Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N maja 12, 2024 1:41 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 253 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 17  Następna strona
 Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzebania 
Autor Wiadomość
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Artykuł wyjaśniający, że problem został rozwiązany już dość dawno, w roku 1963 a może i wcześniej.
http://niedziela.pl/artykul/18326/nd/Cz ... na-z-wiara
Zacytuję tylko najistotniejszy fragment:

/.../ w obecnym czasie Kościół uznaje, że kremacja jest "dziś często pożądana, nie z powodu nienawiści wobec Kościoła lub obyczajów chrześcijańskich, ale jedynie z racji związanych z higieną, racji ekonomicznych czy innego rodzaju, w płaszczyźnie publicznej czy prywatnej" (Instrukcja Świętego Oficjum, a obecna nazwa: Kongregacja ds. Nauki Wiary, 1963). Innymi słowy można stwierdzić, że Kościół katolicki uznaje kremację, ponieważ pozwala ona zachować warunki higieny, zdrowia publicznego i stanowi rozwiązanie trudności z pozyskiwaniem terenów na cmentarze. Kremacja, pomijając motywacje natury ideologicznej, daje się pogodzić z wiarą chrześcijańską i formami pobożności związanymi z okazywaniem szacunku wobec ciała zmarłego: "Rzeczywiście, spalenie (kremacja) zwłok, jako że nie dotyczy duszy i nie przeszkadza Bożej Wszechmocy w odbudowaniu ciała, nie zawiera sama w sobie, ani nie przyczynia się w sposób obiektywny do zaprzeczenia tym dogmatom" (Instrukcja Świętego Oficjum, 1963), tj. zmartwychwstania ciał i nieśmiertelności duszy. Wymiar paschalny (śmierć i zmartwychwstanie) kremacji jest taki sam jak zwykłego pochówku (pogrzebanie) - to, co ulega przemianie w proch czy popiół, przeznaczone jest do zmartwychwstania. Zresztą nikt nie jest w stanie stwierdzić, że w momencie zmartwychwstania użyta zostanie ta sama materia, to samo ciało, które posiadamy w obecnym życiu. Dlatego też zmartwychwstanie nie będzie nowym początkiem starego sposobu istnienia, lecz nową rzeczywistością, nowym życiem.

Na temat naszych nowych ciał po śmierci było sporo wypowiedzi (np. chyba ks. Chrostowski, ale nie jestem pewien) które prowadzą do jednego wniosku: będziemy mieli SWOJE ciała w tym sensie, że będą one połączone z NASZĄ duszą. Ale nigdzie nie jest powiedziane z czego one będą zbudowane i jakie będą miały właściwości.


Pn sty 28, 2019 11:46 am
Zobacz profil
Gaduła
Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 14, 2018 11:44 am
Posty: 818
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Będziemy mieli takie ciała jak Jezus po zmartwychwstaniu i z takimi samymi właściwościami.


Wt sty 29, 2019 11:42 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Ja jestem przeciwnikiem kremacji ciała po śmierci ponieważ:
- moja znajoma starsza pani twierdzi,że to grzech i "jak tu teraz stanąć przed Bogiem"?
-wierzymy w ciała zmartwychwstanie.
-ciała należy traktować z godnością.
-mojej zmarłej babci która została skremowana zakład pogrzebowy wydał prochy w opakowaniu po sprzęcie komputerowym.
Pozdrawiam

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Wt sty 29, 2019 11:13 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Mały Książę napisał(a):
Ja jestem przeciwnikiem kremacji ciała po śmierci ponieważ:
- moja znajoma starsza pani twierdzi,że to grzech i "jak tu teraz stanąć przed Bogiem"?

To nie jest grzech, jeżeli nie służy manifestowaniu niewiary. Kościół to wyraźnie stwierdził. (kanon 1176 § 3 Kodeksu Prawa Kanonicznego z 1983 r.)
Po śmierci przed Bogiem staje dusza, a nie ciało.
Cytuj:
-wierzymy w ciała zmartwychwstanie.

"Z prochu powstaniesz i w proch się obrócisz". W proch, z pominięciem etapu gnijących zwłok.
Cytuj:
-ciała należy traktować z godnością.

Kremacja jest wyrazem troski o zwłoki, np. nie chcemy aby gniły, aby były bezczeszczone (patrz: mój opis wcześniejszy o likwidacji grobu ziemnego).
Cytuj:
-mojej zmarłej babci która została skremowana zakład pogrzebowy wydał prochy w opakowaniu po sprzęcie komputerowym.


Zakład pogrzebowy nigdy nie wydaje prochów zmarłych w przypadkowych pojemnikach (za to jest dochodzenie w prokuraturze), tylko zawsze w urnie.
Urna z prochami zmarłego wraz z oryginałem protokołu spopielenia przekazywane są zlecającemu kremację http://www.cmentarzekomunalne.com.pl/kremacja/
Więc bez ściemniania. 8)
Można kremacji nie "lubić". To kwestia gustu. Ja na przykład bardzo popieram kremację.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Cz sty 31, 2019 8:34 am
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Przykładowo: w Szwecji pochówek ciała w ziemi był zawsze problemem. Na północy kamienista gleba i długotrwały mróz poważnie utrudniały kopanie odpowiednio głębokich grobów. Zamrożone ciała nie rozkładały się często całymi latami.
W rezultacie drapieżniki (misie i wilki) rozkopywały groby i rozrzucały niedojedzone szczątki ludzkie. Stąd bierze się ogromna popularność kremacji w Skandynawii.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Cz sty 31, 2019 8:43 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18256
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Mały Książę napisał(a):
Ja jestem przeciwnikiem kremacji ciała po śmierci ponieważ:
- moja znajoma starsza pani twierdzi,że to grzech i "jak tu teraz stanąć przed Bogiem"?
Zupełnie nowa definicja Magisterium - znajoma Malego Księcia ;)
Cytuj:
-wierzymy w ciała zmartwychwstanie.
Owszem. A co to ma wspólnego z kremacją lub nie-kremacją?
Cytuj:
-ciała należy traktować z godnością.
Po mojemu spalenie to godniejsza sprawa niż wszamanie przez robaki. No, ale de gustibus non est disputandum
Cytuj:
-mojej zmarłej babci która została skremowana zakład pogrzebowy wydał prochy w opakowaniu po sprzęcie komputerowym.
A mi kiedyś sprzedano kapustę w worku na śmieci (czystym). Mam być z tego powodu przeciw kapuście?

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Cz sty 31, 2019 9:39 am
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Barney napisał(a):
Zupełnie nowa definicja Magisterium - znajoma Malego Księcia ;)

Pozwól,że odpowię Ci pytaniem: czy Kościół to tylko księża i siostry zakonne ?
Na grobach męczenników budowano Kościoły. Istnieje kult relikwi. Jak spalimy martwe ciało, to żadnych relikwii być nie może, no chyba , że niższego stopnia.
Pozdrawiam

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Pt lut 01, 2019 12:47 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Mały Książę napisał(a):
Barney napisał(a):
Zupełnie nowa definicja Magisterium - znajoma Malego Księcia ;)

Pozwól,że odpowię Ci pytaniem: czy Kościół to tylko księża i siostry zakonne ?
Na grobach męczenników budowano Kościoły. Istnieje kult relikwi. Jak spalimy martwe ciało, to żadnych relikwii być nie może, no chyba , że niższego stopnia.
Pozdrawiam


Popiół ze spalonych zwłok nawet lepiej nadaje się do relikwiarzy, niż tradycyjne relikwie.
Po stuleciach nawet kości męczenników w relikwiarzach obracają się w proch.

"Z prochu powstajesz i w proch się obrócisz". Bł. Anna Maria Taigi przez kilkadziesiąt lat była po śmierci nietknięta rozkładem; jej zwłoki w szklanej trumnie wyglądały jakby spała. Jednak potem uległy rozkładowi tak, jak każde inne zwłoki. Teraz w Rzymie można oglądać jej zwłoki "zrekonstruowane" przez rzeźbiarza na pamiątkę tamtego poprzedniego stanu. Wszyscy stajemy się po śmierci prochem zgodnie z wolą Bożą.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Pt lut 01, 2019 2:50 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Z tej całej dyskusji można chyba wyciągnąć jeszcze jeden wniosek: zanim coś się zacznie uzasadniać przy pomocy Biblii i swoich własnych teorii, dobrze jest najpierw zapoznać się z powszechnie obowiązującymi w tym zakresie przepisami.
Biblia jest jak Konstytucja - przekazuje prawdy ogólne.
Ale w codziennym życiu stosuje się szczegółowe przepisy wykonawcze, czyli w tym przypadku np. dokumenty Kongregacji ds. Nauki Wiary (czyli zreformowanej Świętej Inkwizycji).


Pt lut 01, 2019 4:04 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
G.HY. napisał(a):
Popiół ze spalonych zwłok nawet lepiej nadaje się do relikwiarzy, niż tradycyjne relikwie.
Po stuleciach nawet kości męczenników w relikwiarzach obracają się w proch.

To dlaczego święci np. Jan Paweł II czy inni, nie zostali skremowani? Ciało bł. Bernadetty Soubirous do dziś jest w nienaruszonym stanie. Pozdrawiam

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Pt lut 01, 2019 8:05 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Mały Książę napisał(a):
To dlaczego święci np. Jan Paweł II czy inni, nie zostali skremowani? Ciało bł. Bernadetty Soubirous do dziś jest w nienaruszonym stanie. Pozdrawiam


Żadne ciała świętych nie opierają się rozkładowi w nieskończoność. W końcu każde zwłoki rozkładają się. Rzeczywiście, ciało św. Bernadety wiele lat cudownie nie podlegało rozkładowi, ale to co widzisz obecnie, jest dziełem artysty, wykonanym z wosku. (więcej o tym zjawisku w temacie: Pośmiertne oznaki świętości").

Kościół nikogo nie zmusza do kremacji, a jeżeli ktoś sobie tego życzy - to pozwala.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


So lut 02, 2019 12:03 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
G.HY. napisał(a):
Żadne ciała świętych nie opierają się rozkładowi w nieskończoność. W końcu każde zwłoki rozkładają się. Rzeczywiście, ciało św. Bernadety wiele lat cudownie nie podlegało rozkładowi, ale to co widzisz obecnie, jest dziełem artysty, wykonanym z wosku. (więcej o tym zjawisku w temacie: Pośmiertne oznaki świętości").

Kościół nikogo nie zmusza do kremacji, a jeżeli ktoś sobie tego życzy - to pozwala.

Oczywiście chodzi o św. Bernadettę. Przepraszam za błąd. Oczywiście, ciało się rozpada - choć moim zdaniem palenie w piecu zwłok jest czymś dziwnym. Pozdrawiam

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


So lut 02, 2019 5:50 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Mały Książę napisał(a):
Oczywiście, ciało się rozpada - choć moim zdaniem palenie w piecu zwłok jest czymś dziwnym. Pozdrawiam

A likwidacja grobu po 20 latach i wyrzucenie kości na śmietnik jest Twoim zdaniem normalne?


So lut 02, 2019 6:46 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Śr cze 05, 2002 9:54 pm
Posty: 14119
Lokalizacja: Polska
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Mały Książę
Postawiłeś wniosek ze kremacja jest grzechem. Poproszę o dowody. Bo według mojej wiedzy z instrukcji Instrukcja Ad resurgendum cum Christo dotycząca pochówku ciał zmarłych oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji wynika co innego.
Cytuj:
1. Aby zmartwychwstać z Chrystusem, należy umrzeć z Chrystusem, należy „opuścić nasze ciało i stanąć w obliczu Pana” (2 Kor 5,8). W instrukcji Piam et constantem z dnia 5 lipca 1963 roku, ówczesne Święte Oficjum ustanowiło, by „wiernie dochowywać zwyczaju grzebania ciał wiernych zmarłych”, dodając jednak, że kremacja nie jest „sama w sobie sprzeczna z religią chrześcijańską” i aby nie odmawiano już sakramentów i uroczystości pogrzebowych tym, którzy poprosili o kremację po śmierci, pod warunkiem, że wybór ten nie był podyktowany wolą „odrzucenia chrześcijańskich dogmatów, albo w duchu sekciarskim, albo też pod wpływem nienawiści wobec religii katolickiej i Kościoła”.1 Owa zmiana dyscypliny kościelnej została później wprowadzona do Kodeksu Prawa Kanonicznego (1983) oraz do Kodeksu Kanonów Kościołów Wschodnich (1990)

https://episkopat.pl/28991-2/

_________________
"Nie wiem skąd się wzięło tylu ekspertów od polityki zagranicznej. Do tej pory to zwykli epidemiolodzy byli."


So lut 02, 2019 6:55 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Mały Książę napisał(a):
moim zdaniem palenie w piecu zwłok jest czymś dziwnym. Pozdrawiam

Nareszcie coś dorzecznego. TWOIM ZDANIEM.
Świetnie, masz prawo do swojego zdania.
Byleś nie rozciągał go jako obowiązującego na cały świat i nie ganił świata albo nie szantażował go grzechem - tylko dlatego, że ktoś myśli inaczej. I na dodatek "inaczej" bywa zgodne z nauczaniem Kościola, ale nie pewnego Księcia.


So lut 02, 2019 7:38 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 253 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10 ... 17  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 87 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL