a córka z matką, teściowa ze swą synową, a synowa z teściową.

Podobnie czytamy w [Mt.10.43-36].
Co ciekawe do rozłamów będą doprowadzać ci, którzy odrzucą Jezusa, a nie ci którzy w Niego uwierzą [Jana 9.22]:(...),albowiem Żydzi już postanowili między sobą wyłączyć z synagogi każdego, kto wyzna, że On jest Chrystusem.

Po zesłaniu Ducha Św. ten rozłam w Izraelu przybiera na sile. Żydzi się nawracają, ich liczba szybko wzrasta i dochodzi do prześladowań, a w stosunku do nawróconych uruchomiony zostaje czarny PR, który nazywa ich "sektą nazarejczyków".
I oczywiście ci, którzy odrzucili prawdę Ewangelii winą za podział obarczali tych, którzy prawdę przyjęli i wyznawali wiarę w Jezusa.

Takie same rozłamy ze względu na wiarę w Jezusa zaczęły się pojawiać wśród pogan, co skutkowało prześladowaniami.
Zarówno wśród żydów jak i pogan scenariusz zawsze był ten sam. Wina za podziały spadała fałszywie zawsze na nawróconych ludzi. To w stosunku do chrześcijan była zawsze kierowana agresja i nienawiść przez innych - nigdy odwrotnie.
Tak właśnie działał, działa i będzie działał szatan. Prawdę będzie chciał przykryć kłamstwem, a usprawiedliwionych w Chrystusie obarczyć winą za rozłamy.

Tak więc o 2000 lat Jezus jest powodem rozłamów wśród ludzi na całym świecie. Nieustannie następuje podział na tych, którzy stali się dziećmi Bożymi i na tych, którzy odrzucili Ewangelię. Ci pierwsi doświadczają rozłamów, które są błogosławieństwem ku życiu [II Kor.6.16-17], drudzy doświadczają rozłamów ku śmierci i obwiniają tych pierwszych.

Kolejny przykład rozłamu, do którego dojdzie w przyszłości, lub może już dochodzi, jest opisany w Objawieniu Jana.
Jego autorem jest również Bóg i dotyczy Wielkiego Babilonu [Obj.18.4]:I usłyszałem inny głos z nieba mówiący: Wyjdźcie z niego, ludu mój, abyście nie byli uczestnikami jego grzechów i aby was nie dotknęły plagi na niego spadające,
Czymkolwiek jest Wielki Babilon to widać, że do pewnego czasu Boży lud przebywa w nim. W pewnym momencie wierzący, na głos Boga, opuszczą Wielki Babilon, co być może zostanie odczytane jako spowodowanie rozłamu i znowu zostanie wytoczony czarny PR przeciwko tym, którzy przyjęli do serc prawdę Ewangelii.
Na koniec wspomnę jeszcze o ostatecznym Bożym podziale na pszenicę i kąkol, na owce i kozły.

W związku z powyższym uważam, że Biblia ukazuje również rozłamy/podziały, które przynoszą dobre owoce w postaci oddzielenia prawdy od fałszu, światłości od ciemności.
Są one efektem działania Boga/Jezusa Chrystusa i pokazują, że tak naprawdę autorami tychże rozłamów są ci, którzy odrzucili Prawdę lub przedkładają swoją religię nad Prawdę lecz winą obarczają fałszywie drugą stronę (historia Ap.Pawła).

Warto więc czasem chwilę się zastanowić i rozeznać sytuację, bo może się okazać, że ten co mówi głośno o rozłamie w rzeczywistości sam stoi po jego stronie i w sposób nieuświadomiony go utwierdza, bo swoich przekonań nie skonfrontował z Pismem tylko z kościelną nauką, podobnie jak to czynili żydzi vs "sekta nazarejczyków".

A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?


Wt kwi 09, 2019 1:58 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
Ta żałosna obrona rozłamu w chrześcijaństwie, który to czyn Biblia stawia obok takich grzechów "nierząd, nieczystość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary" /Ga 5,19-21/ ma za cel obronę tego, co sam uczyniłeś.
Dobrą odpowiedź znajdziesz tu http://analizy.biz/marek1962/_jerrydea.html

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt kwi 09, 2019 3:09 am
Zobacz profil WWW
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
Gregor, jesli brac pod uwage Babilon, ktory jest tozsamy z wieza Babel, to nie ma to wiele wspolnego z wiara, tylko zjednoczeniem ludzi w zlym celu.
Babilon mozna by utozsamic np ze zjednoczona europa, w celu latwego osiagania jakichs technologii ktore byly by zrownaniem sie czlowieka z Bogiem.
Tu np. mozna by zaliczyc LHC ktory jest fundowany przez wiele krajow, ktore szukaja tzw. boskiej czasteczki.
Sama budowa wiezy Babel to przedsiewziecie technologiczne i te fragmenty Biblii tego dotycza, a nie Kosciola tak jak to interpretujesz.
Oddzielenie owiec od kozlow, czy pszenicy od chwastow to Sad Ostateczny, a nie rozlamy.


Wt kwi 09, 2019 11:15 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
Barney napisał(a):
Ta żałosna obrona rozłamu w chrześcijaństwie, który to czyn Biblia stawia obok takich grzechów "nierząd, nieczystość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary" /Ga 5,19-21/ ma za cel obronę tego, co sam uczyniłeś.
Dobrą odpowiedź znajdziesz tu http://analizy.biz/marek1962/_jerrydea.html

Barney czytałeś mój post późno w nocy i chyba nie za bardzo ze zrozumieniem.
Niczego nie bronię, a o złych rozłamach napisałem na samym początku. I nie pisałem o nich, że są dobre.
To opracowanie, które podsyłasz zupełnie nie odnosi się do tego co napisałem, bo ja wskazałem na to co Biblia ukazuje w przypadku rozłamów, które wypływają z Bożej inspiracji.

Ap. Paweł również pisał o potrzebnych rozłamach w kościele, dzięki którym prawda o chrześcijaństwie każdego wyjdzie na jaw [I Kor.11.19]: Zresztą, muszą nawet być rozdwojenia między wami, aby wyszło na jaw, którzy wśród was są prawdziwymi chrześcijanami.
Ukazanie prawdy kto kim jest w kościele w sposób opisany przez Ap. Pawła nigdy nie można nazwać grzechem czy złem.

Do przytoczonych przykładów biblijnych zupełnie się nie odniosłeś i chyba zwyczajnie ich nie zrozumiałeś, więc Twoja odpowiedź nie zawiera żadnej argumentacji.


Wt kwi 09, 2019 11:22 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
sam2 napisał(a):
Sama budowa wiezy Babel to przedsiewziecie technologiczne i te fragmenty Biblii tego dotycza, a nie Kosciola tak jak to interpretujesz.

Nigdzie nie napisałem w ten sposób o wieży Babel.To przykład ze świata starożytnego. Napisałem o zjednoczonej wspólnocie bezbożnych ludzi poprzez pychę, w której Bóg dokonał rozłamu, aby pychę upokorzyć. Biblia nie pisze, że w śród budujących wierzę byli jacyś boży ludzie.

W przypadku Wielkiego Babilonu jest inaczej. Do pewnego momentu przebywa w nim lud Boży i w pewnym momencie Bóg wzywa go, aby opuścił Wielki Babilon. To obraz zupełnie innej rzeczywistości duchowej niż wieża Babel.
Biorąc pod uwagę dotychczasowe działanie szatana, to wielce prawdopodobnym jest, że ci którzy opuszczą Wielki Babilon będą również nazwani rozłamowcami , gdyż opuścili Wielką Wspólnotę.


Wt kwi 09, 2019 11:31 am
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz

Dołączył(a): So sty 06, 2018 2:31 pm
Posty: 136
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
@sam2
z tym porównywaniem LHC do wieży Babel to trochę przegiąłeś...


Wt kwi 09, 2019 11:36 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
Gregor napisał(a):
A jakie jest Wasze zdanie w tym temacie?

Rozpaczliwie bronisz tego, czego nie da się obronić, bo wiesz, że dokonałeś rozłamu i odłączyłeś się od Kościoła Chrystusa.


Wt kwi 09, 2019 11:36 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
Yarpen Zirgin napisał(a):
ozpaczliwie bronisz tego, czego nie da się obronić, bo wiesz, że dokonałeś rozłamu i odłączyłeś się od Kościoła Chrystusa.

Człowieku ja niczego nie bronię, tylko wskazuję, że kwestia rozłamów ma dwie strony. W przypadku jednej z nich autorem jest Bóg/Jezus Chrystus.

Odnieś się merytorycznie do przykładów biblijnych, które podałem bo jak na razie jesteś kolejnym przykładem człowieka, który raczej nie przeczytał ze zrozumieniem, albo w ogóle nie przeczytał.
Zero argumentów podajesz Yarpen.


Wt kwi 09, 2019 11:44 am
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6811
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
Gregor napisał(a):
Niczego nie bronię, a o złych rozłamach napisałem na samym początku. I nie pisałem o nich, że są dobre.
To opracowanie, które podsyłasz zupełnie nie odnosi się do tego co napisałem, bo ja wskazałem na to co Biblia ukazuje w przypadku rozłamów, które wypływają z Bożej inspiracji.


Na podstawie tej Twojej wypowiedzi, należy domniemywać, że stworzyłeś ten temat by głosić swoje/nieswoje teoryjki, a nie dyskutować. Barney pokazał Ci opracowanie które właśnie odnosi się do Twoich tez - prawie 1:1. Widać że nie przeczytałeś i brniesz dalej. :roll:

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt kwi 09, 2019 11:50 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
Gregor te rozdwojenia to wewnetrzne roznice zdan, ktore maja sluzyc poznaniu, a nie rozdzielaniu Kosciola na kilka roznych.
Zwroc tez uwage na to ze mimo iz w samym KRK jest wielu wiernych to mimo tego kazdy nieco innaczej rozumie wiare, bo kazdy jest na innym etapie jej poznawania i rozumienia, ale to nie oznacza rozlamow, tylko wzajemne poprawianie i korygowanie bledow.
Zastanow sie tez nad tym czy tak naprawde cos ci przeszkada w twojej wierze by uczestniczyc w Mszy Sw. w kosciele?
Nikt nikogo nie zmusza do przyjmowania Komunii Sw. wiec tez nie musisz, chyba ze bedziesz mial taka potrzebe Pojednania w taki wlasnie sposob.
KRK rozni sie od Protestantow nie tyle wiara, co pomoca w osiagnieciu Zbawienia. To co Protestanci odrzucaja to nie roznice w wierze, tylko rozne drogi do tego samego celu wlasnie z uwagi na roznorodnosc ludzi, ktorzy nie sa szablonowi i ktorzy w rozny sposob dochodza do tej samej Prawdy.
Mozna by to porownac do kierunkow drog prowadzacych do miasta z okolicznych wiosek i domostw.
Jedni musza isc na poludnie, inni na zachod, a inni na polnoc czy wschod, by dojsc do tego samego miejsca.
Rozlam, to jak twierdzenie ze tylko idac na wschod dojdzie sie do miasta.
Patrzenie tylko ze swojego miejsca, punktu widzenia.


Wt kwi 09, 2019 11:51 am
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Cz sty 14, 2010 12:50 pm
Posty: 20596
Lokalizacja: Rzeczpostpolita Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
Gregor napisał(a):
Człowieku ja niczego nie bronię, tylko wskazuję, że kwestia rozłamów ma dwie strony. W przypadku jednej z nich autorem jest Bóg/Jezus Chrystus.

Sorry, ale nie. Autorem rozłamu chrześcijaństwa i religii Mojżeszowej są ludzie, którzy nie poszli za Chrystusem, a nie Bóg. Podobnie jak autorem Twojego odejścia z Kościołem jesteś Ty, a nie Bóg. O tym, co czeka tych, którzy się ich dopuszczają, pisał św. Paweł w Liście do Galatów.
Choćbyś pękł, to tego nie przeskoczysz.


Wt kwi 09, 2019 11:54 am
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
jim napisał(a):
@sam2
z tym porównywaniem LHC do wieży Babel to trochę przegiąłeś...


A czy nie sadzisz ze poznanie jak powstaje materia i fizyczne jej tworzenie czy niwelowanie nie bedzie proba zastapienia Boga czlowiekiem, czy mowiac innaczej graniem roli Boga przez ludzi posiadajacych taka wiedze?
Tu sa tez pewne granice tak jak z budowa wiezy Babel.


Wt kwi 09, 2019 11:56 am
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14117
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
Gregor
Wychodzi to co ci w sercu gra. Boli cię rozłam którego dokonałeś i próbujesz się usprawiedliwić. Jednak i Barney i Yarpen wskazali ci co robisz i nie ma usprawiedliwienia dla twojej postawy. Rozumiem ze masz wyrzuty sumienia. Tak się zazwyczaj dzieje jak postępuje się złe. Ale jest nadzieja. Nadzieja w Jezusie Chrystusie i jest możliwość nawrócenia się. Dopóki żyjesz zawsze możesz wrócić do Kościoła Jezusa Chrystusa i skorzystać z sakramentu Pokuty i Pojednania czego ci z całego serca życzę.

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


Wt kwi 09, 2019 12:00 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
Gregor napisał(a):
Barney napisał(a):
Ta żałosna obrona rozłamu w chrześcijaństwie, który to czyn Biblia stawia obok takich grzechów "nierząd, nieczystość, wyuzdanie, uprawianie bałwochwalstwa, czary" /Ga 5,19-21/ ma za cel obronę tego, co sam uczyniłeś.
Dobrą odpowiedź znajdziesz tu http://analizy.biz/marek1962/_jerrydea.html

Barney czytałeś mój post późno w nocy i chyba nie za bardzo ze zrozumieniem.
Niczego nie bronię, a o złych rozłamach napisałem na samym początku. I nie pisałem o nich, że są dobre.
Tylko po to, by zasugerować, jakoby były dobre rozłamy.
Nie ma takowych.
Cytuj:
To opracowanie, które podsyłasz zupełnie nie odnosi się do tego co napisałem, bo ja wskazałem na to co Biblia ukazuje w przypadku rozłamów, które wypływają z Bożej inspiracji.
Nie ma w Biblii rozłamów w chrześcijaństwie wypływających z Bożej inspiracji.

Cytuj:
Ap. Paweł również pisał o potrzebnych rozłamach w kościele, dzięki którym prawda o chrześcijaństwie każdego wyjdzie na jaw [I Kor.11.19]: Zresztą, muszą nawet być rozdwojenia między wami, aby wyszło na jaw, którzy wśród was są prawdziwymi chrześcijanami.
Ukazanie prawdy kto kim jest w kościele w sposób opisany przez Ap. Pawła nigdy nie można nazwać grzechem czy złem.
Jestem ciekaw czy naprawdę nie rozumiesz tak prostego tekstu, czy cynicznie przekręcasz jego znaczenie?
To tak, jakby Paweł napisał, komentując jakis szczególnie jaskrawy grzech "Dobrze się stało, bo pokazało to, kto jest wierny" - czy byłaby to "pochwała grzeszenia"?!


Cytuj:
Do przytoczonych przykładów biblijnych zupełnie się nie odniosłeś i chyba zwyczajnie ich nie zrozumiałeś, więc Twoja odpowiedź nie zawiera żadnej argumentacji.
Bo są nie na temat - mówią albo o tym, że należy unikać czyniących zło, albo o tym, że nauka Jezusa wywoła rozłam (czyli że niektórzy jej nie przyjmą). Żadny z tych przypadków nie jest pochwałą rozłamu jako takiego.
Szczytem hucpy jest przywoływanie w tym znaczeniu Wieży Babel jako "rozłamu dokonanego przez Boga". To nie jest rozłam tylko boska kara za pychę. To zresztą w ogóle nie jest "rozłam" tylko niemożność zrozumienia mowy innego narodu.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt kwi 09, 2019 12:04 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Wt lip 28, 2015 7:34 pm
Posty: 3951
Płeć: mężczyzna
wyznanie: chrześcijanin, inne (trynitarny i biblijny)
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Czy każdy rozłam/podział jest zły?
Jockey napisał(a):
Wychodzi to co ci w sercu gra. Boli cię rozłam którego dokonałeś i próbujesz się usprawiedliwić. Jednak i Barney i Yarpen wskazali ci co robisz i nie ma usprawiedliwienia dla twojej postawy.

Dzięki za troskę, ale chyba też nie do końca zrozumiałeś o czym piszę.
A je nie pisałem o złych podziałach nazywając je dobrymi.
Pisałem zaś o rozłamach/podziałach, których autorem jest Bóg, i że one nie są złe lecz służą dobru.

Odnieś się do przykładów biblijnych, które podałem i napisz co uważasz.
To co napisałeś to żadna argumentacja.


Wt kwi 09, 2019 12:13 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 263 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5 ... 18  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 55 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL