Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest Śr maja 15, 2024 1:16 am



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 253 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 17  Następna strona
 Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzebania 
Autor Wiadomość
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Braneisblusky poczytaj o tasiemcu i jego odmianach, np bąblowcu żyjącym w mózgu.
A poza tym świerzb, wszy, pluskwy, kleszcze od których można zachorować na boleriozę, komary roznoszące malarię, muchy Ce- Ce i inne stworzenia...


Wt lut 12, 2019 4:18 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim

Dołączył(a): Cz cze 21, 2012 4:15 pm
Posty: 6820
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Proszę trzymać się tematu (grzebanie a kremacja zmarłych). Zmarłych chcecie leczyć, czy jak?

_________________
"Bo myśli moje nie są myślami waszymi, ani wasze drogi moimi drogami - wyrocznia Pana." Iz 55


Wt lut 12, 2019 4:37 pm
Zobacz profil
Zagadywacz
Zagadywacz
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt paź 26, 2018 2:42 pm
Posty: 92
Płeć: kobieta
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
czy gdzies jest watek o argumentach na strone kremacji?
i czy dobrym argumentem jest to ze w grobie ktory juz istnieje zmieszcza sie 4 urny, czyli cala pozostala najblizsza rodzina pochowanej tam osoby?

_________________
myśli moje nie są myślami waszymi
ani wasze drogi moimi drogami
(Iz 55, 8 )


Wt lut 12, 2019 8:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8095
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Wypowiedź ks. prof. Waldemara Chrostowskiego dotycząca kremacji ciał w artykule

Umarłych pogrzebać. Uczynki miłosierne względem ciała (7)
http://idziemy.pl/wiara/umarlych-pogrzebac-uczynki-milosierne-wzgledem-ciala-7-/

Cytuj:
Natomiast spalanie ciała po śmierci traktowano jako wyraz beznadziei i rozpaczy, a także karę za szczególnie rażącą rozpustę (Kpł 20,14) i uleganie bałwochwalstwu (1Krl 13,1-12). Dlatego w chrześcijaństwie kremacja ciał zmarłych, aczkolwiek w naszych czasach coraz bardziej rozpowszechniona, z teologicznego punktu widzenia jest co najmniej dyskusyjna. Zupełnie niezrozumiałe stają się pełne obrzędy pogrzebowe odprawiane nad urną z prochami zmarłego. Pokropienie wodą święconą i okadzenie podkreślają przecież godność ciała, przypominając, że wraz z chrztem i sakramentami stało się mieszkaniem Ducha Świętego. Te same czynności nie mają tej wymowy, gdy wykonuje się je nad urną z prochami. Kościół nie powinien ulegać trendom współczesnej kultury, forsującym niewiarę w życie wieczne, lecz stać na straży godności ludzkiego ciała stworzonego na obraz Boży i wywyższonego przez to, że Syn Boży dla nas i naszego zbawienia stał się człowiekiem. W chrześcijańskim pochówku zmarłego uwydatnia się wiara w „nowe stworzenie”, które przyniesie ostateczny tryumf nad śmiercią.


Trudno ignorować taką wypowiedź, a jednak mamy argument ekonomiczny i zagospodarowania przestrzennego na rzecz kremacji. Często słyszy się, że mniejsze miejscowości wyludniają się. Być może można byłoby się starać o miejsce nie na najbliższym zapchanym cmentarzu, ale na bardziej odległym a przy tym wciąż z wolnym miejscem na groby (?)

Czy nie sądzicie, że skoro teraz Kościół nie zabrania kremacji, to też i sformułowanie uczynku miłosiernego co do ciała "Umarłych grzebać" powinno być zmienione na "Umarłych grzebać lub kremować"?


Śr lut 13, 2019 12:52 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Brandeisbluesky napisał(a):
Czy nie sądzicie, że skoro teraz Kościół nie zabrania kremacji, to też i sformułowanie uczynku miłosiernego co do ciała "Umarłych grzebać" powinno być zmienione na "Umarłych grzebać lub kremować"?

Bardzo dobry pomysł.

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Śr lut 13, 2019 9:36 am
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Niedobry pomysł, bo formuła "grzebać lub kremować" nie mówi, co dalej z prochami. Zatrzymuje się na kremacji.

Wg mnie: Grzebać także prochy!
Umarłych grzebać - jest pojemne, bo nie wypunktowuje, czy mamy do czynienia z ciałem czy z prochami, czy z kośćmi po ekshumacji itp.

Ks. Chrostowski wyraził swoje zdanie, OK. Kościól w tej chwili w swym prawodawstwie decyduje inaczej i to jest obecnie wiążące.


Śr lut 13, 2019 2:02 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant

Dołączył(a): Śr kwi 04, 2018 4:51 pm
Posty: 294
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Terremoto napisał(a):
Umarłych grzebać - jest pojemne, bo nie wypunktowuje, czy mamy do czynienia z ciałem czy z prochami, czy z kośćmi po ekshumacji itp.

Moim zdaniem to jest najlepszy wniosek, tylko trzeba "nieco pojemniej" rozumieć określenie "grzebać".
To wszystko bardzo ładnie i dostojnie wygląda na takich obrazach jak ten ilustrujący artykuł ks. Chrostowskiego. Ale w życiu są różne przypadki i często zwłoki zupełnie nie przypominają człowieka. Wypadki komunikacyjne, przemysłowe, ofiary nalotów bombowych, pożarów - czasem zwłoki są symboliczne np. 10% ciała.
A więc grzebać czyli z pełnym szacunkiem pochować dowolną postać zmarłego.


Śr lut 13, 2019 3:25 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Śr lut 20, 2008 3:45 pm
Posty: 5291
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Jaśminowa napisał(a):
Co do ostatniego, to takie są procedury. Martwe ciało jest zagrożeniem. Worek ogranicza przedostawanie się bakterii, wydzielin itd.

Rozumiem.
Jaśminowa napisał(a):
Wiesz, że jeżeli ktoś umrze w ambulansie, to pojazd jest na jakiś czas wyłączony z użytku?

Szczerze mówiąc nawet nie wiedziałem. Dziękuję za informację. :)
Pozdrawiam serdecznie.

_________________
Nowenna doM.B.RozwiązującejWęzły
https://www.youtube.com/watch?v=MLhe3HfrJ_U
https://www.youtube.com/watch?v=V-69l9jIm8s


Śr lut 13, 2019 5:34 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Robert55 napisał(a):
A więc grzebać czyli z pełnym szacunkiem pochować dowolną postać zmarłego.

A czy rozsypanie na specjalnym miejscu na cmentarzu prochów zmarłego jest pochowaniem z szacunkiem, czy nie jest? Bo np. w Szwecji są takie specjalne, wydzielone miejsca na cmentarzu, obsadzone pięknymi krzewami ozdobnymi i kwiatami, gdzie prochy zmarłych wysypywano z urny, często łącząc to z religijnym (tzn. najczęściej luterańskim) lub świeckim ceremoniałem.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Śr lut 13, 2019 5:42 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8095
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Nawet jeśli w Szwecji uważają, że rozsypują prochy z szacunkiem, to Kościół mówi nam, że tak nie należy robić.

Cytuj:
7. Aby uniknąć wszelkiego rodzaju dwuznaczności o charakterze panteistycznym, naturalistycznym czy nihilistycznym, nie należy zezwalać na rozrzucanie prochów w powietrzu, na ziemi lub w wodzie albo w inny sposób, ani też przerabianie kremowanych prochów na pamiątki, biżuterię czy inne przedmioty, pamiętając, że w stosunku do tego typu postępowania nie można brać pod uwagę przyczyn higienicznych, społecznych czy ekonomicznych, które mogą prowadzić do wyboru kremacji.


http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_20160815_ad-resurgendum-cum-christo_pl.html


Śr lut 13, 2019 7:18 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Peggy Guggenheim (amerykańska milionerka) kazała się pochować w Wenecji w ten sposób, że obok swojej urny w grobie umieściła prochy swoich kilkunastu ulubionych psów. Jeżeli zmarła wyraziła takie życzenie- to nie świadczy to raczej o braku szacunku.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Śr lut 13, 2019 7:32 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Rozsypanie nie jest pochowaniem.
Proszę przyjrzeć się znaczeniu słowa POCHOWAĆ.
Pochowanie oznacza umieszczenie (poniekąd schowanie) szczątków w miejscu zamkniętym, nie luzem na odkrytej powierzchni (ale pod ziemią w grobie, w naziemnym grobowcu na wolnym powietrzu lub w kaplicy itp., w katakumbach, w zamurowanej wnęce kolumbarium czy kościoła, w sarkofagu itd.).

Rozsypanie, rozrzucenie, chaotyczne rozproszenie, przerobienie na cokolwiek jest innym czynem. Nie pochowaniem.


Śr lut 13, 2019 7:37 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Terremoto napisał(a):
Rozsypanie, rozrzucenie, chaotyczne rozproszenie, przerobienie na cokolwiek jest innym czynem. Nie pochowaniem.


A rozsypanie prochów wewnątrz grobowca? Dlaczego prochy muszą koniecznie być w urnie? Jeżeli urna jest np. z kartonu lub drewna- to i tak się w krótkim czasie rozpadnie. Jest jakaś nielogiczność w sprzeciwie wobec rozsypywania.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Śr lut 13, 2019 8:03 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8095
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
G.HY. napisał(a):
Terremoto napisał(a):
Rozsypanie, rozrzucenie, chaotyczne rozproszenie, przerobienie na cokolwiek jest innym czynem. Nie pochowaniem.


A rozsypanie prochów wewnątrz grobowca? Dlaczego prochy muszą koniecznie być w urnie? Jeżeli urna jest np. z kartonu lub drewna- to i tak się w krótkim czasie rozpadnie. Jest jakaś nielogiczność w sprzeciwie wobec rozsypywania.


Przedstawiciele Kościoła po prostu uważają, że umieszczenie popiołów z kremacji w urnie jest wyrazem szacunku dla ciała zmarłego (patrz tekst poniżej). Przypuszczam, że chodzi o to, by tak, jak za życia ciało człowieka było odrębnym, skupionym, indywidualnym bytem stanowiącym świątynię Ducha Świętego, tak też po śmierci, o ile to możliwe, należy dbać o to, by szczątki człowieka pozostawały w całości jako symbol oczekiwania na zmartwychwstanie. Wydaje mi się, że chodzi o rozumienie tego znaku i zachowywanie go jako świadectwa wiary. Jednakże wiemy, że często szczątki zmarłych ludzi uznanych za świętych mogą zostać podzielone na relikwie. Tutaj jest inne podejście do szczątków niż w przypadku zwykłych katolików, ale nie rozumiem tego zagadnienia. Nie wiem, czy jakiekolwiek osoba uznana za świętą, była skremowana, i czy takie popioły występują jako relikwie. Myślę, że nie, ale pewności nie mam. Jedno jest pewne: "Kościół nadal preferuje pochówek ciał, jako że w ten sposób okazuje się większy szacunek zmarłym;" (klik)


Cytuj:
417 Skremowane szczątki ciała powinny być traktowane z takim samym szacunkiem jak ciało człowieka, z którego pochodzą. Obejmuje to wykorzystanie godnego naczynia do przechowywania popiołów, sposobu, w jaki są przewożone, dbałości o właściwe umieszczenie i transport oraz ostateczne złożenie. Skremowane szczątki powinny być pochowane w grobie lub umieszczone w mauzoleum lub kolumbarium.

(ang. 417 The cremated remains of a body should be treated with the same respect given to the human body from which they come. This includes the use of a worthy vessel to contain the ashes, the manner in which they are carried, the care and attention to appropriate placement and transport, and the final disposition. The cremated remains should be buried in a grave or entombed in a mausoleum or columbarium.)
http://www.ewtn.com/library/curia/cdwcrema.htm


Cz lut 14, 2019 11:50 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): So wrz 17, 2016 2:23 pm
Posty: 1284
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Brandeisbluesky napisał(a):
Nie wiem, czy jakiekolwiek osoba uznana za świętą, była skremowana,

Owszem, była. Nie z własnego wyboru, nie z wyboru bliskich, fakt.
Ale była.
Przyszły mi do głowy przynajmniej przykłady z XX wieku. Na pewno jest więcej takich przykładów.
Poczytałam, znalazłam potwierdzenia.
Brandeisbluesky napisał(a):
i czy takie popioły występują jako relikwie.

Nie. O ile mi wiadomo, nie.
Są nie do zidentyfikowania.

Zresztą dotyczy ta niemożność także nieskremowanych ciał świętych, ciał pochowanych w zbiorowych mogiłach albo gdzieś anonimowo porzuconych.
I nie przeszkadza to w wyniesieniu na ołtarze.
Podobnie trochę jak nie przeszkadza spalenie na stosie. Za życia czy po msierci, różnie chyba bywało. I tu jest sporo świętych i błogosławionych.

A swoją drogą, dla mnie bardziej dziwne jest dziś niepraktykowane pochowanie serca katolika tysiące kilometrów od ciała... Serce Szopena? Serce Piłsudskiego?
Sprawa obyczaju?


Pt lut 15, 2019 12:38 am
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 253 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1 ... 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13 ... 17  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 71 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL