Wątki bez odpowiedzi | Aktywne wątki Teraz jest N kwi 28, 2024 2:43 pm



Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 253 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona
 Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzebania 
Autor Wiadomość
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Widzisz, Brandy...człowiek jest też inny. Czasem chce mieć po przodku jakiś drobiazg. Ile razy spojrzy na tę rzecz wracaja wspomnienia o tym człowieku i jest okazja, by odmówic mpodlitwę. Nie musi więc to być jedynie wartość estetyczna. Ten sam pierścionek może przedstawiać wartość duchową a może jednocześnie estetyczną i duchową. Może też magiczną lub materialną jak drogi. To już sprawa kręgosłupa moralno - duchowego.


Wt sty 22, 2019 5:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn maja 25, 2009 4:55 pm
Posty: 18250
Lokalizacja: Gdynia
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Wespecjan napisał(a):
Barney napisał(a):
Tak, tak Żydzi chowali. I co z tego?
Chciałbyś jak oni - bez trumny, na półce w wykutej grocie?

Dobre odwrócenie od sedna tematu (na niestotne szczegóły), że ciało Jezusa Chrystusa nie zostało spalone, tylko złożone w grobie starając się by było w jak najlepszym stanie.
I myślisz, że jak by było spalone, to by nie mogło zmartwychwstać? ;)

Cytuj:
Palenie ciał to nie jest ewangeliczny ani katolicki zwyczaj.
Udowodnij ;)
Ani palenie, ani grzebanie nie mają nic wspólnego z Ewangelią.
Sam napisałeś - to jest zwyczaj. Zwyczaje się zmieniają.

Cytuj:
To niechrześciajńska wrzutka do naszych obrzędów, to pozbawianie się wymowy teologicznej w codzinnym życiu społeczeństw i rodzin katolickich.
A jakąż wymowe teologiczną ma zjedzenie przez robaki?

Cytuj:
Z jednej strony adoruje się przy grobach Pańskich w Wielkim Tygodniu przy symbolice ciała (a nie popiołu!) Jezusa Chrystusa w oczekiwaniu na zmartwychwastwanie a z drugiej ciało zmarłego w rodzinie spala się w alegorii unicestwienia czyli zupełnego końca.
No cóż, jeśli u Ciebie takie właśnie ma znaczenie spalenie, to nie powinieneś tego robić. Ale u mnie takiego znaczenia nie ma.

Cytuj:
Nie można tak bezkarnie odrywać obrzedów i liturgii od katolickiego życia na codzień
Ma czym polega to oderwanie? Tak konkretnie...
Cytuj:
bo skończy się to oderwaniem religii od rzeczywistości, czyli w końcu hipokryzją na innych płaszczyznach a ostatecznie ateizmem w praktyce.
Jesli Twoja religijność opiera sie na zwyczajach, to "gratuluję".


Cytuj:
Czy czasami katolik w takich rozważaniach nie powinien się kierować się argumentami religijnymi, teologicznymi czy symbolicznymi niż ekologią czyli pragmatyzmem utylizacji?
Jakoś nie zauważyłem tych "religijnych i teologicznych" argumentów. Przyzwyczaiłeś się do czegoś i nadajesz temu przyzwyczajeniu nadmierną wagę.
Cytuj:
Przyjdzie taki czas, że popioły ludzi będzie się kompresować w brylanciki i osadzać w pierścionku; wszystkich przodków nosić na paluszku.
To się niestety dzieje, ale równie dobrze mógłbym zastosować podobny chwyt do drugiej strony i opowiadać o gniciu przodków na wysypisku. Nie bawmy się tak, bo ni o tym rozmawiamy.

Cytuj:
Chodzi chyba o pewien element, który nas oddzilił od tej nierefleksyjnej przyrody. W chwili jak zaczęto grzebać swych zmarłych pojawili się ludzie. Zauwazyli też, że śmierć jest wpisana w ludzkie życie, ale początkowo sądzili że przychodzi z zewnątrz. Niedobre siły zabierały ludzi. Zaczęli więc myśleć o ich obłaskawieniu i tak pojawiła się magia. Religie wyrosły na tym samym korzeniu: ludzkiej śmierci. Ten szacunek do człowieka podkreśla pochówek, uroczyste pożegnanie się z człowiekiem. Szacunek do zmarłego oznacza też szacunek do żyjącego.
I chyba o to chodzi. Nie powinniśmy więc traktować go tak samo jak zwierzęcia, bo nam się różnice rozmyją. Pięknie to powiedziała św. Monika do swego syna Augustyna. Nie ma martwić się o sposób jej pogrzebania, ale ma o niej pamiętać w modlitwie. Ten szacunek podczas pochówku oznacza się pożegananie się z żywym i kontynuowanie więzi w modlitwach. To stanowi całość.
W punkt.
Cytuj:
U naszych północnych sąsiadów nie odbiera sie z krematoriów 45% urn. Niewiele ich interesowal człowiek za życia, przestał po śmierci na tyle, że nie widzą potrzeby pożegnania się z nim. To papierek lakmusowy wskazujący na kondycję moralną społeczeństwa.

Tak więc to sprawa drugorzędna: spalony czy grzebany w ziemi. Nie powinien jednak ulec wygaszeniu ów szacunek do człowieka.
Dobre podsumowanie.

_________________
Obrazek
Więcej informacji tu http://www.analizy.biz/ksiazkiapologetyczne


Wt sty 22, 2019 6:41 pm
Zobacz profil WWW
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Barney napisał(a):
A ja jestem za paleniem. (...)


Dlaczego jesteś za paleniem?


Wt sty 22, 2019 6:44 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
[/quote]Zwykłe przemyślenia zmęczonej kobiety. Zgadzasz się z tymi nowoczesno- ekologicznymi argumentami?[/quote]
Czy czasami katolik w takich rozważaniach nie powinien się kierować się argumentami religijnymi, teologicznymi czy symbolicznymi niż ekologią czyli pragmatyzmem utylizacji?

Pytam się retorycznie, bo dla mnie to sprawa oczywista.[/quote]
Skoro to jest pytanie retoryczne, to ok.
To ja także zadam pytanie: Czy katolik może, a nawet musi dbać o zdrowie swoje i innych?
Najważniejsza jest pamięć, modlitwa i dobre myśli o zmarłym.


Wt sty 22, 2019 6:48 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Palenie zmarłych to zwyczaj popularny wśród protestantów. Nawet nie grzebali urny tylko stawiali ją nad kominkiem w domu, tak mi powiedziała znajoma szkotka.


Wt sty 22, 2019 6:59 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła
Avatar użytkownika

Dołączył(a): N sie 16, 2015 4:02 pm
Posty: 2655
Lokalizacja: Północ
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Wespecjan napisał(a):
Palenie zmarłych to zwyczaj popularny wśród protestantów. Nawet nie grzebali urny tylko stawiali ją nad kominkiem w domu, tak mi powiedziała znajoma szkotka.

Przecież nikt nie pisze o tym, że popiera stawianie urny nad kominkiem.
Prochy powinny spocząć w miejscu do tego przeznaczonym. Takim miejscem jest cmentarz. Jakie to ma znaczenie dla Ciebie, czy zwłoki będą strawione przez ogień, czy zgniją w ziemi?


Wt sty 22, 2019 7:12 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Nie zwróciłam wcześniej uwagi na to, ale to chyba najnowsze wytyczne z Watykanu z 2016 r.

Instrukcja Ad resurgendum cum Christo
dotycząca pochówku ciał zmarłych
oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji


http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_20160815_ad-resurgendum-cum-christo_pl.html


Wt sty 22, 2019 7:13 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Jestem za kremacją ciał zmarłych. Gdyby była bardziej powszechna- nie byłby konieczności niekończącego się poszerzania cmentarzy.
Msza św przy ciele, potem kremacja i pochówek prochów.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Wt sty 22, 2019 9:17 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn cze 13, 2011 6:22 pm
Posty: 3444
Lokalizacja: podkarpackie
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Zdarzają się też pochówki, kiedy mszę św odprawia sie przy urnie.

_________________
Błogosławieni czystego serca, albowiem oni Boga oglądać będą


Wt sty 22, 2019 9:21 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pn sty 11, 2016 2:18 am
Posty: 6764
Płeć: mężczyzna
wyznanie: nie chcę podawać
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Brandeisbluesky napisał(a):
Nie zwróciłam wcześniej uwagi na to, ale to chyba najnowsze wytyczne z Watykanu z 2016 r.

Instrukcja Ad resurgendum cum Christo
dotycząca pochówku ciał zmarłych
oraz przechowywania prochów w przypadku kremacji


http://www.vatican.va/roman_curia/congregations/cfaith/documents/rc_con_cfaith_doc_20160815_ad-resurgendum-cum-christo_pl.html

Piękne nauczanie Kongregacji Nauki Wiary w duchu Tradycji i ciągłości nauczania Magisterium jeszcze za prefektury Gerharda Kardynała Müllera.

Każdy zwolennik pogańskiego i ekologicznego palenia ciał powinien to przeczytać.


Wt sty 22, 2019 9:28 pm
Zobacz profil
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
merss napisał(a):
U naszych północnych sąsiadów nie odbiera sie z krematoriów 45% urn. Niewiele ich interesowal człowiek za życia, przestał po śmierci na tyle, że nie widzą potrzeby pożegnania się z nim. To papierek lakmusowy wskazujący na kondycję moralną społeczeństwa.


Ja w Szwecji trochę mieszkałem i dlatego ich usprawiedliwię. U nich miejsce na cmentarzu bardzo drogo kosztuje i z tego powodu często sam zmarły nie chce obciążać takimi kosztami swoich bliskich. Nie wiem, jak oni się żegnają ze swoimi zmarłymi, bo starannie ukrywają osobiste emocje.

merss napisał(a):
Nie powinien jednak ulec wygaszeniu ów szacunek do człowieka.


W Polsce tego szacunku zaczyna bardzo brakować. Wystarczy pójść na jakikolwiek zwykły cmentarz. Stare groby znikają teraz błyskawicznie. Kiedyś nawet stare i opuszczone mogiły były powszechnym elementem każdego cmentarza. Teraz ich brak. Ziemne groby likwiduje się po 20 latach pod pretekstem braku opłaty za "prolongatę". A często bliscy nie mogą się w porę dowiedzieć o takiej opłacie, bo np. zmienili adres lub nie mogą uzgodnić, kto ma ponosić koszty.

Pojawiają się liczne próby bezprawnej likwidacji nawet grobowców komorowych murowanych, pod pretekstem np. braku stosownej umowy z proboszczem (dawniej nikt takich umów nie spisywał).
Chęć łatwego zysku zarządców cmentarzy szybko zlikwidowała w Polsce tradycyjny szacunek dla zmarłych.

Tak zniknął grób moich dziadków i wujka, bo będąc za granicą spóźniłem się o 4 tygodnie (!) z opłatą za "prolongatę" grobu. Szacunku do pochówku już w Polsce brak, dlatego nie ma innego wyjścia jak poprosić spadkobierców o spalenie w krematorium i odstawienie urny z prochami do piwnicy lub garażu. W ten sposób nie narazimy bliskich na szantaż emocjonalny ze strony zarządu cmentarza i na wymuszanie opłat (zaznaczam- bardzo wysokich).

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Wt sty 22, 2019 9:29 pm
Zobacz profil
Niesamowity Gaduła
Niesamowity Gaduła

Dołączył(a): Pt cze 27, 2014 12:47 pm
Posty: 8094
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
G.HY.,
Twoje uwagi o likwidacji grobów są argumentem na utrzymywanie cmentarzy wirtualnych, ale jak znam życie, to miejsce na takim też pewnie będzie trzeba opłacać.


Śr sty 23, 2019 1:05 pm
Zobacz profil
Czuwa nad wszystkim
Czuwa nad wszystkim
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt maja 06, 2011 2:22 pm
Posty: 16890
Płeć: kobieta
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
On opisał swoje doświadczenia i tak powinno się to czytać. Ja mam odmienne. Oznacza to, że musiałby przedstawić rzetelne badania statystyczne i wówczas można rozmawiać inaczej..
Jeśli ktoś nie będzie płacił za mieszkanie, też go eksmitują. Jeśli nie zapłaci za prąd, odetną mu zasilanie. A wlaścieciele cmentarzy postepują zgodnie z prawem i wiedząc o tym, należy pilnować prolongat. Cesarzowi co cesarskie...

Znam przypadek inny. Do dwóch kościołów należal jeden cmentarz. Rozdzielono je tworząc dwie parafie, w tym jedną malutką złożoną z kilkuset biednych osób i jej przyporządkowano cmentarz. Nowy proboszcz informował, że są zaległości w prolongatach, indywidualnie rozmawiając z wierzycielami. Ludzie wykazywali zaskoczenie, bo opłaty uiścili. Nie bylo to jednak odnotowane w dokumentacji. Młody ksiądz wszystkim uwierzył i wierzytelności umorzył. Poprzedni proboszcz mial fatalną opinię już w poprzednich miejscach. Przenoszono go i został w końcu proboszczem, wyszło na to, że i niezbyt uczciwym w sprawach finansowych, by nie powiedzieć dosadniej. Nie krępował się też mieszkać z kobietą i dwójką swoich dzieci. Wciąż tylko narzekal na skąpstwo swych parafian.

To jakie mamy zwyczaje miejsca zależy od wielu spraw. Swoich należy zawsze pilnować. A ewentualne przekręty przypisywać konkretnym ludziom. W wielkich miastach jest problem z pochówkiem, więc tym bardziej należy tego pilnować.


Śr sty 23, 2019 1:25 pm
Zobacz profil
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
Nie mam nic przeciwko szacunowi do zmarłego. Lecz chcę się podzielić spstrzeżeniem. Jest nim to. Największy szacunek dla innej osoby, czy to bliskiej czy dalszej. Jest wtedy gdy go okazujemy człowiekowi żyjącemu. Niestety dochodzi do tego że, im mniej szanował ktoś innego w czasie życia. Tym potem po śmierci wykazuje nawet nadmierną troskę o to, by było wiele zrobione wokół zmarłego.
Poprę to przykładem, gdy to co wyżej napisałem powiedziałem. Wobec osoby niesprawnej również w mowie. To tak mocno to poruszyło tą osobę, widziałem to w oczach, że prawie zaczęła mówić. Choć nie mogła ze względu na swą ułomność. To był pouczający moment w moim życiu, także i świadków tego zdarzenia.
Wniosek prosty. A wy groby pobielane, wykazujecie troskę po śmierci o ciało danego człowieka. A czy z braku wyobraźni, czy z niechęci. Nie czynicie dobra dla tych osób, choć tego pragną za życia.Tak to skwituję te całe ceregiele pośmiertne. Nikt przy zdrowych zmysłach nie pastwi się nad trupem. A jeśli by tak było, to i tak nic to osobie zmarłej zaszkodzić nie może. Natomist hipokryzja w poruwnaniu stosunku do żyjącego i zmarłego, jest tak wielka że woła o pomstę do nieba. Obserwuję czy to zawinioną, czy nie zawinioną. Niezrozumiałość tego zachowania. A jest ono kluczowe do rozstrzygania, o wartości danej osoby. Hipokryzja świadczy na niekożyść osób. Nawet gdy one same lepiej przez to się poczują.


Śr sty 23, 2019 4:12 pm
Dyskutant
Dyskutant
Avatar użytkownika

Dołączył(a): Pt sty 18, 2019 12:10 am
Posty: 293
Płeć: mężczyzna
wyznanie: katolik
Odpowiedz z cytatem
Post Re: Grzebanie a kremacja zmarłych - argumenty na rzecz grzeb
witoldm napisał(a):
Największy szacunek dla innej osoby, czy to bliskiej czy dalszej. Jest wtedy gdy go okazujemy człowiekowi żyjącemu.


Tu nie chodzi tylko o szacunek dla osoby bliskiej, ale o szacunek dla zmarłych, nawet obcych.

_________________
"Niepojętych łask pragnę udzielać duszom, które ufają Mojemu miłosierdziu"


Śr sty 23, 2019 6:44 pm
Zobacz profil
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 253 ]  Przejdź na stronę Poprzednia strona  1, 2, 3, 4, 5 ... 17  Następna strona


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 40 gości


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group.
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL